Sfaturi despre botez

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns salisa spune:

Buna !
Multumesc mult Daria....
Noi pe al nostru vom incerca sa-l botezam cat de repede se va putea dupa nastere...., dar uite ca finutul nostru are deja 4 luni si inca nu am reusit sa-l botezam....spram sa facem asta cat mai repede.
Multumesc inca o data!
Salisa 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Salisa nu ai pentru ce sa-mi multumesti, nu am facut nimic ci doar am raspuns.
Sarcina si nastere fara probleme. Sa aveti un bebel sanatos ca frumusel sigur va fi
Sa va bucurati de finut


http://photos.yahoo.com/codrii_de_arama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

O sa botezam si noi o fetita peste trei saptamani si vrem sa-i luam si niste cercelusi dragalasi.Aveti idee de unde? Am fost la Unirea si la Titan si nu prea mi-a placut nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Cred ca ai botezat deja dar poate altcineva se va lovi de problema asta: nu se gasesc cercei pentru bebeluse
Sunt sute de modele de cercei dar nimic finut, si eu am umblat prin magazine si pana la urma am luat ceva dar nu sunt 100% multumita.

Referitor la botez (noi suntem nasi de fetita), pe noi ne-a chemat preotul la biserica si ne-a dat lista cu ce trebuie sa facem si sa cumparam. Avem cateva daruri obligatorii printre care o icoana canonica pe care suntem obligati s-o cumparam de la biserica unde botezam. Am zis ok si am plecat dar la coltul bisericii ne astepta o maicuta care ne-a zis ca face ea icoane mai frumoase decat cele din biserica, am scapat de maicuta si ne-a preluat femeia care vinde lumanari, ne-a zis ca ea face la comanda cele mai frumoase icoane. Am avut sentimentul ca ma aflu in piata, abia am scapat de ele si nu mi-a placut deloc.

Mama mi-a zis ca trebuie sa iau cadou si pentru mama fetitei pe care o botezam, aveti idee de asa ceva?

Nu certati copiii cand viseaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

craciunitza: mai mama, acum aud pentru prima oara - cum sa-ti spuna preotul ce sa cumperi? - auzi lista..... si te oblige sa o cumperi(icoana) de la biserica.
Fara scuzele de rigoare, stiu ca e pacat, dar nu judec - mergi la alta biserica. Preotul da un sfat dar nu obliga - poate doar ti-a dat o parere.
Daruri obligatorii? La botez faci ce simti si ce-ti permiti, atunci este primita pomana, nu sa-ti impuna. In cu totul altceva consta botezul(nasi - finuta), nu in lucruri ci in legatura spirituala.

Cadou pt. mama: eu nu stiu de asa ceva. Devii parintele spiritual al fetitei nu al mamei.

Sa va traiasca finuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Fetelor am si eu o intrebare.
Am vrea sa intrebam niste prieteni, daca vor sa fie nasii bebeului.
Dar nu stim cum sa procedam.
Trebuie mers la ei acasa cu o sticla de vin, cutie ciocolata, etc? Asa cum se procedeaza la nunta?

Va multumesc si astept raspunsuri de la voi, poate stiti mai bine.

poze
gio si bb 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Hai ca-ti spun cum a fost la noi: la prima fetita ne-am oferit noi(este si nepotica sotului) iar la a doua l-a rugat pe sot(dar banuiam ca vor sa botezam gagalicea) fara sa fie nevoie de "procedura" standard(oficiala): venit si rugat acasa.
Fiecare procedeza cum crede de cuviinta, in functie de persoanele pe care vor sa le roage. Daca va sunt prieteni nu mai este nevoie sa-i rugati in modul "oficial".
Sarcina si nastere usoara
Un bebel sanatos

idei nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

mersi mult Darria.

poze
gio si bb 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

quote:
Originally posted by Darria

craciunitza: mai mama, acum aud pentru prima oara - cum sa-ti spuna preotul ce sa cumperi? - auzi lista..... si te oblige sa o cumperi(icoana) de la biserica.
Fara scuzele de rigoare, stiu ca e pacat, dar nu judec - mergi la alta biserica. Preotul da un sfat dar nu obliga - poate doar ti-a dat o parere.
Daruri obligatorii? La botez faci ce simti si ce-ti permiti, atunci este primita pomana, nu sa-ti impuna. In cu totul altceva consta botezul(nasi - finuta), nu in lucruri ci in legatura spirituala.

Cadou pt. mama: eu nu stiu de asa ceva. Devii parintele spiritual al fetitei nu al mamei.

Sa va traiasca finuta



Mai mama, vorbesc foarte serios ca preotul mi-a dat lista. Iacata ce scrie acolosa:
BOTEZ
1. certificat de nastere
2. lumanare de ceara mare
3. sticla ulei de masline
4. tamaie, carbune
5. prosop alb, sapun alb
6. fasa alba
7. crasma (2m)
8. paturica alba
DARUL NASILOR:
1. icoana canonica
2. carte de rugaciuni
3. biblie sinodala
4. cartea "Casa crestinului"
5. catehism

Mi se pare ok sa-ti dea lista ca nu toate persoanele au tinere de minte, de exemplu eu n-am :) Dar negustoria care se face acolo mi s-a parut de prost gust.

Nu certati copiii cand viseaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Craciunitza: acu nu mai spun nimic dar mi se pare ciudat sa-ti dea preotul o lista, sa-ti impuna ce sa cumperi si mai ales de unde. Dar daca asa este..... A uitat sa treca pe listuta hainutele albe cu care se imbraca bebelul dupa botez
Hainute mi se pare normal sa-ti spuna.
Sau poate sunt eu dificila pt. ca nu-mi place sa mi se impuna.
"Cate bordeie atatea obiceie"

Sa va fie de bine si sa botezati mai multi bebelusi

idei nunta

Mergi la inceput