Concediu in Croatia?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Si eu am auzit ca Muntenegru este superrr si ne bate gandul sa incercam si noi sa facem un concediu acolo. Intre timp, mai astept niste impresii de la voi.
Multumesc mult si concediu placut tuturor!


Nana Motoc
Nunta noastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by Mariaa

Eu nu reusesc sa vad pozeleeee
A mers cineva de aici, in Croatia, prin agentie de turism ? Noi am vrea sa ne 'scutim' de stresul mersului cu masina personala.

Mariaa.



Pt cine nu poate sa vada pozele:

http://marius.rdsor.ro/croatia/index.html

Cascadele sunt in parcul national de la Plitvice. Daca mergeti acolo va recomand sa stati efectiv cel putin 1 zi pt acest parc. Exista posibilitati multiple de cazare si acolo si zona este superba. Daca doriti detalii vi le ofer cu placere. Eu am ramas atat de atasat de Croatia incat abia astept sa plec din nou (sper sa reusesc).

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

quote:
Originally posted by Mariaa

Cu autocarul ma gandeam, e asa de nasol ?!
Ca sa merg cu masina personala atata drum trebuie s-o pun la punct, la sange.

Cu avionul am eu o problema :))


Mariaa.





Maria,
Cu microbuzul (firma de turism)am mers si eu prima data in Croatia. Plecand din Bucurestila 5 dimineata, am dormit noaptea in Kutina, o localitate croata destul de aproape de granita cu Ungaria, apoi dimineata la 8 am plecat spre coasta si in doua ore ajunsesem in Opatija. De acolo am plecat de capul nostru cu rucsacii in spate unde am vazut cu ochii, spre sud.
A fost obositor, dar nu groaznic... E drept ca era 1 sept., deci n-am prins canicula. Opririle dese, de tigare, pipi, de vreo doua ori mai lungute sa mancam, deci eu zic sa nu te sperii ca odata ajunsa acolo uiti orice neajuns!
Aaa, si ne-am intors cu trenul, din Zagreb. Eram mai tineri, e drept, dar pentru Coasta Dalmatiei nu m-as da inapoi sa mai repet experienta, desi intre timp am ajuns si cu masina personala si-am simtit diferenta...
Concediu placut, norocosilor!
Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Marius minunate pozele, peisajele, tot.
Deja ard de nerabdare sa plecam.

Concediu placut tuturor, indiferent unde l-ati face.

Mariaa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Salutare lume buna,

revin asupra subiectului... daca mai cineva pe aici si n-ati plecat toti in Croatia :))

in urma indelulgilor cautati am gasit o oferta cu transport cu autocarul, pentru 8 zile (7 cazari) la Trogir, cu demipensiune la vila Paula de 3* si trasnport inclus, din 25.08-03.09, la un pret de 285 euro/pers.

daca adaug si taxa de statiune si asigurarea medicala ajung la 299 euro/pers. cu toate cele mentionate incluse.
mai ales cei care ati fost acolo, as vrea sa stiu cum vi se pare ?

acolo numai in moneda nationala se pot face 'cumparaturi' sau si in euro ?


Mariaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Trogir-ul e f frumos dar e mai scumpicel fata de altele. Sunt peste tot case de schimb si banci. Cursul e mai bun la banci. Se mai poate schimba si la posta dar cursul e mai prost.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Veterani croati, informati-ma si pe mine, rogu-va, cam ce preturi sint in restaurante/pub-uri in zona dintre Zadar si Pula Se pot face plati cu cardul sau mai bine e cu bani pesin???
Multumesc anticipat :-))

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adab spune:

Nu are nimeni ceva adrese de mail sau site-uri cu pensiuni/vile la care au fost in Croatia (zona Split, Trogir...) si sunt ok ? Daca iti faci rezervare pt. un ap. trebuie sa dai avans? cum se procedeaza cu transferu de bani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

adab, uite aici www.telefonirati.com/ivanka.htm" target="_blank">un site, de unde poti alege cite ceva. Vad ca nu se poate inchiria online, insa ai o adresa de email cu care sa iei legatura, probabil, cu prorpietarul...
Sau printr-o www.simpaturism.ro/index.php?unde=vacante&tid=163415" target="_blank">agentie de turism.
Succes!!!

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teolina spune:

Trogir-ul e foarte frumos!!!
Nu puteti palti decat in moneda nationala (Kune). In ceea ce priveste plata cu cardul, nu stiu ce sa va spun noi am achitat cash, dar cred ca se poate si cu cardul, dar sa aveti si cash totusi.

Noi am platit anul trecut si anul acesta (urmeaza sa plecam in vara asta) un avans de 20%. Probabil ca multi care inchiriaza asa procedeaza.

Vroiam sa ii intreb pe cei care stiu: mai avem nevoie de invitatie de la gazda noastra pt Croatia sau nu? De pe site-ul MAE reiese ca nu, dar stiam ceva de un ordin de anul trecut al ministrului Blaga din care reiesea ca toti trebuie sa prezentam invitatie, nu doar pt spatiul Schengen unde iti trebuie invitatie.
Voi ce stiti? Ca sa stiu sa o rog pe gazda sa ne trimita invitatie ( anul trecut ne-a trimis).

Mergi la inceput