Concediu in Croatia?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adab spune:

Si eu am aceeasi intrebare: Ce acte trebuie la vama daca mergi in UE? adica pe langa asig. medicala, carte verde la masina, mai trebe acea invitatzie sau stiu eu, vreo dovada cum ca ai cazarea asigurata? Sau e suficient sa ai nu stiu catzi euro/zi? Plec si eu peste 2 sapt.in Croatia dar nu am invitatzie sau alta dovada de cazare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

quote:
Originally posted by lai

Eu am fost cu trenul de la Bucuresti la Belgrad (plecat seara, ajuns a doua zi pe la pranz), am stat la Belgrad cateva zile (prietenul meu e de acolo) si apoi am luat avionul de la Belgrad la Podgorica (initial am vrut sa mergem cu trenul, dar nu aveam prea mult timp la dispozitie si ne-am gandim ca pierdem prea mult timp pe drum). In Muntenegru ne-am deplasat cu autobuzul, taxiul, si cu ia-ma nene.
Fiind cu prietenul meu n-am avut probleme cu limba pt. ca e limba lui materna, dar la un moment dat a trebuit sa raman doua zile singura si m-am descurcat sa aflu cum se ajunge la plaja, sa iau taxiul, sa merg la cumparaturi, sa ma inteleg cat de cat cu gazda - doua cuvinte in sarbeste, doua in germana, trei in engleza, limbajul semnelor.. Cand am plecat noi de la gazda respectiva au venit doua australience care nu vorbeau decat engleza, dar se descurcau si ele.

Lai



Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selket spune:

salut!

Am si eu cateva intrebari legate de o posibila vacanta in Croatia:
1. a mers cineva cu trenul sa-mi poata spune cam cate ore e drumul?
2. cat de pietroasa e plaja? te poti lovi .. sau cum?
3. ma mai gandesc si va mai intreb

ok, eu nu imi permit foarte mult (cam maxim 450 euro cu totul) si nu am masina personala. ce vreau e sa ma odihnesc (liniste, nu foarte aglomerat adica), sa pot face plaja si baie, sa pot vedea cateva locuri dragute (orasele medievale, monumente istorice, chiar parcul national Plitvice, ce mai recomandati, etc..). Cel mai sigur o sa apelez la o agentie de turism. Ca si zona, pentru ceea ce imi doresc cam ce imi puteti recomanda?

Multam fain.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Si noi vrem sa mergem cu masina in Croatia, prin iunie-iulie, cu Petra.
Puteti conchide care e locatia cu nisip? Am inteles ca insula KRK , dar mai sunt si altele, mai aproape de noi?


Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Daca ajungi pana in Croatia, de ce ti se mai pare "departe" Krk? Plus ca e frumos-frumos, oriunde ai haladui pe insula, iar legatura cu continentul se face simplu, pe pod.
Eu am fost de doua ori in Croatia. Am vazut coasta pe indelete din N pana la Split (deci pana la jumatate), si plaje naturale de nisip n-am vazut... Asta nu inseamna ca nu sunt, poate mi-au scapat mie. In schimb cam in fiecare localitate sunt plaje amenajate cu nisip, cu plata. Sunt hoteluri care au propria plaja cu nisip.

(Sa-ti spun cat te invidiez ca iti faci planuri de-astea?!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Karula, am scris eu gresit. Vroiam sa zic la insulele mai din sud (cu cat cobori, cred ca e mai fain).
Facem planuri cu Croatia ca anul trecut am fost in Grecia si nu mai merg cu avionul

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Nu stiti cati km sunt din Cluj pana in Opatija sau KRK? Eventual unde imi pot calcula?

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

www.rac.co.uk

vacanta frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Karula

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Am fost anul trecut in Croatia doua saptamini...si chiar am avut noroc de-am nimerit plaja cu nisip :-)) Asta la www.placesincroatia.com/vrsimulo/index.html" target="_blank">Vrsi Mulo, un satuc turistic, la 20 de km de Zadar. Va recomand zona, fiindca de acolo se ajunge foarte usor la Plitvice, Kirka, Kornati...zone superbe, cu niste peisaje de ti se taie rasuflarea.
Ca sfat, va recomand sa va cumparati neaparat www.swimoutlet.com/Water_Shoes_s/356.htm" target="_blank">papuci de inot Nu glumesc, fiindca fara aia e dificil sa intri si sa iesi din apa. Se gasesc mai peste tot si costa intre 40-60 de kuna, adica aprox. 8 euro.


pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput