Abuzul Domestic (2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Bine ai venit Dandush!
Spui: "De ce nu am dat mai repede peste voi?" Asta e intrebarea pe care mi-am pus-o si eu cand am descoperit forumul. Oricum, mai bine mai tarziu decat niciodata!

Multumim frumos IEPU pentru speranta. E foarte incurajator sa stii ca unii oameni si-au gasit jumatatea, asta inseamna ca exista o sansa si pentru ceilalti.
Am vazut ca esti din Brasov. Daca vii pe la "Clubul brasovencelor" vei vedea ca se organizeaza o intalnire pe 1 aprilie.

Sanziana & Marina (03/10/2004)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/my_photos

Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

Am citit pe sarite.E groaznic prin ce pot trece unele mame.Groaznic pt copiii lor si se pare ca nu multe mame, poate din cauza starii psihice, isi mai aduc aminte ca au o responsabilitate fata de copii sa le ofere liniste si dragoste si mai ales, un camin linistit si echilibrat!! Tot ma minunez cititnd ca exista mame care traiesc in abuz, sufera pt ele, dar pt copii, IOC. ca daca ne-am gindi si la copii, in doua secunde am iesi cu ei d eminute pe usa, si am putea plinge cit dorim dupa sotul iubit, dupa ce avem chef, dar fata de copii sintem OBLIGATE si responsabile caci nu ne-au cerut sa se nasca.
problemele cu sotii violenti daca se pot rezolva vreodata se pot rezolva si de la distanta.Copiii trebuie scosi din atmosfera violenta cit mai urgent!

Al doilea lucru care m-a socat.Nu mai tin minte nume, dar cineva aici isi gaseste cumva vina ca tzipa si este agresiva verbal.Si mai mult, primeste de la pshilogi sfatul de a-si revizui comportamentul, adica felul de a se..EXPRIMA.

Unde au facut scoala nenorocirile astea de psihologi?
Cum se poate compara abuzul FIZIC cu cel VERBAL??
Cum este cu putinta sa iti treaca macar si o secunda prin cap ca cea care a tzipat si poate injurat, trebuie sa aiba grija ce scoate pe gura ca sa nu mai fie IMBRINCITA??

Mai e cineva care realizeaza ca domnii in discutie nu sint nici bolnavi si nici neajutoraji, ci pur si simplu niste MAGARI???

Mai crede cineva cum ca femeile acestea au intrat intr-un shablon, furate de viata cumplita si s-au obisnuit cu asa ceva si nu mai stiu cum este o viata NORMALA?

Cum este posibil sa justifici bataia?bruscarea fizica?
Acest lucru nu are JUSTIFICARE!! PUNCT!

Nu ii place ca tzipi sau ca esti violenta verbal, sa plece!!! Sa explice asta frumos SAU sa te injure si el, dar NU ARE VOIE SA ATINGA!!
fetelor, un mascul are forta fizica, un mascul cu creer, STIE asta si niciodata nu va ajunge sa atinga un om in inferioritate din punct de vedere fizic.

Sa mergeti VOI fetelor la psihiatru??DE CE?? AA, da, mergeti sa va ajute sa FUGITI , eventual sa va ajute sa scapati de chinul sufletesc, altfel ce sa cautati acolo?Voi nu realizati ca barbatii astia sint oameni marti care ALEG sa loveasca? care ALEG sa actioneze cum o fac?
la 4 ani nu judeci la miniie, dar deja dupa virsta de 16, 18, este inadmisibil sa ATINGI un alt om la miniie. Nici macar sa tii de miini strins si tare nu este voie.

vai de lume si de lume..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karinel spune:

buna,
sa-mi scriu si eu oful??? am incercat de multe ori si am renuntat tot la fel de multe ori...
am aproape 4o de ani, sunt cu un barbat de aproape 13 ani....spun cu un barbat ptr.ca nu am fost casatorita niciodata....nici cu el nici cu altul.... nu vrea sa ne casatorim...., nu vrea copii (are una bucata),acum 2 ani a plecat cu una...cam trei luni...s-a intors la mine si l-am primit, m-a convins sa ma las de munca si m-am lasat, m-a convins ca e mai bine ca firma care era pe numele meu cu un patrimoniu destul de bogat trebuie separata de aceasta pe alta firma de-a lui...care era a fostei lui sotii!!! (asta am aflat acum un an), m-a mintit si m-a folosit manipulandu-ma dupa bunul plac. Acum nu mai am lacrimi...au fost multe, vreau sa plece definitiv, nu am munca...fiecare banut trebuie cersit indelung de la domnia sa... nu mai pot...
Nu stiu cum sa procedez....cartea de munca e la firma lui....nu stiu cum sa-l fac sa plece...cred ca mi-e frica de el...de scandal....
S-au dus cei mai frumosi ani din viata cu un manipulator ordinar care te"face cu psihicul"...el nu mai poate face copii si am discutat pe tema fiv-ului...a spus ca nu-si asuma responsabilitatea daca nu iese normal copilul....
Nu ma judecati prea aspru..... poate ca vreau mai mult un ajutor, un sprijin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Pe mine melodia lui Kidd Rock si Sheryl Crow , "Picture" ma face sa ma gindesc ca este o definitie a unei relatii abuzive, cu toate trairile ei, inclusiv impacarea temporara si nebuna de la sfirsit...

"Picture"
(feat. Sheryl Crow)

[Kid Rock]
Livin' my life in a slow hell
Different girl every night at the hotel
I ain't seen the sun shine in 3 damn days
Been fuelin' up on cocaine and whisky
Wish I had a good girl to miss me
Lord I wonder if I'll ever change my ways
I put your picture away
Sat down and cried today
I can't look at you while I'm lyin' next to her
I put your picture away, sat down and cried today
I can't look at you, while I'm lyin next to her

[Sherly Crow]
I called you last night in the hotel
Everyone knows but they wont tell
But their half hearted smiles tell me
Somethin' just ain't right
I been waitin' on you for a long time
Fuelin' up on heartaches and cheap wine
I ain't heard from you in 3 damn nights
I put your picture away
I wonder where you been
I can't look at you while I'm lyin' next to him
I put your picture away
I wonder where you been
I can't look at you while I'm lyin' next to him
I saw ya yesterday with an old friend

[Kid Rock]
It was the same ole same "how have you been"

[Both]
Since you been gone my worlds been dark & grey

[Kid Rock]
You reminded me of brighter days

[Sheryl Crow]
I hoped you were comin' home to stay
I was headed to church

[Kid Rock]
I was off to drink you away

[Both]
I thought about you for a long time
Can't seem to get you off my mind
I can't understand why we're living life this way
I found your picture today
I swear I'll change my ways
I just called to say I want you to come back home
I found your picture today
I swear I'll change my ways
I just called to say I want you to come back home
I just called to say, I love you come back home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dandush spune:

Nu am auzit piesa inca, dar versurile...par a fi inspirate din realitate.

Uite o de la mine, Alissa

http://pg.photos.yahoo.com/ph/dana_japan2002/album?.dir=/8cd4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Alyssa, please, ai putea sa traduci versurile? din pacate engleza mea e o catastrofa

"Unde exista dragoste, exista si Dumnezeu" - Tolstoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Traducere:

El:
Imi traiesc viata intr-un iad mocnind
Cu o alta fata in fiecare noapte
Nu am vazut razele soarelui de trei zile
Ma hranesc cu whisky si cocaina
Si asi fi vrut sa am o fata buna careia sa ii fie dor de mine
Doamne, ma intreb daca ma voi putea schimba vreodata
Am pus fotografia ta deoparte
M-am asezat si am plins
Nu ma pot uita la tine in fotografie cind sint culcat linga alta
Ti-am pus fotografia deoparte, m-am asezat si am plins
Nu ma pot uita la tine in fotografie cind sint culcat linga alta

Ea:
Te-am suna aseara la hotel
Toata lumea stie ceva dar nu spune
Din zimbetul lor din coltul gurii
Imi dau seama ca ceva nu este in regula
Te-am asteptat atit de mult
Hranindu-ma cu durere si vin ieftin
Si nu am auzit de tine de trei zile
Ti-am pus fotografia deoparte
Ma intreb pe unde umblii
Nu ma pot uita la tine in fotografie cind sint culcata linga altul
Te-am vazut ieri cu un prieten vechi

El:
Acelasi "ce mai faci"

Amindoi:
De cind ai plecat lumea mea este intunecata si gri

Ea:
Speram sa vii acasa de tot
Mergeam la biserica

El:
Mergeam la circiuma sa iti alung amintirea

Amindoi:
M-am gindit mult la tine
Nu pte pot scoate din minte
Nu inteleg de ce trebuie sa traim asa
Ti-am gasit fotografia astazi
Ma jur ca ma voi schimba
Te-am sunat sa iti spun sa vii acasa
Ti-am gasit fotografia
Ma jur ca ma voi schimba
Te-am sunat sa te chem acasa
Te-am sunat sa iti spun ca te iubesc si vreau sa te intorci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Cred ca descrie o relatie abuziva nu pentru ca vorbeste despre cocaina si alcool.

Relatia este abuziva si toxica pentru amindoi. Chiar daca au putut trece fizic la o urmatoare persoana, mental si emotional sint incapabili sa se separe.

Abuzul Domestic cred ca de fapt este o situatie psihica, o obsesie de amindoua partile. Atit abuzatorul cit si victima sint la fel de adicti unul de altul.

Impacarea este temporara, un cerc vicios, o promisiune care va fi incalcata dupa "luna de miere" tipica acestui fel de relatie...

Imposibilatea de a functiona fara cealalta parte a scripetelui acestui fel de relatie...

Sint in fuga acum, am sa dezvolt alta data gindurile mele despre asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Alyssa pentru traducere

"Unde exista dragoste, exista si Dumnezeu" - Tolstoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loreena spune:

Buna, Craciunitza mi-a recomandat sa citesc acest subiect si am ajuns si l-am citit si am ramas profund impresionata de experientele voastre de viatza si de anumite asemanari cu ceea ce se intampla in viatza mea; cum citeam mai devreme la un alt subiect de multe ori nici nu ne dam seama ca ni se intampla chiar noua si nu realizam lucrul asta considerand ca poate ceea prin ce trecem noi este o "stare de normalitate"; de multe ori am gandit eu abuzata? si apoi am mai vazut o emisiune, un film, am mai citit o parere si uite asa mi-am dat seama ca mi se intampla chiar si mie si inca nu imi vine sa cred si nu prea constientizez lucrul asta; asa ca am ramas cand am citit si m-am regasit in cele postate de Alyssa

Am citit ceea ce a scris Alyssa: si am selectat ceea ce mi s-a intamplat si mie in relatia mea:

Abuzul are multe forme si uneori persoana abuzata nu vede ca este intr-o relatie abuziva deloc! Stie ca "ceva" nu este normal, sar nu vede ca este abuzata!!! - pentru o perioada destul de indelungata la mine partea asta se aplica; in plus eu ma simteam intotdeauna vinovata si cu cat trecea mai mult timp de la incident tindeam sa dau vina pe mine si sa ii gasesc scuze lui;

Abuzul fizic
- te bruscheaza
- te loveste cu pumnul - nu des, dar cred ca nici nu ar trebui sa se puna problema; si aici am o remarca; de cateva ori am ridicat si eu mana asupra lui sau l-am zgariat si dupa asta m-am simtit foarte vinovata si iar m-am gandit ca eu sunt de vina si si mai mult m-am simtit vinovata; stiu ca am gresit, dar m-a provocat si cum eram in etapa de a reactiona si eu la fel ca el am facut-o si pe asta ca semn de revolta.
- arunca obiecte in tine sau foloseste obiecte sa te loveasca - a aruncat cu un pahar decorativ, dar nu m-a nimerit, paharul s-a spart; a aruncat cu o bricheta si m-a nimerit in frunte si a zis ca nu avea intentia sa ma loveasca...

Abuzul nu este un proces care se reverseaza... Unul care abuzeaza nu o sa isi diminueze gradul abuzului in timp sau frecventa lor... odata trecute hotarele limitei, le va incalca mai mult, va merge mai departe!!!
Este un proces care creste in gravitate!!!! - Cel putin in relatia mea intr-adevar s-au accentuat, dar daca la inceput era mai mult fizic acum s-a accentuat, cred eu partea emotionala care pe mine ma termina si mai mult.

Abuzul sexual
- spune mereu glume in care jigneste statutul de femeie
- minimalizeaza imortanta sexului pentru tine
- te critica in sexualitatea ta ("esti rece si nepasatoare"...)

Ai devenit mai putin interesata in sex de cind a inceput abuzul, ... Te simti mai putin atragatoare fizic decit inainte? ...Te simti umilita sexual sau simti rusine, crezi ca nimeni altcineva nu s-ar mai uita vreodata la tine intr-un fel sexual daca iti vei lasa partenerul?... - Da

Abuzul emotional
- ti-a ignorat sentimentele - pai cred ca daca se poarta asa cu mine este de inteles ca asa e
- te-a ridiculizat pe tine sau imaginea femeilor in general
- te-a ridiculizat si si-a batut joc de valorile tale morale, de neamul tau,
- nu este in stare sa te felicite sau sa isi exprime aprecierea fata de tine sau ce faci, asa ca motiv de a te pedepsi afectiv - aici pot spune ca ma felicita daca reusesc ceva, dar doar pe moment in rest la nervi imi aduce aminte ca eu nu am facut nimic in viatza mea, ca nu m-am realizat si ca depind de el.
- te critica continuu, te "alinta" cu nume care te jignesc si te degradeaza ("esti acra", "esti curva", "esti nesimtita"...) - nu chiar astea exact, dar oricum numai cuvinte de amor nu sunt
- tipa la tine - da frecvent
- te insulta de fata cu neamuri si prieteni - inainte nu se intampla, dar am observat ca fatza de anumite persoane (nu des) are unele iesiri si mai are iesiri din astea cand suntem in public la cumparaturi de exemplu si imi vine sa intru in pamant de rusine; fie doar si din cauza tonului cu care mi se adreseaza.
- te umileste in public - da uneori are iesiri aiurea; de o vreme incoace parca nu se mai controleaza si nu isi da seama ca ma face sa ma simt prost fie si fatza de niste straini
- refuza sa iasa "in lume" cu tine pentru ca nu corespunziu standardelor lui - nu refuza, dar de multe ori imi spune ca prea mult vreau eu sa ies impreuna cu el si imi reproseaza ca "sunt o caruta" si ce cred ca daca sunt sotia lui trebuie sa il insotesc peste tot...
- nu te lasa sa te duci la munca sau daca te duci iti cere toti banii ca sa ii controleze el, ca el stie mai bine - ma lasa sa ma duc la munca si chiar imi scoate ochii daca nu ma duc; inclusiv in perioada cat am fost in cic nu imi spunea direct, dar avea grija sa mentioneze mereu ca stau si nu fac nimic si ca nu aduc nici un ban,indemnizatia considerand ca este a fetei si nu sunt banii mei, care sa vina datorita mie in casa; controleaza banii si nu pot sa cumpar ceva de valoare fara sa ii spun, pentru ca trebuie sa ii spun ca sa imi dea bani; daca nu ii dadeam banii sa ii tina el se enerva si oricum ideea de baza este ca sunt cheltuitoare.
- daca are munca, tine el banii si refuza sa iti dea si tie - imi da cat sa imi ajunga pentru necesitatile comune; pentru orice altceva trebuie sa ii cer si bineinteles nu zic e de acord sa imi iau, dar dupa imi scoate inzecit ochii ca cate mi-am luat si ma face sa ma simt vinovata si cheltuitoare; dar la partea asta se vor schimba lucrurile pentru ca eu m-am angajat si de acum inainte salariul va intra direct pe cardul meu si gata.....ma astept bineinteles ca la un refuz de a ii da banii sa imi spuna sa platesc jumi -juma (pentru ca am mai incercat si cu asta m-a amenintat) toate cele ce tin de casa si sunt dispusa sa fac acest lucru pentru a ii demonstra ca pot trai si fara banii lui, chiar daca nu imi mai ramane nimic din salariu.
- ia banii din casa - intr-adevar nu avea obiceiul de a lasa bani in casa; de la o vreme lasa bani, de rezerva si este foarte atent sa intrebe cati bani mai sunt si sa ma verifice sa nu fiu cheltuitoare si sa cumpar tampenii;
- iti spune de multe ori sa pleci sau te ameninta ca daca nu faci ca el te va parasi - vorbe de genul asta a spus si el si am spus si eu; acum uneori chiar imi vine sa plec la mama, dar avand in vedere ca am un copil m-am gandit sa nu fie motiv sa imi ia copilul daca parasesc domiciliul conjugal si sa inventeze alte acuze la adresa mea in caz de divort, pentru ca m-am invatat oarecum trebuie sa ma gandesc si la varianta asta si la implicatii.
- te ameninta ca iti va lua copiii daca il vei lasa, ca vei fi o mama denaturata in fata instantei - da mi-a zis asta; practic eu nu sunt buna de nimic si depind de el si altfel as fi vai de capul meu....asta asa spus mai pe scurt
- te manipuleaza cu minciuni si contradictii care nu isi au rostul, care au ca scop de fapt sa te faca confuza, sa te simti "nebuna" sau sa te faca sa vezi "realitatea" prin ochii lui... - cred ca ma pot regasi si aici

Abuzul mental

Abuzul mental este greu de dovedit la judecata, tinerea unui jurnal este absolut necesar in acest caz!!!

- te critica mereu, in orice faci, zice ca nu esti buna de nimic si trebuie sa te consideri norocoasa ca sta cu tine
- te alinta cu jigniri : "curva", "proasta", "nebuna", "nenorocita", jigniri care iti reduc confidenta, care te fac sa te simti ultimul om pe pamint - nu chiar cuvintele astea, dar "proasta" este ceva la ordinea zilei in loc de "buna ziua"; cred ca nici nu isi mai da seama ce inseamna de fapt.
- se poarta contradictoriu, te minte si te manipuleaza in asa fel incit incepi sa te intrebi daca nu intr-adevar esti nebuna
- iti tine "sedinte" la nesfirsit despre cum trebuie sa se comporte o "femeie de casa"
- te ameninta cu un viitor sumbru pe care o sa il ai daca te vei gindi vreodata sa il lasi sau mai rau daca se va hotari el sa te paraseasca din cauza comportamentului tau - aici se bazeaza ca eu sunt dependenta material si afectiv de el
- isi bate joc de fizicul tau : "nu te uiti la tine cum arati?"..."cine te mai ia asa boccie cum esti"..."te-ai ingrasat ca o vaca" etc - nu aceleasi cuvinte, dar o mai ia pe aratura
- iti minimalizeaza sau chiar iti ignora calitatile pe care le ai
- dupa o cearta cu tine dispare in ceata uneori chiar si citeva zile neraspunzindu-ti la telefon, ca sa te pedepseasca sa vezi cum este atunci cind se va hotari sa te lase, dezgustat fiind de tine - aici e putin altfel mai binezis imi da ignor si nu face decat sa imi vorbeasca zeflemitor sau deloc

Oricare ar fi defectele tale, tu ca persoana nu poti cauza adictia cuiva!!! Nu iti asuma aceasta raspundere!!! Nu este vina ta!!! Fiecare om este responsabil de alegerile si actiunile lui, el si nimeni altcineva nu este vinovat de ceea ce face!!! - da eu mult timp si uneori si acum mai am momente cand ma gandesc daca nu e vina mea

Toate aceste acte de abuz au ca scop erodarea respectului tau fata de tine, distrugerea confidentei tale si increderii tale intr-un viitor mai bun fara el. Ele sint forme de control asupra ta! - cred ca asa e.....culmea e ca nu am citit nimic despre abuz pana acum; am mai vazut emisiuni si m-am simtit ciudat cand m-am regasit partial in anumite povestiri

Lista asta poate continua la nesfirsit... Toate aceste puncte au insa o singura caracteristica si un singur scop: sa te umileasca, sa te degradeze, sa te faca sa fii atit de paralizata de frica sau depresata incit sa nu ai puterea sa te rupi de aceasta viata nenorocita!!! - da pot spune ca m-am simtit si asa in anumite perioade...per total intr-adevar imi e greu sa ma rup de aceasta viatza si mereu am incercat sa caut scuze si am ajuns sa ma vad pe mine ca fiind cea care are toata vina si lui gasindu-i scuze; cred ca nu intotdeauna am gandit logic si limpede si cred ca gandirea mea s-a schimbat si in timp, cu varsta, pe masura ce am vazut ca eu din partea lui primesc injurii, priviri zeflemitoare, ca ma desconsidera....si imi pare rau si uneori nu mai stiu ce sa cred cand stiu ca poate oferi si dragoste si vorbe frumoase si priviri dragastoase....si le ofera si apoi iar o luam de la capat si pe mine ma bulverseaza toate aceste trairi si am impresia ca in relatia noastra eu sunt cea nebuna si el e cel normal si apoi refuz sa ma complac in aceasta situatie si nu pot concepe sa fiu tratata in acest mod si incerc sa ma revolt, dar din pacate el nu ma vede si nu ma asculta si in fatza lui cred ca pana la urma sunt un nimic, pentru ca altfel eu care il iubesc inca si inca mai simt ceva pentru el nu pot concepe sa tratezi in asemenea hal persoana pe care o iubesti......pentru ca eu nu m-as purta niciodata asa cu omul pe care il iubesc pentru ca nu i-as putea face asa ceva pentru ca nu as avea cum, nu as simti sa ii spun vorbe urate......si simt ca incet incet ma inraieste si pe mine si ma determina sa ma port cum se poarta el cu mine si ma uit la el si nu il mai recunosc pe omul de care m-am indragostit si care, cand vrea, poate fi persoana pe care o iubesc; am citit cum ca simptom al abuzului ar fi faptul ca se repeta episoadele si la noi intr-adevar de ceva vreme se repeta; perioada de relaxare, de impacare, de comunicare fiind mai scurta decat cea in care suntem ca doi straini cu toate ca locuim impreuna; oricum imi este greu sa ma gandesc efectiv la o despartire prin divort asa ca zic eu pentru moment e bine sa o iau incet, incet si sa imi pun cat de cat viatza mea la punct legat de serviciu, bani si sa incep sa ma detasez afectiv de el de acum de cand stam impreuna; sunt multe nimicuri pe care mi le face, vorbe gratuite si cu trecerea timpului multe le-am dat uitarii sau am zis ca eu sunt de vina; dar am inceput sa le scriu si sa imi ramana limpezi in memorie astfel incat cand m-o apuca dragul de el si nostalgia sa le citesc si sa mi se taie dorul

of ca ma iau cu vorba

in alta ordine de idei m-am uitat la unele emisiuni de3xfemeie, cele cu filmuletze si mi se pare o idee super.

"Femeia afectata, de cele mai multe ori nu gaseste resurse sa rupa o relatie dupa prima agresiune indreptata asupra ei; motive: dependenta ei emotionala si financiara fata de agresor, sentimente de loialitate si iubire pentru acesta, prezenta copiilor si resurse limitate de crestere a lor, neincredere in sine si stima de sine scazuta, saracia relatiilor de sprijin social si familial, sentimente de rusine si depresie, izolare"




Poze cu toata Familia

Mergi la inceput