Nazdravaniile lui Sebi

Nazdravaniile lui Sebi | Autor: mav

Link direct la acest mesaj

Cu voia voastra, editez azi acest subiect, caci mi-am dat seama ca pt puiul meu va fi frumos, cand va fi mare, sa citeasca intr-un singur loc, ce scria MAMI despre el, cand era mic.


GRABIT SA SE BUCURE DE VIATA
(SAU ISPRAVILE LUI SEBI LA VARSTA DE 10 LUNI SI NU NUMAI)


Voi incepe povestea cu un „scurt istoric”, sa va dati si voi seama cu cine avem noi de-a face:

Vestea sarcinii am primit-o cu multa, multa bucurie, intr-o zi de mai (2003). Cu mare emotie, am facut testul de sarcina, desi era mult prea devreme pentru acest lucru (trecusera doar doua zile de intarziere, dar va vine sau nu sa credeti, deja aveam greturi…). Bine-nteles, cand am zarit cele doua liniute rozalii, mi-au dat lacrimile si am sarit in sus de bucurie!!! Prima care a aflat vestea cea mare, a fost mama, care a izbucnit in ras si a zis: „ Acum vei vedea si tu ce-nseamna sa fii mama!” Apoi a aflat tata (eram in vizita „de lucru” la parintii mei), iar taticul lui Sebi a aflat minunata si de mult asteptata veste, abia al treilea…. (Logic, si el a lacrimat, desi acum n-ar mai recunoaste acest lucru).
Asa a inceput „aventura” noastra!

In a 16-a saptamana de sarcina am simtit pentru prima data „fluturasul” care zburda in burtica, desi fiind la prima sarcina, aproape nimeni n-a vrut sa creada ca pot simti atat de devreme „omuletul” care crestea in mine! In saptamana a 18-a, deja il simtea si tati, stand cu mana pe burtica mea, deci ERA ADEVARAT: bebelusul nostru si-a facut simtita prezenta taaare devreme!!!

*******************************

Ultima zi de sarcina si nasterea lui Sebi


*******************************
La varsta de o luna isi tinea bine capul sus! La doua luni si jumatate, il placea sa stea in fundulet, sprijinit de perne, iar la 4 luni, deja ii faceam baita in lighean, stand in fundulet, fara sprijin! De fortat, nu l-a fortat nimeni, cu nimic. Pur si simplu, a fost el TARE GRABIT SA SE BUCURE DE VIATA!!!

De la 5 luni a inceput sa mearga de-a busilea, intai taras, apoi din ce in ce mai bine, in 4 labe.

La sase luni si o saptamana, ne-a facut alta surpriza: l-am gasit ridicat in patutul lui, stand in genunchi, tinandu-se cu manutele de marginea patutului (Cum D-zeu o fi reusit sa ajunga acolo? Si acum ne mai intrebam!). Bine-nteles ca tipa ca din gura de sarpe, ca nu stia sau nu putea sa mai coboare de acolo…. Si peste marginea patutului se vedeau doar niste ochi mari si negrii (ca doua maslinute!) si speriati si O GURITA MARE, MAREEEE si… rotunda, care tipa de zor!!!!

Dupa trei zile de antrenament, la 6 luni si 10 zile, a reusit performanta de a se ridica singur in picioruse, la el in patut!!! Si de atunci inainte, sa te tii…….Au inceput nazdravaniile!!!!

Pe la 7 luni si jumatate, deja facea „turul patutului”, tinandu-se bineee de laterale….
Intr-o zi l-am lasat pe covor, la el in camera si am lipsit cateve secunde (doar!, iar cand m-am intors, l-am gasit dandu-se utza-utza, atarnat de usa unui dulapior…. si razand cu pofta! Nu va imaginati ce-a fost in sufletul meu atunci….(avea doar 7 luni si jumatate!!!!!!!)

La 8 luni si jumatate, facea 3-4 pasi singurel si-i placea sa „mearga” tinut de ambele manute.

La 9 luni si 10 zile (iar si 10 zile!!!), SI-A DAT DRUMUL LA MERS DINTR-O DATA!!!
De cazut, n-a cazut de multe ori si in orice caz, nu din picioare! A cazut din pat de vreo 3 ori, de doua ori cand de abia incepuse sa se miste si sa se rasuceasca si a 3-a data acum vreo 2-3 saptamani, desi deja stia sa coboare din pat, dar era asa de grabit….

Am zis ca va fi un „scurt istoric”, dar iata ca a fost mai lung…..

La 10 luni, Sebi deja incepuse sa ne „darame” casa!!!! Am sa va povestesc ce-mi mai aduc aminte dintre nazdravaniile lui de atunci, pentru ca azi a implinit 11 luni si daca pana acum n-am reusit sa notez mai nimic… Am si inceput sa uit…..caci in fiecare zi face multe „alte prostioare”….

Cea mai nazdravana-nazdravanie a fost aceea ca, intr-o seara de duminica, a tras de un racord flexibil din baie (care facea legatura dintre apometrul de apa rece si bazinul wc-ului) pana l-a rupt (adica 2-3 secunde, ca-i „ditamai fortzosul”!), desi era cu tati in baie (cica era supravegheat!)….Offff... Si era asa de interesanta FANTANA ARTEZIANA….. ca baietelul nostru (bebelusul de numai 10 luni, daca ati uitat!), radea sub jetul de apa, cu manutele ridicate, de parca ar fi vrut sa prinda picaturile de apa doar cu degetelele! (Si uite asa am stat noi fara apa rece la baie pana marti, caci tati era de serviciu luni, iar duminica seara, de unde sa cumperi racorduri flexibile???)

Alta data, eu lucram la calculator si nu stiu ce mi-a venit si l-am pus in premergator… care he-he-he de cand statea doar de decor in casa (cateodata se mai juca bebele cu butoanele premergaretului…)!… Si nici nu trec 5 secunde… si simt o respiratie in ceafa si niste ochisori curiosi, care ar fi vrut sa vada, peste umarul meu: CE FACE MAMI ACOLO?! … Intorc capul…. si… surpriza: Sebi al meu, statea IN PICIORUSE PE BORDUL PREMERGATORULUI!!!! Am verificat a 2-a zi, baietelul nostru nazdravan, deja invatase procedura: se apuca cu manutele de spatarul scaunului, se tinea bine-bine, ridica piciorusele pe rand, punea cate un genunchi pe bordul premergetorului si asa mai departe, in 2-3 secunde era SUS, in picioare!!!!
Premergatorul l-a stricat tot in perioada aceea (la 10 luni), pentru ca atunci cand il prindea, se suia in 4 labute pe bordul lui…. pana l-a rupt…

Ce mai facea Sebi la 10 luni?

A descoperit robinetii de la calorifere…. Si a vazut el ca protectia robinetului se invarte asa de frumos daca o scoti de la locul ei si ii dai un ghiont, pe jos… ca un titirez….. Iar tevile, ha-ha, de pexal, au fost scoase de catre nazdravan din bride de nenumarate ori…. (Noroc ca nu avem perdele, ca cine stie ce soarta ar fi avut saracele!!!)

Apoi a invatat sa se dea jos din patul nostru, desi este destul de inalt (cel mai inalt pat din casa)!
………Bate cu pumnisorii stransi in usa de la balcon si-l striga pe tati toata ziua, ca a vazut el ca tati intra acolo… si cum tati nu-i acasa…il tot cauta….

Daca suna telefonul sau se aude vreun zgomot la usa de la intrare, lasa tot ce „mesterea” si fuga-fuguta la telefon sau la usa si-l striga tot pe tati, ca de mami s-a plictisit….

Danseaza! Si ne jucam „cucu-bau” astfel: se lasa pe vine, asteapta sa zic eu „cucu” si apoi sare dintr-o data in picioruse si izbucneste in ras!

Are ce are cu usile… cele ale dulapioarelor unde ajunge el, le trosneste de nu se vad!… iar usile din interiorul apartamentului, le deschide si le inchide neobosit… Ba chiar se ridica pe varfuri si …”clantaneste”…clantele…. De sertare sa mai zic ceva? Are sertarul lui preferat, cel cu sosete…. pe care le arunca te miri pe unde….

La 10 luni, nu avea inca nici un dinte! La 10 luni si jumatate, in aceeasi saptamana, in trei zile consecutive, i-au iesit trei dintisori! Va imaginati ce suparare mare….

Inca papa tzitzi si a inceput s-o strige „tzisss” si s-o caute atunci cand…. ii e dor de ea…
La 10 luni, zicea doar „mama” (cand era suparat sau vroia sa doarma), „tata” (cat era ziua de lunga, il tot cauta prin casa, batand la usi si strigandu-l, poate-poate o fi tati dupa usa si il aude si vine…) si „tzisss” (tzitzi este taaare buna!).

A incercat si sa „escaladeze” patutul lui, din exterior catre interior. (Patutul este din material textil, dar NU are fermoar intr-o parte cum am vazut la altele, astfel incat sa se poata sui si cobori copilul singur in/ din patut, ci are toate laturile fixe.)
Sare in patut, CU TOT CU PATUTUL si-l deplaseaza atat cat ii permite covorul s-o faca, pentru ca patutul este pe parchet, care este proaspat lacuit si aluneca de minune….

„Fura” telecomanda si deschide-inchide televizorul la nesfarsit…. Ii plac deja reclamele…..

Se baga fara frica sub mese, masute, scaune (se joaca sub scaunul de la birou, atunci cand este mami la calculator, iar cand s-a plictisit si este grabit sa iasa de acolo, se loveste cu capul de scaun si tipa „mama”, sa il salveze mami de acolo….). [Mai nou, acum, la 11 luni, imi inchide calculatorul de la buton… ca sa-l bag in seama!!!!] Bine-nteles ca-l atrag prizele si cablurile (si le gaseste el, oricat de bine ar fi fost „mascate”!)…...Iar uscatorul de par este „o jucarie” extrem de interesanta….

Arata unde este bradutul cu luminitele si unde sunt animalutele de la el din camera, de pe pereti…. Cauta sub lenjeria de pat CE-O FI ACOLO? (mai ales ca salteluta lui are un imprimeu cu ursuleti), desi cearceaful lui are elastic si este prins pe sub salteluta!… Si sub covor este ceva interesant (noi inca n-am aflat ce, dar e clar ca lui ii trezeste interesul) si logic, ridica un colt al covorului, desi el sta cu poponeata pe covor!!!

A descoperit ca are putzulica si trage de ea…cand o prinde….

Umbla la radio si isi alege ce post de radio ii convine lui!!! Bine-nteles ca „jumuleste” CD-urile lui tati… (La TV n-ajunge ca l-am pus undeva mai sus.)

Baga degetelele in ochii papusii (are si el una, care a fost a mamei…). Scoate hainele din sifonier! Rade la bebele din oglinda (de curand a reusit s-o sparga si mami o avea ce cand a fost mireasa…nici nu vreau sa-mi amintesc!)….A reusit sa darame ditamai Dictionarul Tehnic Englez-Roman , mare si greu….cat doua caramizi la un loc!

Vai, ce era sa uit! Este mai bucuros sa sara in scaunelul special pentru masa, decat sa stea acolo cuminte si sa pape „papica bunaaaa”! De pe la 7 luni (?) reuseste sa iasa din centurile de siguranta ale scaunelului! Desi este destul de marisor, mananca numai alimente pasate la blender (de consistenta unei creme)….Offf…offf… Este vai si amar de mami, daca incearca sa-i dea papica pisata cu furculita!

In parc „alearga” dupa caini, joaca fotbal cu dopurile de la sticlele de plastic (sunt destui oameni prost educati, ce arunca diverse lucruri ce nu le mai folosesc direct pe jos si nu la cosurile de gunoi, din pacate…), adora sa se dea in leagan (stand in picioare!!!!!) si daca noi nu-i facem vant, isi face singur! (iti vine sa-l mananci!!!) si nu in ultimul rand, atunci cand vrem sa plecam spre casa, se tranteste cu (ma scuzati!) curu’ in iarba, ca si frunzele sunt tareee interesante si cum sa plece daca n-a apucat sa le studieze?!

Am lasat la urma distractia lui cea mai mare, aceea care pe noi ne umple de… nervi, trebuie sa recunoastem! Punctul fierbinte al casei, atractia irezistibila este: baia si respectiv wc-ul!!!! Daca se intampla sa uitam usa la baie deschisa, e prapad!!!! L-am gasit de nenumarate ori cu vasul wc-ului in brate…. Ii mai place si sa bata cu palmele in capacul de la wc sau … sa-l buseaca pur si simplu! La inceput era foarte curios sa vada ce este in interiorul vasului, dar acum s-a mai calmat (speram noi!).

Altceva ce era sa uit: de la Craciun incoace, a inceput sa imite si zice: „mam-mam” (ham-ham, cum face catelul pe care l-a primit de la Mosu’), „gata” (gata, atunci cand schimbam pampersul si e tare grabit sa „scape” la joaca), „ti-ti” (tit-tit, cum face masinuta) si puuu-puuu (pfiu-pfiu ce miroase pampersul baietelului!) si cateodata nu mai striga „tata”, ci „tati”!!!!! Suntem constienti de faptul ca inca nu vorbeste si ca deocamdata doar ne imita, dar suntem asa mandrii de el!!!!!!

Doamne, nici nu mi-am dat seama cand am scris atatea lucruri despre nazdravanul nostru, BEBELUS DE 10 LUNI (incepand de astazi, 04.01.2005, chiar 11 luni)!!!!
Asteptam cu mare nerabdare sa treaca si luna aceasta, sa-i luam copilului motzul, ca cine il vede cu motzul in frunte, zice ca-i fetita si trebuie sa indreptam „imaginea” baiatului (e tare "pletos": bretonul ii ajunge pana la gurita)!!!!

Astept impresiile voastre despre "nazdravaniile" noastre si sper ca nu v-am plictisit (prea tare, ca nu-s eu asa o mare povestitoare...)!


***************************************************************

Sebi "vorbeste" (spune cuvinte) de la 1 an si 4 luni (cuvinte "grele", precum: afara -la inceput se auzea clar r-ul, acum il evita si zice afaaaiăăăă-, piticii, totosii, masina, catzel, patanna-adica fantana arteziana, pajaaaa-adica plaja, pototala-adica portocala!!!!!! etc).
Abia astept sa vorbeasca in propozitii!!! Si desi nu-s eu asa buna povestitoare precum voi: sabina, simona, gandacelu'... pt ca m-am simtit f bine citind randurile scrise de voi, m-am hotarat sa deschid si eu subiectul "Nazdravaniile lui Sebi"!!!
Pana acum avem la activ muuulte nazdravanii, dar mami a fost cam lenesa si ... nu le-a notat.
Sper totusi sa ne cititi si pe noi cu placere si sa nu va plictisim!


Aseara, ne plimbam pe faleza, noaptea frumoasa de vara, calda, cerul senin, rasare luna (sau mai bine spus, observam noi luna!):
Sebi (arata cu degetul): utiii, anaaa!!! (si alearga de parca vrea sa prinda luna ). Tati il suie pe umerii lui, Sebi "tzopaie" si chiuie!
Mami: Esti mai aproape de luna, Sebi?!
Sebi: ihi!!! si scutura din cap in semn ca "da". Toata lumea din jur rade!


Nepotica noastra, Andreea, pe la 3 ani si jumatate, negociaza cu mama-sa:
"Azi merg dadaitza, da-mi tumpi doua rochitze: una alba si una roza, albasta nu, e de baieti! Albasta e de Sebi, Sebi baiat. (si numara pe degeta 2) Una alba, una roza, rosie am!!!"


Dialog cu Andreea, care de ceva vreme este in faza cu "de ce-urile":
-Nana (adica eu), ce e acolo sus?
-Cerul.
-Da' de ce ceuu?
(Bine-nteles, ma pune in dificultate, ma tot gandesc ce sa-i raspund, pt ca stiu ca mai urmeaza si alte "da' de ce?".....)
-Pai, asa se cheama ce-i acolo sus. Doamne-Doamne a facut cerul si pe el asa il cheama...
-Hmmm...(se stramba) Da' de ce Doamne-Doamne?! Unde-i, nu-l vad?
(I-a spus ei mami ca Doamne-Doamne e in cer! Idee salvatoare!!!!)
-Peste cer, mai e un cer. Peste cerul ala, mai e un cer. Peste cerul ala, mai e un cer. Sunt 7 ceruri. Si Doamne-Doamne sta in al 7-lea cer, de-aia nu-l vezi!
-Ahaaaaa
-Esti multumita? (De obicei, intrebarea asta curma pt moment de ce-urile, daca a primit un raspuns satisfacator.)
-Da, mutzumita!!!! (Si ma pupa pe obraz!!!!!)


Nepotelul nostru, Vladut, cand avea 3 ani, afara, intr-o noapte de vara:
-Mami, cine canta, chi-chi-chi?
Afla cine, sta putin pe ganduri si apoi intreaba:
-Mami, ghieasii au baterii???

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39253 (NASTEREA)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39536 (SEBI LA 10 LUNI)

si revin!


Vic & Sebi (04.02.2004)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mav spune:

-DESPRE ADAPTAREA LA GRADINITA-


MESAJ TRIMIS LA 19.09.2006

PRIMA ZI DE GRADINITA (la 2 ani si 7 luni)

Sebi a fost f vesel in prima zi, vineri (15 sept'06), la gradi, pt ca am stat eu cu el!
Ce am observat in cele cateva ore petrecute acolo:

Lucrurile placute la gradi: educatoarele dragute, mancarea gustoasa, in general, o atmosfera primitoare (logic, cand e vorba de lucruri bune, nu mai intru in detalii, va imaginati si singure).

Lucruri neplacute la gradi: sunt 30 de copii intr-o grupa, nu au inca (asteapta sa primeasca) patuturi si spatiu pt toti copiii inscrisi (140!), copiii au fost chemati la masa desi mancarea din farfurii era inca fierbinte!, intre mese, copiii beau apa unii dupa altii, din acelesi canute (ar trebui sa aibe fiecare cana lui!), este o singura ingrijitoare pe tura pt toate grupele (nici nu vreau sa ma gandesc cum se descurca saraca!), am vazut multi copii care mergeau la wc singuri, nesupravegheati!, au fost minute destul de lungi cand doamnele erau la cafea si tigari (ba chiar ma invitasera si pe mine, dar le-am refuzat politicos si am ramas cu piticii), iar copiii singuri, in clase, pe hol, la baie, peste tot, nesupravegheati (ceea ce m-a ingrozit, pt ca cei de la grupa mica deja incercau sa escaladeze rafturile din clasa, se certau pe jucarii si isi mai trageau si cate una....)!

A DOUA ZI DE GRADINITA

Luni (18sept), s-a trezit singur, la 6,30! (abia astepta sa plecam la gradi), a mancat (pt prima data atat de devreme) si-a luat cu el 2 masinute si ursul cu care doarme si a alergat tot drumul, iar eu dupa el, de-am ajuns transpirata la destinatie.
Inainte de-a pleca de acasa, mi-a zis ca nu-i plac pantofii mei, sa-mi cumpar altii.
Am stabilit ca el va merge la serviciul lui mic -gradi-, iar eu la al meu, sefu' imi va da bani pt ca muncim amandoi si o sa mergem impreuna sa cumparam alti pantofi, pe gustul lui.
Ajungem la gradi, ii schimb hainele si incaltarile, vorbesc putin cu d-na, pup copilul, el o taie la copii, iar eu plec linistita. Buuun!

.....Pe la 10,30, ma suna d-na: Sebi urla cel mai tare, ca vrea acasaaaaaaaaa, vrea la maaaaamiiiii........ (cica "a plans, dar fara lacrimi" si a suspinat intr-una de cand am plecat eu!)

Eu, las lucrul si fug la baiat. Cum m-a vazut, mi-a pus in brate masinule lui, ursul, canuta lui cu apa (de acasa), balonul (tot arsenalul din dotare), mi-a zis sa stau sa-l astept si a taiat-o la dormitor, sa-si adune toate lucrurile lui, sa mergem acasa! ...In fine, suspinaaaaa raaaaau, dar l-am calmat, si stiti ce mi-a zis apoi? "Mami, ACUM imi plac pantofii astia ai tai, hai megem acasa! Eu vau acasa!"

Ce sa mai zic?! Doar la grupa lui sunt cativa plangaciosi (pana la urma, nu l-am dat la grupa mare cu vara-sa, unde nu plange nimeni, ci la grupa mica-mijlocie)... Cum ii vede pe ceilalti ca se vaita (ciudat, doar baieteii plang, fetitele NU! or fi baietii mai atasati de mama?!), se pune si el pe bocit....

Azi, cand am ajuns, pe la 11, copiii erau cu educatoarele, in salile lor. Parca nu mai era asa harababura. Cred si sper ca nu vor mai fi lasati singuri, cel putin cei mici!

Insa.... una dintre educatoarele lui Sebi are intre 40 si 50 de ani, se vede ca are experienta multa cu prichindeii, este draguta, "calda" si blanda (chiar imi place!), dar cealalta, de abia a terminat cursurile...... este fff tinerica (cred ca are doar 18 ani) si.... fara experienta. Imi este teama ca nu va face fata la grupa mica, unde sunt atatia plangaciosi.... Am avut neplacuta impresie ca este coplesita de noua responsabilitate si ca nu prea stie pe ce lume se afla.....
Experienta mea, doar de... mamica, imi spune ca nu este tocmai persoana in grija careia as vrea sa-mi las copilul... (si daca mai pun la socoteala ca nu-i doar el si mai sunt inca multi altii....)
Nu am ceva anume impotriva d-rei, pare draguta (e si frumusica), insa ma gandesc la siguranta lui Sebi....
Sper din tot sufletul sa ma insel si sa fie totul ok!!!!!!!

Am uitat sa va mai spun alta boaba pe care mi-a zis-o Sebi cand eram la gradi: "Mamiii, aici fuge timpul!!!" Ce credeti ca o fi vrut sa exprime, in conditiile date?
Peste doua ore, ma duc sa-mi recuperez voinicelul!
Sper ca a mancat la pranz si ca nu-l gasesc prea suparat! Va pup!
----------------------------------------
Am sperat degeaba sa-mi iau copilul hranit si vesel de la gradi....
N-a vrut sa manance deloc acolo, nu s-a culcat, ba chiar a facut si pisu pe el, de atata plans in timpul mesei.... (bine ca i-au schimbat hainele, nu l-am gasit ud). Tot e bine ca parca nu mai suspina chiar asa rau cand m-am dus sa-l iau acasa.
Cum m-a zarit, m-a certat: "Mamiii, vau acasa! Nu mai vin deloc aici! Vau a olita mea... uite, am facut si pisu pe mine! Nu mai vin aici!"
pfiiiiuuuuu, ce m-o mai astepta si maine......
------------------------------------------

A TREIA ZI DE GRADINITA

Marti, a 3-a zi de gradi>
Ne-am trezit dis-de dimineata, ne-am spalat si am mancat fara probleme.
Afara ploua. Sebi stand la geam, ma intreaba, cu un aer strangaresc: "Mami, SI DACA PLANG SI AZI DUPA TINE?!"
L-am asigurat ca eu il iubesc si daca plange si daca nu plange si ca oricum il voi lua de la gradi, ca e mai bine sa fie vesel si sa se joace su copiii si cu jucariile, ca plange degeaba. Mi-a raspuns "Eu tot nu vau a gadi!!! La gadi plang dupa tine...." (si a pus botic).....
Iar a alergat tot drumul, pana la gradi. Binenteles ca a luat la rand baltile si cand am ajuns, avea pantalonii uzi pana la genunchi....
A inceput sa planga imediat ce am intrat in gradinita. Cand am plecat eu, deja se tavalea de suparare. Am cel mai "urlator" copil din toata gradinita..........
Bine-neteles ca nu pot lucra linistita, imi zboara gandul numai la el...........

Sper ca maine sa fie mai usor!


*************************

MESAJ TRIMIS LA 27.09.2006

Sebi merge la gradinita; s-a atasat tare de domnisoara educatoare. Acum sufera cand se desparte de ea.
Azi dimineata (27.sept.06) a alergat la ea si i-a zis sa nu plece (la pranz, cand vine d-na) si sa stea cu el.
Mananca si doarme numai cu ea, i se suie in brate, o pupa.
"Vorbeste" cu ea la telefon (cand e acasa): "Alooo, fatooo, m-astepti, vin a gadi! Nu pleci."........"Mami, eu do(r)m cu fata a gadi si manc cu fata a gadi, apoi veniti amandoi (mami si tati!) luati acasa, megem a Pacul Paticilor. (Parcul Piticilor)"
....Cred ca Sebi s-a indragostit!
Mai rau este ca nu prea o vrea pe d-na....
Pfiu.... azi avem prima noastra sedinta cu parintii. Am emotii.


*********************************************
MESAJ TRIMIS LA 13.10.2006

Papi este ursul de plush, pe care Sebi il poarta peste tot cu el.
L-am intrebat ce o sa-l invete el pe Papi azi, la gradi (Cumva, sa nu faca pisu pe el!? ...se intampla rar, dar mai avem accidente).
Mi-a raspuns:
-il invat pe Papi sa manance tot,
-il invat pe Papi sa se joace cu căchiile (jucariile),
-il invat pe Papi sa doama a gadi!

Deci, pot sa sper ca s-a adaptat la gradi, nu? ...Desi nu uita sa ma intrebe in fiecare dimineata, cine il asteapta la gradi, d-na sau domnisoara- preferata lui?
************************


********************************************************************


*********************************************************************
MESAJ TRIMIS LA 13.10.2006


Leneeee maaaare mami are......... Revin cu povesti de la varsta de 2 ani si 8 luni (daca n-am scris, am cam uitat si perlutele si nazdravaniile din ultima perioada).



Trebuie sa va povestesc despre Sebi.....e mortal!

-azi (20.aprilie.06 -2 ani si 2 luni), m-a intrebat (faceam amandoi baie, din... greseala, ca m-a prins cand sa intru in cada, se trezise din somn si n-am putut sa scap de el)
-mami, tu ai putza????
initial, m-a blocat...
- aaaaaaaaa
-apoi, i-am zis ca am si eu putza, da' de fete
-si el are putza de baiat...
-dar nu seamana.... (putzele noastre)
-si mi-a aratat putza lui
-uite, mami, putza.... zebi baiat!

alta, tot de azi>

A mancat la pranz, apoi a baut lapticul si tot n-avea somn...
Mi-a cerut insistent apa.
Cand aproape terminase bibele cu apa, ii zic sa nu mai bea atata, ca face broaste in burta...
El, sare in sus!
-Mamiiiii, scoate basteleeee!!!!
Eu, cica inspirata, credeam eu, zic>
-Stai linistit, ca ies broastele cand faci caca!
Nu m-a lasat pana n-am adus olita..........
S-a pus pe facut kk....
Se plesnea cu palmele pe burtica, cica sa goneasca broastele!
apoi, cand a vazut ca nu-i decat kk in oala.....
-Mamiiii, nu-s boaste....
-Boaste băchică!!!!! -broaste la burtica-
Eu.... iar pierduta....
El, imi ia mana, mi-o face căus si incepe sa se ciupe de burta, sa scoata broastele....
Mai punea o "broasca" in mana mea, zicea:
-Mamiii, stai!!!!!!!!!! mai e una!"
-Staaaaai, scot toate!!!!!"

Si uite tot asa..... mor de dragul lui, puiul mamei, drag!!!!


Sebi merge la gradinita; s-a atasat tare de domnisoara educatoare. Acum sufera cand se desparte de ea.
Azi dimineata (27.sept.06) a alergat la ea si i-a zis sa nu plece (la pranz, cand vine d-na) si sa stea cu el.
Mananca si doarme numai cu ea, i se suie in brate, o pupa.
"Vorbeste" cu ea la telefon (cand e acasa): "Alooo, fatooo, m-astepti, vin a gadi! Nu pleci."........"Mami, eu do(r)m cu fata a gadi si manc cu fata a gadi, apoi veniti amandoi (mami si tati!) luati acasa, megem a Pacul Paticilor. (Parcul Piticilor)"
....Cred ca Sebi s-a indragostit!
Mai rau este ca nu prea o vrea pe d-na....
Pfiu.... azi avem prima noastra sedinta cu parintii. Am emotii.
_

-Mamiiii, nu ma duc in pat....
-De ce, Sebi? Nu ti-e somn?!
-...Si daca se-ntampla ceva??? Daca se intampla ceva in patutul meu?......
Eu, mirata, ma gandesc la toate relele posibile....
-Ce sa se-ntample??? Mergi linistit! Esti in siguranta in patutul tau! Si mami e aici, acasa!
-....Si daca se-ntampla un accident??? (zambeste strengareste) Un accident de pisu, mami! Ce ma fac, daca se-ntampla un accident de pisu, in patutul meu?
-Ei, daca se-ntampla "accident de pisu", mergem la baie, te spal, iti dau hainute curate.... Nu-i nimic!
-Daaaaaa???? Eu nu vau-ntample accident de pisu! Sunt baiat maaare!!!!
_

Ma vede cand imi schimba hainele.... si face ochii maaaari....
-Ma, la ce te uiti asa?
-Am vazut tzatzile tale!!!!!!!!
-Asta mine (areata la sanul drept) si asta bebe (arata la sanul stang; isi doreste mult sa avem un bb)
-Pai, daca vrei bebe, trebuie sa i-le dai lui pe amandoua, ca si tu tot din amandoua ai papat laptic!
....Se mai gandeste putin si revine:
-Asta e a mea, asta e bebele meu, ai inteles!!!?


Dis-de-dimineata, am gasit in fata usei vecinilor de vis-a-vis, o catelusa care s-a aciuiat de cateva luni, la noi pe scara blocului, cu .... puisori!!!!!!
Sebi a fost uimit:
-Mamiii, puii astia mici, macane (scanceau si ei, ca orice nou-nascut)!
-Au fost la mama lor in burtica?! Vau iasa bebele meu mic din burtica ta!
-Mamiii, da' unde este tata lor?!?!?!?!?! Puii astia n-au tatic???? Saracii.......


Ma incaltam, inainte de a iesi pe usa si Sebi vine si ma mangaie pe "burtica" (n.a. am ceva burtica -fara bb, dar nu este exagerata..)....
-Mamiii, ce buuuuuurta maaaare ai!!!!!
-Tebe sa mai slabesti si tu putin!


Vic & Sebi (04.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Papi este ursul de plush, pe care Sebi il poarta peste tot cu el.
L-am intrebat ce o sa-l invete el pe Papi azi, la gradi (Cumva, sa nu faca pisu pe el!? ...se intampla rar, dar mai avem accidente).
Mi-a raspuns:
-il invat pe Papi sa manance tot,
-il invat pe Papi sa se joace cu căchiile (jucariile),
-il invat pe Papi sa doama a gadi!
Deci, pot sa sper ca s-a adaptat la gradi, nu? ...Desi nu uita sa ma intrebe in fiecare dimineata, cine il asteapta la gradi, d-na sau domnisoara- preferata lui?


Vic & Sebi (04.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:


Sebi "profita" ca este "b(oln)aaaav"....
"Mami, eu de ce nu am tulea (curea)? Vau si eu tulea la pan-ta-lo-nii mei!!!!"
"Loli (sor-mea ii face injectiile), faci tati 'jectie cu joaca! Vau joace tati mine! "
"Dotoiia lupta cu mitobii mei din gat, ca Bambi....."
"Tatiii, arunca durerea mea la dunoi (gunoi)!!!!!!!!" (uneori il zice pe "r")
E musai sa mergem azi sa cumparam "joc cu Duby-Du" (Scooby-Doo).... ca am apucat sa i-l promitem, pt sa desi plange mult, mititelul sta nemiscat la injectii....


Vic & Sebi (04.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

la injectii, bine ca este el curajos .... saracu', zice:
"mami, nu fi suparata! pang pen'ca ca ma doare, d-aia pang....."
"vau joc Duby-Du, e fanta(s)tic jocu' asta!"
"mami, tati zice ca sunt zombi mic. ce e zombi mic?!"


Vic & Sebi (04.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

zombi mic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Din seria "Uite ce harnic sunt eu! Stiu sa fac taba (treaba)!":

Strange o punga uitata pe birou si o aseaza intr-un sertar, la bucatarie....
-Mami, aici stau pungile! Aici este locul pun-gi-lor, vezi!? Pungile nu stau pe birou! Pe birou stau tas-ta-tu-ri-le!!!!!!!!!!!!!!!! Asa tebe fie! Am zis eu!

[Cand nu pronunta bine un cuvant, eu i-l repet pe silabe, iar el il silabiseste atunci cand vrea sa fie "auzit si inteles"!]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Ne alintam inainte de culcare: pupa mami ochisorii, pupa mami obrajorii, ....., pupa mami buricutul, .....

-Mami, nu-mi manca putza!!!! () Putza mea nu e de zacăl (zahar)!!!! Putza mea nu este de mancareeeee!!!! Putza mea nu este delicioasa!!!!



Vic & Sebi (04.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

A fost bolnavior doua saptamani si am stat amandoi acasa. Nu mai vrea nicicum sa mearga la gradi, ma urmareste peste tot si prefera sa mi se suie in brate:
-Mami, e asa bine la tine!!!
-Sebi daca tot vrei sa fii mereu cu mine, ce-ar fi sa te bag la loc in burta, sa te iau peste tot cu mine?
-Mamiiii, dar eu nu sunt prea mic!!!!!!!! Nu incap la tine in burtica! Nu vezi ce maaare sunt!? Uite, sunt aici!!!!!

Vic & Sebi (04.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:


-Mami, inchighe usa!!!!!!!!! N-aud nici vorbitu' tau!!!!!!!!!!!

Vic & Sebi (04.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Alearga prin casa dezbracat...
-Sebi, vino sa te imbrac, te prinde frigul!
-GARANTAT ca nu ma prinde frigul!!!!!!!!!
(Chiar nu stiu de unde le scoate!)


-Vad tzutzele, vau lătic!!!
-Nu mai am laptic, Sebi....
-Pai, acum ce mai suge bebele (imaginar)?!
-Cand o sa fie bebe, o sa fie si laptic. Acum nu e bebe, nu e nici laptic.
-Daaaa?! Tebe adun lătic (gesticuleaza), pun aici, pen' bebele meu!!!!!
_

Se joaca si dialogheaza cu laptopul de jucarie:
-Hai sa ne jucam si azi! (zice laptopul)
-Ne jucam, da' mai tarziu! Acuma scriu pe tablita!!!
-Apasa o tasta!(zice laptopul)
-N-apas, sunt suparat pe tine!!!!

Vic & Sebi (04.02.2004)

Mergi la inceput