Sfaturi despre botez

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

pana acum am cumparat pentru bebe asa:

-prosop mare,sapun in forma de ingeras,sticla cu ulei de masline,sticla cu vin alb-toate pentru preot
-prosop mare de pus pe sub panza de mir,panza de mir,fasa,sticluta pentru mir
-o lenjerie de pat si o pernuta din plus
-paturica de pus pa masa la biserica,prosop din ala cu gluga in care sa-l punem pe bebe dupa ce-l scoate din cristelnita sa nu stea in panza aia uda si rece cat il imbracam
-pampers,servetele umede,body,dres,ciorapei,raiati,camasa cu maneca lunga,jacheta cu nasturi,gecuta cu gluga tivita cu blana,caciulta,fular,manusi,ghetute din piele
-6 body diverse culori
-4 caciulite de casa
-4 ciorapei diverse culori
-12 bavetele diverse culori
-2 pijamale
-un costum din 3 piese de casa
-o salopeta,o bluza cu maneca lunga,jacheta-hanorac,caciulita,botosei-pentru schimbat mai tarziu la botez
-bratara de aur cu numele gravat
-icoana argintata
-cruciulite,cos pentru cruciulite,ace siguranta
-cristelnita o voi impodobi cu tulle si ingerasi
-lumanare-integral din parafina,cu suport elegant,cu perioada de ardere de 90 de ore si impodobita cu ingerasi albi iar numele lui bebe si data botezului scrise pe lumanare cu foita de aur...inca nu stiu cu ce flori s-o impodobesc...oscilez intre orhidee imperiale albe si trandafiri albi...voi cere sfatul si celor de la florarie
-biblia pentru copii-ilustrata si povestita
-un set de 12 jucarii zornaitoare
-un soare din plus,cantator
-carte de oaspeti in care sa-si scrie gandurile toti cei prezenti la eveniment
-si ceva banuti la masa

pentru baia de mir:

-un body
-un costumas de casa din 3 piese-un fel de trening
-sosete
-botosei
-caciulita de casa
-halat de baie
-jucarii pentru baie
-un saculet cu:petale de flori,grau,orez,frunze de menta,flori de mac,busuioc,un ban de argint...la care voi mai adauga in apa mir,bijuterie de aur,lapte,miere
-set de cosmetice pentru bebelusi

fotografiile,albumul foto si filmarea tot noi le vom oferi finutului.

e bine???
am uitat ceva???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

NU ai uitat nimic ,atat doar ca pt preot trebuie vin rosu si nu alb,cel putin asa stiu eu.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

rosu???
preotul mi-a scris vin alb pe hartia pe care mi-a insirat tot ce trebuie sa aduc...ca si dupa mintea mea tot rsou as fi adus...insa el mi-a scris clar...vin alb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Inseamna ca prefera vinul alb,daca el a spus asa atunci asa sa faci

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

posibil sa ai dreptate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Dar de ce ulei de masline pt preot? Sticluta cu ulei de masline care va deveni mir pt copil nu-i suficient?
Si ce de si vin?
Eu am botezat pana acum 4 copilasi ... 2 la o manastire si 2 la biserica nici unul dintre preoti nu mi-a cerut ulei sau vin.
Nu-i de mirare ca ti s-au cerut ca la cat de "cersetori" sunt unii preoti in ziua de astazi...

Oricum ... felicitari pt pregatiri. Sa-ti traiasca finutzul/finutza si sa te bucuri de el/ea, sa te respecte si sa te iubeasca.
Esti NASA perfecta..cred ca orice copilas ar fi fericit sa te aiba de "mamica spirituala". Iti doresc ca si parintii copilasului sa te aprecieze pt ceea ce faci pt copilas si sa-l invete sa te iubeasca si sa aveti parte de o ceremonie religioasa cel putin pe masura pregatirilor voastre.


LILIANA 31+ si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Samira ... faci cum vrei tu cu spalatul hainutelor si prosoapelor insa ca noi nu vor mai arata..din pacate.

Eu nu am spalat pt cei 4 finuti ai mei.. n-a patit niciunul nimic din cauza asta...doar au fost toate hainele ambalate si neexpuse la praf. Stiu ca nu prafu-i totul... dar spun cum am procedat eu.
In schimb nasa copilului meu a spalat hainutele... si aratau cam nasol.
Vorbeste totusi cu mamica copilasului daca ea considera ca-i pericol...daca nu mai poti spala doar randul de haine care vine direct pe piele... body, dres.


LILIANA 31+ si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

teo...multumesc frumos pentru sfaturi.
in general nici eu nu am incredere in popi...insa in cazul de fata,preotul este duhovnicul meu si este-impreuna cu sotia sa, in relatii de prietenie cu parintii mei pe peste 20 de ani.

-sticla de ulei...nu mi-a spus omu' sa aduc de masline...el a scris doar untdelemn...eu am luat de masline,dupa capu' meu.
-vin...asa cum am mai spus...a scris vin alb...si am citit si pe alte pagini referitoare la indatoririle nasei de botez,ca se duce vin la biserica.
-cat despre mir...recunosc sincer ca nu-s foarte lamurita cum e:eu am cumparat o sticluta goala,impodobita si de mici dimensiuni care exact asa se numeste-sticla de mir...si am inteles ca in ea imi va pune preotul la biserica mir,ce-l voi folosi la baia de mir si apoi il las mamei sa-l foloseasca mai departe...sau...imi pune in sticluta respectiva ulei din care am adus eu???care e varianta corecta???
-hainutele...sunt inca in dubiu...am auzit pareri si pro si contra...parca le-as si spala...dar pe de alta parte ma gandesc si la faptul ca e posibil sa nu mai arate ca noi chiar si dupa o spalare usoara si asta chiar si in conditiile in care am luat lucrusoare de calitate...pana la urma voi face cum spune mama bebelusului.

si eu sper sa fiu o nasa buna...si sa fiu o prezenta permanenta in viata finului nostru.

o sa ma duc la botez fix ca Mos Craciun...pentru ca finutul meu mai are un frate mai mare,de 2 ani jumate.
cu nasii acestui baietel,parintii au rupt orice legatura...s-au certat destul de urat...in fine...treaba lor...insa copilasul este micut...si cu siguranta ar suferi ,pe de-o parte cand va observa ca bebe mic este in centrul atentiei...si pe de alta parte daca ar observa ca numai bebe mic primeste hainute,jucarele etc...asadar...am cumparat aproape la dublu tot ce am cumparat...desi nu era treaba mea...nu ma pot duce incarcata cu daruri pentru fin...si atat...mai ales ca baietelul mai mare este tare sensibil si a avut probleme de sanatate grave ,de la nastere incepand.
asa ca pentru cel mare am luat:

-un raiat gros
-un pulover cu fermoar, captusit cu polar
-o helanca de bumbac cu maneca lunga
-o pereche de sosete din alea antiderapante cu talpa din piele
-o pereche de adidasi
-o pijama
-caciula si fular
-creioane colorate si carti de colorat
-un ciocan de plus care scoate un zgomot haios cand lovesti cu el
-o undita cu fir de ata bagat in ea si cu un magnet pe post de momeala...si are la set vreo 10 pesti din plastic,colorati...cu magnet in gura...adica sa pescuiasca "pe bune" omu'
-un camion cu 2 remorci pline cu piese lego pe care-l taraie cu sfoara dupa el
-un set de jucarele colorate pentru baita
-si niste dulciurele pentru copii urmeaza sa-i mai cumpar.

nah...ca m-am spovedit de tot.
btw...eu chiar am sa merg sa ma spovedesc Duminica viitoare...nu voi putea sa ma impartasesc pentru ca am avut luna trecuta o sarcina extrauterina-pe care am eliminat-o chirurgical...insa avea deja activitate cardiaca si chiar imi apasa pe constiinta si-mi revin mereu in minte si in fata ochilor pulsatiile miocardului,pe care le-am vazut pe monitorul ecografului.
ne dorim tare mult un bebe...si ne luptam cu toate resursele noastre pentru a-l obtine...si am reusit pana acum doar 3 sarcini extrauterine si un Fiv nereusit.
dar nu disper...am incredere ca va veni soarele intr-o zi si pe strada noastra...trebuie doar sa am rabdare sa vina momentul nostru.

hai ca m-am lungit cat o zi de post
o zi buna tutror

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Samira - f bine te-ai gandit sa iei ulei de masline ... dar il pui in sticluta aceea frumos impodobita... pe-acela il slujeste parintele si devine mir .. pe care il folosesti tu dupa baita de mir... si e bine ca mama sa mai unga inca 3 zile copilasul cu acel ulei-mir... sau pana il termina si mai bine. Atentie unde arunca apa dupa baita... la radacina unui copac preferabil... nu la canalizare.

Eu nu am nimic impotriva preotilor cu atat mai mult cu cat avem chiar si prieteni f apropiati preoti si am si un duhovnic de suflet in adevaratul sens al cuvantului... dar trebuie sa recunosc ca unii sar calul.
E f. bine daca tu ai primit recomandarile din partea duhovnicului tau... credeam doar ca esti una dintre nasele care nimeresc la japca acelor "preoti mai altfel".



Stiu si te inteleg cu celalalt fratior al finutzului tau... am si eu 2 cazuri d-astea... evident ca de sarbatori si alte ocazii nu pot sa ma prezint cu cadou doar pt un copil... trebuie sa iau cam la fel pt ca nah sunt copii si sunt sensibili, nu poti face diferente. Asta e... Adica si eu am botezat 4 copii dar in fapt cadorisesc vreo 7...Ba inca pe cei care nu i-am botezat eu i-au mai si invatat parintii sa ne spuna NASI.

Iti doresc sa treci cu bine peste necazul tau si sa te ajute Bunul Dumnezeu sa-ti tii in brate propriul copilas. Uff... nu pot sa-ti spun ca iti inteleg durerea pt ca n-am trecut prin asa ceva - Doamne Fereste- dar te cred ca esti intr-o situatie speciala , te imbratisez si-ti doresc tot binele din lume.

Fie ca relatia cu finutul tau sa fie una stransa asa cum iti doresti.

Toate bune si distractie placuta la botez.

LILIANA 31+ si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

ahaaaa...acum am inteles cum e cu uleiul si mirul.

stiu ca apa se arunca la radacina unui pom....si o sa mai fac ceva....o sa ma asez pe "fundul" ligheanului...sa se ia si la mine gravideala...ca in februarie-martie fac un nou FIV

multumesc pentru sfaturi teo
multumesc si pentru gandurile bune...nu doresc nici macar dusmanilor sa se confrunte cu astfel de probleme...dar o sa trecem si peste etapa asta...o sa avem si bebelusul mult dorit.

mi-am permis sa ma uit la pozele din semnatura ta.
sa fiti sanatosi,sa va iubiti mult,sunteti frumosi,sa va aibe DD in paza lui....si ai canapele din piele ca ale mele

sarbatori fericite si voua si sa auzim numai de bine
o sa revin cu pozici de la eveniment...sa vedem ce iese

Mergi la inceput