Despre gradinarit (9)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

scarmanus,
Foarte intesesanta aceasta planta!!! si mai els ca avea si flori la capete.
Si eu sunt interesata de ea si de cum se mai cheama.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Ana scuze ca te tot bazai dar spune-mi te rog azot se pune la trandafiri?Bine,nu acum la vara.Acum am 5 trandafiri:2 cataratori(roz si rosu) si doi "normali"(bordo,rosu,portocaliu).Am vazut si trandafiri mov!!! Nici nu am stiut ca exista!Saptamana viitoare neaparat trebuie sa-mi cumpar unul!
Fetelor voi ati mai vazuyt trandafir mov?Sau poate chiar aveti!

Magda si Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

in legatura cu album/culegere....si eu ma gandisem prima data sa fie pe webshot....dar apoi am gasit ceva inconveniente ca de ex.
- sa presupunem ca as face eu un cont.....daca cu timpul dispar din lumea net-ului.....sau timpul imi este f. restrans....se poate ca dupa o neactivare indelungata sa dispara si contul.....sau .....cele care suntem acum sa pierdem interesul....si sa se piarda si albumul....
- ceea ce mi-ar placea....dar baniuesc ca ar fi imposibil...(cel putin d.p.m.d.v...fiindca nu ma stiu in dom deloc)....ar fi un mini seit....dar fiu al DC....si de ce fiu? fiindca atunci chiar daca in timp noi ne pierdem in ceata...cei nou veniti...care vor duce seit-ul mai departe....ar avea deja baza....
ar putea ca acest mini seit....sa contina nu numai poze din domeniul gradinarit....ci sa aiba mini capitole: de ex. gradinarit, animale....in funtie de hobby-urile membrilor DC

deci dupa mine...asa ar fi cel mai bine....dar ...parca si cel mai nerealizabil

de aceea..pana una alta....se incumeta cineva sa faca cont pe webshot?...poate cineva care pana acum nu are?...sa nu apara o pers. cu 2 conturi?

peca

_
http://community.webshots.com/user/peclitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Ia uitati ce brānduse (crocus) frumoase am eu!
http://community.webshots.com/photo/136851395/303106475iiNsbI

~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

@ otilia.....
ai dreptate sunt f. frumoase...chiar ieri am facut o plimbare....si le admiram prin gradinile vecinilor....care s-au mutat de cativa ani....si au avut timp sa isi puna gradina la punct....dar cum trebuie "intretinute!"...ma refer...trebuie apoi dupa ce nu mai infloresc scoase afara?.....sau raman acolo? ma gandeam ca le lasi acolo peste iarna si basta....si se si inmultesc ele....caci la unul din vecini...am vazut...ca au apatut, razlete, si in iarba....si cred ca nu le-a pus el/ea....caci e cea mai ordonata si cu sistem gradina de pana acum din zona noua de case

si la fel cu primulele? se pun si in gradina sau doar in ghivece? ca pana cum, aici, nu am vazut decat in ghivece...in gradini nu! si daca aveti in gradini....ce faceti cu ele peste iarna?...caci eu mi-am luat ieri 4 ghivece....si inca nu sunt hotarat ce sa fac cu ele.

noi ieri am inceput pregatirile in gradina pt. iarba....adica sotul sapa....si tine-va-ti bine....cu furca.....caci este atat de tare pamantul...caci harletul nu intra in pamant...doar tepii fucii......iar eu adun pietere, caci mai mult nu am voie sa fac ...caci sunt......si ce de pietre.....din nici 2m² am adunat mai mult de 4 galeti .....si cate au mai ramas.....si cat mai avem de sapat.....mi-e groaza...dar dupa ce punem iarba, cel putin pe o parte de gradina anul asta, si dupa ce incepe sa incolteasca....stiu pt. ce am muncit...cel putin asa imi fac curaj .... si chef sa adun pierte in continuare

peca

_
http://community.webshots.com/user/peclitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

peca, eu primula sau ciubotica cucului cum o stiu eu o am in gradina si peste iarna, ramane acolo, am 4 buchetele si cum am mai zis dupa ghiocei e urmatoarea care imi infloreste.
Cat despre site e super cum ai zis tu, si nu cred ca imposibil, mai ales ca forumul DC are si o pagina cu bucatarie si retete, de ce nu ar fi si cu flori! trebuie sa povestim cu un moderator sau administrator.
petra, tu cum faci de iti infloreste tot anul?(ciubotica cucului) ca la mine de maxim 2 ori infloreste, o data primavara la inceput si mai infloreste prin toamna tarziu.

maria2mami, nu se vede linkul.

maggda, trandafir mov am eu unul care l-am pus asta toamna in gradina si acuma are deja frunzuluite! Mi s-a prins! si e un mov ticlam cu spatele petalelor mai deschise la culoare, nu stiu cum sa iti explic dar e splendid! Eu l-am vazut in gradina la o tanti si m-am rugat de ea sa imi de-a o floare! Anul asta daca infloreste pun poze! Cat despre azotat, eu am pe cineva care imi aduce gunoi de grajd, de oi, si eu pun gunoi dinasta, e mai bun cica, dar cred ca si azotatul e ok, o sa intreb pe cineva care m-a ajutat pe mine cu trandafirii si iti spun sigur!

Otilia, super brandusele! Si ce verde e la voi...aici inca e zapada....


Aici pamantul inca e fff umed, abia se topeste zapada, nu pot face nimic, trebuie sa stau un pic sa se zvante de la soare...si eu abia astept sa ma apuc de curatat de frunze si uscaturi....

Toate cele bune!



Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

am vazut si eu linkul cu mazarea, ceea ce stiu eu este ca mazarea are viata cam scurta, adica se planteaza prin aprilie, deodata cu fasolea, dupa ce face pastaile se usuca, si eventual se mai poate planta o data prin toamna.Nu stiu cum ar fi sa o am la ghiveci....nu m-am gandit la asta, sunt seminte de mazare, cred ca le gasiti la magazinele de specialitate.Si mai stiu ca sunt de doua feluri, care creste sub forma de pomisor si care se intinde la fel ca si fasolea si are nevoie sa fie agatata pe fir.

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

quote:
Originally posted by ana_a

am vazut si eu linkul cu mazarea, ceea ce stiu eu este ca mazarea are viata cam scurta, adica se planteaza prin aprilie, deodata cu fasolea, dupa ce face pastaile se usuca, si eventual se mai poate planta o data prin toamna.Nu stiu cum ar fi sa o am la ghiveci....nu m-am gandit la asta, sunt seminte de mazare, cred ca le gasiti la magazinele de specialitate.Si mai stiu ca sunt de doua feluri, care creste sub forma de pomisor si care se intinde la fel ca si fasolea si are nevoie sa fie agatata pe fir.





Ana, m-am prapadit de ras. Daca cumva vorbesti despre mazarea din linkul dat de mine, te-am prins, nu ti-ai facut temele in gradina de legume, aia nu e mazare scumpa mea, e o planta decorativa de interior care traieste mult si bine! Este din familia suculentelor, cum cunt cactusii de exemplu, adica inmagazineaza apa multa, de unde rezulta ca provine din tinuturile aride (tocmai bun Ciprul asta pentru ea). Hai, nu te supara, te tachinez un pic, dar asa ai fost de simpatica ca nu m-am putut abtine .
Asadar, planta asta cica miroase usor a scortisoara cand te apropii de ea, tin minte ca am vazut-o aici la o manastire si era intr-adevar de o frumusete aparte.


scarmanus

Pisicile mele

Sa nu lasi nici o zi sa treaca fara sa faci sau sa auzi ceva frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

ana a,
Nu infloresc tot anul ,ci doar infloresc de prin aprilie-mai pana pe la sf. lunii iulie. apoi cum spuneai si tu inca odata prin toamna. Oricum vara au o inflorescenta foarte bogata, fara sa le fac nimic deosebit.

peca,
Primulele se pun si in pamant afara, si rezista peste iarna. Sunt plante perene.
Crocusul , este una din florile foarte usor de intretinut. Nu trebuie scosi bulbii si se inmultesc de la an la an. Poti scoate bulbi, doar cand ai prea multe intr-un loc si vrei sa plantezi si in alta parte. Nu necesita nici o ingrijire speciala.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

Hop si eu! Am o gradina de flori si vreau anul asta sa pun si ceva zarzaveturi. Nu sunt de meserie, dar ma pasioneaza tot ce inseamna plante, crestere, cultura lor. Hai ca poate va voi fi de folos, ca voi mie cu siguranta!

ROMANAjavascript:insertsmilie('');
o floare & MATEI(04.07.2003)javascript:insertsmilie('');
Bon Jovi si bb din burtica( 15 sapt.)javascript:insertsmilie('');
surprize...surprize!

Mergi la inceput