Sfaturi despre botez

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danamunti spune:

quote:
Originally posted by sandra20
mai ramane sa vad cum fac cu restaurantul....cam cat tine botezul ca nici asta nu stiu ....noi il avem programat la 13:30 cam pe la cat credeti ca am ajunge la restaurant?
stiu ca par cam stupide intrebaril;e dar asa mi-e frica sa nu iasa ceva urat ...adica intarzieri sau sa zic vai dar asta nu am stiut ca se face sau nu stiam ca tre sa aduc si nu stiu ce act....

inca o data multumesc celor care mi-au raspuns....



mami,tati si bb george (22.05.2004) ->
poze nunta ->



Sa ai curajul sa spui da,sa ai curajul sa spui nu si-n fiecare clipa grea sa ai curajul sa fi tu




Mai botezul,adica biserica nu tine foarte mult,cam o ora.Cit despre restaurant ce sa zic?Daca aveti la 13.30 sa tot stai pina pe seara.Chestia este ca nu este ca la nunta sa stai pina dimineata acolo.Oricum nici nu se compara pt ca la botez nu sint atitea feluri de mincare incit sa uiti sa mai pleci acasa.Noi avem botezul pe 26 iunie si la restaurant avem la ora 19.00.Eu cred ca o sa stam cam pina pe la 12-1 noaptea pt ca e si duminica si lumea merge la servici a doua zi.Insa acum daca cineva mai are chef de stat iti dai seama ca n-o sa-i zic sa plece.Deci o sa stam pina cind se "sparge gasca" cum se zice.

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/munteanu_iuliana1979/my_photosEric Gabriel[url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Eu stiu ca tu trebuie sa cumperi si sa imparti (pui cu ac in piept)cruciulite tuturor invitatilor din biserica, asha numitele marturii sau cam asha ceva, vezi sa pastrezi una si pentru voi sa o aveti amintire.

Nu pupati copilul dupa botez, pana ce doarme o data, si trebuie ca primul somn sa fie in prosopul ala in care l-a scos preotul din apa. Baita se poate face si ion aceeasi zi, asha faci motul a doua zis si ai scapat de toate. Dc imi mai amintesc, iti mai scriu.

Pupici,


Boga, mamica de Mirunica si burtica de bb2- 28 saptamani + (DPN 1 august)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adjadyn spune:

nu te stresa!!
asa am fost si eu, nu e mare scofala..
´nasii se ocupa de tot, plata la biserica, hainute copil, lumanari, un a alta.datoria voatra de parinti e sa stati si sa priviti:)
noi am facut masa de 30 de persoane,,,cei mai apropiati, si a costat (fara bautura si prajituri-aduse de noi)in jur de 10 milioane


http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=15633&cid=15022

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

quote:
Originally posted by sandra20

va multumesc ptr raspunsuri...deci cu biserica m-am lamurit in mare parte...eu nu am mai fost la biserica de multicel timp...am nascut aici si deci nici nu am facut nimik dupa 40 de zile...
mai ramane sa vad cum fac cu restaurantul....cam cat tine botezul ca nici asta nu stiu ....noi il avem programat la 13:30 cam pe la cat credeti ca am ajunge la restaurant?
stiu ca par cam stupide intrebaril;e dar asa mi-e frica sa nu iasa ceva urat ...adica intarzieri sau sa zic vai dar asta nu am stiut ca se face sau nu stiam ca tre sa aduc si nu stiu ce act....

inca o data multumesc celor care mi-au raspuns....



Sa ai curajul sa spui da,sa ai curajul sa spui nu si-n fiecare clipa grea sa ai curajul sa fi tu




Am avut si botezul sambata.
Cum au mai scris si fetele la biserica tu nu ai nici o indatorire, atata tot ca la sfarsit dupa ce il inchina preotul la icoane il lasa in fata altarului jos, sa nu te sperii, si tu te duci faci trei matanii, adica te inchini te asezi in genunchi de 3 ori si apoi iei copilul te duci cu el sa il impartaseasca si ati terminat. - dureaza cam o ora cu totul.
cand ajungi la biserica ii spui preotului ca nu ti s-a facut slujba de 40 de zile si o sa iti citeasca in fata bisericii ca sa poti sa intri si tu in biserica la botez.
Bani nu stiu sa iti spun cati pentru ca e treaba nasilor si nu i-am intrebat.

Noi am mai facut un obicei care e la noi, mirul sau scalda pe care i-o face tot nasasi il imbraca tot cu lucrusoare aduse de ea, si i se pun copilului in apa lapte, ou, miere, bani, petale de flori, aur. poti sa o faci a doua zi dupa botez, daca asa se face si pe voi, eu nu stiu exact.

in rest nu stiu ce sa iti mai spun, Petrecere frumoasa si sa fie totul bine si poti sa ne vizitezi sa ne vezi pozele de la botez daca iti face placere.

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ninocikap/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandra20 spune:

Nicoleta multumesc ptr raspuns..am vazut si pozele...foarte frumoase.....mai els bb...si mi-a placut foarte mult lumanarea..
Eu ma gandeam cum o sa fac cu bb la chestia cu lasatul jos in fata altarului...el are un an si nu merge.FUGEEEEE....

Mirul stiu ca se face a doua zi...am vorbit si cu nasa si mi-a spus ca a cumparat tot ce trebuie(hainute,prosopel,etc)..

A vroiam sa mai intreb cam ce meniu sa fac la restaurant!??!
DEci eu sunt in pom si pomu in aer ...nimik nu stiu...dar bine ca va am pe voi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

eu la restaurant am avut aperitive, cafea, peste cu cartofi natur, friptura porc+pui cu cartofi taranesti si orez chinezesc, prajituri si tortul pe care l-ai vazut in poze, tuica, sherry, vin alb, sucuri apa minerala, fructe(porotcale+banane).

daca mai imi aduc aminte, mai revin...

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ninocikap/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mela Pitica spune:

Buna!

Si eu am avut botezul fetitei mele pe 13 martie 2005. La biserica trebuie sa mai duci ulei, intr-o sticluta, dupa ce-l sfinteste, unge copilul cu el. Nasa trebuie sa duca si sapun.
Sa va traiasca!



Mihaela, Maria si bebe Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Botezul trebuie facut cat mai repede, la un an este deja f tarziu.
rugaciunea de la 40 zile este f importanta (MOLITVA) pt ca ii permite mamei sa intre in Biserica ceea ce este si indicat. Sa vina la Biserica sa impartaseasca copilul regulat.
In al doilea rand, lasati preotul sa faca slujba cum trebuie. Sunt la inceput niste rugaciuni care se numesc "lepadari" sau "exorcisme" de satana, de diavol, sau de puterea celui rau. Aceste rugaciuni trebuie citite la inceputul Botezului. Numai astea dureaza 10min. citite frumos. Iar in rest toate momentele sunt importante pt sufletul pruncului: mirungerea, impartasania.
La Biserica stiu ca trebuie: ulei, vin, prosop, sapun.
De restul se ocupa preotul.
Cred ca mai importanta este slujba de la biserica decat masa care nu inseamna altceva decat obligatii si datorii. Poate si cateva discutii contradictorii in familie
Distractie placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salisa spune:

Buna fetelor!
Am citit ce a-ti postat voi la acest subiect...
As avea o intrebare la cele care sunteti mai pricepute in ale obiceiurilor...
Cu totii stim ca e important ca copilul sa fie botezat cat mai repede!!???....si daca nu e posibil....de ce ar fi rau sa-l botez la 8 , 9 sau chiar 1 anisor.
De ex. aici in Copenhaga...e un preot care vine o data pe luna din Suedia....si daca nu vb cu el din timp adica cu cateva luni bune...risti sa-ti botezi copilul la un anisor....
Spun asta ca sa nu intelegeti ca ar fi rea-vointa din partea parintilor, a nasilor, ci pur si simplu asa e conjunctura aici....
Voi ce stiti despre asta...e atat de rau pentru bebelus sa fie botezat mai tarzior???
Si ar mai fi ceva nelamuriri pentru mine...
Daca esti insarcinata nu e bine sa fii nasica....ce rau ar putea sa-ti faca tie ca viitoarea mama sau viitorului bebelus ....sau stiti vreo legatura intre aceste ....situatii?
Multumesc mult de intelegere!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Salisa copilul trebuie sa fie crestinat cat mai repede - sa primeasca botezul Domnului si sa fie crestin. Daca nu se poate mai devreme macar la un anisor sa-l botezati.
Nu stiu de ce nu poate fi nasa o femeie insarcinata - eu acum aud prima oara. Nu inteleg cum ar putea sa faca rau un botez mamei insarcinate.

Mergi la inceput