Abuzul Domestic (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

Bella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Bella am citit si eu ce ai scris, si ma intreb ce fel de om poate fi sotul tau, cum poate sa traiasca si sa se comporte asa cu tine, sa te vada nefericita, el e fericit asa, ii place sa te stie suparata, nervoasa, stresata... eu nu inteleg... pai se rasfrange si asupra lui..

referitor la rezidenta permanenta nu ai pierdut-o chiar daca datorati niste bani statului canadian, rezidenta o pierzi daca nu indeplinesti urmatoarele conditii. Le-am copiat de pe site-ul guvernului. Daca nu intelegi bine engleza, ti le traduc eu, spune-mi doar...deci trebuie sa fi stat 2 ani din 5 in Canada, din momentul primirii residentei, eu cred ca te incadrezi.
Si asa cum te-au sfatuit fetele daca te-ai hotarat sa-l lasi sa iti faci un plan secret, nu-i spune nimic, si cand ai prins momentul pleaca, probabil ca nu iti va fi usor, Doamne imi imaginez ..... nu stiu fata cea mica unde ai nascut-o in Canada, are forme de Canada?, eu personal lucrez intr-un law office insa din pacate nici unul dintre avocati nu e pe imigration. Si daca mergi la unul in domeniu respectiv informatiile costa mult.

Sfatul meu, imi amintesc ca Alyssa, parca in prima parte a acestui topic a dat ceva date despre o organizatie de femei abuzate din Canada, sa iei legatura cu organizatia aceea, si asa poate obtii informatiile gratis ce trebuie sa faci si unde sa mergi, sau daca te putem ajuta noi canadiencele cu mare placere, numai sa ne spui...

Si daca ai venit prin sponzorizare si ceri ajutor statului canadian, ei te vor ajuta, mai ales ca ai copii.


Permanent Residency Obligations
Here is what you must do to comply with your residency obligations.

You must accumulate two years of physical presence in Canada in every five-year period. You can also count Canadian residency days if you are outside Canada for an extended period of time for one of the following reasons:

You are accompanying your Canadian-citizen spouse or common-law partner.
You are a child accompanying a Canadian-citizen parent.
You are employed on a full-time basis by a Canadian business, the Public Service of Canada or the public service of a Canadian province.
You are accompanying your permanent resident spouse or common-law partner who is also outside Canada and who is employed on a full-time basis by a Canadian business, the Public Service of Canada or the public service of a Canadian province.
You are a child accompanying a permanent resident parent who is outside Canada and employed on a full-time basis by a Canadian business, the Public Service of Canada or the public service of a Canadian province.
Please note that you are complying with your residency obligations only if:

your accompanying permanent-resident spouse, common-law partner or parent is complying with their residency obligations; and
you ordinarily reside with your accompanying Canadian-citizen or permanent-resident spouse, common-law partner or parent.
A child is someone under the age of 22 who has never been married or in a common-law relationship.

Iti doresc multa sanatate si multa multa rabdare.
Loma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bella spune:

Loma, multumesc! Nu am stat doi ani in Canada, mai putin. Fetita cea mica s-a nascut in Canada dar ambele sunt cetateni canadieni. Asa am inteles si eu, ca nu-mi pierd dreptul de rezidenta chiar daca plec, insotind un cetatean canadian care lucreaza in alta parte. Nu stiu cum este insa si daca te declari rezident in alta tara, nu se pierde oare dreptul de rezidenta? Sper sa ma dumiresc cat mai curand.

Ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Bella draga, atunci nu prea sunt probleme mari la intoarcerea in
Canada, daca fetele sunt si ele cetateni canadieni.
Si nici tu nu pierzi dreptul de rezidenta, e valabil pana in 2008. Probabil ca rezidenta canadiana ti-a fost data in 2003, si in intervalul 2003-2008 trebuie sa stai 2 ani, adunati.

Loma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

Bella residenta canadiana este inca valabila si trebuie sa te gandesti serios la intoarcere pana nu expira cei 5 ani de la obtinerea ei.

In privinta taxelor tu iti faci declaratia fiscala independent de sotul tau, declarand doar veniturile tale (adica 0 + alocatia copiilor). Daca fetele sunt cetateni canadieni atunci au pasapoarte canadiene sau carti de rezidenta - deci - nici o problema.

Daca ai si unde sa stai, situatia ta este muuult muult mai buna decat ma asteptam. Realizezi ca pana te desmeticesti nu trebuie sa platesti chirie?

Odata ajunsa in Canada, cu fetitze cu tot, poti lua legatura cu centrul acela de care vorbea Alyssa si poti cere asistenta juridica gratuita. Sunt multi romani in Toronto si Windsor si sunt sigura ca te vor ajuta ca interpreti daca vei intampina probleme cu engleza.

Pentru autoritatiile canadiene nu conteaza ca ti-ai schimbat numele. Residenta ramane valabila pentru ca SIN# tau ramane acelasi indifirent de nume, si in baza certificatului de casatorie (pe care este bine sa-l ai asupra ta in original sau copie legalizata la o autoritate americana) ei vor face actualizarea.

Acum eu nu stiu daca tu esti in posesia acestor acte (pasaport canadian fetitze + cardul tau de rezident canadian)

Astept raspunsul tau si capul sus ca nu-i dracul chiar atat de negru Curaj!

Caro

PS mai am de adaugat o veste buna : sponsorizarea sotiei nu se face decat pe perioada de 3 ani, dupa care poti obtine orice fel de ajutor de la statul canadian - si inteleg ca acesti 3 ani au trecut deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bella spune:

Toate actele mele si ale fetitelor sunt la mine. Imi este atat de frica uneori de ceea ce ma asteapta incat, la primul semn cat de cat "bun" din partea lui, ma agat cu disperare de gandul ca poate va fi mai bine. Dar s-a intamplat de prea multe ori ca sa mi se mai para macar ca poate fi bine, prea multe izbucniri, cu furie, cu ura. Caroline, sponsorizarea este pentru 10 ani, poate a fost in conditii aparte facuta, nu stiu. Nu stiu cat de mult pot conta pe prietenii din Canada, ei sunt prietenii lui si chiar daca m-au indragit cu totii f. tare nu cred ca va fi bine daca ii voi implica in asta. Ma mai gandesc, cumva trebuie sa gasesc o cale.
Ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

Bella, daca sotul tau este atat de enervat de presentza voastra de ce nu incerci cu mult tact sa-l aduci in starea in care sa creada ca-i mai bine sa va trimita pe voi in Canada (tot sta casa nelocuita) si sa ramana el liber si fericit in US. Evidentiaza-i avantajele privind alocatia copiilor, asistenta medicala gratuita.. etc... Nu-i arata ca asta ar putea fi vreun avantaj pentru tine, ci chiar ca tie nu-ti convine plecarea din us in canada, ca vai ce te-ai face fara el singura acolo, fara sa cunosti limba...etc. Poate in dorinta lui de libertate ii incolteste gandul asta in minte, coroborat si cu satisfactia lui diabolica de-ati face rau... ar fi un prim pas inainte pentru tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinagray spune:

Ella draga,
Intoarce-te in Canada cat mai repede, nu mai sta cu el. Iti faci numai rau tie si le faci rau fetitelor. Daca ai posibilitatea sa te intorci aici, fa-o cat mai repede.Sunt sigura ca sunt o multime de romani in Toronto care o sa-ti dea o mana de ajutor (sau in Vancouver, unde sunt eu, daca vrei sa vii aici). Eu am cunoscut niste oameni minunati din Toronto, prin intermediul campaniile de ajutorare a unor copii, si sunt sigura ca ti-ar sari in ajutor fara sa stea pe ganduri.

Cat despre statul Canadian si sponsorizarea ta, situatia e urmatoarea (si eu sunt sponsorizata si stiu). Nu inseamna ca nu o sa primesti ajutor social (wellfare)pt ca esti sponsorizata. Inseamna ca o sa-ti dea statul banii, dar o sa mearga dupa el sa-i recupereze. Acum daca el e in State, nu stiu cum o sa mearga dupa el, dar in Canada nu lasa statul pe nimeni sa moara de foame.

Nici nu pot sa imi imaginez prin ce treci pt ca eu din fericire am un sot minunat, insa gandeste-te ca nu esti singura pe lume. Sunt atatea femei in cazul tau care reusesc sa o scoata la capat pana la urma. Iti trebuie doar curaj. Ia-ti inima in dinti, gandeste-te la fetite si nu te mai uita inapoi.

Tu unde stai in State? Eu am o prietena in New York care a trecut printr-o situatie similara. Nu avea copii, insa avea un sot abuziv care (dupa ce a sponsorizat-o sa vina in US) o tinea numai in casa, nu o lasa sa lucreze sau sa invete engleza. Plus ca i-a luat toate actele si o ameninta ca o da pe mana emigrarii daca face ceva.
A stat ea cu el un an de zile pana nu a mai rabdat, s-a dus la o vecina si a rugat-o sa sune politia sa o ia de acasa.Mi se pare ca a stat la un adapost la inceput si a fost foarte greu pt ca nu avea acte, nu avea bani, nici nu stia cum sa foloseasca metroul si pe deasupra nu stia o ioata de engleza.
Numai ea stie cum s-a descurcat, dar pana la urma si-a gasit un job, a invatat limba si acum (dupa vreo cativa ani)are apartamentul ei, o slujba buna si bani in banca. Deci se poate. Cred ca nu e usor, dar in final e cel mai bun lucru.

Mult succes si tine-ne la curent cu ce mai faci.

Adina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Bella, am citit si rascitit povestea ta si inteleg cit iti este de greu.
Cred profund ca fetele te-au sfatuit de bine si ca alte solutii nu prea ai.

Ceea ce voiam sa-ti spun : daca cumva stii bine sau macar convenabil franceza te-ai putea intoarce in Canada in partea franceza.

Mult succes si multa tarie !

Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizi spune:

ooooooooooffffffffffff
Tare imi pare rau de ceea ce ti se intampla.
Dar sigur iti va fi mai bine.Si de acum o sa te intampinicu greutati poate si mai mari(financiare ma refer) dar in mod sigur vei trece mai usor peste ele fiind doar tu fetitele si linistea de care ai nevoie.
Te inteleg perfect cum e sa fii abuzata verbal caci si eu am trecut prn asta.
Si al meu sot s-a comportat super mizerabil cu mine, si cand eram pe punctul de ne desparti cica si-a revenit.
E adevaratca nu ma mai face in toate felurile dar de l sufletul meu a picat.
Bravo tie ca ai avut tari de al infrunta.
acum esti ravasita, va veni cat de curand greul,... dar de vei avea incredere in tine vei reusi, ...si vei vedea ce bine iti va fi.
Nu stiu daca va incerca sa te aduca inapoi...dar poTE AI VAZUT SI DE LA ALTE FETE...CA..LUPUL IS SCHIMBA PARUL, DAR NARAVUL ...BA.
Ma bucur pt. tine.Bafta

Mergi la inceput