Cu ce ne ungem burticile?

Cu ce ne ungem burticile? | Autor: maria_alexia

Link direct la acest mesaj

Fetelor, voi ce stiti, ce creme/produse naturale se pot folosi in perioada aceasta pentru a preveni vergeturile, celulita?

Eu citisem la un moment dat ca nu prea e voie cu nici o crema speciala pentru asa ceva, ca ar contine nu-stiu-ce substante care i-ar face rau lui . Si, in orice caz, au multa vitamina A, care s-ar absorbi si prin piele, si iar nu e bine.

Am mai gasit retete alternative, naturale: ulei de masline, unt de cacao, nu stiu insa daca functioneaza.
Si am mai citit si opinia cum ca daca e sa faci vergeturi, oricum le faci, depinde de pielea fiecaruia, dar... parca nu-mi vine sa las lucrurile chiar asa la intamplare

Voi ce creme folositi ? Chiar au/au avut efect?
Maria, 7++

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Eu am unt de cacao sub forma de batoane, ca deodorantele stick. Miroase oribil! Brr! A branza imputita. Si nu sunt expirate. Nu m-am dat cu ele din cauza mirosului. Ma dau cu ulei de corp de la Avon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

Eu folosesc creme de corp de la Avon.

Luminita
28 de saptamani cu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabirus spune:

Eu folosesc crema antivergeturi de la Chicco. E special pentru sarcina si nu are cum sa dauneze lui bebe. (pericolase sunt doar cele cu retinol, beta-caroten etc.). In afara de asta mai folosesc si ulei de germeni de grau si un ulei special de la Weleda (combinatie de mai multe uleiuri, nu mai stiu care). Eu n-as spune ca nu au efect. Prima sarcina m-a lasat cu ceva vergeturi in plus pe burta, iar acum am hotarat sa nu mai las la voia intamplarii. E chiar simtitor cum pielea foarte intinsa se inmoaie dupa masajul cu ulei.

Gabi, mamikul Evei si al baietelului din burtic, 29 sapt.
http://pg.photos.yahoo.com/ph/coada_cometei/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Eu folosesc o crema de corp normala cu musetel si lavanda.Nu am dat o gramada de bani pe creme anti-vergeturi pentru ca stiu ca nu au efect.Daca ii sa le faci le faci.
Pana acum nu am nici o dungulita si sper sa ramana asa pana la sfarsit.

Adriana si Aidan 33+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/blackpanterro/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZenaO spune:

Eu folosesc crema antivergeturi de la Sanosan de vreo 2 luni, costa 162000 - 172000 lei, miroase si frumos si e din ulei de masline si proteine de grau. Sunt in sapt. 28 si n-am nici o vergetura si sper sa nu apara. Din ce am mai citit multe fete folosesc uleiul de masline.

Zina si bb Matei 28 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Eu sunt la a doua sarcina si folosesc ca si la prima o crema antivergeturi de la Avon.Am avut o burtica f.mare si nu am nici o dungulita.Nu stiu daca asa a fost sa fie,insa eram obsedata si ma ungeam chiar si de 2-3 ori pe zi.Acum insa uit si ma dau cind imi aduc aminte.

Gabi,19sapt. si mama lui Mihnea,1 an si 4 luni

http://community.webshots.com/user/gabiarama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Eu folosesc crema antivergeturi de la Anaslan.

aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

Eu m-am dat, inconstant- e adevarat- cu un lapte de corp, dar degeaba, am facut vergeturi pe burta si pe sini...sper sa treaca dupa...
M26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole74 spune:

Eu folosesc crema antivergeturi de la Mothercare, speciala pentru gravide.


Nicole 24 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Eu am luat pana acum 2 luni ...f multe creme si am ajuns la o singura concluzie...cel mai eficient a fost Johnson's baby oil...atat!


AniS si bebelina mea dulce 28+
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput