Vaccinuri cumparate sau gratis?

Vaccinuri cumparate sau gratis? | Autor: Natasa

Link direct la acest mesaj

Care vaccinuri le-ati facut puiutilor vostri-la 2, 4, 6 luni...- cele date gratis de la stat sau cumparate din farmacii?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Chiar, e un subiect interesant. Eu am facut doar vaccinurile gratuite, si le-am facut doar pe cele obligatorii. Insa am prietene care au cumparat toate vaccinurile obligatorii, ca sa nu zic si de cele suplimentare. Atitudinea lor m-a facut sa ma simt frustrata, de parca as fi o mamica iresponsabila. Spuneti-mi si mie, ce diferenta e intre vaccinurile gratuite si cele cumparate. Oare primele sint pentru "prostime" sau cum, dzeule, sa inteleg?

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

natasa, eu i-am cumparat vaccinurile si am fost foarte multumita de cele cumparate. nu mi-a facut nici un pic de febra, nu a avut nici un fel de simptome... a marait un pic cand a intepat-o si pe urma a uitat.
recomand din toata inima vaccinul infanrix, pe care i l-am facut bebelinei la 4 luni si pe care o sa i-l fac si la 6 (adica maine). mai are niste litere pe langa denumirea asta, sa imi fie rusine ca nu mi le aduc aminte. pupici la mamici!


marcela si alexandra lia

pozele noastre
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37669" target="_blank">cum s-a nascut alexandra lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

vrabiuta, nici al meu n-a facut reactii urite la vaccinurile gratuite.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

natalia - din cate stiu vaccinul antipolio de la stat este oral, cu virusi vii. foarte rar se poate intampla ca puiul mic sa faca poliomielita. cel cumparat e cu virusi morti, deci mai sigur.
in privinta celorlalte, nu stiu sa iti spun mare lucru. cel pe care i-l fac bebelinei o vaccineaza si impotriva meningitei, daca imi amintesc bine, ca e neuronul cam obosit eu am ales sa ii fac din cele cumparate, dupa ce o fetita cu doar o luna mai mare decat alexandra a facut febra mare dupa vaccinul de 6 luni si am preferat sa merg pe varianta mai sigura.
pupici

marcela si alexandra lia

pozele noastre
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37669" target="_blank">cum s-a nascut alexandra lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Va intrebam pentru ca eu i-am facut la 2 luni Infanrix si inca ceva pentru hepatita B- ambele cumparate. Nu au avut nici un fel de efecte secundare si acum ne pregatim pentru vaccinul de 4 luni. Mie mi-a explicat medicul pediatru ca cel gratuit pentru poliomelita se da oral si nu e foarte sigur, pentru meningita nu exista gratuit si cel pentru hepatita B e ok.
Infanrix-ul cuprinde mai multe chestii dintre care cu siguranta cel pentru poliomelita si cel pentru meningita. Daca nu il luam pe asta imi recomandase sa le fac pe cele gratuite si sa-i cumar pe cel antimeningita. Cam atita stiu eu si vroiam si alte pareri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManuelaS spune:

Pe mine ma stresa ideea de a merge la dispensar cu fetita, ca cine stie cum e pastrat vaccinul alea, alea ... Plus ca mititica mea regurgiteaza foarte des, iar daca nu ii place ceva chiar vomita. Si atunci nu ii era recomandat vaccinul administrat pe cale orala.

La o luna i-am facut deja Engerix B (contra hepatitei B) la recomandarea pediatrei (dupa schema 0 - 1 - 6), evident cumparat. Acum, pentru 2 luni, i-am luat Pent Act Hib si ar trebui sa i-l fac maine, dar dupa aceea am aflat ca este mult mai bine privit Infanrix care ar fi mai bine tolerat de organismul micutei. Asa ca tot n-am scapat de stres!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Pana la un an sunt gratis, pe urma in functie de parinti daca vor sa faca si altele decat cele obligatorii. Eu am optat si pt. cele cu bani. Fiind un copil cu probleme prefer sa nu aiba probleme si de la reactiile pe care le creaza oreionul, ....



paula2003 &
Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Manuela, si eu cumparasem alt vaccin si m-am dus si l-am schimbat cind am aflat ca Infanrixul e mai bun. Cred ca mi l-au schimbat si pentru ca am luat ceva mai scump...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Noi am facut vaccinurile obligatorii, si mai avem [ bebe 9 luni juma'], gratuite, dar am inceput sa le facem si pe cele care nu sunt obligatorii, si le cumparam - suplimentar. Nu am avut nici un fel de reactii la vaccinurile obisnuite, gratuite, obligatorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManuelaS spune:

Multumesc pentru "pont". L-am schimbat si eu ... nu au fost prea mari probleme avand in vedere diferenta pret pe care am achitat-o si anume de 1.000.000 lei.

Manuela

Mergi la inceput