Abuzul Domestic (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Pai, my dear Melody, m-am exprimat in felul urmator: "individul acesta sa-ti plateasca jumatate din salariul pe care-l face acum in pensie alimentara atit tie - ca sotie, cit si fetitelor". Adica, pensia alimentara pentru cei doi copii + pensia alimentara acordata ei ca sotie = aprox. jumatate din salariul respectivului pe luna. Nu am cum sa fac o estimare mai precisa pentru ca nu cunosc detaliile financiare ale celor doi, dar more or less cam pe la 1/2 din salariul lui se va invirti.

Imi pare rau daca nu m-ai inteles ca lumea. In orice caz, am vorbit cu Bella pe private si ne-am inteles perfect.

============
What sometimes seems to be the end it's really just a new beginning.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melody spune:

Yes, dear...
Cum spui tu sa fie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:



Duminica placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Salutare tuturor. Am intrat pentru ca eram curioasa sa vad cum se dezbate un astfel de subiect. Am plans cand am citit unele postari.Ma bucur pentru tine Bella cred ca ai facut alegerea buna. Eu nu am asemenea probleme, dar provin dintr-o familie care a avut unele probleme, de aceea am considerat ca pot sa-mi spun si eu parerea.
E o greseala sa stai alaturi de o persoana care nu te intelege, accepta asa cum esti si care nu te poate respecta....cum sa te astepti sa te iubeasca?! Dar noi oamenii, in special femeile avem atata nevoie de iubire incat o vedem si acolo unde ea nu este ci apare doar o umbra firava a ei. Si ne mintim ca e bine sau ca daca nu e, va fi, candva in viitor. De aici incepe greseala, din incapacitatea noastra de a accepta lucrurile asa cum sunt ele in realitate. Repet, nu merita sa-ti petreci viata in stres si cearta, mai ales daca sunt si niste copii implicati in asta. Ne e frica sa iubim din nou, ne e frica ca nu ne descurcam singure... Iubirea e un atribut al fiintei noatre nu e legata de un om, de o persoana, ea se manifesta de ori de cate ori noi ii dam frau liber. Omul se naste singur, moare singur si traieste singur daca e cazul, faptul ca ne gasim un partener de drum e foarte bine dar nu definitoriu......undeva in adancul inimii noastre suntem singuri, cu gandurile si cu sentimentele noastre. Daca partenerul nostru nu ne ajuta in drumul nostru e mai bine sa-l continuam singuri , fara teama ca nu vom reusi....ca pana la urma si pasarile cerului se descurca fara sa are si sa sememe.....cum sa nu se descurce un om care se straduieste si care are incredere in Dumnezeu. Nu merita sa suferi in tacere, sa-ti fie frica sa te eliberezi si sa incerci din nou...orice ar insemna asta. Ne suntem datori noua insine sa traim decent si in pace, sa asiguram copiilor nostri pace si armonie. Dupa experienta mea de viata, nu as accepta niciodata sa traiesc jignita si umilita doar pentru ca celalat asa se simte mai bine si isi ascunde propriile slabiciuni. Din pacate nu toata lumea are puterea sa o faca.... sa-i intelegem si sprijinim...fara sa-i judecam. Si sa le spunem, ori de cate ori avem ocazia ca nimeni nu este condamnat sa traiasca nefericit.... numai propia teama de a nu reusi il poate condamna.
Silvi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Fetelor, imi este tare greu ce fac acuma, dar ... nu stiti un avocat cumsecade si BUN care se ocupa de divorturi!????
M-ati ajuta tare mult!!!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

quote:
Originally posted by miria_cristina

Fetelor, imi este tare greu ce fac acuma, dar ... nu stiti un avocat cumsecade si BUN care se ocupa de divorturi!????
M-ati ajuta tare mult!!!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."



Draga de tine, stiu cat iti e de greu.
Din pacate eu nu sunt din Bucuresti sa-ti recomand un avocat. Dar daca e vorba doar de divort (nu si partaj sau vreo lupta pentru incredintarea copilului), poate fi un avocat oarecare, nu neaparat "BUN". Cei buni sunt si scumpi si nu se justifica, crede-ma. Ba chiar se poate divorta si fara avocat, nu e mare lucru.

Ai grija de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Multumesc mult pentru compasiune!
Nu este vorba despre mine, ci despre o persoana foarte draga mie, care trece prin clipe groaznice si nu stiu cum as putea-o ajuta! Din pacate fata nu are calculator ca sa se poata informa. A intrat in panica din cauza situatie pentru ca se simte complet izolata si la mana sotului.
Si este la mijloc si un copil, iar sotul are bani si influenta, asa ca i-ar trebui un avocat bun.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nadia1976 spune:

quote:
Initial creeata de anca74

Crede-ma, 3 ani m-am certat cu dobitocii de canadieni care ma puneau sa le platesc ajutorul social pe care fostul sot il primea (a fost bine sfatuit de alti loseri de romani de aici) odata ce ne-am despartit. Este strigator la cer ca, in calitate de victima, sa te puna sa platesti bani agresorului, fiindca asta este de fapt: el lua bani de la stat, iar statul, fiindca am semnat contract de sponsorizare cu el cind i-am facut actele fostului sot, sa-mi ceara inapoi sumele pe care i le plateau lui lunar. Complet aberant! Iti vine sa urli de neputinta...

=========

What sometimes seems to be the end it's really just a new beginning.



Exact, ptr. ca ai semnat niste documente prin care te obligai sa il intretii pe aplicant, pe o perioada de... n ani. Asa e legea aici, n-ai ce face, te certi cu ei degeaba. Asta e legea, tu ai semnat cu buna stiinta, acum suporti consecintele. Statul se apara in felul asta, de a plati ajutor social unor imigranti care inca nu au reusit sa se puna pe picioare; persoana pe care o sponsorizezi tu, e responsabilitatea ta, pe perioada de n ani, nu a statului.
Daca mesajul meu e tarziu, scuze, acum am intrat la subiect.


Winners don't quit; quitters don't win.

Don't give me an attitude; I already have one!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nadia1976 spune:

Bella, daca vrei sa explici f bine unui judecator sau avocat ceea ce ti se intampla, exista interpreti (eu sunt interpret aici la tribunal); daca vrei ptr. avocat, probabil ca vei trebui sa platesti tu, dar daca ti se aduce interpret la tribunal, noi suntem platiti de Ministerul de Justitie, nu de client. Acum, nu stiu exact cum e in State, dar te poti interesa, iubita; intra pe google, cauta, ai sa gesesti toate informatiile de care ai nevoie; eventual trimite-mi pm cu ce gasesti si eu iti traduc tot. Sau, daca vrei ptr. avocat, scrie-mi pe PM, eu iti traduc tot, tu poti scoate la imprimanta si te duci cu scrisorica la avocat. Asta ptr. lucrurile importante. Restul, cred ca o sa te descurci, daca te intreaba ceva.
Multa bafta iti doresc!
Te pup.


Winners don't quit; quitters don't win.

Don't give me an attitude; I already have one!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aluna spune:

Nu te da batuta BELLA,
Am primit mesajul tau si ti-am raspuns pe PM!
GINDUL meu e tot acasa...tare as vrea sa pot abandaona tot aici si pleca cu fetita!!
Mi-e sila de ce am indurat aici...nu vreau sa ramin singura aici cu fetita,nu-mi place...clima e insuportabila,n-am prieteni!!
Aluna

Mergi la inceput