copii din 1997

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IEPU spune:

Eu, ca sa fiu mai convingatoare, mai fac cateodata gesturi exagerate, numai atat cat sa stii ca la o adica sunt in stare.
De exemplu: am tot repetat sa nu bata mingea de tenis in casa (noi stam la bloc) si nu m-a luat in serios decat cand am aruncat-o pe geam.
Acelasi lucru ar putea pati si hainele aruncate in devalmasie...

Am mai observat ca daca faceam eu curat in camera lui il durea la basca. Daca face el e mult mai atent sa nu intre careva cu mancare sa-i dea de lucru.

O alta metoda ar fi: eu fac ordine in camera ta, tu faci ordine in camera unde lasa tati lucruri imprastiate. asa i se va parea si mai enervant si poate il va mobiliza si pe tati.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caminik spune:

Interesanta metoda ta Iepu,sa stii ca m-am gandit si eu de multe ori sa fac asa dar nu am avut curaj.Fetita mea nu lasa lucrurile aruncate prin casa in schimb face mare dezordine in sifonier si in birou.Dar cu scoala cum merg ?La noi e o mare problema pt ca atunci cand are geografia sau istoria trebuie sa ii aduc eu aminte ca sa mai invete.Nu stiu ce va face de la anul cand va avea profesor pt fiecare obiect.As vrea totusi sa o dau la scoala de arte dar sa vad la ce trebuie sa dea ex.Mai spuneti si voi ce fac copii vostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

La noi a functionat metoda cosului de gunoi, cand era mai mic. Adica iti strangi tu jucariile, sau le strang eu in cos.
La scoala suntem o.k., insa suntem doar clasa a 3-a. Bineinteles mai ia cate un B (foarte rar, cam 1-2/semestru) insa asta doar din cauza neatentiei.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IEPU spune:

Al meu are nu numai lectiile curente, stiite, geogra, istorie ci si de completat fise la stiite, proiecte la civica, planse pe carton mare la stiinte si la istorie, in fiecare saptamana cate un proiect de lucrat in echipa si tot din 2 in 3 zile de adus informatii de pe net despre mama zmeului mai stie ce...
Si n-am zis nimic de mate si romana...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caminik spune:

Inseamna ca invatatoarea noastra e varza,pt ca nici nu am auzit asa ceva la fiica-mea.Nu le da mai nimic acasa de lucrat.Nu stiu ce va face din clasa a5 a.Oare sa incep sa fac pregatire cu ea?Da de unde iau eu o invatatoare buna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IEPU spune:

Invatatoarea lui Horia a facut vreo 3 ani (nu stiu daca e postliceala) cursuri de institutor, adica un invatator mai smecher, si e doldora de metode noi. Pana in clasa a 3a in fiecare zi trageau bancile in fel si fel de scheme si lucrau in grupuri. Anu' asta a adus de la ea de-acasa un PC mai vechi dar pe care pot vedea CD-uri si dischete cu tot felul de chestii care sa-i faca sa retina mai usor materiile de toceala.
Pregatire nu prea are rost. Ca n-ai ce pregatire sa faci la geografie. Poate si profesorii la care va intra vor fi tot dinozauri si nu se va schimba nimic. Pacat ca asa nici nu prinde drag de invatat.
La mate si romana, daca vrei, iti postez niste subiecte sau probleme de care primeste Horia sa vezi ca poate ii invata fara sa le dea de lucru.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumaia spune:

Buna seara tuturor!Ma numesc Mihaela,si am si eu o fetita nascuta 1997.Acum este clasa a 3 a si invata foarte bine.Chiar ieri am fost la sedinta cu parintii,si numai de bine mi-a spus invatatoarea.Si invatatoarea noasta este super.De citit,acum a avut basme de Petre Ispirescu.Intradevar la capitolul ordine mai este de lucru si face treaba ,dar daca-i spui.Saptamana trecuta m-a surprins.M-a intrebat daca o las sa spele aragazul.Un copil tare bun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Salutare la toata lumea,
Eu sunt "posesoare" a doi manji unul in clasa a 3a si altul in clasa 1, la fel de furtunosi ca orice copil din zilele noastre.
Cititul?...noroc cu Scooby -foarte scump dealtfel, dar decat nimic?
Celui mare i-am luat Piratii din Caraibe la insistentele lui, si l-am pus sa scrie pe bonul de casa ca o sa citeasca, altfel doamna de la casa ia cartea inapoi.....A ajuns la capitolul 13 si ...a murit pofta de citit!
Tablou de familie: Tata dezordonat, baietii....copiii fidele. Farfurii spalate? Poate doar o data pe luna...
Saraca nasa avea dreptate cand imi zicea ca o sa vad eu ce patesc cu trei barbati in casa....
Cred ca o sa scotca sa rup.
Cu drag ,
RO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora56 spune:

Eumaia ,felicitari pentru fetita .As vrea eu ca a mea sa fie mai ordonata si mai harnica dar tot cu mintea la joaca e .De citit nu citeste ci doar lectiile de zi ,nimic suplimentar.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/smolei_2004/album?.dir=/759fre2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Caminik, la multi ani fetitei tale! Iepu, la multi ani si voua!!!!
Rodica, Eumaia, bine ati venit!


Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput