Abuzul Domestic (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Bella, eu zic sa nu ai dubi despre reactia politistilor : ei au inteles din prima ca tu esti victima ! Cind au venit fetitele erau agatate de tine si nu de el ! Ai fost luata in serios pentru ca ti s-au dat informatii despre ceea ce ai putea face.

Nu te lasa alungata, pleca cu fruntea sus. Incearca sa-ti regasesti toate actele : pasaport, diplome, certificate. Mai ales cauta extrase de banca de la inceputul casniciei si altul cind vei pleca. E dreptul tau si trebuie sa il ceri in caz de proces.

Sa nu-ti mai pese de el ! tu si copii sunteti ceea ce este intr-adevar important ! El poate sta dezgustat si scitirit cit o pofti, nu mai are nici o valoare treaba asta !

Curaj !
Citeste atent tot ce a postat Alyssa la Abuzul domestic(1).





Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Bella in primul rand nu te mai lasa intimidata de amenintarile lui...tipii de genul asta o fac pentru ca au observat ca tine.Asemenea indivizi sunt niste jigodii lase, numai gura e de ei. N-o sa munceasca pe 2 lei, ca n-a venit in state sa faca foamea. Incearca sa te intimideze, or tu tocmai asta trebuie sa-i arati : ca nu te sperie. daca te vede calma si informata o sa se gandeacsa de doua ori inainte de a face ceva. Si chiar daca nu detii informatia, prefa-te ca stii. De ex. daca te ameninta cu ceva, spune ceva de genu' :"scuteste-ma caci imi stiu si eu drepturile". Scurt, la obiect. Chiar daca te intimideaza, nu arata asta!
Gaseste forte in tine, gandeste-te ca erai o femeie care stia ce vrea, muncea si era apreciata, castiga bine, toate astea se pot reintoarce..poti munci si in Canada, te poti afirma si acolo, ai nevoie de motivatie, ambitie si perseverenta. Motivatia sunt fetele tale. Intoarce-te in Canada, ai o casa acolo, chiar daca goala, cauta-ti de lucru si nu mai sta la cheremul individului.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aluna spune:

Bella, curaj mult curaj....eu sint cam in aceasi situatie (de cosmar) de aproape 5 ani(in asteptarea cetateniei care nu mai vine),cu un sot agresiv mitocan care incearca sa ma descurajeze si sa ma demoralizeze cu fiecare cuvit,avem o fetita nascuta aici are trei ani,incepe sa inteleaga si deja spune ca "tata e rau o cearta pe mama si nu-si cere iertare",si cu ea are iesiri necontrolate urla la ea e brutal...Singurul meu gind este de a ma intoarce acasa unde as fii cu mult mai linistita si mai bine ca aici!!Am trecut prin multe foarte multe...acum e frig si nu ne lasa sa deschidem caloriferele ,sau foarte putin,zice ca nu e sanatos si e destul de cald in camere 15 grade,la fel cu lumina, becuri economice peste tot,obscuritate,nu poti sa cosi un nasture!!Cu apa la fel,sa incalzesc apa la godin, si sa spal vasele asa,cu baia nu-ti mai spun sa consum putin si sa nu fie foarte fierbinte....asta ar fii in linii foarte mari situatia noastra de cosmar!!Cum sa fac sa plec cu copilul in tara?Doar acolo m-as simti in siguranta si la adapost!!

Mult curaj si nu uita ca sint si sintem cu toate alaturi de tine!!
Sint in mare graba acum dar o sa revin
Aluna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Aluna, nu poti sa divortezi, sa te intorci in tara si el sa-ti plateasca o pensie alimentara consistenta pentru fetita? Sa puteti trai amandoua din ea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aluna spune:

Iarina ce spui tu asta ar fii Ideal,dar din pacate...legea spune din cite informatii am eu(putine), ca tatal trebuie sa-si dea acordul ca eu sa pot parasi tara cu copilul chiar si dupa divort, cit despre pensie alimentara ar fii superb sa o obtin dar as fii multumita daca ar accepta sa ma lase sa plec cu copilul, chiar si fara ea...ceea ce este greu de presupus cunoscindu-i caracterul razbunator si mirsav...
Chiar si daca un tribunal mi-ar acorda mie copilul el ar avea oarece drepturi de vizita etc.Mi-e teama si sa gindesc ca ar trebui sa trec printr-un proces...eu nu lucrez, nu am drepturi,bani sa platesc avocati,teama de a nu pierde poate fetita ma paralizeaza si tine pe loc...
Nu e simplu,sintem la mina lui si la propriu si la figurat,marionete,se joaca cu viata noastra stiind ca nu avem prea multe sanse...
Aluna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Aluna, eu zic sa strangi niste banuti sa poti plati o consultatie la un avocat...nu poate sa coste prea mult sa te intalnesti si sa ceri informatii. numai un avocat poate sa te informeze corect si la obiect. Apoi incearca sa strangi niste bani pt. tine, ce-ti ramane de la cumparaturi - fa si tu cumparaturi fictive sa nu le poata remarca-sau lucreaza ceva cu jumatate de norma. daca nu te lasa sa lucrezi incearca sa-l aburesti, ca lucrezi pt. voi, sa aveti mai multi bani, bla, bla. daca ai avea niste bani stransi, ai putea plati un avocat. in mod sigur , in cazul unui divort, fetita va fi data mamei, iar el va fi obligat sa-ti plateasca pensie alimentara. Precis. Poti ramane in Belgia apoi, sa-ti cauti ceva de lucru si sa traiti onorabil (plus pensia alimentara). Insa cred ca este necesar sa consulti un avocat.Cunoaste legile belgiene si te poate indruma. Fetita are cetatenie belgiana? daca da, atunci tu, ca mama, ar trebui sa poti primi rezidenta, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aluna spune:

Fetelor dar BELLA poate pleca cu copii in Canada,dar tatal normal va avea drept de vizita cum o sa faca?Normal nu ar avea dreptul sa paraseasca tara cu copii fara voia tatalui,vezi cazul meu as fii plecat in RO pe jos daca as fii putut...
NU AS MAI RAMINE AICI NICI O CLIPA DE-AS AVEA DE ALES!!
Cit despre mine incerc,sa pun ceva de-o parte,cu lucratul nu ar zice nu desi ma destabilizeaza,si descurajeaza ca sint prea timpa sa gasesc ceva,problema este ca eu sint la tara nu am masina nu sint autobuze,si ar trebui sa fac ceva naveta sa ajung intr-un mare oras,apoi e fetita cu gradinita,programul ei sa vin s-o iau etc!Pe el nu ne putem baza e tata doar cu numele,nu s-a aocupat niciodata de ea...si acest om sa aibe drept de vizita?Ce timpenie!!!!
Aluna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Bella, ma scuzi dar n-am mai intrat aici de nu stiu cind. Am trait exact ce ai trait tu, insa nu am avut copii. Stiu cit ai fost de speriata cind a intrat politia la tine in casa, te-au pus sa dai o declaratie, banuiesc, si l-au luat pe dumnealui de la fata locului. Asta in cazul in care ai dat declaratia ca este abuziv cu voi.

Asculta-ma bine: eu sint stagiara in drept acum, cam stiu care este situatia juridica in Canada. Trebuie sa te intorci acolo. Ai toate drepturile sa traiesti in Canada. Mai mult, urmeaza procedura juridica, te vor chema sa depui marturie la tribunal (sa fii tare si s-o faci, intelegi?) si apoi va trebui individul acesta sa-ti plateasca jumatate din salariul pe care-l face acum in pensie alimentara atit tie - ca sotie, cit si fetitelor. Nu inteleg de ce ai stat in asa mizerie de relatie. Daca as fi avut copii, i-as fi dat numai pumni si palme amaritului care urla ca un dobitoc de fata cu copiii mei. Ce nenorociti sint unii barbati...
Nu sta pe ginduri, intra in Canada, urmeaza sfaturile politistilor, suna un avocat (Legal Aid este gratuit) si asteapta procesul. Fa asta pentru copiii tai, intelegi? Pina iti vei gasi serviciu si vei putea trai pe picioarele tale ai nevoie de ajutor financiar. Iar dobitocul respectiv trebuie sa ti-l ofere.

In ce provincie este el stabilit? Putem discuta mai in detaliu si am sa incerc sa te ajut. Eu sint in Ottawa acum, deci stiu situatia in Quebec si Ontario.
Astept mesaj de la tine. Fruntea sus si nu mai fi speriata! Sintem toate alaturi de tine.

============
What sometimes seems to be the end it's really just a new beginning.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

pisik 4ever, iti multumesc pentru mesajul anterior. Esti o draguta! Imi cer scuze ca nu am mai intrat aici de ceva vreme.

Cu prietenie,
Anca

============
What sometimes seems to be the end it's really just a new beginning.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisik 4ever spune:

anca, nu mai stiu ce spuneam in mesajul anterior, dar chiar daca ma repet, o singura viata avem si trebuie s-o traim cat mai bine. de noi depinde sa iesim din situatii unde viata ne arunca uneori si avem senzatia ca nu mai exista nici o iesire. nu e usor, ca daca ar fi usor am reusi sa rezolvam problemele astea si nu ne-am mai consuma atat. nu e usor, dar nu e nici imposibil. avem rezerve de nebanuit. important e sa luam o hotarare, sa ne tinem de ea, si pe parcurs vom gasi resurse sa iesim din greu la lumina. curaj pentru toate fetele care se simt "blocate" in situatii imposibile!

You're unique. Just like anyone else.
... si bursuca 08.05.05

Mergi la inceput