Abuzul Domestic (2)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Brianamica iti spun sincer ca de la ora 16 cand am citit mesajul tau pana acum, ai fost mereu in gandurile mele. Efectiv, mi s-a facut pielea de gaina si mi-au dat lacrimile pana am terminat de citit ce ai spus. Eu te consider amica mea, chiar daca nu ne cunoastem personal. Te-am admirat mereu pentru puterea pe care o ai de a lucra atat de mult si de a-ti iubi fetele atat de mult. Te-am invidiat putin cand citeam ca ai puterea sa mergi din cura de slabire in cura de slabire pentru a fi mai frumoasa. Am admirat pozele voastre de familie, ti-am citit ingrijorarea si disperarea cand Ana a fost bolnavioara. Nimic nu mi-a dat nici cea mai vaga idee aspura dramei si nedreptatii ce o traiai. Eu cred ca esti o femeie si o mama extraordinara care merite sa fie iubita, careia trebuie sa i se sarute ochii, obrajii, mainile cu admiratie si tandrete, nu sa fie lovite. M-am cutremurat de ce ti s-a intamplat atata timp. Nimeni nu merita asa ceva.
Iti doresc din suflet sa ai curajul si puterea sa mergi pana la capat, sa iti regasesti deminitatea si increderea de sine. Fetele tale merita o mama surazatoare (sincer, nu un zambet fortat), fericita, admirata si iubita.


Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:

Emaaimee, si Ela vedea prin ce treceam eu...si de multe ori m-am gandit la ea ca nu merita ca si copil sa aiba parte de asemenea scene . Si apoi, Ana creste......oare chiar ar fi fost in regula sa creasca in asemenea atmosfera ???
Sincer, erau seri in care Ela (dupa ce ma batea) venea langa mine noaptea si imi zicea sa ii supn unde ma doare sa ma pupe ea si sa imi treaca...ca ea ma iubeste !

Laura, multumesc pentru cuvintele frumoase.....trebuie sa fiu tare chiar daca, de multe ori imi este foarte foarte greu !



Brianamica mamica de 2 fete cucuiete

“Întelegerea trecutului ne determină abilitatea cu care intelegem prezentul.”


POZE FETE CUCUIETE
ANA ESTE ATAT DE MARE
DAR SA VEDETI ELA CAT DE MARE E ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Intru doar cat sa-i spun Alyssei "bine ai revenit!" Sper sa te intoci si la subiectul acesta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Am plecat da' am venit iar

Nu am vrut sa fac valuri deloc cu plecarea mea si nici sa intristez atitea prietene cite am aici pe Forum!

Am plecat pentru ca am avut o stare ciudata de frica. Mi-a fost teama pentru o fata in povestea careia m-am implicat emotional forte mult, mai mult decit ar fi trebuit sa ma lase hotarele mele de autoprotectie.
Fara sa vreau am retrait clipe grele, m-am transpus in acea poveste, am retrait munca aia de Sisif care in trecut m-a dus pina la epuizare emotionala si fizica. Si tot involuntar am inceput sa intru din nou in cercul ala de self-abuse... "Si totusi daca..."

Frica asta care am simtit-o adinc in mine atunci mi-a clatinat linistea interioara, m-a facut vulnerabila si daca asi fi continuat se prea poate ca asi fi raspuns cu o rautate care nu ma caracterizeaza.

Frica este opusul linistii si pacii interioare, este ceva care te face sa fii ceea ce nu esti. Asa ca am preferat sa stau deoparte si sa ma lupt cu ea, in interiorul meu, fara a o lasa pe Alyssa sa zica ceva gresit.

Cam asta ar fi explicatia...

Va urez o zi minunata si va multumesc!

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Alyssa, iti inteleg motivele dar nu cred ca datorezi nimanui explicatii. Ti-am dus dorul ca persoana si ne-ai lipsit ca mesaje.
Iar acum ne bucuram foarte mult ca ai revenit printre noi

si Ilinca (10 septembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Bine ai revenit Alyssa !

Sper ca ti-ai regasit macar putin echilibrul si linistea interioara.



Sanziana & Marina (03/10/2004)

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Brianamica, fii tare pentru fetele tale si mergi pana la capat!
Ele merita ce-i mai bun!
Mi s-a facut parul maciuca citind despre atitudinea Elei!
Nu trebuie sa cresti copiii intr-un cosmar!
Doamne-ajuta!

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Alyssa, ma inchin inca o data in fatza ta dupa randurile citite
Si incep sa intzeleg de ce in subconstient n-am suportat niciodata tango-ul. Sunt o dansatoare patimasha de peste 20 de ani, ba chiar am dansat intr-o formatzie de dans modern si tematic in timpul liceului, dar tangoul a fost singurul dans pe care nu reushesc sa-l dansez. Simt asha, un amestec de admiratzie, respect si aversiune in acelashi timp pentru el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by Dbunny

Pt fetele care suporta batai si umilinte, ca sa cresca copiii lor cu un tata: Eu am crescut vazandu-mi tata pocnind pe mama saptamanal, zbierate, urlate si suduieli si blesteme la ordinea zilei. E mult mai traumatic pt un copil sa vada asa ceva decat sa cresca fara tata.
Dbunny31+



Si eu am crescut in acest tip de familie in care abuzul fizic era la ordinea zilei.
In afara ca am vazut lucruri pe care n-o sa le pot uita, in afara ca toate trei (mama si noi, doua surori) luam bataie crunta ( cind zic crunta ma refer la maxilare dislocate, la guri ce se umpleau de singe, la vinatai negre pe toata fatza, la capete batute de pereti etc) si in afara ca ne ancheta chinuitor ( unde ai fost?, de ce ai mizgilit caietul?, ce-ai facut in parc?) si dupa fiecare raspuns la intrebarea pusa de zeci de mii de ori ( anchetele durau ORE intregi) primeai o lovitura fiindca nici un raspuns nu era bun, in afara de toate astea cum spuneam, mai trebuie sa ma mai lupt si azi, in fiecare zi cu "demonii" care ma bintuie si cu personalitatea de tip agresiv pe care o am fata de persoanele de sex masculin si pe care numai bunul Dumnezeu m-a ajutat sa o tin sub control pina acum.
Chiar zilele astea ma gindeam sa merg la psiholog fiindca nu mai suport amintirea acelor traume, in aparenta fac fata situatiei dar vreau sa ma linistesc, sa ma impac cu mine, sa-mi intre in cap ca nu eu sint vinovata!
Asa ca eu va implor sa aveti grija de copii vostri nevinovati, sa nu-i lasati sa traiasca intr-un mediu care nu le aduce decit prejudicii, mai ales pe termen lung. Copii vostri n-or sa va multumeasca ca le-ati lasat tatal aproape si v-ati sacrificat pentru ei ci o sa va judece si o sa poarte o permanenta suparare in suflet, pentru slabiciunea voastra.
Eu una am sechele serioase si in multe planuri din viata mea isi face simita prezenta, acest trecut chinuitor.
Imi cer scuze ca am folosit cuvinte explicite cind am vorbit despre bataile crunte primite dar cred ca aceste lucruri trebuie spuse, scoase la iveala!

Alyssa, esti o scumpa! Iti multumesc.

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Pentru mine a fost ca o descatushare momentul in care mi-am spus "Nu este vina mea!" Nu pot eu, ca persoana aparte de abuzator sa fac pe cineva sa faca ceva! Nu! Daca asi putea face asta, asi face sa se opreasca si nu pot! Apoi am repetat ca o mantra de fiecare data cind mi-a fost greu "Nu este vina mea"...

Nu este vina unui copil ca este batut! Este vina parintelui care nu isi poate exprima frustrarea decit prin bataie! Nu este vina femeii ca barbatul o bate! Nu este rusinea femeii sau al copilului! Nu este vina victimei!

Duceti-va in mintea voastra inapoi in timp, la voi care ati fost atunci cind a avut loc abuzul... Si spuneti-i femeii speriate din imagine ca nu este vina ei... Imbratisati copila din amintire care tremura de frica si linistiti-o si spuneti-i ca nu este vina ei, ca ea este minunata si buna si ca totul va fi ok.

O femeie care isi lasa barbatul ca sa isi protejeze copiii este pe drumul bun. Oricit de greu vi se pare, uitati-va in ochii copiilor vostri si vedeti ca se merita orice efort ca sa ii tineti senini!

Dupa ce m-am separat am avut si eu dubii si familia mea imi spunea ca femeia trebuie sa stea cu barbatul indiferent de situatie, ca este bine sa creasca cu un tata, ca femeia trebuie sa faca atmosfera din casa sa fie ok... Am avut si eu parte de asta...
Ca argument mi-a spus matusa mea de o prietena de-a noastra, cu admiratie... Uite, Cutare... a rabdat, l-a adus pe el pe drumul bun si uite ca acum sint ok, el i-a luat si o masina luna trecuta si fata ei creste cu un tata in casa... Da, Cutare fusese batuta crunta cu vreo trei ani inainte de abia putuse fugi de acasa in toiul noptii cu fata in brate. La furie el s-a dus sa ia cutitul si i-a spus ca o taie in bucati si ca apoi o da prin masina de tocat si o pune asa tocata in toaleta si trage apa sa nu stie nimeni ce s-a intimplat cu ea... Ea a stat la matusa mea vreo saptamina dupa care a fost sfatuita sa se duca inapoi... Intre timp ea si-a facut o scoala si isi cauta de munca. El ii spunea cu dispret... "nu te uiti la tine ce boccie esti, cine dracului te ia la munca cu fata aia?"... In fine...

In timp ce eu ma tot gindeam atunci daca am facut bine sau nu, a venit Cutare la mine in vizita cu fetita care este prietena cu fata mea cea mare. Au stat impreuna, s-au jucat, noi am stat de vorba. Nu am putut sa remarc tristete in ochii fetitei si un fel de sfiala, frica. Am zis totusi ca poate ma insel... Aproape de plecare, Cutare si-a luat fata linga ea si a inceput sa o instruiasca :'Vezi ca mergem acasa, daca este taica-tu acasa, te faci ca trebuie sa mergi repede in camera ta si stai acolo. Daca te intreaba unde am fost ii spui ca am fost la Mall sa ne uitam in magazine. haide sa spunem la Scarborough Town Centre, ca sa ne potrivim in povesti..."... In timp ce fetita ii spunea ascultatoare "Da, mami, asa am sa spun"...

Stiu ca am facut bine ca am ferit fetele de asa ceva! Ochii lor senini fac mai mult decit orice!

Imi pare rau pentru fiecare femeie abuzata! Ma doare sufletul pentru fiecare copil care asista la batai. Nu este vina voastra!

Fiecare poveste de aici este marturie ca abuzul doare chiar si dupa ani si ani de la ultima palma! Deja sinteti invingatori daca ati ajuns sa vorbiti despre asta!

Mergi la inceput