Austen

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Miruna, ca s-au pupat sau doar si-au atins fruntile nu ar avea importanta, necazul este ca erau in izmene, pe lac si scena mustea de sirop.....



" Cita luciditate, atita drama - Camil Petrescu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Dom'le este clar ca fiecare dintre noi are o "rezistenta" personala mai mica sau mai mare la sirop.

A mea se pare ca este mai mare.

Sau poate eram eu intr-o dispozitie buna.

sau poate are de-a face cu faptul ca, numai cu 2 zile inainte, revazusem filmul ala vechi cu Lawrence Olivier si, prin comparatie, asta nu mi s-a mai parut asa de dulce.

Sunt curioasa ce o sa zica si Kehleyr. Si Mist pe unde umbla?
Si o sa mai vad odata filmul, ca eu de obicei imi formez o parere mai greu, dupa mai multe vizionari. (Desi in general se pare ca sunt mai indulgenta...)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Da... am fost si eu ieri la film, am chiulit de la birou . M=am dus singura ca barbatul nu ar fi rezistat.

Ce sa zic... probabil ca daca nu as fi citit niciodata cartea si mai ales, nu as fi vazut niciodata varianta din 1995, mi-ar fi placut. Asa... nu a fost atat de prost pe cat ma asteptam pe alocuri, dar pe alte locuri a fost mai prost.

Ce am apreciat:

1. Peisajele si filmarile in general. Mi s-au parut superbe, toate acele pajisti inverzite. Desi Pemberley din 1995 mi-a placut mai mult, parca respecta mai tare ideea lui JA de loc neatins de mana omului.

2. Keira nu a fost atat de rea pe cat ma asteptam. Nu prestatie de Oscar, in nici un caz, dar o Elizabeth destul de convingatoare. Cred ca daca ar fi avut timp mai mult (adica nu un film de 2 ore) ar fi fost chiar OK. Dar este ingrozitor de slaba!!!

3. Anumite personaje secundare mi s-au parut mai credibile decat cele din celelalte ecranizari. Un loc aparte - Judi Dench ca Lady Catherine. Este the Lady Catherine. Exact asa o vedeam si eu. Desi favorita mea este ecranizarea din 1995, LC de acolo era un pic prea 'cardboard', prea exagerata. Din acelasi ciclu - exagerate in 1995, reusite acum - Miss deBourgh. Mi-a mai placut Charlotte si scena in care ea ii face lui Lizzy marturisirea ca se casatoreste cu dl. Collins chiar m-a impresionat, desi nu este prea JA. Donald Sutherland - un pic prea batran ca sa fie dl. Bennett, dar cred ca a inteles personajul.

4. Multe dintre scenele de familie mi-au placut, parca sugera ca sunt intr-adevar o familie...

5. Faptul ca anumite dialoguri din carte si replici sunt respectate cuvant cu cuvant - desi, asta pentru film poate fi si un dezavantaj, pentru ca automat imi veneau in minte aceleasi replici rostite de Colin Firth sau Jennifer Ehle , faceam comparatia, si era inevitabil in favoarea variantei din 1995. Si nu zice nimeni de "truth universally acknowledged..." ...

Ce nu mi-a placut:

1. Romantarea exagerata a povestii. Rezistenta mea personala la sirop este destul de mare , dar nu la JA. Tot ceea ce la JA era sugerat, retinut, subinteles, acum era expus in vazul lumii. Si faptul ca toate scenele esentiale (mai ales cererea in casatorie) sunt subliniate (inutil!!!) de "dezlantuiri" ale naturii. Din cate stiu asta este un procedeu exclusiv romantic si total nepotrivit cu JA. Plus ca se pierdea mult din tabloul social, din descrierile de clasa, din subtilitatea dialogurilor in favoarea povestii de dragoste. Bine, asta era si datorita scurtimii filmului...

2. Porcul din casa

3. Mr. Bingley . Ce-au avut cu el de l-au facut "comic relief"??? Parca era pus acolo numai ca sa spuna nerozii. Parca era dintr-un film cu Jim Carrey. Bingley era naiv, dar nu era prost si in nici un caz nu facea gafe!!!

4. Mr. Darcy... Nimic de zis, McFayden arata bine, dar a facut din Darcy un "neinteles" - aceeasi idee de romantare - si ca si cum ar fi fost bun si cumsecade de la bun inceput, cand de fapt esenta personajului este ca se schimba sub influenta lui Lizzy.

5. Faptul ca unele conflicte esentiale sunt rezolvate tac-pac - fuga Lydiei, cred ca maxim 10 minute. Stiu, nu era timp de toate, dar se pierde mult din poveste.

6. In sec XIX o fata necasatorita nu facea o vizita unei prietene neinsotita (vezi Lizzy care merge la Charlotte). Si in nici un caz Mr. Darcy nu i-ar fi dus scrisoarea in toiul noptii. Si nici nu cred ca ar fi stat cu Wickham sub pom in acel fel. De scena cu mlastina noaptea, cu Lizzy in pijama!!, nu mai zic. Nu ca nu ar fi fost frumoasa si romantica, dar nu se putea petrece in acea epoca. A, si nu s-au sarutat . Si Lizzy care o primeste pe Lady Catherine in camasa de noapte??? Cand ele nu ieseau cu parul neprins in lume?

7. Toata lumea asculta la usa??? Inteleg, o data, de doua ori, dar chiar de vreo 5 ori cat a fost aici in film???

8. Aerul general de dezordine (vezi coafurile, in special Lizzy cu parul desfacut cand ajunge la Netherfield) si aglomeratie (vezi balurile, ambele). Sau Lizzy care se da in leagan in picioarele goale Eu inteleg necesitatea de realism, dar totusi, era o epoca puternic incorsetata, au cazut in extrema cealalta...

9. Lipsa unor personaje dragi: d-na Phillips, Mrs. Hurst...

Cam asta. Oricum nu stiu daca ati avut rabdare sa ma urmariti .

EDIT: chiar incep sa cred ca sunt mai multe variante! Pai scena asta (dialog copiat de pe imdb.com) nu era in filmul de ieri:

quote:
Mr. Darcy: ...And what am I to call you when I'm cross? Mrs. Darcy?
Elizabeth Bennet: No, you may only call me Mrs. Darcy when you're completely, perfectly and incandesantly happy.
Mr. Darcy: And how are you this evening, Mrs. Darcy?
[kisses Elizabeth's forehead]
Mr. Darcy: ...Mrs. Darcy...
[kisses her cheek]
Mr. Darcy: ...Mrs. Darcy...
[kisses her nose]
Mr. Darcy: ...Mrs. Darcy...
[kisses her other cheek]
Mr. Darcy: ...Mrs...
[his voice, a whisper, fades out, and he draws Elizabeth closer to him as she leans in and he kisses her]


Si inca ceva: intr-una din scenele finale, se face o panorama a casei si ne arata cam ce fac personajele (din exterior, prin geamuri). Mary (cred ?) citeste ceva care pare a fi un ghid de scris romane. E vreo referire subtila la ceva? Vreun "indrumar" al lui JA?

Am citit pe imdb ca la inceputul filmului, cand ne-o arata pe Lizzy citind o carte, titlul cartii ar fi "First Impressions" - primul nume dat de JA lui P&P.

Ce vreau sa va propun: haideti sa facem fiecare o lista cu interpretarea noastra favorita a unui anume personaj, in diverse variante. Care vi se pare cea mai credibila, pe cine nu va puteti imagina interpretat de altcineva?

Incep eu (in ordinea apropierii de personaj):
1. Colin Firth ca dl. Darcy
2. Kate Winslet ca Marianne Dashwood
3. Samantha Morton ca Harriet Smith in Emma cu Kate Beckinsale

ceilalti sunt deja mai departe un pic:
4. Jennifer Ehle, Lizzy in 1995 - ea ar fi trebuit sa fie in primii 3, doar ca a spus cineva odata ca prea avea o expresie atotstiutoare, nu se potrivea unei fete de 21 de ani, parea trecuta prin viata
5. Frank Churchill (nu stiu numele actorului) din varianta cu Kate Beckinsale
6. Crispin Bonham-Carter, Mr. Bingley in 1995 (numa' sa fi fost un pic mai frumos si il votam din toata inima; ca intepretare a fost perfect)
7. Jane Fairfax, din Emma cu KB

ar mai fi, dar va las si pe voi daca va place ideea mea

Pentru moderatori: stiu ca ne apropiem de 10 pagini, dar avand in vedere ca nu este un subiect foarte citit, am putea sa nu il spargem? Este mai usor de urmarit asa... daca sunt si celelalte fete de acord. Mersi!


`Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
`That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
`I don't much care where--' said Alice.
`Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.
`--so long as I get somewhere,' Alice added as an explanation.
`Oh, you're sure to do that,' said the Cat, `if you only walk long enough.'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Eu tare m-as baga sa spun care mi-au placut, dar nu-i stiu pe nume, fir-ar sa fie... Sa incerc totusi:

Elizabeth - varianta din 1995, poate unde am vazut-o prima, ca nici cea din 1990 nu-mi displace deloc;
Darcy - Colin Firth - nu e chiar Darcy cel din capul meu, dar este cel mai aproape;
Jane - din 1990
Mr. Benett - 1995, dar si cel din filmul cu Lawrence Olivier mi-a placut
Mrs. Bennett - 1990
Lady de Bourgh - 1990
Mr. Collins - 1995

Acuma, din celelalte:
Emma - mie mi-a placut cel mai mult Kate Beckinsdale, si de fapt cam toata echipa din varianta aia;
Sense & Sensibility - mi-a placut si Kate Winslet, si Emma Thomson (minus scena finala cu plansul cu sughituri) dar stiti cine mi-a atras atentia? Colonelul Brandon. Mi-a placut la nebunie.

Cred ca ma duc deseara acasa si revad varianta veche din Sense & Sensibility (mi-a adus Mos Craciun toata colectia, dar n-am apucat sa le vad pe toate decat o data, si, desi imi amintesc ca mi-a placut, nu-mi mai amintesc nici un amanunt).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Miru, nu este nici un P&P in 1990 . Te referi la varianta BBC? Aceea este 1980... Uite www.imdb.com/find?q=pride%20and%20prejudice s=all" target="_blank">aici lista completa...

Colonelul Brandon imi place si mie . Culmea este ca anterior il vazusem pe Alan Rickman numai in roluri negative (vezi seriful din Nottingham in Robin Hood), asa ca a fost un soc sa il vad in rol pozitiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Ce n-as da sa ma duc si eu sa vad noul film si apoi sa am taria sa enumar chestiile care mi-au placut! Deocamdata va citesc pe voi si inca nu stiu daca am putere sa vad filmul... porcul in casa!
Dar Kehleyr,

quote:
6. In sec XIX o fata necasatorita nu facea o vizita unei prietene neinsotita (vezi Lizzy care merge la Charlotte).

Cred ca Elizabeth era o fire independenta si facea asta, vezi vizita pe jos, singura, cale de 3 mile pana la Netherfield sa o vada pe Jane.
Sau... tu vorbesti de vizita la Charlotte maritata? In Kent?

Na, descopar ca sunt de fapt destul de curioasa sa vad filmul... si sa-mi testez rezistenta personala la sirop!



Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

quote:
Originally posted by Donia
Cred ca Elizabeth era o fire independenta si facea asta, vezi vizita pe jos, singura, cale de 3 mile pana la Netherfield sa o vada pe Jane.
Sau... tu vorbesti de vizita la Charlotte maritata? In Kent?


Da, despre vizita in Kent este vorba. Sau poate se presupune ca servitorul care o insotea (si care era si vizitiu) era gardian suficient?

Sa stii ca porcul apare numai 1 secunda si este "in trecere" prin hol. Mie mi s-a parut cam fortata ideea, adica ccc chiar nu stiu ce se presupunea ca face pocul ala in casa? In rest se mai zburatacesc niste gaste prin curte si mai bantuie niste ogari cu noroi prin casa, dar nu-i asa grav .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Auch, Kehleyr, ai dreptate, sigur ca 1980, nu stiu ce a fost in capul meu, ca doar l-au dat si la TV (alb-negru) pe vremea lu' tovarasu'.

Cat despre lipsa unor personaje din film (cum este familia Hurst sau insotitoarea lui Lizzy), ma gandesc ca au fost un tribut adus spatiului (ca si-asa vorbesc repede-repede personajele cate sunt, altele in plus ar fi insemnat si mai mult spatiu "de prezentare").

Si, a propos de ideea de a merge insotita, pai sa se amintim ca pentru Lady de Bourgh era inacceptabil chiar ca douafete tinere sa calatoreasca cu posta neinsotite, daramite una singura; totusi, prezenta unui slujitor al unchiului parea sa faca lucrurile cat-ce-cat in regula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

quote:
Originally posted by anangel_lexi

Apropo de replici faine din "P & P" mie imi place la nebunie asta:

"Darcy, I hal never understand why you go through the world determined to be displeased with everything and everyone in it"
"And I shall never understand why you are in such a ??? (Na ca nu-mi mai amintesc cuvantul) to approve with everything and everyone in it" (citat aproximativ, ca e din memorie)

Mai am cateva dar trebuie sa mi le amintesc.

I wish I were an angel...

http://photos.yahoo.com/anangel_lexi





Ma bucur ca regasesc subiectul. Inca nu am vazut ultima versiune din P&P dar sunt foarte curioasa sa o vad. Daca socul va fi prea mare, presimt o revizionare a versiunii mele preferate, cea din 1995. Ceea ce ma bucura e ca si sotul e curios sa vada filmul, asa ca n-o sa fiu nevoita sa merg singura.
Si pentru ca tot va datoram un citat complet, cuvantul pe care nu mi-l mai aminteam era "rage". Am vrut sa completez mai demult dar n-am mai gasit subiectul. Adevarul e ca nu ma pricep deloc la cautat pe DC.

8+
I wish I were an angel...

Poze diverse

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Kehleyr,

fraza pusa de tine

quote:
Mr. Darcy: ...And what am I to call you when I'm cross? Mrs. Darcy?
Elizabeth Bennet: No, you may only call me Mrs. Darcy when you're completely, perfectly and incandesantly happy.


sigur mi-o amintesc; deci circula diverse versiuni. Eu l-am vazut la cinema, in Washington, in noiembrie.

M-au nedumerii si pe mine aparitiile lui Liz in pijama, sau cu picioarele goale, dar nu asta e cel mai important.

Ce ii lipseste lui Keira (parerea mea, nu dati cu rosii...), ca interpretarea ei sa fie perfecta, este un pic de maturitate - mie mi se pare Elisabeth mult mai matura decit alte fete de virsta ei.

" Cita luciditate, atita drama - Camil Petrescu"

Mergi la inceput