Help - molii!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IoanaM spune:

Am o intrebare legata de problema asta cu moliile...
Mi-au aparut si mie, habar nu am de unde!
Sprayul Raid pentru molii este toxic pentru animale? Am un perus, si nu as vrea sa ii fac rau!
Sau cu ce altceva as putea sa dau ca sa nu ii faca rau?
Mersi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Ioana, acum ma gandesc mai mult la perusul tau decat la molii.
Nu ti-as recomanda spray-ul.
Spre ex, daca lustruiesc mobila cu Pronto sau Furniture Polish, evit sa las papagalii in incapere, macar 6 ore. Mirosul persista si cred ca pentru ei e toxic. Plus ca mai exista posibilitatea sa se aseze in locurile in care a fost aplicat sprayul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaM spune:

Mersic Simina
Atunci ce sa fac ca sa scap de molii? A folosit cineva ulei de levantica? Functioneaza?
Am haine de lana si am si o blanita, care mi-e tare draga, si nu as vrea sa o pape insectele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Sunt pastile de naftalina, le pui intr-o punguta si atarni cu ata de umerasul pe care pui blana. E mai mult decat nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaM spune:

Sincer, nu imi prea place cum miroase naftalina asta.
As vrea o alternativa, daca o cunoasteti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Uite Roxana ce am patit acu vreo 5 ani: m-am intors acasa dintr-o delegatie de vreo 2 saptamani si am gasit casa plina de molii, in special bucataria. Chestia asta m-a cam mirat si am inceput sa investighez. Aveam in bucatarie o debara-camara care nu se inchidea etans, iar in debaraua respectiva erau niste pungi cu faina, malai, gris etc. Ei bine, pungile erau pline cu molii si larve de molii. Deci in primul rand am aruncat pungile respective si apoi am inceput vanatoarea.
Sfatuieste-o pe prietena ta sa cerceteze camara.

Daniella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

quote:
Originally posted by Oana_B

Nu stiu cum se indeparteaza moliile din casa dar stiu ca pentru dulapuri este foarte bun lemnul de cedru. Adica nu se mai fac molii in dulapurile facute sau macar captusite cu scanduri din lemn de cedru.

Oana_B












foarte bun pentru molii este si uleiul de cedru.se gaseste la plafar.
doar sa aveti grija pe unde puneti in dulapuri ca sa nu pateze hainele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Mey aici se gasesc niste ciupercute de lemn facute din lemn de cedru. Is suficient de maricele sa nu se innece bebe cu ele de gaseste vreuna picata si evident netoxice. Si miros placut si pa molii.



ei bi, the Extra-Bramburici, si ceata de pitigoi (22.07.2003),(19.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Pentru molii se mai folosesc si saculeti de tifon cu boabe intregi de piper si coji de portocala, dar asta mai mult preventiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:

Eu stiu de frunzele de nuc ca, bagate printre haine, alunga moliile, si nici nu miros...
Bafta!

"Seriozitatea e singurul refugiu al omului mediocru"

Mergi la inceput