Austen

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mist spune:

Miruna, n-am stiut ca esti mamica a doi baietei. Pai aveti un Austen club serios chiar in familie, daca i-ai introdus deja in peisajul de la Pemberley. Ce impresie le-a facut? Cum este perceput oare P&P de niste copii de 5-6 ani? V-am spus, mie mi s-a parut un fel de basm, cu un print si o fata saraca. Apropos de copilasi, stiti ca JA era foarte iubita de nepotii ei? Cica era matusa lor preferata: intelegatoare, vesela si plina de simtul umorului... Ii invidiez ca au avut asa o matusa.

In privinta cititului sau a vizionarii unui film: eu fiind cam nedisciplinata din fire (defect de care incerc de mult timp sa ma tratez de-altfel), ma lansez des in a discuta filme si carti chiar inainte sa le termin. E interesant si foarte amuzant de observat - pt mine, dar si pt sot, care imi e principalul partener de discutie - cum imi schimb opinia pe masura ce inaintez in cunoasterea respectivului obiect de studiu... Sunt insa permanent constienta ca astea sunt impresii de moment, concluzii partiale si nu verdicte definitive. De fiecare data sunt curioasa sa vad daca se vor mentine sau daca vor suferi modificari (si in ce masura).

Weekendul asta sper sa termin de vizionat Emma '72. M-am obisnuit deja cu actorii, desi actrita din rolul Emmei are uneori o privire foarte ciudata si ma face sa rad cand nu e neaparat cazul. Dupa aceea cred ca ma "arunc" din nou pe P&P2, prea a trecut mult de cand nu l-am vazut (vreo 3 saptamani ).

Apropos de filme, cum sunt in general cele din Ro de la biblioteca engleza, sunt oare traduse (m-ar interesa sa stiu asta pt mama)?

Pupici si weekend placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mist spune:

Tocmai am dat peste un documentar "behind the scenes" la P&P3 si ma grabesc sa va dau si voua adresa. Am vazut pe sarite cele 4 clip-uri, trebuie sa le mai urmaresc o data cu mai multa atentie. Am observat ca Mr. Bingley de cate ori apare rade ca prostu' . In rest, sunt din ce in ce mai curioasa sa vad odata filmul asta!
A, e intervievat si regizorul, care nu arata tocmai rau, ba chiar mai bine ca MacFadyen in opinia mea .
Puteti descarca de aici clip-urile: www.keiraweb.com/ppdiaries1.wmv" target="_blank">1, www.keiraweb.com/ppdiaries2.wmv" target="_blank">2, www.keiraweb.com/ppdiaries3.wmv" target="_blank">3, www.keiraweb.com/ppdiaries4.wmv" target="_blank">4.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Wowwwwwww Mist, Miruna, dar ce "fane" JA sunteti!
Imi pare bine ca am dat de voi! O sa incep sa caut si eu filmele de care vorbiti, ca doar am citit cartile cand eram adolescenta, iar in ultimul timp ma tot uit la serialul BBC P&P ( am toate 6 episoade pe calculator insa doar in engleza). Pur si simplu il ador! Imi place stilul, actorii, muzica, atmosfera!
Spuneti-mi daca dvd-urile de pe Amazon au si subtitrarea in franceza ( sau poate chiar in romana), ca parca in engleza nu inteleg 100%
Va pup,

Alina si Bebitza Amalia 31+

http://community.webshots.com/user/alina_delebarre
Puiutul meu e pe drum:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20717;2/st/20051113/dt/6/k/83eb/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mist spune:

bb_alinus si bun venit in grupul nostru! De obicei mai scriu aici si Kehleyr, care acum e in vacanta si Donia, care insa vad ca a disparut de un timp. Au mai scris si alte fete cate un mesaj sau doua.

DVD-ul de pe amazon.com nu are subtitrare in alte limbi si nici macar nu e closed-captioned in engleza, ca sa poti citi ceea ce nu intelegi. Am vazut ca ar exista pe amazon.fr o varianta in franceza, dar la un pret prohibitiv, cam peste 100 euro. Este si una in romana, eu am vazut-o pe calculator (piratata cred), dar cu grave erori de traducere.

In caz ca nu reusesti sa gasesti filmul tradus in franceza sau romana, sfatul meu ar fi -daca ai timp de asta- sa recitesti romanul in original si in felul asta vei intelege mai bine si replicile din film, deoarece sunt foarte des luate direct din carte sau oricum foarte putin modificate. Si daca esti si tu fan JA atunci cititul originalelor se va dovedi un exercitiu extrem de placut, sunt convinsa.

De asemenea, poti sa ne mai intrebi si pe noi atunci cand ai vreo nelamurire legata de o anumita replica sau scena, sunt sigura ca se gaseste cineva sa se repeada cu raspunsul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Iti urez si eu bun venit, Alina, asteptam cu interes pareri "proaspete".

Mist, baietii mei nu si-au dat cu parerea despre poveste, au pus doar intrebari de control "dar de ce nu era el (Darcy) dragut cu oamenii? Da' de ce l-a ascultat Bingley pe prietenul lui? Da' de ce era el (Darcy) acum dragut cu oamenii? Iti dai seama ca povestea a trebuit adaptata nivelului lor de intelegere. Stateau cu ochii mari la mine in timp ce le explicam ca aparentele pot fi inselatoare, ca pentru ca sa-ti dai seama de valoarea unui om trebuie sa treaca un timp, sa poti sa judeci faptele si nu vorbele sale etc. Educatie, nu gluma!

Din pacate, fimele de la biblioteca engleza nu sunt traduse, si nici nu mai sunt intr-o stare prea buna casetele, totusi inca se mai vad decent (le-au retras deja pe cele mai proaste).

Si, Mist, tare as mai vorbi si eu cu sotul despre filme, da' cand am pus ultima oara Emma, dupa 10 minute sforaia (la propriu, de nu mai puteam auzi ce se vorbea!). Men!

Pup you,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Off, ce rau imi pare ca n-am descoperit subiectul mai devreme...Cu pregatirile pt nunta, nu prea m-am mai uitat si la alte subiecte. Jane Austen e scriitoarea mea preferata (impreuna cu surorile Bronte) iar P & P e cartea mea de suflet. Nu pot fara ea! De la o fana P & P de pe forum am primit si CD-urile cu serialul BBC si m-am uitat atat de mult la el incat am stricat CD-urile...

De Sf. Alexandru mi-am facut un cadou: operele complete ale lui Jane Austen in engleza. Abia asteot sa ma apuc de citit!!! Off, cat imi plac discutiile despre P & P!!!! Multumesc ca ati deschis subiectul asta!

I wish I were an angel...

http://photos.yahoo.com/anangel_lexi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Revin si eu cu amanunte "picante" despre P & P, desi poate le stiti. Mama actritei Susannah Harker, cea care o joaca pe Jane in varianta 95 a jucat si ea rolul lui Jane intr-o versiune din anii '60 (daca ma inteles eu bine).

Jennifer Ehle a primit premiul BAFTA pentru rolul din P & P desi, dupa opinia multora Colin Firth l-ar fi meritat mai mult.

Si...dupa filmarile la P & P Colin Firth si Jennifer Ehle au inceput si in realitate o relatie. Sincera sa fiu am cam fost dezamagita la inceput cand am aflat, parca disparuse tot farmecul iubirii din film.

I wish I were an angel...

http://photos.yahoo.com/anangel_lexi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mist spune:

Miruna, simpatici pustii tai, auzi la ei sa se prinda deja ca dl. Bingley era asa de influentabil! Bravo lor , copii isteti!
In ce priveste discutiile despre JA cu sotul, sunt norocoasa ca ii place la nebunie umorul britanic. Din motivul asta i-a citit aproape toate romanele si imi tine companie si la vizionarea filmelor din cand in cand.

Bun venit si tie anangel_lexi ! Si succes la pregatirile de nunta.
Ca sa contribui si eu la cronica mondena: stiam ca JE si CF au avut o relatie de cateva luni, dar in timpul filmarilor, si cand s-au terminat acestea deja se cam stinsese si legatura lor. Acum CF e insurat cu o italianca, a invatat italiana si e fericit ca asa a ajuns si el sa mai vorbeasca si alta limba inafara de engleza (propria lui declaratie).

Se pare ca plouat cu fane JA zilele astea, oare care o fi cauza? Nu ma plang insa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Buna, anangel_lexi si felicitari pentru asteptatul fericit eveniment!

Ce replica misto asta, ca mai vorbeste si alta limba decat engleza! Trebuie ca englezii astia chiar se simt un pic buricul pamantului, dar ii salveaza cu brio faptul ca stiu sa se autoironizeze ca nimeni altii.

Eu am adorat Londra in primul rand pentru ca se lega atat de strans de literatura mea de suflet. Dar mi-a placut la nebunie si pentru ca toti oamenii (adica cei cu care am venit eu in contact - in special ghizi si alti oameni din turism) tot timpul faceau glume, multe despre ei insisi, cu mult-renumitul umor britanic care imi amintea foarte tare de umorul nostru de-acasa. La o agentie de turism, sotul meu l-a intrebat pe patron daca primeste American Express, si el i-a zis: "Sir, I shall take your money in any way you choose to bestow them on me". Si altele. Imi amintesc de unul, saracu', un ghid, n-avea pic de simtul umorului, dar tot se straduia sa nu dezminta natia.

Imi pare rau ca nici nu m-am gandit la vremea aia sa merg "pe urmele" lui JA. Imi amintesc ca intr-o saptamana cat am avut, nu am reusit nici sa ajungem la Bath. Voi ati vizitat cate ceva? Si daca da, cum v-ati simtit?

Si in alta ordine de idei: eu am prins la un moment dat o bucata dintr-un film cu Colin Firth la TV in care avea un rol destul de dubios, un soi de seducator pervers, n-am avut taria sa ma uit prea mult; ma tem ca nu prea mai pot deosebi actorul de rolul sau de referinta - adica Darcy, bineinteles. Nu m-a deranjat sa-l revad in roluri "pozitive", oricat de caraghioase (vezi scena cu el in panataloni de piele cantand un rock indracit) dar asta m-a deranjat rau.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Bine v-am regasit,

Eu sunt pe aici si va citesc din umbra . Din pacate nu mi se incarca videoclipurile acelea sub nici o forma .

Miruna, replica pare desprinsa direct dintr-un roman JA . Auzi, "bestow"! Si eu am vizitat Anglia, dar mult prea putin, si din pacate nu am ajuns in Bath. Numai Londra si Cornwall (care e in Tara Galilor, de fapt). Mi-ar place sa mai merg... Cred ca P&P este de fapt foarte educativa si morala asa ca este o lectura potrivita in familie . Ce spui tu despre carti este foarte adevarat, la mine se aplica si la filme. De multe ori, la prima citire/vizualizare nu gasesc mai nimic deosebit, iar apoi cand cuget un pic, descopar multe subtilitati. Iar la JA asta este mereu valabil . Daca prima oara remarci numai povestea, apoi realizezi si fresca de epoca, si limbajul, si manierele, si satira...



Luminous beings we are, not this crude matter.

Mergi la inceput