Austen

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Fetelor mi-am luat azi o carte gen album despre filmul cu Firth. Pozele sunt superbe! Mai ales cele de la filmari si cele de cum arata actorii in realitate. Pe mama lui Lizzy nu ati recunoaste-o, asa de tare o schimba cuafura si tinuta...

Si pretul a fost mic (4 euro). Din pacate e in germana, ca altfel il luam si pt sora mea, care e la fel de innebunita dupa carte si dupa serial.

Asa ca daca va intereseaza, pot sa va dau acuma o gramada de informatii despre film!

-------------------------------------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Ajutati un OM sa traiasca!

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mist spune:

Kehleyr, dar pana la urma tu esti de acord cu mine intr-o anumita masura sau eu sunt de acord cu tine, ia-o cum vrei Cred ca scriu mesaje prea lungi si lumea nu mai are rabdare sa mi le citeasca atent. Mea culpa ...

Cum sunt tare multe fire incurcate pe care imi place sa le descalcesc, imi cer scuze in avans pt inca un mesaj lung :(( Intai o sa imi re-expun teoria si apoi o sa discut un fragment din mesajul tau, pt ca mi se pare ca sunt mai multe fapte care se amesteca acolo.

Fetelor, sper ca nu va plictisesc, eu pana la voi inca nu am mai intalnit vreun roman cu care sa discut "at length" despre JA si sunt in continuare tare mirata si infinit recunoscatoare pt ca voi existati !! Dar de considerati ca am cam sarit calul, spuneti si... "one word from you will silence me on this subject for ever." :))

Asa cum incercasem sa explic in mesajul trecut, si in unul un pic mai vechi, Pemberley a fost important in ce o priveste pe Lizzy, nu pe Darcy, adica a schimbat semnificativ sentimentele ei, nu pe ale lui.
Deci fara vizita la Pemberley oare ce s-ar fi intamplat, asa cum se intreba Miruna?
Nu putem discuta asta fara sa facem referire la Rosings, o alta vizita extrem de importanta. In urma acestei vizite, avem un Darcy in continuare indragostit, dar si un pic pus pe ganduri de faptul ca este prea "proud" si o Lizzy lamurita pe jumatate (adica in subiectul Wickham) si pusa si ea un pic pe ganduri, de faptul ca a fost prea "prejudiced" ...
Ce ii lipseste lui Lizzy ca sa se indragosteasca fara echivoc de Darcy? In primul rand, acea vizita la Pemberley ...
Cum ar putea fi aceasta inlocuita? O varianta plauzibila ar fi ca in urma logodnei dintre Bingley si Jane, s-ar fi creat nenumarate ocazii prin care Lizzy si Darcy sa se intalneasca, ea sa ii multumeasca pt Lydia (explic mai jos de ce el poate afla despre fuga Lydiei), el sa o invite sa ii cunoasca sora, etc. Ba chiar, desi nu neaparat necesar, e posibil ca Lizzy sa si viziteze Pemberley pana la urma, in alte conditii bineinteles, adica la invitatia Georgianei (pt ca imi inchipui ca el nu ar fi putut sa o invite direct pe ea, in acele vremuri).
De asemenea, am putea sa ne mai imaginam ca la diferite evenimente organizate de B&J sau chiar acasa la fam. Bennet, i-am fi putut gasi pe Darcy si pe Elizabeth impreuna cu unchiul si matusa Gardiner, deci ocazii din plin pt Darcy sa isi etaleze atitudinea schimbata si sa atraga astfel admiratia lui Elizabeth (asa cum se intamplase la Pemberley, cand ii introdusese ea pe Gardiners). Si daca mergem si mai departe cu imaginatia, am putea sa ne gandim ca matusa Gardiner (care era o femeie inteligenta) ar fi observat pana la urma ca exista o anumita atractie intre Lizzy si Darcy sau macar din partea lui Darcy catre Lizzy si de aceea poate ca la o viitoare vizita in satul ei natal (care stim ca e undeva aproape de Pemberley) ar fi putut afla "incidental" mai multe de la oamenii din zona despre caracterul lui Darcy si si-ar fi informat fara doar si poate nepoata. Deci pana si marturia housekeeper-ei ar putea fi cumva suplinita, chiar daca toate astea cer ceva mai mult timp sa se intample. Cred ca legaturile pe care le-a construit JA intre caracterele cartii ne permit sa facem aceste supozitii. In concluzie, totul ar fi luat mai mult, dar s-ar fi putut ajunge cu aproximatie la acelasi final.
Daca voi aveti cumva alte idei, spuneti, mie tare imi plac discutiile astea si sa despic firul in sapte, dar nu vreau sa plictisesc lumea ...

Si acum sa ma intorc la ce spui tu, Kehleyr.

quote:
Aici nu sunt de acord cu tine... daca Lizzy nu ar fi fost la Pemberley, nu si-ar fi schimbat sentimentele fata de Darcy, nu ar fi inceput sa regrete ca l-a alungat. Abia la vizita la Pemberley incepe sa il admire si sa il vada asa cum este cu adevarat, pana atunci abia ajunsese la stadiul de a recunoaste propriile ei greseli de evaluare fata de el.

Corect ce spui in legatura cu Pemberley si sentimentele ei, si am expus mai sus si teoria mea despre ce s-ar fi putut intampla in cazul in care nu ar fi existat aceasta vizita: e adevarat ca ea nu si-ar fi schimbat sentimentele fatza de el atat de repede precum a facut-o la Pemberley, dar chiar si fara, intr-un timp mai lung ar fi avut ocazia sa si le schimbe si in consecinta ar fi inceput sa aiba regrete.

quote:
Fara P., el probabil nu ar fi aflat niciodata de fuga lui Wickham cu Lydia.

Din pacate pt familia Bennet, Darcy (si tot restul lumii, de altfel) urma sa afle in scurt timp despre cele intamplate... Erau ei englezi, dar gura lumii s-ar parea ca e la fel de rea la toate natiile :) Daca iti amintesti, Lizzy il roaga Darcy sa ascunda adevarul fatza de Georgiana cat de mult timp poate, desi stie ca prea mult n-o sa fie pana se va afla peste tot:

"``Oh, yes. Be so kind as to apologize for us to Miss Darcy. Say that urgent business calls us home immediately. Conceal the unhappy truth as long as it is possible. -- I know it cannot be long.'' "

Chiar imi vin in minte doua variante prin care vestea ar fi putut ajunge relativ usor la urechile lui Darcy, dar nu mai vreau sa lungesc mesajul.

quote:
Zvonul nu s-ar fi lansat si lady Catherine nu s-ar fi dus la Lizzy...

Din pacate pt Lady Catherine de data asta, ceva mult mai grav urma sa se intample care sa ii perturbe linistea sufleteasca. Lady Catherine nu s-a dus la Lizzy din cauza zvonului ca Lydia ar fi fugit cu Wickham. Un alt zvon, "a report of a most alarming nature" i-a ajuns la urechi, si anume acela ca, nu numai Bingley si Jane urmau sa se casatoreasca, dar si ca "Miss Elizabeth Bennet, would, in all likelihood, be soon afterwards united to [her] nephew, [her] own nephew, Mr. Darcy."
Motivele vizitei ei sunt mult mai puternice deci, decat indignarea la ideea ca urma sa devina ruda prin alianta cu Wickham. Chiar presupunand ca nu ar fi existat fuga Lydiei, tot ar fi venit sa o confrunte pe Lizzy, din cauza ca interesul ei primordial era sa il insoare pe Darcy cu propria ei fiica.

Eu ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca Mrs Bennet nu ar fi lasat-o pe Lizzy (asa cum avea intentia initial) sa dea curs invitatiei lui Charlotte, deci daca n-ar fi existat capitolul Rosings ... Exista mai multe scenarii, dar cred ca JA a stiut ce face cand a bagat aceasta vizita in schema :) Ca de altfel si atunci cand a introdus vizita la Pemberley. Fara ele, cartea ar fi fost probabil lunga si plictisitoare. Aceste doua vizite sunt ca doi piloni esentiali in constructia romanului (cred ca am citit asta undeva, nu e ideea mea) si trebuie sa ii admiram autoarei talentul de arhitecta desavarsita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mist spune:

Aschiutza, am si eu cartea de care spui, in engleza. Cred ca am luat-o acum cativa ani de la amazon, deci vezi daca nu i-o poti cumpara surorii tale de acolo. Dar s-ar putea sa coste mai mult decat ai dat tu.

Kehleyr, cand o sa te uiti la "Emma" ai sa te reintalnesti cu Mrs. Hurst! De data asta o cheama Mrs. Elton . Ma refer, bineinteles, la actrita Lucy Robinson, care mi se pare foarte potrivita in amandoua rolurile. Atat de bine a jucat, incat imi era de-a dreptul nesuferita. Exista insa o poza a ei (naturala) in cartea de care zice aschiutza, si m-a surprins sa vad ca in realitate e chiar placuta...

Sa ne spui si noua ce parere ai despre Kate Backinsale (Emma) si despre Samantha Morton (Harriet). Mie mi-au placut mult si la fel mi-a placut si cum a jucat actrita din rolul lui Jane Fairfax. Cu Mr. Knightley nu prea m-am impacat eu , mi-ar fi placut sa fi ales un actor mai sexy. Ce-i drept nu mai stiu cum era descris in carte, stiu doar ca era o diferenta de varsta destul de mare intre el si Emma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by mist

Fetelor, sper ca nu va plictisesc, eu pana la voi inca nu am mai intalnit vreun roman cu care sa discut "at length" despre JA si sunt in continuare tare mirata si infinit recunoscatoare pt ca voi existati !! Dar de considerati ca am cam sarit calul, spuneti si... "one word from you will silence me on this subject for ever." :))



De cate ori citesc asta in carte incepe sa-mi tremure sufletul in mine ca nu cumva Lizzy sa scape un "Nu".
Daca tot discutam de "realitati paralele", eu cred ca si fara vizita la Pemberly cei doi tot ar fi fost impreuna. Darcy era inca foarte indragostit de Lizzy, si ma gandesc aici la pasiunea cu care probabil i-a descris-o Georgianei, cu atat mai mult cu cat Darcy nu e genul exuberant, care sa isi permita intimitati prea mari cu o sora mai mica cu 10 ani decat el. Deci dragostea lui era in continuare puternica, iar respectul pentru Elizabeth probabil crescuse si mai mult dupa cuvintele care i-au fost adresate cu ocazia cererii in casatorie de la Rosings. Dupa cum marturisea mai tarziu, cuvintele lui Lizzy nu l-au facut sa o urasca, ci din contra, a inceput sa se analizeze si sa isi doreasca sa se schimbe. Si cu siguranta i-ar fi marturisit lui Bingley amestecul in relatia lui cu Jane, pentru ca un asemenea gest se potriveste cu noul si imbunatatitul domn Darcy, apoi ar fi fost destule ocazii in care Elizabeth si Darcy sa se intalneasca. Si eu cred ca ar fi aflat de fuga Lydiei, prin binevoitorii Lucas, domnul Collins, etc.
Hm, ma gandeam cum ar fi fost ca Jane Austen sa fi scris mai multe versiuni cu acelasi final, iar noi sa ne manifestam preferinta pentru vreuna din ele. E doar o gluma, nu ma luati in serios. Oricum, episodul Pemberly e minunat, parca traiesc socul pe care l-au avut cei doi cand s-au trezit fata in fata. Si apoi, pe parcursul vizitei, imi plac tare mult reactiile celor doi Gardiner, care sunt mult mai clarvazatori decat Elizabeth.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Si mie imi face mare placere sa disec P&P si nu incetez sa ma minunez de toate subtilitatile, si cum constructia, in ansamblu, este perfecta. Si cum JA se foloseste de toate mijloacele literare posibile pentru a-si caracteriza personajele... de exemplu greselile gramaticale ale Lydiei care o caracterizeaza ca fiind needucata.

Suntem cu toatele de acord ca cei doi s-ar fi intalnit si probabil ar fi fost impreuna pana la urma, doar ca ar fi durat mult mai mult timp. Mai sunt insa cateva aspecte unde eu am alta parere:

quote:
Originally posted by mist
De asemenea, am putea sa ne mai imaginam ca la diferite evenimente organizate de B&J sau chiar acasa la fam. Bennet, i-am fi putut gasi pe Darcy si pe Elizabeth impreuna cu unchiul si matusa Gardiner, deci ocazii din plin pt Darcy sa isi etaleze atitudinea schimbata si sa atraga astfel admiratia lui Elizabeth (asa cum se intamplase la Pemberley, cand ii introdusese ea pe Gardiners).


Nu stiu daca in alta parte in afara de P. Darcy ar fi fost vreodata el insusi cel amabil si deschis si prietenos. Acasa la familia Bennet in nici un caz, nu cred ca ar fi putut sa se simta in largul lui de fata cu d-na Bennet. Intr-adevar, undeva unde nu ar fi fost decat ei si B&J, probabil ca ar fi fost OK.

quote:
Din pacate pt familia Bennet, Darcy (si tot restul lumii, de altfel) urma sa afle in scurt timp despre cele intamplate... Erau ei englezi, dar gura lumii s-ar parea ca e la fel de rea la toate natiile :)

Nu stiu daca "in scurt timp". Interventia si ajutorul lui sunt esentiale pentru ca au loc imediat dupa fuga, altfel probabil ca ar fi fost prea tarziu. El ar fi aflat, cel mai probabil, prin intermediul fam. Collins, dar nu stiu daca suficient de repede incat sa poata fi de ajutor.

quote:
Din pacate pt Lady Catherine de data asta, ceva mult mai grav urma sa se intample care sa ii perturbe linistea sufleteasca. Lady Catherine nu s-a dus la Lizzy din cauza zvonului ca Lydia ar fi fugit cu Wickham. Un alt zvon, "a report of a most alarming nature" i-a ajuns la urechi, si anume acela ca, nu numai Bingley si Jane urmau sa se casatoreasca, dar si ca "Miss Elizabeth Bennet, would, in all likelihood, be soon afterwards united to [her] nephew, [her] own nephew, Mr. Darcy."

Sentimentul meu a fost ca acest zvon s-a lansat in urma vizitei lui Elizabeth la P. Numai episodul Rosings nu ar fi fost suficient. Dar nu stiu...

Am petrecut ieri cateva ore pe www.pemberley.com unde am gasit foarte multe lucruri interesante despre carte (inclusiv o varianta online , probabil ca de acolo o ai si tu, mist). Erau si cateva analize despre stilul lui JA, despre modalitatea cum isi ilustreaza ea ideile despre societate prin gura personajelor sale - personajele negative fiind cele care emit parerile cu care JA nu este de acord, vezi Mary & Mr. Collins vizazi de predicile lui Fordyce (nu stiu daca asa se scrie).

Mai era o idee interesanta, cum ca ccc corespondenta scrisa intre un barbat si o femeie care nu au relatii de rudenie se considera ca implica o logodna a celor doi. (Si) de aceea Darcy ii inmaneaza scrisoarea lui Lizzy personal, iar ea nu ii raspunde.

Nu m-am lamurit insa cu privire la ceva. In caracterizarile personajelor, cei de la site spun ca au dedus (dar nu am inteles de unde) si ce se intampla in continuare cu personajele - de ex. Kitty se marita cu un pastor. Stiti ceva despre asta?

Personajul care pe mine m-a dezamgait cel mai tare a fost Charlotte Lucas. Nu atat prin faptul ca se marita cu dl. Collins - pentru asta, cumva, JA ne pregateste prin expunerea teoriei ei despre casatorie. Ci pentru faptul ca barfeste fam. Bennett de fata cu sotzul ei - reiese din scrisoarea d-lui Collins catre fam. Bennett cand cu fuga Lydiei, ca ea (Charlotte) a criticat educatia primita de Lydia acasa. M-a surprins acest lucru pentru ca este evident ca ea tine la Lizzy, si atunci de ce a facut asta?...

De asemenea mi-e drag modul in care JA isi ironizeaza toate personajele. Cred ca mai putin Lizzy si Jane. Inclusiv pe Darcy. Undeva la inceputul romanului spune despre el:
quote:
He really believed, that were it not for the inferiority of her connections, he should be in some danger.

Cat de bine si de simplu il rezuma aceasta fraza pe Darcy in acel moment .

Apropo de ecranizarea din 1995 - citeam o critica, actorii care reprezinta membrii ai aceleiasi familii nu seamana deloc intre ei. Si mi-am dat seama ca au dreptate, pentru numic in lume nu ai spune ca Miss Bingley si Mrs. Hurst sunt surori, sau ca surorile Bennett sunt surori.

Mist, cred ca am vazut la un moment dat ecranizarea cu Kate Beckinsale, dar nu mai tin minte mare lucru. M-am uitat la pozele actorilor si imi par foarte cunoscute. Cred ca se invalmasesc un pic in capul meu cu cei din ecranizarea cu G. Paltrow. Cumva in asta cu KB era un Frank blond si carliontat? Ca actorul nu are poza pe imdb.


Luminous beings we are, not this crude matter.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mist spune:

quote:
Originally posted by Donia
Oricum, episodul Pemberly e minunat, parca traiesc socul pe care l-au avut cei doi cand s-au trezit fata in fata. Si apoi, pe parcursul vizitei, imi plac tare mult reactiile celor doi Gardiner, care sunt mult mai clarvazatori decat Elizabeth.

Asa e, tocmai de aceea va spuneam intr-un mesaj mai vechi ca vizita la Pemberley este favorita mea! Aflam numai lucruri bune :) despre caracterul lui Darcy (fie direct - prin housekeeper sau chiar prin el, fie indirect - prin descrierea resedintei), are loc o discutie extrem de placuta intre cei patru (Darcy, Lizzy si the Gardiners) si, nu in ultimul rand, Lizzy are ocazia sa o cunoasca in sfarsit pe Georgiana Darcy. Delightful!

quote:
Originally posted by Kehleyr
Si mie imi face mare placere sa disec P&P si nu incetez sa ma minunez de toate subtilitatile, si cum constructia, in ansamblu, este perfecta. Si cum JA se foloseste de toate mijloacele literare posibile pentru a-si caracteriza personajele... de exemplu greselile gramaticale ale Lydiei care o caracterizeaza ca fiind needucata.

Da, da, asa este! Apropos, varianta in romana oare traduce si greselile? As fi fost curioasa sa stiu.

Kehleyr, cand am zis "in scurt timp" m-am referit de fapt la acelasi interval de timp din replica lui Lizzy: "... I know it cannot be long". Daca asta ar fi fost suficient pt Darcy sa rezolve problema, e intr-adevar o intrebare interesanta. Cel mai probail nu, asa cum spui tu. Recitesc acum cartea dar nu am ajuns inca la episodul respectiv. Chiar o sa ma uit cu atentie sa vad ce indicii da JA in sensul asta.

Uf, tb sa iau o pauza. Revin acusi cu mai multe comentarii la mesajele voastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mist spune:

quote:
Originally posted by Kehleyr
Nu stiu daca in alta parte in afara de P. Darcy ar fi fost vreodata el insusi cel amabil si deschis si prietenos. Acasa la familia Bennet in nici un caz, nu cred ca ar fi putut sa se simta in largul lui de fata cu d-na Bennet. Intr-adevar, undeva unde nu ar fi fost decat ei si B&J, probabil ca ar fi fost OK.

Intr-adevar, la familia Bennet acasa e putin probabil ca s-ar fi simtit in largul lui :)) Iar acest comportament amiabil de la Pemberley este in primul rand o dovada a transformarii lui in urma discutiei cu Lizzy la Rosings. Este prima intalnire dintre el si Lizzy dupa acea discutie si deci prima ocazie pt ea sa observe o schimbare. Spre norocul lui :)), aceasta prima intalnire a avut loc chiar la Pemberley, unde el a putut sa isi etaleze la maxim noile schimbari in bine. Prin cate chinuri ar fi trebuit sa treaca bietul de el , daca intalnirea ar fi avut loc in alta parte.

Apropos de schimbarea in comportament a lui Darcy, daca va amintiti, in final ajunge sa ii tolereze, desi cu greu, pana si pe Mrs. Philips si pe sir William Lucas. Din fericire pt D&E, Pemberley era suficient de departe de Meryton si nu riscau sa cineze impreuna prea des cu cei din zona. Chiar si Bingley si Jane renunta la Netherfield din aceleasi motive...
In privinta matusii lui, Lady Catherine, aveti vreo idee de ce Lizzy a insistat in favoarea impacarii cu ea? Doar din convenienta?


quote:
Originally posted by Kehleyr
Sentimentul meu a fost ca acest zvon s-a lansat in urma vizitei lui Elizabeth la P. Numai episodul Rosings nu ar fi fost suficient. Dar nu stiu...

Ai dreptate, Kehleyr, si eu cred ca episodul de la Rosings nu ar fi fost suficient, dar zvonul s-a lansat nu in urma vizitei la Pemberley ci mai tarziu, dupa logodna lui Bingley cu Jane. Uite ce zice lady Catherine:

"A report of a most alarming nature reached me two days ago. I was told that not only your sister was on the point of being most advantageously married, but that you, that Miss Elizabeth Bennet, would, in all likelihood, be soon afterwards united to my nephew, my own nephew, Mr. Darcy. Though I know it must be a scandalous falsehood, though I would not injure him so much as to suppose the truth of it possible, I instantly resolved on setting off for this place, that I might make my sentiments known to you."

O posibila varianta ar fi ca Mr. Collins avea probabil o vaga banuiala despre ce s-a intamplat intre Lizzy si Darcy in timpul vizitei acesteia (si aici se pot face diverse scenarii), insa nu a informat-o imediat pe Lady Catherine, deoarece nu credea ca exista o amenintare reala de punere in practica.
Mai tarziu intervine si episodul cu Lydia, lucru care probabil il convinge si mai tare ca e cu totul imposibila o casatorie intre Darcy si Elizabeth. In momentul in care, in ciuda intamplarii nefericite cu Lydia, este anuntata logodna lui Bingley cu Jane, panica pune stapanire pe Mr. Collins, care se grabeste sa o avertizeze pe Lady Catherine ca si o alta alianta ar putea avea loc...
Astea sunt speculatiile mele bineinteles, dar ce bine ca JA nu ne-a servit totul pe tava si in felul asta ne lasa sa ne gandim la toate aceste posibilitati!

Intrebarile "Cum s-a aflat despre prima cerere in casatorie a lui Darcy si implicit, cine a anuntat-o pe Lady Catherine?" au fost subiect de discutii intense pe pemberley.com acum cativa ani. Voi ce parere aveti?

Edit: Mr. Collins a anuntat-o, recitind am descoperit ca o zice chiar el in scrisoare. Intrebarea care ramane este: avea doar banuieli sau avea informatii concrete, si daca da, de unde?

quote:
Originally posted by Kehleyr
Am petrecut ieri cateva ore pe www.pemberley.com unde am gasit foarte multe lucruri interesante despre carte (inclusiv o varianta online , probabil ca de acolo o ai si tu, mist).

Bineinteles, pemberley.com este primul pe lista site-urilor mele favorite despre JA! Este un "must" pt toti fanii JA. Gasesti acolo tot ce vrei (si ce nu vrei) despre autoare, romane, filme, obiceiurile epocii, etc.

Mai am un site pe care il citesc cu placere, se numeste "The Voices of Men in Praise of Jane Austen" si daca va intereseaza il gasiti la adresa: http://www.ashton-dennis.org/ Este foarte interesant in opinia mea.

Texte online exista mai multe, dar il folosesc cu predilectie pe cel de care spui tu, pt ca pot sa caut usor prin el, atunci cand ma intereseaza ceva in mod particular.

quote:
Originally posted by Kehleyr
Nu m-am lamurit insa cu privire la ceva. In caracterizarile personajelor, cei de la site spun ca au dedus (dar nu am inteles de unde) si ce se intampla in continuare cu personajele - de ex. Kitty se marita cu un pastor. Stiti ceva despre asta?

Nepotul ei, James Edward Austen-Leigh, a scris o carte in 1870, numita "A Memoir of Jane Austen". O gasesti online la adresa: http://www.labrocca.com/ja/
In capitolul 10, la sfarsit, este citatul pe care il dau si cei de pe pemberley.com:

"She would, if asked, tell us many little particulars about the subsequent career of some other people. In this traditionary way we learned [...] that Kitty Bennet was satisfactorily married to a clergyman near Pemberley, while Mary obtained nothing higher than one other uncle Philip's clerks, and was content to be considered a star in the society of Meriton;"

quote:
Originally posted by Kehleyr
Personajul care pe mine m-a dezamgait cel mai tare a fost Charlotte Lucas. Nu atat prin faptul ca se marita cu dl. Collins - pentru asta, cumva, JA ne pregateste prin expunerea teoriei ei despre casatorie. Ci pentru faptul ca barfeste fam. Bennett de fata cu sotzul ei - reiese din scrisoarea d-lui Collins catre fam. Bennett cand cu fuga Lydiei, ca ea (Charlotte) a criticat educatia primita de Lydia acasa. M-a surprins acest lucru pentru ca este evident ca ea tine la Lizzy, si atunci de ce a facut asta?...

O sa recitesc si eu scrisoarea lui Mr. Collins ca sa imi reamintesc ce spune Charlotte si sa imi dau si eu cu opinia

quote:
Originally posted by Kehleyr
Cumva in asta cu KB era un Frank blond si carliontat? Ca actorul nu are poza pe imdb.

Da, asa e, e blond si carliontat si are o privire tare obraznica ... Se potriveste perfect rolului.

Apropos de potrivirea in rol, s-ar putea sa ai o dezamagire cand o sa il vezi pe Mr Bingley din 1980. Nu mi se pare deloc potrivit :( In schimb, Mr. Bingley din 1995 e perfect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mist spune:

Kehleyr, gasesti o poza cu actorul din rolul lui Frank Churchill (impreuna cu Jennifer Ehle!) la adresa asta: http://www.geocities.com/Broadway/Alley/4820/summer_p/sum8.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

quote:
Originally posted by mist
In privinta matusii lui, Lady Catherine, aveti vreo idee de ce Lizzy a insistat in favoarea impacarii cu ea? Doar din convenienta?


Lady Catherine era totusi ultima ruda in viata a lui Darcy, cu exceptia Georgianei. Lizzy nu a vrut sa il separe pe Darcy de ea, ceea ce mi s-a parut un gest extraordinar din partea ei, a dat dovada de foarte multa generozitate. Familia e familie chiar daca ti-a pus bete in roate .

quote:
Ai dreptate, Kehleyr, si eu cred ca episodul de la Rosings nu ar fi fost suficient, dar zvonul s-a lansat nu in urma vizitei la Pemberley ci mai tarziu, dupa logodna lui Bingley cu Jane.



Da, ai dreptate. Era evident ca in urma casatoriei B&J, D&E urmau sa aiba mult mai multe ocazii de a se cunoaste, de a se vedea si in general de a petrece timp impreuna.

Eu nu cred ca cineva a stiut concret despre prima cerere in casatorie a lui Darcy. Este pe undeva un paragraf unde se specifica acest lucru in clar? Sa nu uitam ca singurii care stiau erau Darcy, Lizzy si Jane, si nici unul nu a spus altcuiva. Dar Mrs. Collins a avut intotdeauna suspiciunile ei vizavi de sentimentele lui Darcy fata de Elizabeth, si in mod sigur le-a impartasit cu dl. Collins, care s-a grabit sa o informeze pe Lady Catherine. Mai exista si varianta Mrs. Bingley, dupa vizita de la Pemberley; desi nu se face nici o clipa o legatura intre fam. Bingley si fam. de la Rosings, zvonurile circula in inalta societate, mai ales cand este vorba despre un personaj atat de important ca Darcy. Poate numai simplul fapt ca s-a aflat ca Darcy i-a prezentat-o lui Lizzy pe sora lui a dat de gandit. Dar eu cred ca varianta Mr. & Mrs. Collins ramane cea mai probabila.

quote:
Nepotul ei, James Edward Austen-Leigh, a scris o carte in 1870, numita "A Memoir of Jane Austen". O gasesti online la adresa: http://www.labrocca.com/ja/
In capitolul 10, la sfarsit, este citatul pe care il dau si cei de pe pemberley.com:

"She would, if asked, tell us many little particulars about the subsequent career of some other people. In this traditionary way we learned [...] that Kitty Bennet was satisfactorily married to a clergyman near Pemberley, while Mary obtained nothing higher than one other uncle Philip's clerks, and was content to be considered a star in the society of Meriton;"


Adica JA si-a imaginat mai departe destinele tuturor personajelor? Chiar si dupa sfarsitul cartii? Probabil ca s-a simtit foarte legata de ele.

quote:
O sa recitesc si eu scrisoarea lui Mr. Collins ca sa imi reamintesc ce spune Charlotte si sa imi dau si eu cu opinia


Uite aici:
quote:
And it is the more to be lamented, because there is reason to suppose, as my dear Charlotte informs me, that this licentiousness of behaviour in your daughter has proceeded from a faulty degree of indulgence; though, at the same time, for the consolation of yourself and Mrs. Bennet, I am inclined to think that her own disposition must be naturally bad, or she could not be guilty of such an enormity, at so early an age. Howsoever that may be, you are grievously to be pitied; in which opinion I am not only joined by Mrs. Collins, but likewise by Lady Catherine and her daughter, to whom I have related the affair. They agree with me in apprehending that this false step in one daughter will be injurious to the fortunes of all the others;

Ca sa vezi ca Charlotte nu a avut nici un scrupul in a-si discredita vechea prietena . Ma intreb daca a schimbat-o casatoria cu Mr. Collins sau a fost asa mereu?

quote:
In schimb, Mr. Bingley din 1995 e perfect!

Intr-adevar . Desi e cam uratel, e exact vesel si deschis cum era si personajul.

Eu am citit cartea si in romana cand eram tanara, dar acum prefer sa o citesc in engleza , asa ca nu stiu cum e cu greselile gramaticale.

Mersi de poza . Dar Frank nu seamana cu felul in care arata in film.


Luminous beings we are, not this crude matter.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

quote:
Originally posted by Kehleyr

quote:
Originally posted by mist

Uite aici:
[quote]And it is the more to be lamented, because there is reason to suppose, as my dear Charlotte informs me, that this licentiousness of behaviour in your daughter has proceeded from a faulty degree of indulgence; though, at the same time, for the consolation of yourself and Mrs. Bennet, I am inclined to think that her own disposition must be naturally bad, or she could not be guilty of such an enormity, at so early an age. Howsoever that may be, you are grievously to be pitied; in which opinion I am not only joined by Mrs. Collins, but likewise by Lady Catherine and her daughter, to whom I have related the affair. They agree with me in apprehending that this false step in one daughter will be injurious to the fortunes of all the others;

Ca sa vezi ca Charlotte nu a avut nici un scrupul in a-si discredita vechea prietena . Ma intreb daca a schimbat-o casatoria cu Mr. Collins sau a fost asa mereu?





Eu nu o vad pe Chjarlotte nici birfitoare si nici tradatoare. Ea precis a aflat de asta de la familia ei, in scrisori, si cred ca a fost de ajuns sa ii precizeze sotului ce s-a intimplat ca el sa faca tot scandalul si sa traga concluziile pe care le pune in gura sotiei.

Birfa? Doar ce altceva fac ei in societate tot romanul? Sa nu uitam vremurile, societatea era pe atunci mult mai legata, era ok sa te uiti in curtea vecinului, cum s-ar zice. Toti stiau ce sa intimpla in regiune, cine moare, cine sa marita, cine vine nou, cit cistiga. A fugi cu un barbat era intr-adevar ceva foarte grav, care nu mai tinea de birfa, atita timp cit chiar cei din familie au spus mai departe...Pt o femeie dezonoarea era tot ce se poate mai rau si a infiera asta nu e nimic deosebit sau care sa iasa din normalul societatii in acele vremuri. Daca Charlotte ar fi trimis ea personal o scrisoare in care sa judece sau sa intrerupa prietenia cu Lizzy, da asta ar fi fost tradare. Daca situatia cu Lidia i-ar fi fost incredintata in cadru intim de catre Lizzy, iarasi ar fi fost tradare, dar in vreme ce era o veste cunoscuta de toata regiunea nu mi-i se pare asa de ciudat ca ea sa ii pomeneasca sotului sau sa o comenteze. Da eu in rest o vad ca pe o persoana a vremii, cu capul f pe umeri, nevoita din cauza virstei sa accepte o casatorie pe care reuseste sa si-o faca cit mai placuta si comoda...Nu e nici sub nivelul societatii in care a trait si nici deasupra (spre comparatie cu Lizzy, care "urca" practic pe scara sociala).



----------------------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Ajutati un OM sa traiasca!

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43117

Mergi la inceput