Nazdravaniile lui Sebi

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Dintre "boabele" de aseara:
-"columanda"=telecomanda

Dupa ce a fredonat varianta "melc, melc codobelc, scoate coarne bouresti si te du la balta.... " (varianta pe care n-o pot reproduce in scris).....hihi, Sebi ii canta melcului, sa iasa totusi din cochilie (ca poate intelege mai bine varianta a doua):
-"meee(l)c cobobeg scoate papu' din tăsută!!!!!!"

Aseara am avut surpriza ca pe alocuri l-a pronuntat pe "c"!


Vic & Sebi (04.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Sebi, cu fata catre icoana de pe perete (dupa ce a aflat ca... mami a pierdut "bebelusul" din burtica):
-Doamne-Doamne, TE ROOOG, adu-mi alt bebe la mami in burtica!!!! MERIT si eu o surioara-bebe!!!!!!!!

_

Dar hai sa ne descretim fruntile!
Acum doua zile, dis-de-dimineata, Sebi ne-a prins "pe deranj". A dat buzna la noi in dormitor, a gasit niste prezervative pe masuta si scuturand cutia langa ureche, cu sclipiri in ochisori, a exclamat uimit: "Aaaaa, ce-am gasit eu aici?! Or fi jucarii sau or fi boboane???".
Noi, cu musca pe caciula sau mai degraba, cu musca sub plapuma, "Sebi, lasa-le acolo, nu sunt bomboane, nu sunt de mancat, sunt doar.... jucariile lui tati, nu sunt pt tine!"
El, tacticos, cu mutrita de "om invatat", zice: "Da' stati ma, sa citesc ce schie aici! .....Aaaaa, aici schie: uniformele (?!) astea nu se inghit si nu se mesteca!!!!!!! " (Cum i-o fi venit ideea asta?!)
Si val-vartej, le-a aruncat inapoi de unde le luase si a iesit, inchizand usa dupa el, zicand: "Uite, am grija de voi! Va inchid usa, sa nu va fie frig!"


Va inchipuiti ce-am mai ras!!!!!!!!!!!!!! Are o imaginatie.................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Dupa masa, la desert:
-Sebi, ajunge! Ai mancat prea multe dulciuri, o sa-ti vina rau!!!
-Daca mi se face rau, TZIP la WC, uite asaaaaa....
_

I-am cumparat pantaloni noi:
-Vezi, Sebi, ai si buzunare....
-DAAAA SI TEBUIE SA PUN BANI IN ELE!!! ....Sa le umplu cu banii de la pusculita...!?


Inainte de culcare:
-Sebi, strange-ti, te rog, jucariile!
-Nu pot acum, ca sunt mic. Acum am 3 ani, strange-le tu!
-Sebi, daca nu-ti strangi tu jucariile, le strang eu, dar apoi le arunc!
-.....Si daca ma lupt!?
-......Si daca te lupti???
-Si daca ma lupt cu tine, pentu jucariile mele?!
_

-Acum iar ma certi?! Si daca ma lupt cu tine?
-Cum sa te lupti cu mine?
-Paaaai, ma certi, ma lupt! Ma certi, ma lupt!!!!!!!!!


La baie, in cada, umple un catel de cauciuc cu apa si rapid, il stropeste apoi pe tati:
-Vreau sa fac pisu pe tine, cu catelu'!!!!!!!!


-Mami, veeeezi, matzienii(dalmatienii) au pete neghe!!!!!!!


La masa, cu buni:
-Sebi, ce ochi mari si frumosi ai!!!!!! O sa ti-i mananc, frumosu' lu' buni!!!!!!!!
-Maaaa, buniiiii! Si daca iti pun ketchup pe ochelari... si nu ma mai vezi.....?!


Eu lucrez la calculator, Sebi da iama la sertarul cu sosete, isi umple bratele cu "munitie" si da navala peste mine!
-Maaaaamiiiii, te ataaaaaaac!!!!!!! ....si ma bombardeaza cu sosetele impaturite....


-Sebi, sufla mucii aia din nasuc, nu-i mai inghiti, ca iar o sa faci injectii.....
-.....hmmmmmm...... da' o sa fac pisu si kk pe 'jectia aia si scap!!!!!!!


Gaseste pe masa un ardei iute si face planul:
-Ardeiu' asta e pentu bunelu'! Il mananca si cand il ustura .... face repede kk!
_


Vic & Sebi (04.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

S-a oprit curentul electric, e semi-intuneric, am aprins niste lumanari, calcam cu grija printre jucariile lui Sebi, imprastiate pe covor...
-Sebi, de ce nu ai adunat jucariile dupa ce ai terminat joaca cu ele?
-Ca s-o pacalesc pe buni! (Sa ce?!)
-Hai, strange-le acum, sa nu calcam pe ele, ca ne rupem picioarele!
-............
-Sebi, cred ca o sa vina spiridusul ala si o sa zica "Vai, ce jucarii frumoase, o sa le iau eu, ca Sebi n-are grija de ele!" ...Si o sa ti le fure....
- Da, mami?! Atunci fug la bucatie (=bucatarie, si fugeeee!), SA PAZESC GOGOSILE!!!!!!!!!!!!!!



Mami de Sebi (04.02.2004)

"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Mav este extraordinar Sebi al tau! Am ras de am pocnit! M-ai facut sa-mi doresc si mai mult (daca se poate) sa am un bebe! Abia astept sa am si eu discutii "intelectuale" cu puiutul meu! Sa nu renunti sa mai scrii fazele lui Sebi, ca in timp le mai uiti!
Mi-a placut taaare faza cu prezervativele "ce am gasit eu aici???" Super tare! si cu bunica: "daca-ti pun ketchup pe ochelari!!!"
Ai un baietel de milioane, sa-ti traiasca!


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Laura multumim pt aprecieri! Este tare "pontos" Sebi, dar nu apuc sa scriu eu tot ce-i trece prin cap!!!!

Uite, tot de ieri, o faza cu o lumanare:

-Sebi, nu mai sufla in lumanare, ca ramanem pe intuneric!
-Da' suflu doar un pic, nu o sting, VERIFIC SA VAD DACA ESTE BUNA!!!!!





Mami de Sebi (04.02.2004)

"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Din seria "Nimanui nu-i place sa fie pacalit!"

...Se apropie aniversarea celor 3 anisori. Sebi face planuri in legatura cu cadourile dorite: tort maaare (pe care sa-l imparta in special cu Andreea), cu "lumanari bune de fufat (suflat), nu de mancat", trenulet cu sinele de lemn si vagoane care se prind cu magneti si cu macara si cu bariera, si o carte "uite asa de groasa" cu multe poze frumos colorate, din care sa-si "citeasca singur" povesti, si "plastilina cu stampile", multe baloane ... si multe altele..., pe care desigur le va primi, pt ca le merita -este cumintel (in mare parte)- si noi il iubim mult si i le putem oferi, chiar cu riscul de a-l rasfata putin mai mult, de data asta.
Doar o data in viata implineste 3 anisori si noi ne bucuram alaturi de el (chiar si de jucarii, de parca si noi am mai fi copii inca)!
Planuieste si... lista de invitati: vrea sa vina la petrecerea lui in primul rand verisorii, bunicii, matusica Loli si lista continua, insa.....
-Nu vau sa vina uncu' (unchiul) Dan!
-De ce?!
-Pe-ca-ca (pentru ca) MA PACALESTE ca ma da la tzigani...immmm ...




Mami de Sebi (04.02.2004)

"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Sa creasca mare, sa fie sanatos si sa va bucurati de bebe Sebi


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Laura esti o scumpa! Multumim mult pentru urari!

_

Is si io rujata, parfumata, tati ma pupa si constata ca miros frumos. Vine si Sebi in graba, sa nu piarda momentul, ma pupa si el in barba si se stramba:
-Ihhh, mirosi a bube, mami!
Taman acu' mi-o iesit un "cosulet" in barba, asa cum n-am avut nici macar in adolescenta si el.... imi zice ca miros a bube....
_

....Baietelul nostru a crescut...De cand a implinit 3 ani (adica de ieri), a hotarat ca va bea laptic cu paharul sau canuta (si va pastra biberonul pt bebe) si ca nu mai vrea pampers noaptea, ca e mare si nu mai face pisu pe el.
Dis-de-dimineata, il caut la pampers... sa vad daca a scapat sau nu pisulica peste noapte si el, cu o fata de strengar imi zice:
-Aaaam putza maaareeee!
-Poftim, ce ai mare, ma?
-Ia sa cauti tu in chilotei, sa vezi ca am putza mare, mai mare decat tine, tu ai pasarica (jur ca nu i-am zis eu asta, eu i-am spus ca am "putza de fete")!
...Apoi si-a scos singur scutecul, l-a aruncat...
-O-o! Nu am putza mare. Tebuie sa mai creasca, ca tati, si apoi vezi tu, mami!


_


Mami de Sebi (04.02.2004)

"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

-Mami, vine tenuletu'(trenuletul)!
-Da?
-Si ce-aduce tenuletu', mami?
-....Pai, cred ca aduce un baietel cuminte!?
-Nu, mami, te-am pacalit!!!! Tenu' aduce un Sebi nadavan (nazdravan)!!!!!!!!



Mami de Sebi (04.02.2004)

"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)

Mergi la inceput