Limba romana cu aroma de gutui

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Minunate mai sunteti . Ce-ati zice voi acuma daca ne-am starui sa gasim expresii pline de culoare din zona din care sunteti?

Una din Maramures pe azi: "Dumnezo va-mburde-n Rai", care, ati inteles bine ca inseamna bogdaproste, multumesc, Dumnezeu sa va rasplateasca.


pisici, flori si jucarele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Nu stiu daca e din zona mea,dar cert e ca se foloseste f mult in Cta-si eu folosesc des expesia asta-calul de dar nu se cauta de dinti(adica daca ai primit ceva cadou,nu comenta valoarea acelui lucru).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orhidee spune:


Deci ce imi aduc eu aminte sunt doar cateva expresii:

"Chelului tichie de margaritar ii trebuie",
"Baba tanara si copil cuminte",
"Mata blanda zgarie rau"
" Ce, te mananca spinarea?" - in sensul de a fi cuminte daca nu vrei sa fii predepsit.
"Vorbeste si el ca sa nu adoarma!" - a fi in necunostinata de cauza.

Si cam atat, daca imi amintesc am sa mai scriu.
Cu drag si spor in ale scrisului! Orhidee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

"Ie o capatina de curechi nemtesc, un caralab, morcovi, cartofe - de fistecare potriva-, sa le tai ca tocmagii, apoi ia patru ori cinci ciuperce si le taie in frunze. poi pui toate la un loc si le pui pe foc cu grasime prajitasi sa prajasti jumatate de ceas. Apoi le pune putin piperiusi floare de nucusoara, apoi toarna zama de carne si le fierbe bine. Apoi o toarna peste felii de franzela prajita."
Supa frantuzasca, 200 de retete cercate de bucate, prajituri si alte trebi gospodaresti (M. Kogalniceanu si C. Negruzzi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

quote:
Originally posted by papadie

"Ie o capatina de curechi nemtesc, un caralab, morcovi, cartofe - de fistecare potriva-, sa le tai ca tocmagii, apoi ia patru ori cinci ciuperce si le taie in frunze. poi pui toate la un loc si le pui pe foc cu grasime prajitasi sa prajasti jumatate de ceas. Apoi le pune putin piperiusi floare de nucusoara, apoi toarna zama de carne si le fierbe bine. Apoi o toarna peste felii de franzela prajita."
Supa frantuzasca, 200 de retete cercate de bucate, prajituri si alte trebi gospodaresti (M. Kogalniceanu si C. Negruzzi)



Fishtecare e pe departe cel mai fermecator cuvant. Imi aminteste de bunicu, Dumnezeu sa-l ierte.
Mai ai si alte trebi gospodaresti, Papa? Aaa, mai sunt si in Radu Anton Roman buntaturi de aistea, de pilda "se grijeste puiu"

pisici, flori si jucarele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

"Optzäci dramuri migdale curätite si pisate suptire le pui intr-o oala, torni trei linguri de slifcä clocotitä, le amestici bine, le strecori într-o tingire si pui zahar cât socotesti cä trebuie ca sä fie dulce, jumätate vargä de vanilie. Apoi pui 10 dramuri clei de moron, însä cleiul sä fie mai-nainte fert. Pe urmä o strecori iar prin servet în calup si o pui în pivnitasau în gheata."
BLAMANJE, 200 de retete cercate de bucate, prajituri si alte trebi gospodaresti (M. Kogalniceanu si C. Negruzzi)
(TIPÄRITE CU CHELTUIALA SI INGRIJIREA UNEI SOCIETÄTI DE IUBITORI DE ÎNAINTAREA SI STRÄLUCIREA NEAMULUI ROMÂNESC. IASI 1841)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Cea mai draga expresie care imi incalzeste sufletul de cate ori o aud este"dragu' mami,drag",cand mi-o spune mama aproape ca-mi dau lacrimile.

Andra ,mamica lui Robert si a Mariei album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orhidee spune:

Hei ce mai faceti?
Inca una mica mi-am adus aminte..."Ulciorul nu merge de multe ori la apa".
Cu drag si spor in ale scrisului, orhidee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orhidee spune:

Nu mai posteaza nimeni pe aici ??

"Cine fura azi un ou, maine fura un bou!"
Cu drag si spor in ale scrisului! Orhidee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Hihi "Se uita ca vitzelu' la poarta noua"

"Fiecare pasare, pe limba ei piere..."

Mergi la inceput