Concediu in Croatia?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maurice spune:

Noi am facut vreo 6 ore pana la Arad, apoi am continuat pana in Ungaria la Szeget, unde am ramas peste noapte la o pensiune draguta. A doua zi am plecat in jur de 10, ne-am oprit pe la magazine (de exp la Cora, la noi nu se deschisese inca, oricum au mult mai multe produse si de mai buna calitate). Am mers lejer, nu mai stiu cat se face pana la granita. In Croatia o buna parte din drum a fost autostrada si spre seara am ajuns in statiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teolina spune:

Maurice, merci mult! Dar preturile cam cum sunt? V-ati facut asigurare de sanatate totusi? La vama ati avut ceva probleme?

Scuze ca te innebunesc cu intrebarile, dar trebuie sa stiu.

Va pup pe toate, o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Dar nu trebuie viza pt Croatia? Sau sunt eu informata gresit...Pt Slovenia stiu ca nu, dar...


Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 3 luni) si Ramona (3 ani si 2 luni)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Teolina, voi pe unde o luati? ca am inteles ca pt Serbia iti trebuie viza, care se ia din Ungaria...
Eu cred ca pana la urma renunt la Croatia si optez pt Grecia, ca e mai aproape, desi tare mi-ar fi placut in Croatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teolina spune:

Nu, pentru Croatia nu este nevoie de viza, am sunat la ambasada sa intreb.

Andira, o sa mergem prin Ungaria, asa cum zicea Maurice. De ce sa renunti la Croatia? Ca e asa frumos am inteles... Ne tinem la curent cu ce mai aflam, da?

maurice, vreau sa te mai intreb cum ati facut cu banii: i-ati schimbat la granita sau la banca sau cum?

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Vom merge si noi in august - septembrie deja sunt alte tarife - sesizabil mai mici si se anunta calduri mari in perioada urmatoare asa incat consider ca este mai optim.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Domnu' Marius! Da' se poate!!! "mai optim"....ce-i asta?

Tocmai d-ta!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Adica? Nu prea inteleg nedumerirea. La ora asta poate nici nu pot...

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maurice spune:

Teolina, am schimbat bani la granita, dar doar o mica parte, sa avem sa platim autostrada si ceva pt bauturi/mancare. In rest nu e problema, gasesti peste tot sa schimbi.
Si va trebuie asigurare, chiar daca nu va cere la vama, e bine pentru voi sa o aveti, nu stii ce durere de stomac te apuca pe acolo si te costa mult serviciile medicale. Asigurarea nu costa mult.
La granita nu am avut probleme, ungurii ne-au pus sa aratam ce avem prin masina si ne tot intrebau daca avem sa le dam whiski, tigari. Croatii ne-au verificat f bine voucherele de cazare, dar noi am fost demult, pe vremea cand unii romani foloseau Croatia ca punct mai facil de intrare in Italia, acum vreo 3-4 ani.De aceea nu va pot spune cum sunt preturile, cand am fost noi era f ieftin, acum au sarit preturile.

Un lucru care ni s-a spus si noua la vremea respectiva, dar care cred ca este stiut de multi: atentie la radare in Ungaria si Croatia, amenzile sunt f mari. In Ungaria nu ne-a prins, in schimb am patit-o in Croatia, la sfarsitul sejurului. Era noapte, ne grabeam ca tocmai strabatusem toata Bosnia, mai era o masina de croatia in fata care mergea repede, la un moment dat incetineste, noi ne plictisim sa stam in spatele ei, depasim, viteza, incepe si masina din spate sa prinda viteza!Ei, si ne tot intrebam noi si ne hlizeam ca ce l-o fi apucat, cand aproape de Osiek parca, ne opreste politia. Ne luasera cu radarul gen pistol de la 2 km, ala din spate stia ca e radar si stia ca daca sta in spatele nostru lipit pe el nu-l vede aparatul!Ne-a zis ca ne da amenda, noi am zis ca suntem tineri si nu mai avem bani, plecam acasa, ne-a zis ca ne duce la "prison", i-am aratat portofelul din care intr-o secunda bagasem mana si scosesem niste bancnote si mai ramasesera vreo 50 usd. Am vrut sa le dam "ceva", dar ei cand au vazut portofelul in care sufla vantul ... au plecat si ne-au lasat in pace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teolina spune:

Multumesc mult , Maurice! A, mi-am adus aminte sa te mai intreb ceva: ne trebuie o anumita suma de bani ca sa intram in Croatia? Dar in Ungaria?
Chestia cu 500 euro/persoana e valabila doar pt tarile Schengen?

Nu te supara pe mine ca te tot intreb te rog!

Mai am o problema: unde se face RAR-ul la masina si cam cat costa? Si stiti vreuna din voi ce inseamna sa ai certificat de inmatriculare cu viza ITP in termen? Are cumva vreo legatura cu RAR-ul? Hai ca v-am innebunit cu intrebarile. Dar deja am intrat in vrie cu excursia.



Te pup, Maurice!

Mergi la inceput