Concediu in Croatia?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teolina spune:

Am mai citit acum ceva: ca e obligatoriu sa ai si vesta reflectorizanta atunci cand calatoresti in strainatate . Voi ce stiti de asta?
Aoleu, ce mai descopar pana plec?!

Pupici, scuze ca va stresez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Tocmai ne-am intors din Croatia!

Foarte frumoasa tara, o sa mai mergem eventual cu copiii, la mare!
Acum am fost intr-un circuit, mai ales sa vizitam, dar am facut si baie in mare de vreo 5 ori.

Am avut asigurari medicale pt siguranta, mai ales ca eu sunt .
Nu am avut cazarea preplatita, am avut bani la noi, cei minim 500 euro/pers.

Toata coasta e full, dar full de gazde: sobe (camere) si apartmani (apartamente). Fiind cu masina, cautam, vcreo 5-6 pana gaseam una sa aiba liber, sa ne placa, sa ne convina, sa ne accepte pt 1 noapte...

Noi am fost 4 pers (2 cupluri) cu o masina, am dormit 9 nopti la ei si am iesit in 1000 euro/cuplu cu totul. E drept ca am avut ceva mancare de acasa pt dimineata, dar mancam cel putin o data pe zi la restaurant/terasa.

1 apartament pe coasta e cam 50 de euro pe noapte. Intr-un apartament poate sta o familie cu copii sau 2 cupluri fara. La unii la care am fost era la 2 case de plaja (mare, ca plaja e cu pietre), apartament format din living cu zona de bucatarie + dormitor + baie, in dormitor era un pat dublu, unul simplu si un patut de bb pe care l-au scos ca nu aveam bb. Iar in living era o canapea extensibila.

Mai sunt apartamente formate din 2 dormitoare + bucatarioara + o baie, tot pe la 50 de euro. Apartamentele astea sunt in case construite special in scop de inchiriere.

Ori iti rezervi pe net ori iti cauti la fata locului, unde iti place.

Masa la restaurant e mai scumpa. 1 kuna=5000 lei vechi aprox.
1 fel de mancare (carne, peste, etc) e de pe la 40-50 de kuna in sus. Garnitura, salata, supa, berea, sucul, apa minerala, cam 10-15 kuna fiecare. Paste sau pizza - in jur de 40 kuna. Depinde de restaurant/terasa. Mai sunt cevapici, un fel de mici mai putin grasi ca ai nostri, si mai mici, care sunt pe la 30 kuna portia. La Osijek am mancat un kebab super bun si urias, cu 17 kuna, total diferit de kebab-ul de la noi.

Merita sa mananci peste, fructe de mare, calmari, creveti, scampi etc, pt ca sunt proaspete si bune, ei le pescuiesc respectiv le cultiva.

Au platori combinate de fructe de mare/peste, pt 2 sau 3 sau 4 persoane.

In general o masa pentru 2 intre 120 si 260 de kuna. Asa am mancat noi.

Supele sunt nasoale rau de tot, cam de vegeta, indiferent de tipul restaurantului.

Schimbul valutar: la BANCI au curs bun si nu au comision. La POSTA au comision. La case de schimb se poate intampla sa aiba comision.

Noi am intrat pe la Beli Manastir, prima oprire a fost in Osijek unde am schimbat la casa de schimb, fara comision. Nu merita schimbat in granita. Schimbam tot cate 100 de euro (pentru mancare, autostrada, parcare) pt ca de cele mai multe ori cazarile sunt in euro. Autostrada incepe dupa Osijek si oricum platesti cand iesi de pe ea.

Mai raspund la intrebari daca mai aveti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Vesta reflectorizanta e obligatorie in Ungaria, se gasesc la OMV si alte benzinarii.

Noi am mers cu maxim 10+, hai 20+ fata de viteza legala si n-am avut nici o pb. In Ungaria e aiurea ca sunt limitele f mici, 40 in centrul satelor, chiar 30, iar ungurii le si respecta! Pe cand in Croatia, desi limita in localitate e 50 in principiu, in satele alea prin care trec drumuri europene restrictia e 70. Sunt restrictii mai mici doar daca chiar e un motiv si e bine sa le respecti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teolina spune:

Lavi02, bine ati revenit!

Asta am intrebat si eu referitor la cei 500 euro/pers. Deci si pt Croatia e valabila chestia asta? Dar pt Ungaria?
Ati cheltuit 1000 euro/cuplu cu tot cu mancare sau doar cazarea? Ca sa stiu cum fac calculele...

Te pup!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Teolina, am cheltuit 1000 cu tot cu cazare, mancare, drum impartit la 2 pt ca am mai fost cu inca o pereche (carte verde + benzina + autostrada + parcari), suveniruri (dar nu am exagerat) si mai ales inghetataaaaaaa (la cornet 4 kuna cupa uriasaaaa si bunaaaa dar mie imi trebuiau 2, in Dubrovnik era 5 kuna iar in Osijek 3 kuna). 2 persoane, 9 nopti. Dar nu ne-am spart in figuri cu restaurantele (in general 1/zi, dar am mancat la greu peste, fructe de mare, etc) si am avut mancare de acasa pt micul dejun + am cumparat din magazine. Poti sa-ti mai cumperi si de la ei din alimentare. Alimentarele (market-urile) din zone locuite de localnici, adica nu din buricul statiunii sunt mult mai ieftine: 1 suc natural la cutie - Cappy de ex e catre 10 kuna. Laptele UHT 3.8% grasime e 5-6 kuna, deci sub pretul de la noi! (1 kuna=5000 lei vechi)

In general ai frigider in camera (mai ales daca stai la "apartman" dar si la "soba") asa ca poti sa-ti cumperi iaurturi, unt, lapte, etc. pt micul dejun. La apartman ai si aragaz, vase de bucatarie, poti sa faci si o omleta de dimineata, cafea, etc.

Apa minerala si plata la 1.5 litri e cam 10 kuna la chiosc in zone turistice (buric targ turistic) si 4.5 - 5 kuna intr-o alimentara obisnuita. Bei multa ca e cald.

Este Nestea la 1.5 litri, parca era cam 8 kuna in alimentara. Berea e si ea vreo 5 kuna doza in alimentara...

Poti sa cheltui mai mult sau mai putin, in functie de cat esti dispus.
Benzina la ei e un pic peste 1 euro, asa ca merita sa iesi cu rezervorul plin de la noi si sa intri cu el mai golut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emirac40 spune:

Mergeti in Croatia fara probleme...Va recomand calduros insula RAB..este bine sa aveti cam 500€,asa pentru sufletul vostru.Evitati sa vorbiti engleza,cred ca au o fobie..pur si simplu se intorc cu spatele si pleaca,iar daca va descurcati in italiana este super...germana este a doua limba pe care o agreeaza.Camerele la particulari costa intre 30-50euro/noapte,restaurantele "facon" este bine sa fie evitate,se poate manca ff bine la micile bistrouri unde mananca si localnicii.Atentie la tigari,daca sunteti fumatori:pretul este cam de 5 ori mai mare decat in Ro.La fel si cu bauturile alcoolice,sucuri se gasesc,nu aceleasi brand-uri ca la noi,dar va recomand produse gen icetea.Datorita lungimii coastei dalmate,dar si relifului,este bine sa stiti exact unde va opriti,altfel va fura peisajul si riscati sa va prinda noaptea fara cazare.De la Opatija se poate lua un Ferry-boat cam din doua in doua ore spre venetzia,dar....aceasta statiune este in extremitatea vestica,adica distante foarte mari fata de zona centrala,ca sa nu mai vorbim de perla Croatiei-Dubrovnik.Drumurile sunt bune....Pe net gasesti o groaza de informatii,iar odata ajuns in Croatia exiata un numar unic care-ti ofera tot ceea ce doresti...Angels of Croatia..este mult de vorbit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teolina spune:

Fetelor, multumesc mult pt raspunsuri!

Vroiam sa va mai intreb ceva: la intrarea in Ungaria trebuie sa avem min. 500 euro/pers? Dar in Croatia?
Cam cat ati facut pe drum?

Va multumesc mult ca ma ajutati cu raspunsuri, sper sa nu va suparati daca voi mai avea intrebari.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Din cate stiu eu, minim 500 euro se cer conform legii romanesti.

Pe noi vamesul roman la iesire ne-a intrebat daca avem bani si anume cati, nu ne-a pus sa-i si aratam. Ne-au intrebat unde mergem, am zis Croatia si l-au intrebat pe sofer cati km sunt pana la Split (el pomenise de Split). Probabil voia sa verifice ca mergem chiar acolo. Vamesii unguri la intrare s-au apucat sa ne controleze masina anti-drog. Nu ne-au intrebat de bani. La intrarea in Croatia ne-a intrebat daca avem vouchere, am zis ca nu, a zis: na privat? Am zis ca da. Atunci ne-a pus sa aratam banii. I-am rasfirat in mainile noastre, noi eram in masina, cu geamurile deschise, el afara. Nu i-a numarat dar s-a uitat si a zis OK. Aveam care-cum, unii euro, altii dolari... eu si sotul am avut 1600 de euro la noi, prietenii nostri nu stiu cati exact au avut.

Dar am auzit ca de la 1 octombrie e obligatoriu sa ai si vouchere si bani. Mai interesati-va si voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Eu nu am ce informatii sa adaug fata de cele ce s-au scris pina acum.
Dar nu ma pot abtine sa nu recomand oricui cu mare caldura o vacanta in Croatia. Este absolut superb. Am fost in peninsula Istria, intr-un satulet linga deja celebrul PULA. Am vizitat si Rovinj. Rovinj e un orasel-port pe malul marii, cu o poateta chiar linga mare ce mi-a amintit de Marsilia, stradute inguste, ganguri care duc chiar in mare, cladiri vechi, o cetate pe deal cu o panorama superba.
Am mai fost pe insula aceea unde avea Tito nu-s ce proprietate. Am uitat cum se cheama. In afara de ce a construit Tito pe acolo se mai pot vedea si niste coloane grecesti care pe mine m-au impresionat pentru ca nu mai vazusem pina atunci.
Pula e un oras mai mare, cu circulatie ca atare si in afara de Colosseum nu mi s-a parut ca e prea mare lucru de vazut. Poate gresesc.

Am inteles ca si mai frumos este daca mergi pe coasta dalmata sud-nord.

Nu stiu cum mai sint preturile acum, dar acum cinci ani aveai clima si peisaje de sudul Frantei cu preturi de Europa de Est.

DPN 31.10.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maurice spune:

Teolina, vad ca ai primit intre timp toate raspunsurile. Da' nu-ti mai cere atatea scuze ca ne pui intrebari, nu vezi ca ne place sa vorbim despre aceasta tara?
Iti recomand sa faceti o vizita la parcul national Plitvice, patrimoniu Unesco daca tin bine minte. Dureaza o zi sa te plimbi prin tot parcul, care este plin de vegetatie, cascade una in prelungirea celeilate, lacuri ce au culori incredibile si podulete inguste de lemn, asezate aproape de nivelul apei ...

Mergi la inceput