Help - molii!!!

Help - molii!!! | Autor: roxana1974

Link direct la acest mesaj

Copii, una din prietenele mele, care ne citeste pe DC, dar nu scrie, are pb cu moliile. Adica a descoperit de curand molii in casa, nu foarte multe, si anume pe peretzi, nu intre haine...si nu stie cu ce sa dea sa fie eficient. Problema e ca are copil mic, de 2 luni si un pic si nu stie daca exista vreo substanta non-toxica. Asteptam cu interes idei si sugestii, precum si numele vreunei firme serioase de dezinsectzie din Brasov.

"Fiecare pasare, pe limba ei piere..."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Eu zic sa nu-si faca nici o problema. Noi avem aproape tot timpul molii in casa, nu printre haine. Intra pe geam si nu ai ce face. In nici un caz nu este cazul de dezinsectie pt. molii. Sfatul meu este sa cumpere Raid antimolii pastile si sa le puna printre haine in fiecare dulap. Eu asa am si probabil ca de aceea nu intra moliile si in dulap. Dar am pus in fiecare compartiment (usa), ceea ce inseamna un efort financiar destul de mare ca sint cam scumpe. Dar merita ! eu am ales varianta cu miros de lavanda si parfumeaza placut camera. Bineinteles ca aerisesc camerele zilnic.



Karina + Bogdanel

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Ajutati-l pe Mihaita !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Si mama mea s-a confruntat cu o astfel de situatie. La inceput au intrat pe geam pentru ca un individ cumparase un apartament din bloc si a scos de acolo o canapea plina de molii. In loc s-o duca undeva pe vre-un maidan a lasat-o langa containerele de gunoi, ca sa o ia gunoierii.... care bineinteles ca nu au luat-o. Si uite asa au intrat molii in casa la parintii mei. Mama...disperata...cum vedea o molie pe perete...se catara s-o prinda...
Faza proasta este ca moliile au reusit sa se cuibareasca intr-o canapea. Si de acolo tot ieseau. Pana la urma au aruncat canapeaua, dar nu in spatele blocului, ca altii, si au cumparat alta canapea. Si uite asa au scapat de molii.
Raid antimolii imi place si mie foarte mult. Foloseam inainte pe cele cu miros de lavanda dar acum am cumparat cu miros de cedru si imi place mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

Utile sunt si frunzele de nuc, si hartia de ziar (prin continutul de plumb) care indeparteaza moliile. Frunzele de nuc puse pe un dulap undeva in camere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apsara spune:

Pe aici se folosesc cu succes florile de lavanda. Se pun intregi in dulapuri sau macinate intr-un saculet de panza.

apsara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Tigarile-indiferent de firma- se pun 1,2 tigari in fiecare dulap Si binenteles lavanda ,dar cum o gasesti mai greu in perioada aceasta, poti sa folosesti ulei volativ de lavanda si pui cate 1,2 picaturi pe un tifon si bagi in dulap.

"Ajuta-i pe cei ce nu se pot ajuta pe ei insisi !"

Copilutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Va multumesc de raspunsuri. Ma intreb totusi daca nu e posiil sa se fi facut in casa moliile...nu mai stiu daca are sau nu plasa la geam ca sa fie posibil sa intre in casa pe geam...care ar fi solutia daca moliile s-au facut in casa?

"Fiecare pasare, pe limba ei piere..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

quote:
Originally posted by roxana1974

Va multumesc de raspunsuri. Ma intreb totusi daca nu e posiil sa se fi facut in casa moliile...nu mai stiu daca are sau nu plasa la geam ca sa fie posibil sa intre in casa pe geam...care ar fi solutia daca moliile s-au facut in casa?

"Fiecare pasare, pe limba ei piere..."


Cred ca tot sfaturile date mai sus sunt cele mai utile, chiar daca sunt in casa deja.

Dar daca vrei sa zambesti pot sa-ti recomand o solutie simpla eficienta si contra tantarilor, mustelor si soacrelor (cere se sperie in general !!!):

Sa cumperi ca animal de casa o soparla gekko pe care sa o tii libera in casa asa cum au bastinasii prin Filipine. Nu intra in pat, nu fura din frigider si nu latra, dar tropaie pe pereti, chiar si pe tavan si mananca toate ganganiile pe care le prinde .

Si ca bonus, e ceva bio si natural !!!

Cu stima,

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Ajutati-l pe Mihaita!

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Nu stiu cum se indeparteaza moliile din casa dar stiu ca pentru dulapuri este foarte bun lemnul de cedru. Adica nu se mai fac molii in dulapurile facute sau macar captusite cu scanduri din lemn de cedru.

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

No bine mai copii, asa sa fie! O sa-mi invit prietena sa va citeasca.
Darael, la cat e de pro bio, sunt sigura ca la noapte o sa-l trimita pe bietul barbat sa vaneze blestemata aia de soparla...mai ales ca are un dinte impotriva soacrei....

"Fiecare pasare, pe limba ei piere..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Roxana, inca un sfat: eu toate hainele de iarna (paltoane de ex.) primavara cind nu le mai folosesc le pun intr-un alt dulap, unde nu prea umblu si ca sa nu am surpriza cu moliile le dau bine cu spray Raid antimolii. Le dau cu spray de cind Bogdan era mic si ca sa nu-l intoxic cu spray, iesea sotul pe balcon, eu inchideam usa dupa el si acolo le dadea cu spray. Eu sint f. multumita de acest spray. Cred ca merge sa dai si prin canapea, dar sa aiba grija sa dea prin locurile greu accesibile, ca mai tiriziu cind va creste bebe, va gusta tot , inclusiv canapeaua.



Karina + Bogdanel

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Ajutati-l pe Mihaita !

Mergi la inceput