Austen

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mist spune:

Pe Keira eu am vazut-o pt prima data in "Bend it like Beckham" si chiar i-am zis sotiorului ca nu mai dureaza mult si o sa auzim ca face cariera la Hollywood, mi se parea predestinata pt asa ceva... Si intr-adevar, n-a durat mult :)
Aici in State insa nu i se face reclama la P&P3, ci la un alt film in care urmeaza sa apara curand, "Domino".

Kehleyr si Donia, apropos de ce ziceati voi: regizorul (sau producatorul) spune ca il deranja tabloul prea "cosmetizat" al epocii, tablou promovat de ecranizarile BBC, asa ca s-a hotarat el sa prezinte unul mai realist... Asta e insa problema: inteleg de ce or sa apara porci, gaini, un domn Bennet zbarlit si vorbitul claie peste gramada, adica inteleg intentia regizorului, ceea ce insa nu pricep este de ce pretinde ca asta era realitatea? Pt ca eu din ceea ce stiu despre Regency period, lucrurile stateau cam pe dos, a fost o epoca a elegantei, rafinamentului si bunului gust si nobilimea mijlocie cred ca incerca mai degraba sa tina pasul cu inalta societate... Poate fac eu pe undeva o greseala, pt ca nu imi vine a crede ca a fost regizorul chiar atat de neinformat. In rest, am priceput ca unele exagerari sau abateri de la roman au fost pt ca a vrut el sa faca totul mai simplu si mai pe intelesul publicul larg, care n-a citit-o pe JA. Adica din explicatiile pe care le da, rezulta ca fost constient de ceea ce face. Dar in chestia aia cu "the gritty reality" ..., mi s-a parut ciudata afirmatia lui. Am sa mai citesc niste cronici pe tema asta, poate o sa pricep mai bine.

Miruna, felicitari pt mutatul la casa !
In privina forfecatului: eu una ma gandesc sa imi protejez cat pot "my poor nerves" cand o fi sa apara filmul. Din review-uri, mi-e deja clar ca nu va fi ceea ce imi doream (de-altfel ar fi fost de ajuns sa imi spuna cineva ca e un film de doua ore si devenea limpede...). Ca sa ies in castig , voi pune deci default-ul pe "I am most seriously displeased" si apoi voi incepe sa caut partile bune care eventual apar in filmul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Aualeu, nu ma gandisem la varianta ca ma vor urmari noile imagini si-mi vor strica (eventula) cheful! Spre totusi ca voi uita totul suficient de repede, daca nu voi re-vedea si ras-vedea filmul ca pe celelalte.

Nici mie nu mi se pare ca pana acum a fost cosmetizat tabloul epocii: este vorba aici despre oameni cu suficiente mijloace materiale ca sa aibe o servitoare care le serveste ceaiul in camera si le ajuta la pieptanat/imbracat. Nu vad de ce aceiasi oameni ar fi de asteptat sa se amestece cu porcii si gainile sau sa apara cu parul zburlit. Nimic din carte nu indica asta. Cat despre gradul de galagie, ramane sa ne lamurim mai bine cand vedem tot filmul, stiti cum este ce pre-view-urile astea, are filmul 30 de secunde mai agitate si doar pe alea le dau.

Cat despre scrisoarea lui Darcy, ma ganndesc ca pe vremea aia era cel mai firesc lucru din lume sa scrii o scrisoare, de la cel mai scurt mesaj pana la declaratii serioase. Mie mi s-a parut firesc ca un barbat indragostit si refuzat, care are ceva de spus destul de serios dar nu se simte in stare sa faca fata unei discutii fata in fata de o asemenea amploare, sa apeleze la o scrisoare. Era acolo o furtuna de sentimente, nu in ultimul rand o problema de onoare (stiti voi, onoarea unui gentleman) care se cereau intr-adevar rezolvate. Sa fi plecat fara sa se uite inapoi nu se potriveste cu caracterul lui Darcy - asa ca mie mi se pare intr-adevar un moment important al romanului, dar unul absolut normal in conditiile date.

Va pup, mai vorbim,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mist spune:

quote:
Originally posted by Kehleyr
Sunt convinsa ca asa ar fi, dar cred oricum ca noi ca adevarati cunoscatori de JA am concepe o distributie mai buna decat ce gasesc astia .


Chiar, voi pe cine ati fi distribuit in P&P3?

Mie desi imi place mult Judy Dench, nu ar fi fost alegerea mea pt rol, ea are asa o figura senina si bonoma, nu mi-o pot imagina decat in roluri pozitive si nicidecum in rolul afurisitei de Lady C. E drept, ar tb sa astept sa vad mai intai filmul inainte sa ma pronunt, numai ca e asa de greu :((
Pe actorii tineri britanici nu ii stiu prea bine, ii vad cam rar pe la tv, deci n-as sti pe cine sa aleg in rolul fetelor sau al lui Bingley si Darcy. Nu as alege chiar o actrita de 20 de ani pt Lizzy, fiindca o fata de 20-21 de ani pe la 1796-1812, cred ca arata ca una de cel putin 24-25 de ani din Anglia zilelor noastre. Poate ma insel, dar si eu traiesc cu impresia ca pe vremea aia oamenii imbatraneau mai... vizibil.

quote:
Originally posted by Miruna Enescu
planuiesc sa fac comanda la Amazon pentru Craciun, si sper ca veti mai fi pe aici sa ne comparam parerile.

Miruna, ce filme te-ai hotarat sa iti comanzi de pe amazon?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Miruna, cu privire la scrisoarea lui Darcy mai este un aspect. In general in secolul acela, un barbat si o femeie nu corespondau, decat daca a) erau logoditi sau b) erau rude sau c) corespondenta era de afaceri. Altfel, corespondenta putea da nastere la diverse interpretari cu privire la moralitatea celor implicati. Asa ca Darcy si-a asumat un risc destul de mare cand a scris scrisoarea, daca ar fi fost descoperit ar fi aparut multe zvonuri. Da, scrisoarea era foarte necesara, chiar daca ei nu ar fi ramas impreuna, nu cred ca un om de corectitudinea lui Darcy ar fi suportat ca cineva sa gandeasca atat de rau despre el, pe nedrept.

Mist, mie mi se pare ca dimpotriva, tinerii de acum par mult mai maturi decat cei de atunci. Eu zic ca la 16 ani arata ca cei de 25 de atunci . Si eu m-am gandit pe cine as distribui in roluri, chiar ma gandeam sa propun un subiect de distribuire in diverse filme, dar intrucat nu am nici o idee nu am inceput.

Eu imi comand pe la inceputul lui noiembrie Emma cu K.B. si Persuasion, varianta mai noua. Asa ca o sa avem ce sa dezbatem .

Am recitit Mansfield Park, care mie mi-a placut cel mai putin dintre toate romanele lui JA (e drept ca din Northanger Abbey nu mai tin minte mare lucru). Imi mentin parerea... Nu pot simpatiza deloc cu personajele principale, Fanny este mult prea speriata, mult prea sensibila, si parca tot timpul se accentueaza cat este de bolnavicioasa. Iar Edmund... chiar sa fii orb pana in ultimul moment la adevaratul caracter al lui Mary... este un erou in bataia vantului; daca il compar cu verticalitatea si taria de caracter al lui Darcy, nu dau doi bani pe el. Insa trebuie sa recunosc ca intr-un fel personajele sunt mai complexe si mai reale decat in P&P; nu stii clar care este bun si care este rau, cu exceptia lui Mrs. Norris care este agasanta tot timpul, restul au toti nuantele lor. Ce m-a mai deranjat la roman este faptul ca Fanny nu evolueaza nici o clipa; este mereu egala cu ea insasi la inceputul cartii. Toate celelalte eroine ale lui JA invata din experientele lor si devin mai puternice, ea ramane la fel...

Eu iau pauza o saptamana ca plec in concediu, ne revedem curand .


Luminous beings we are, not this crude matter.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mist spune:

Vacanta placuta si relaxare maxima, Kehleyr!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Kehleyr, n-am stiut ce-mi spui tu acum, ca un barbat si o femeie nu (prea)corespondau. Oricum ceea ce dezvaluia Darcy acolo era in sine un risc mare, lasand deoparte faptul in sine al scrisorii. De unde stii tu chestia asta cu regula de non-corespondenta? Asta este o informatie pretioasa pentru noi, iubitoarele epocii...

Eu vreau sa comand P&P (1979 si chiar si 1940, de ce nu), Persuassion (varianta 1995), Northanger Abbey (am vazut caseta imprumut de la British Council si m-a cucerit abordarea suprarealista), Emma cu Kate Beckinsdale (s-o am in casa, desi am vazut-o de 10 ori imprumutata)poate si Emma din 1972 - de curiozitate.

Nu ma bag la casting acuma, nu mai sunt deloc la curent cu ce actori noi au aparut. Dar si in capul meu o "domnisoara batrana" de 21-22 de ani de atunci ar trebui interpretata de o actrita mai in varsta de atat de azi, mai mult pentru atitudinea matura si retinuta fata de lume si viata care este de asteptat de la ea decat pentru aspectul fizic propriu-zis.

Si acum marturisesc pacatul meu de capatai, pentru care am fost si raman tinta bataii de joc a fratelui meu si nu numai: nici mie nu mi-a placut Mansfield Park, si asta pentru ca...nu are happy-end. Ce vreti, am ramas la varsta de 10 ani in capul meu, povestile trebuie sa se sfarseasca bine, ca de-aia sunt povesti. Nu dati tare, va rog !

Concediu placut, Kehleyr!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mist spune:

quote:
Originally posted by Miruna Enescu

Kehleyr, n-am stiut ce-mi spui tu acum, ca un barbat si o femeie nu (prea)corespondau. Oricum ceea ce dezvaluia Darcy acolo era in sine un risc mare, lasand deoparte faptul in sine al scrisorii. De unde stii tu chestia asta cu regula de non-corespondenta? Asta este o informatie pretioasa pentru noi, iubitoarele epocii...

Pana se intoarce Kehleyr, sar eu in ajutor :). www.pemberley.com/janeinfo/pptopics.html#letteng" target="_blank">Aici pot fi gasite explicatii in legatura cu protocolul scrisorilor in acea perioada.


quote:
Eu vreau sa comand P&P (1979 si chiar si 1940, de ce nu), Persuassion (varianta 1995), Northanger Abbey (am vazut caseta imprumut de la British Council si m-a cucerit abordarea suprarealista), Emma cu Kate Beckinsdale (s-o am in casa, desi am vazut-o de 10 ori imprumutata)poate si Emma din 1972 - de curiozitate.

Chiar acum vizionez Emma '72. Mie imi place mult stilul BBC din anii '70, de aceea mi-am si cumparat intreg box-ul cu ecranizarile vechi dupa JA. Mi se pare ca acest stil, mai conservator si prin aceasta mai temperat, este mai fidel cartilor decat variantele noi. Totusi am avut probleme mari de acomodare cu actorii din Emma '72 pt ca sunt mult prea batrani in opinia mea. Emma pare o femeie de 40 de ani, iar de Mr. Knightley ce sa mai zic... pare de 50 :( Dar incet, incet, vad ca reusesc sa trec peste asta. Imi place ca ecranizarea este apropiata de carte, asa cum ma asteptam. De-altfel e mai lunga decat Emma '97 cu KB deci cred si eu ca isi permite.

Persuasion '95 este un film dragut si mult mai digerabil decat varianta veche BBC, nu la fel de fidel cartii insa. In general, intre varianta veche si cea noua sunt cam aceleasi deosebiri ca intre Emma veche si cea noua.

Ca tot vorbim despre ecranizari, mai am de vazut Sense and sensibility vechi, cu Irene Richards (Charlotte din P&P1). Abia astept, desi ar trebui poate sa recitesc mai intai cartea, pt ca am uitat multe pasaje.

Abordarea lui Northanger Abbey ca sa fiu sincera nu prea mi-a placut, asa ca astept cu nerabdare o noua versiune (nu s-a mai facut nici una din '84 parca). Haideti sa-i scriem o scrisoare lui Andrew Davies si sa il rugam tare de tot sa se apuce de treaba, ce ziceti?

Mansfield Park veche este bineinteles fidela cartii, dar din pacate nu mi-a placut deloc actrita din rolul lui Fanny :( Ecranizarea noua, pe de alta parte, mi se pare si mai greu de suportat, fiindca exagereaza in legatura cu subiectul sclaviei si din aceasta cauza se departeaza mult prea tare de JA. Dar cred ca script-ul a fost astfel realizat din motive pur comerciale, ca sa atraga publicul american.

Inca ceva: actorii mi se par importanti in aceste ecranizari, dar cel putin la fel de importanta mi se pare respectarea epocii (eticheta, obiceiurile, imbracamintea, etc). Pe langa faptul ca sunt fan al scrierilor lui JA sunt si un fan al epocii regente. Prin urmare, am colectionat si tin la mare pret aceste ecranizari vechi BBC tocmai pentru ca am avut mereu senzatia ca sunt cele mai putin comerciale posibil si cele mai apropiate de adevarul cartii (si al epocii). De aceea am fost atat de bulversata sa aflu din notele de productie ca aceste ecranizari ar fi cosmetizat adevarul istoric . Pai eu tocmai in cautarea adevarului istoric ma aflam si credeam ca m-am apropiat de el cat de tare se poate prin ele. Am mai cautat info pe web, dar nu am gasit inca nimic care sa justifice ceea ce spune regizorul lui P&P3. Mai caut...


quote:
nici mie nu mi-a placut Mansfield Park, si asta pentru ca...nu are happy-end.

De ce zici asta? Din punctul de vedere al eroilor principali, totul se sfarseste cu bine din cate imi amintesc eu :)
In rest, nici eu nu sunt fan al acestui roman, mi-a placut cel mai putin din toate, poate din cauza insipiditatii lui Fanny...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Buna,

Mist, mersi de link, o multime de lucruri interesante acolo, ne-ai tot zis tu de ele, dar pana acum n-am binevoit sa intru (mea culpa, dar ma fac copil cuminte, gata).

Nici n-am stiut ca exista un Sense and Sensibility vechi, nu l-am gasit pe lista la Amazon, sau n-am stiut eu sa ma uit, mai caut.

Cat despre abordarea din Northanger Abbey, recunosc ca este de-a dreptul ciudata si (mai) deloc fidela cartii, si intr-adevar semnez si eu scrisoarea cu rugamintea unei noi ecranizari. Dar ca gaselnita, pe mine m-a distrat, as zice mai degraba ca nu este o ecranizare propriu-zisa, ci foloseste subiectul mai mult ca pe un pretext peste care improvizeaza. Si, intr-un fel, cred ca mi-a facut cunostinta cu atmosfera romanelor de groaza atat de populare in acele timpuri si atat de dragi eroinei, asa cum nu reusisem sa mi-o imaginez singura (asa pe necitite).

Cat despre Mansfield Parck ... se pare ca trebuie s-o mai recitesc! Am citit-o o singura data, pe la 13 ani, si-mi amintesc ca mi-a lasat un gust foarte amar si ca m-a enervat rau de tot personajul principal, asa ca n-am mai citit-o pana la 19 ani (cand m-am maritat si am plecat de acasa cu toate cartile lui JA in afara de asta). Dar exista posibilitatea ca, cu mintea de acum, sa nu mi se mai para deloc la fel!! Ma gandesc sa o comand si pe asta ca s-o citesc direct in engleza, cred ca sunt mai multe sanse sa-mi placa asa. Hei, n-ar fi grozav ca de data asta sa imi placa si sa mai adaug o carte la colectie (ca pe celelalte le am in cate 3-4 editii?). Desi daca nici tie nu prea ti-a placut, Mist ...

Va pup,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mist spune:

quote:
Originally posted by Miruna Enescu
Nici n-am stiut ca exista un Sense and Sensibility vechi, nu l-am gasit pe lista la Amazon, sau n-am stiut eu sa ma uit, mai caut.


Da, Miruna, ecranizarea de care ziceam este din 1985 si o poti gasi pe amazon la adresa www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/B000244FF0/102-7127172-6981709?v=glance" target="_blank">asta.


quote:
Originally posted by Miruna Enescu
Ma gandesc sa o comand si pe asta ca s-o citesc direct in engleza, cred ca sunt mai multe sanse sa-mi placa asa. Hei, n-ar fi grozav ca de data asta sa imi placa si sa mai adaug o carte la colectie (ca pe celelalte le am in cate 3-4 editii?). Desi daca nici tie nu prea ti-a placut, Mist ...


Pana atunci, daca te intereseaza, o poti gasi www.pemberley.com/etext/MP/index.html" target="_blank">in format electronic pe pemberley.com.

Cred ca m-am exprimat eu gresit: e adevarat ca imi place Mansfield Park cel mai putin din toate, dar asta nu inseamna ca nu imi place deloc... Desi poate nu ma dau in vant dupa actiune, limbajul lui JA e un deliciu si in MP. Deci sfatul meu este, bineinteles, sa o citesti neaparat! Chiar sunt curioasa cum ti se va parea, ce anume o sa iti placa si ce nu.

Uite si cateva citate ca sa iti deschida apetitul :)

"We have all a better guide in ourselves, if we would attend to it, than any other person can be." (Fanny Price)

"Oh! do not attack me with your watch. A watch is always too fast or too slow. I cannot be dictated to by a watch." (Miss Crawford)

"Selfishness must always be forgiven, you know, because there is no hope for a cure."(Mary Crawford)

"Life seems nothing more than a quick succession of busy nothings." (Fanny Price)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Multumesc, Mist, draguta ca intotdeauna. Promit sa povestesc cum mi s-a parut.

A propos de povestit, voua nu vi se intampla sa aveti nevoie sa lasati o carte "sa se raceasca", sa o mai rumegati cateva zile, inainte de a fi in stare sa vorbiti despre ea? Mie mi se intampla asta si cu filmele, dar mai ales cu cartile. Imi amintesc despre Persuassion, dupa ce am terminat-o, am stat vreo doua zile si am luat-o din nou la "puricat" pe ici pe colo, prin partile esentiale, apoi am lasat-o "sa se mai aseze" alte cateva zile si abia dup-aia am avut impresia ca am "asimilat-o" intr-adevar si am putut sa vorbesc despre ea cu mama.
Pe vremea aia mi se parea fascinant cum stie mama atat de bine ce carti mi-ar placea din toata biblioteca aia imensa si cum reusea sa ma surprinda cu tot felul de autori din cei mai diferiti. Abia acum imi dau seama ca de fapt imi recomanda cartile care ii placeau si ei. Ma intreb in ce masura ii voi influenta si eu pe baietii mei in ceea ce priveste cititul. Puteti fi sigure ca, la 5 si 6 ani, deja au aflat "povestea" din P&P!

Mergi la inceput