Sfaturi despre botez

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_claudia14 spune:

Tu nu trebuie sa aduci nimic se ocupa de tot nasul sau nasii daca sunt mai multi.Ei trebuie sa iti puna material la lumanare sau acum mai nou iti dau bani sa iti cumperi tu ce vrei.Tu doar la un an cand ei taie motul trebuie sa le cumperi ceva,asta in cazul in care du dai colacii nasilor.Cam atat.Pregatirile sunt usoare si daca vrei dupa botez poti face o masa mica acasa ptr. nasi asta este datoria ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Dragele mele care ati mai botezat, cati bani (cash) v-au dat nasii la masa de botez? Tocmai am aflat ca nasii nu mai dau bani si la masa, ei se ocupa de hainute, de lumanare, de biserica si de cadourile pentru bebe. Cum e cu banii la restaurant?!?

Nu certati copiii cand viseaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

M-am gandit ca botezul va fi frumos, ca va fi minunat dar nu mi-am imaginat ca voi simti atata liniste si impacare sufleteasca. A fost cu mult mai mult decat mi-am imaginat. Daca aveti ocazia sa botezati, nu ezitati!

Nu certati copiii cand viseaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisor spune:

Buna fetelor - mamicilor!
Si noi avem botezul in 27 august
Nasii nu sunt in tara, asa ca ne vom acupa noi de tot, aproape tot.
Preotul a spus ca tb. ca parintii sa plateasca taxa de botez 300.000, iar nasii la botez, probabil pe cel care cānta, preotul...
Hainitele le avem gata pregatite, e vreo problema daca hainitele sunt luate de noi si nu de nasi?
Asa mult dureaza botezul, ma gāndeam ca cel mult 1/2h?
Bianca vomita la fiecare masa, asa ca nu cred sa am sanse sa nu vomite dupa botez, poate doar daca va lua masa mai repede, dar atunci am sanse sa i se faca foame si sa plānga . Sper sa fie bine!
Noi am fost la biserica de lānga noi, dar aici ne conditiona botezul de achitarea taxei anuale de 300.000, care de prin '90 ar fi ceva bani, si nu prea era de acord ca nasii sa fie de alta religie (catolici), noroc ca e fata, altfel nu ar fi acceptat. Asa ca am renuntat la aceasta biserica, care era convenabila fiind chiar lānga noi si vom face botezul la aceeasi biserica unde ne-am botezat si baiatul acum 7 ani.
Ne-a cerut doar taxa platita, certif. de nastere, prosop, sapun, fasa netivita 1m/1m si lumānare.
Pentru petrecere inca nu suntem hotarāti ce si cum, ne-am gāndit la niste aperitive, dulciuri/fructe, bautura - Acasa, oare e suficient? pt. ca noi nu avem absolut nici o pretentie de la nimeni sa ne aduca ceva.
Eli de Bianca 13.06.2005 si Andreas 17.08.1998

elisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Noua, ca nasi, nu ne-au cerut preotii bani pentru botez, au fost doi preoti ca doi ingeri, toti cei de la biserica au contribuit ca botezul sa iasa perfect. A fost lume ca la nunta, s-a umplut biserica si nu au putut face botezul in pronaos asa cum se face de obicei. Slujba a tinut un pic mai mult de 1 ora si finuta a fost senina si prietenoasa. Noi am dat cum au zis preotii, "cat dorim", dupa cum ne-a placut slujba si dupa cum ne-am simtit. Asa ca am lasat la biserica cateva milioane bune.

Nu certati copiii cand viseaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela-maria spune:

Noi avem botezul in 20.08.2005 si sa stiti ca am emotii.Oare va sta cuminte,va plange,voi face fata daca vor fi probleme?
Nasii nostri de cununie il boteaza pe copil si ei aduc canita,fasa,busuioc,lumanari si sper ca si bani(am glumit).Masa o vom tine acasa la noi- sunt 15 persoane.In meniu este aperitiv, supica de gaina, sarmale, friptura de porc cu garnitura, tort,cozonac,saleuri, bauturi bere,apa minerala si sucuri.Invitatii m-au intrebat cu ce sa vina pregatiti cu bani sau cu daruri, si le-am spus sa vina cu sufletul curat. Sper sa fie bine.
Pupici pentru mamici de la puiul lui mama si...........a lui tata(bineinteles).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisor spune:

Izabela-Maria, succes cu botezul, sa iasa bine si sa fie puiul cuminte si linistit, daca ai timp sa scrii cum a fost botezul...noi il avem in 27.08.
Vom avea 26/28 de invitati si ma cam inghesuie ideea ca va fi lume multa, spatiul mic, dar oricāt am intors lista pe toate partile tot nu am putut "taia" pe nimeni. E minim-minimorum.
Ai un meniu de invidiat!

Eli, mami de Bianca (13.06.2005) si de Andreas (17.08.1998)


elisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cat spune:

Craciunitza, felicitari! Sa-ti traiasca finuta si sa fie sanatoasa!
In Bucuresti a fost botezul? La ce biserica?






Catrinel 11+ si Daria Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliuta spune:

Buna fetele.Am nevoie de ajutorul vostru.Pe 27/08 voi boteza un baietel cu sotul meu.Noi suntem din Suceava si vom boteza la Timisoara. Eu am mai botezat doua fetite dar singura, e prima data cand botez cu sotul.Sunt ff incantata, dar nu cunosc obiceiurile din Banat. Stie cineva daca se pune material la lumanare?
Se face scaldaciune a doua zi?In rest ce se cumpara?Cati bani se dau la preot?Se dau bani la copil sau se cumpara un cadou sa-i ramana ca amintire?
Multumesc mult.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapopescu spune:

Fetelor, spuneti-mi si mie se poate boteza un bb de un cuplu care nu sint casatoriti?
Eu stiu ca da dar nu sint sigura...a botezat cineva de curind care nu era casatorit?
Pupici

http://community.webshots.com/user/inapopescu

Mergi la inceput