un sfat pe ultima suta de metri

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Buna Carmen , si eu am citit povestea ta , ... , as vrea sa spun atatde multe insa ma rezum la , bravo tie! ai tot respectul meu , asa as fii facut si eu , intr-un fel ne asemanam . Noroc ca nu am soacra .
Te pup si sper sa mai scri din cand in cand .

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/alina121alina/my_photos

Alina ,Wichard si Mandy Stephanie 10 luni si jumatate

http://home.wanadoo.nl/w.deroo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adalcisa spune:

Faci cea mai mare greseala a vietii tale daca speri ca lucrurile se vor rezolva numai prin iubire sincera. In aceeasi situatie m-am aflat si eu in urma cu 13 ani cand m-am casatorit, socrii nu au fost de acord cu casatoria noastra( soacra nu mai spun), mai exact cu mine. Se considera superiori, sunt ingamfati sa nu spui nimic ce i-ar putea contrazice ca-i jignesti,deoarece capacitatea lor "intelectuala" nu le permite o viziune mai larga asupra vietii, a sentimentelor de afectiune, de iubire si respect.Cand ne-am casatorit ne iubeam enorm de mult, avem si o splendoare de fetita, de 12 ani, eu am 32 de ani. Inca de la inceputul casniciei el a fost dependent de ai lui, a sacrificat tot ce aveam, iubirea, respectul, intotdeauna ma-a invinovatit si sacrificat pentru ai lui, desi nu le-am spus niciodata nimic. A facut numai ceea ce le-a convenit alor lui iar pe mine m-a impins intotdeauna catre deznadejde si disperare. Aveam si un job stresant in cele din urma mi-am dat demisia ( sunt dependenta de el pe deplin). M-a inselat, m-a batut, m-a umilit cum a vrut el.In prezent ma ignora total, sa nu-l intreb ce face? unde merge? cand este liber prefera sa mearga la ai lui oriunde, numai sa nu stea acasa cu mine. Nici macar fetita n-o ia cu el. Stau mai mult in casa, nu m-a lasat sa fac facultatea ( soacra a spus ca ce-mi trebuie mie facultate?), am avut certuri cu el si pe tema asta dar nu am avut decat de suferit. El sta separat de mine in sufragerie eu cu fata in dormitor spunandu-mi ca ce nu-mi convine ca ma tine? Cand lucram ii faceam tot felul de cadouri de ordinul zecilor de milioane. Apoi am facut greseala sa-i dau cardul pt. ca eu nu aveam timp liber pt. achitarea cheltuielilor lunare si mumai bine ca banii erau gestionati impreuna cu ai lui sa-si ridice o casa, fara sa-mi spuna ca le da bani, ba chiar eu i-am cumparat soacrei o mobila de bucatarie, i-am facut-o cadou, de...). Ba mai mult am facut credite pt. a-i aranja apartamentul si a-i lua masina ( marturisesc ca in moment ce scriu realizez cat de proasta si naiva am fost, Doamne... inca credeam ca ma iubeste si el), iar acum nu mai conteneste cu reprosurile ca sunt proasta si nebuna, ca nu valorez nimic, sa ma multumesc, ca-mi da sa mananc... bine macar ca fetita mea nu cunoaste toate tampeniile astea, ni nici nu i le voi face cunoscute vreodata.
I-am propus sa divortam,ca-mi iau fata si plec, la care a spus ca da, ca oricum nu mai are ce pierde dar lui sa-i ramana si masina si apartamentul, sa plec.
Nu stiu ce sa mai fac?
Asa ca fii cu mare bagare de seama ce decizie vei lua deoarece astfel de oameni iti pot distruge viata, mai ales cand ai si copii.
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alesssia spune:

o sa regreti toata viata! imi pare rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana1177 spune:

o sa regreti toata viata! imi pare rau.

la cine te referi??? ca daca te referi la Antonia, sunt de acord cu tine; e pacat ce i se intampla, atata durere si pt ce??? pt un mascul?? duca-se

iar daca te referi la Carmen... ce are regretat? ca n-a stat langa un papa-lapte sa-si distruga viata?? si pt ce? ca sa dea exemplu de martira, sa poata spune: "uite eu ce-am suferit si ce sufar"!!?? - iar rezultatul??? zero respect, zero iubire, zero viata

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

chiar ar fi interesant de aflat ce mai face carmen... oare o mai fi prin preajma?


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuinea spune:

Draga mea, situatia ta imi aduce aminte de situatia din tineretea parintilor mei. bunica mea, o mare santajista si profitoare, proceda la fel cu tatal meu dar faptul ca ei doi s-au iubit foarte mult i-a tinut impreuna dar am sa-ti spun in ce conditii. Parintii mei au lasat in urma o casa la cre muncisera 12 ani si s-au mutat cu doi copii mici cu chirie. bunica si bunicul meu tot asa au amenintat ca nu vor sa-l mai vada si ca nu mai este fiul lor din acel motiv dar viata trece, timpul curge si cei batrani simt lipsa celor tineri mai profund. Deci, nu te lasa nci tu si nici el impresionati de ifosele si palavrageala a doi batrani care nu au alceva de facut decat munca, analiza celorlalti si cleveteala!
Eu as pleca dar l-as lua si pe el cu mine si dati-le cateva luni si o sa vezi ca ei o sa-l caute pe el asa cum a facut si bunica mea cu tatal meu. Important ete sa nu va separati!
Intr-o casnicie problemele se trec impreuna! La bine si la greu, cu bani si fara, fericiti sau tristi trebuie sa ramanem impreuna!
Lupta asta nu este unilaterala, pentru ca inteleg ca si el este nefericit, deci miscare din frontul adversarului si liniste totala intre voi si apoi chiar o sa va simta lipsa!
Cristina mami de Roxana

Mergi la inceput