Abuzul Domestic (2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Loreena spune:

a si asa ca o parte confuza in relatia mea - fatza de prieteni el ma ridica in slavi, ca sunt desteapta si e mandru de mine.....ca il aud si ma gandesc ce imi sune uneori in particular, zic uneori pentru ca alteori are si cuvinte de apreciere la adresa mea......deci nu mai stiu ce sa cred, pur si simplu nu mai il inteleg

Poze cu toata Familia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loreena spune:

Acum citeam pe aici la un alt subiect cum sotul a ranit-o pe sotia sa pentru ca de ziua ei nu i-a facut nici un cadou si mai tarziu i-a zis ca nu i-a dat nici macar o floare pentru ca nu merita, lucru spus probabil la nervi.....ee al meu sot imi face cadouri, imi aduce flori, nu uita niciodata zilele onomastice sau aniversarile noastre, intotdeauna am sarbatorit....chiar si daca suntem si ne aflam intr-o perioada in care sunt certuri....pe mine asta ma baga si mai mult in ceatza si nu mai stiu ce sa cred si zic mereu ca are "momente de ratacire".....apoi o ia de la capat

Poze cu toata Familia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loreena spune:

of doamne nu stiu ce tot bantui pe la ora asta .....oricum mi-am adus aminte de un lucru frumos si placut din viatza noastra, momentul cand a venit pe lume fata noastra, moment in care el a fost alaturi de noi si psihic si fizic si asa cum si-a exprimat dorintza a asistat la nastere si a fost si este foarte mandru de acest lucru.....e aici apare partea siropoasa si uneori imi dau lacrimile si nu pot sa realizez de ce sa mi se asta tocmai mie, tocmai relatiei mele.....macar daca ar fi rau rau mereu rau si daca nu as avea asa amintiri placute ca astea pe mine ma termina....stiu ca astea sunt doar momente, dar pur si simplu uneori situatia ma depaseste si nu il pot intelege nu pot intelege modul lui de gandire si nu pot pricepe ce poate fi in mintea lui

Poze cu toata Familia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Loreena, imi pare rau:( Se pare ca avem multe in comun, in ceea ce priveste relatiile noastre cu barbatii. Si al meu abuzeaza de mine, in plus mai si bea, are un prieten care e mult mai important pt. el decat noi, parintii lui sunt si ei mai importanti si mai interesanti. De o vreme m-am saturat sa fiu pe locul 3 in viata lui, si m-am pus incet-incet pe picioare. Imi vad de treaba, imi ingrijesc copiii cum pot eu mai bine, le fac tot felul de programe in weekend, suntem activi, si nu ne plangem de mila. Nu il mai las sa ma jigneasca, nu ii dau ocazii. Am devenit paraleli, stam in aceeasi casa, incercam sa ne suportam si atat. Si uite ca el asa a realizat ce are de pierdut, si e pe cale sa piarda.

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

quote:
Originally posted by karinel

buna,
sa-mi scriu si eu oful??? am incercat de multe ori si am renuntat tot la fel de multe ori...
am aproape 4o de ani, sunt cu un barbat de aproape 13 ani....spun cu un barbat ptr.ca nu am fost casatorita niciodata....nici cu el nici cu altul.... nu vrea sa ne casatorim...., nu vrea copii (are una bucata),acum 2 ani a plecat cu una...cam trei luni...s-a intors la mine si l-am primit, m-a convins sa ma las de munca si m-am lasat, m-a convins ca e mai bine ca firma care era pe numele meu cu un patrimoniu destul de bogat trebuie separata de aceasta pe alta firma de-a lui...care era a fostei lui sotii!!! (asta am aflat acum un an), m-a mintit si m-a folosit manipulandu-ma dupa bunul plac. Acum nu mai am lacrimi...au fost multe, vreau sa plece definitiv, nu am munca...fiecare banut trebuie cersit indelung de la domnia sa... nu mai pot...
Nu stiu cum sa procedez....cartea de munca e la firma lui....nu stiu cum sa-l fac sa plece...cred ca mi-e frica de el...de scandal....
S-au dus cei mai frumosi ani din viata cu un manipulator ordinar care te"face cu psihicul"...el nu mai poate face copii si am discutat pe tema fiv-ului...a spus ca nu-si asuma responsabilitatea daca nu iese normal copilul....
Nu ma judecati prea aspru..... poate ca vreau mai mult un ajutor, un sprijin




Karinel

Imi pare tare rau de ce ti se intampla. Incearca sa te organizezi in asa fel incat sa iti recuperezi sau sa faci o copie dupa cartea ta de munca. Ca doar nu sta toata ziua sa o pazeasca. Chiar daca ti-e frica de el si de scandal, va trebui la un moment dat sa iti faci curaj sa il infrunti. E pacat sa iti risipesti viata in felul acesta.

Nu exista o perioada in care cartea de munca e la Camera de munca ? Ca ai putea eventual sa o iei direct de acolo. Intereseaza-te daca nu se poate reface in cazul in care nu ti-o mai da.
S-ar putea sa ii fie si lui frica de scandal public. Ameninta-l cu asta sau altceva de care stii ca ii e frica ca sa iti recuperezi cartea de munca. Iar apoi gasesteti de lucru si pleaca ! Traieste-ti viata. Ai si tu dreptul la fericire si la copii. Inca nu e timpul pierdut sa iti refaci viata.
Vorbeste eventual cu un avocat ca sa te sfatuiasca din punct de vedere legal.

Nu te mai complace in aceasta situatie, nu o va schimba nimeni daca nu o schimbi tu. Ai si forta si curajul sa iti schimbi viata. Schimb-o!



Sanziana & Marina (03/10/2004)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/my_photos

Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

quote:
Originally posted by Loreena

of doamne nu stiu ce tot bantui pe la ora asta .....oricum mi-am adus aminte de un lucru frumos si placut din viatza noastra, momentul cand a venit pe lume fata noastra, moment in care el a fost alaturi de noi si psihic si fizic si asa cum si-a exprimat dorintza a asistat la nastere si a fost si este foarte mandru de acest lucru.....e aici apare partea siropoasa si uneori imi dau lacrimile si nu pot sa realizez de ce sa mi se asta tocmai mie, tocmai relatiei mele.....macar daca ar fi rau rau mereu rau si daca nu as avea asa amintiri placute ca astea pe mine ma termina....stiu ca astea sunt doar momente, dar pur si simplu uneori situatia ma depaseste si nu il pot intelege nu pot intelege modul lui de gandire si nu pot pricepe ce poate fi in mintea lui

Poze cu toata Familia





Nimic nu este pe de-a intregul negru sau alb, ca urmare nici sotul tau. Faptul ca poate fi si bun nu ii scuza rautatea. Din pacate el nu te respecta, iar fara respect pentru o fiinta umana nu poti face mare lucru.

Si pentru mine a fost un soc cand am citit sinteza facuta de Alyssa si mi-am dat seama ca as putea bifa aproape fiecare linie. Chiar daca am citit-o la mai mult de un an de cand ne despartiseram eram inca in faza in care cautam sa inteleg: De ce ?
Nu exista o explicatie logica pentru un astfel de comportament sau cel putin nu una pe care logica mea sa o poata percepe. Pentru ca pana la urma cred ca nu are nimic de a face cu logica ci mai degraba cu partea emotionala. Si cu autocontrolul care lor le lipseste.

De prietenul meu, mama lui spunea ca nu l-a vazut niciodata atat de indragostit si avea probabil dreptate, dar asta nu l-a impiedicat din pacate sa se comporte asa cum s-a comportat. Ba dimpotriva. Fiindu-i frica sa fie dependent emotional de mine incerca inconstient sa se desprinda. Exista persoane pentru care iubirea este o tortura sau care o inlocuiesc cu dominarea.

Spui « nu pot sa realizez de ce sa mi se intample asta tocmai mie, tocmai relatiei mele ». Si eu cautam sa inteleg de ce ? Cu ce am gresit ? Ce destin e asta ?... Oscilam intre manie si deprimare, autoinvinuire.
Pana la urma raspunsul la aceasta intrebare este ca ai gresit in relatia cu el atunci cand ai acceptat sa se perpetueze aceasta situatie. Daca ai fi plecat la primul incident major, nu ai mai fi ajuns aici. Dar nu e timpul pierdut.

Cu prietenul meu am cunoscut cele mai frumoase si cele mai urate momente din viata mea, raiul si iadul. E derutant sa le ai pe amandoua de la aceeasi persoana dar din pacate se intampla.

Iti doresc sa iti regasesti echilibru interior ca sa te poti desprinde si multa, multa fericire.


Sanziana & Marina (03/10/2004)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/my_photos

Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

"Cu prietenul meu am cunoscut cele mai frumoase si cele mai urate momente din viata mea, raiul si iadul. E derutant sa le ai pe amandoua de la aceeasi persoana dar din pacate se intampla."

Sanziana, foarte adevarat...

E aici o poezie pentru copii:

"when she was good
she was really, really good
but when she was bad
she was really, really horrid"

"cind era buna
era buna, foarte buna
si cind era rea
era rea, rea, oribila"

Asta referitor la perioada in care te afli intr-o relatie abuziva... cind este buna, este chiar foarte buna de te mai si miri daca nu cumva ti s-a parut ca a fost si rau si crezi cu toata fiinta ta ca nu se va mai repeta... si cind este rau este oribil de rau... si atunci crezi ca este vina ta, ca tu ai declansat aceasta perioada oribila... nu este vina ta, nu vine de la tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

N-am mai citit demult subiectul...din lipsa de timp...m-am ingrozit de situatiile unor fete de aici-bella, aluna...ce mai feceti? bella a ajuns cu bine in canada? stie cineva?

loreena, chiar daca exista si momente frrumoase, nu trebui sa iti aduci aminte de ele doar pentru a estompa uratenia momentelor de abuz. Cred ca nu vei putea intelege niciodata ce e in capul acestor barbati, care se simt bine doar atunci cand isi subjuga sotia. Cred ca e ceva psihic, ceva care se ascunde in copilarie, imitarea unor situatii vazute acasa, sau poate doar senzatia de a fi "cel mare si tare!"



www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii
Mihaela si fetele mele
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bella spune:

Am ajuns in Canada, la Toronto. Drumul a fost foarte greu, cu doi copii mici si cateva sute de kg in bagaje. Ma mut la "sectiunea" mamicilor singure. Doamne-ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melody spune:

quote:
Originally posted by anca74

Bella, ma scuzi dar n-am mai intrat aici de nu stiu cind. Am trait exact ce ai trait tu, insa nu am avut copii. Stiu cit ai fost de speriata cind a intrat politia la tine in casa, te-au pus sa dai o declaratie, banuiesc, si l-au luat pe dumnealui de la fata locului. Asta in cazul in care ai dat declaratia ca este abuziv cu voi.

Asculta-ma bine: eu sint stagiara in drept acum, cam stiu care este situatia juridica in Canada. Trebuie sa te intorci acolo. Ai toate drepturile sa traiesti in Canada. Mai mult, urmeaza procedura juridica, te vor chema sa depui marturie la tribunal (sa fii tare si s-o faci, intelegi?) si apoi va trebui individul acesta sa-ti plateasca jumatate din salariul pe care-l face acum in pensie alimentara atit tie - ca sotie, cit si fetitelor. Nu inteleg de ce ai stat in asa mizerie de relatie. Daca as fi avut copii, i-as fi dat numai pumni si palme amaritului care urla ca un dobitoc de fata cu copiii mei. Ce nenorociti sint unii barbati...
Nu sta pe ginduri, intra in Canada, urmeaza sfaturile politistilor, suna un avocat (Legal Aid este gratuit) si asteapta procesul. Fa asta pentru copiii tai, intelegi? Pina iti vei gasi serviciu si vei putea trai pe picioarele tale ai nevoie de ajutor financiar. Iar dobitocul respectiv trebuie sa ti-l ofere.

In ce provincie este el stabilit? Putem discuta mai in detaliu si am sa incerc sa te ajut. Eu sint in Ottawa acum, deci stiu situatia in Quebec si Ontario.
Astept mesaj de la tine. Fruntea sus si nu mai fi speriata! Sintem toate alaturi de tine.

============
What sometimes seems to be the end it's really just a new beginning.



Buna,

anca74 si eu tot dreptul canadian il studiez, dar nu am auzit de ceea ce zici tu in legatura cu suma care trebuie sa o plateasca sotul Bellei, respectiv jumatate din salariul lui pentru child support.
Eu stiu si o sa ii dau si linkul Bellei in care se explica foarte clar si simplu ca se aplica o tabela in functie de income anual, de nr. de copii, etc. Mai depinde si de provincie si alte amanunte.
Linkul este acesta:

http://canada.justice.gc.ca/en/ps/sup/lookup/Index.asp?Income=8000&Children_No=1&Province_ID=6&Search=Lookup

Cel mai simplu e sa calculeze mai jos la Child Support Online Lookup.
Cat despre faptul ca trebuie sa ii plateasca si ei ca sotie, si aici sunt niste reguli, dar nu mai intru in amanunte.



Mergi la inceput