Concediu in Croatia?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ai dreptate maurice ca ne face placere sa povestim. Si noi am fost la Plitvice, ne-am plimbat in el de la 12 la 7 seara, a fost superb.

Bic, noi am mers pe coasta nord->sud, de la Opatija la Dubrovnik si ne-am oprit intr-o gramade de orase si orasele si mai toate sunt asa cum descrii tu Rovinj, oraselele mai mici au mai mult farmec ca nu au atata circulatie, industrie, etc. Din pacate in Istria n-am ajuns, poate la anul sau peste doi ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Lavi02, vesta reflectorizanta obligatorie in Ungaria????? Noi am fost doua saptamani acolo in concediu incepand din 1 iulie si nimenni nu ne-a cerut asa ceva.Stiu ca trebuie sa mergi cu farurile aprinse, sa respecti viteza prevazuta (cam des 30 km/h nu-i asa?), dar vesta reflectorizanta???

Mandy, 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Am impresia ca mai nou. Sotul meu a aflat asta de pe un forum auto cu o zi-doua inaintea plecarii. Cica nu ai voie sa circuli ca pieton pe sosea fara vesta, ca te poate amenda (daca te dai jos din masina). Si esti obligat sa o ai in masina, ca si triunghiul reflectorizant, etc. Oricum, e o chestie banala din poliester, costa vreo 150-200.000 lei vechi, nu mai stiu, mai mare e stresul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teolina spune:

Va multumesc mult pt raspunsuri!


Abia astept sa plecam!!!
Va pup cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Va rog, mai am eu o intrebare, nu stiu daca s-a dat raspunsul: cat timp se face pana in Ungaria (voi unde ati oprit?), cam la cat gasesti cazare in Ungaria (mai ieftin), si din Ungaria cam cate ore sunt pana in Croatia?

Sunt mai multe intrebari.

Multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emirac40 spune:

Daca pleci din Bucuresti, vei face aprox.16 ore pana la Budabesta,aici fiind inclus si timpul de asteptare la vama...(ungurii nu lucreaza de la 6..iar romanii de la 7 cand schimba turele).De la Budabesta pana la Zagreb cam 8 ore,iar de aici spre zona sud estica(Istria,Rovinj,Pula) inca 4-5 ore,iar pentru Dubrovnik-Split, cam 8 ore. In Croatia se circula fff bine(traiasca Bechetel)pe autostrazi noi-noutze(130/Km/h)in schimb in hungaria...avetzi grija..mai bine opriti undeva pe langa balaton ptr. pauza sau odihna,acolo sunt mai obisnuiti cu turistii..iar EU personal daca ar fi sa plec azi ,as prefera sa merg prin Serbia.O harta ptr.Croatia este fff utila..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Emirac, multumesc frumos!
Spune-mi te rog, de ce trebuie sa avem grija in Ungaria? E ceva legat de faptul ca suntem romani? Eu intrebam de durata drumului pt ca o luam si pe fetita noastra de 3,5 luni, si vreau sa stiu cum sa impart drumul, ca sa nu o obosesc peste masura - sau daca e cazul sa ne razgandim.
Harta pt Croatia avem deja. Si sunt de acord cu Serbia, dar am inteles ca ne trebuie viza, corect? Si viza pt Serbia se ia de la unguri, asa ca tot trebuie sa ajungem in Ungaria - eu asa am aflat.
Stie cineva altceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emirac40 spune:

Da,este legat de comportamentul lor...nu este cazul sa detaliez aici.Oricum\,varianta cu Serbia este greoaie,m-am informat si:Viza este obligatorie ptr.Serbia si Muntenegru,se poate lua imediat(pe loc) la sediul ambasadei din Buc. sau la consulatul din Timisoara...dar costa..Pana la urma te faci frate cu dracu',si totul va fi ok...sper sa intzelegi ce vreau sa zic.....Neaparat sa vizitati Plitvice,iar ca o parere personala:Zona Sud-vestica,peninsula Istria etc. este super aglomerata...si cu 30% mai SCUMPA...combinatia oras-statiune cam seamana cu Mamaia...n-ai loc de italieni(ve-ti fi si voi luati drept macaronari[:D )pe net gasiti tot ceea ce va intereseaza...Drum bun si sa va bucurati de-o vacanta pe cinste!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mama Doamne dar ce sa cautati in Budapesta?! Sau vreti sa vizitati Ungaria?

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Emirac - multumesc mult pt sfaturi!

Mergi la inceput