Despre gradinarit (9)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

Ooops! Scuze pentru semnatura! Am comis-o!

ROMANA & MATEI(04.07.2003) si bb din burtica( 15 sapt.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

http://community.webshots.com/scripts/controlPanel.fcgi

Asa sper sa functioneze!!!


Maria bb & Mami Mihaela

Sanatate la bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

scarmanus io m-am uitat la poza...am vazut ca seamana cu o mazare.....sincer si eu m-am gandit la cum o fi arata mazarea la ghiveci. asta este...


da acu daca zici ca e asa deosebite vreau si eu!!!



maria2mami.... curios ca atunci cand dau clic mi se deschide pagina mea de webshots.... nu mere!

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

gata!!!

http://community.webshots.com/user/mihaela2maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Conchita, multumesc frumos.Cat de curand trag o fuga pe la magazine...
Petra, help! Unde pana acum nu-mi inflorea craciunitza nici de Craciun, acum e plina de boboci pentru a 2-a oara. Da' sigur nu-i aceeasi serie de flori din decembrie anul trecut. :))Ce-o fi patit? Se poate asa ceva????
Otilia, faine branduse. :)) Si mai trimiteti primavara si pe la altii!
Maria2mami, cica nu-s eu ownerul albumului tau. Ceea ce-i chiar adevarat. Deci nu merge....

Pupici la toate mainile verzi! Hihi, mi-a placut asta...;)
anto

...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Aha, gata maria, am reusit. Faina floarea aceea infofolita. Da' si celelalte.
anto

...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

manutele verzi (chiar ca suna dragut), poate vreti sa stiti cum se usuca florile ca sa le folositi apoi in aranjamente decorative. eu, care ziceam ca n-o sa am flori uscate in casa, m-am cam rasgandit. o sa fac cateva buchete de decor pentru afara, la iarna :)) aici, un link folositor:
http://hgic.clemson.edu/factsheets/HGIC1151.htm
(siteul are informatii super despre gradinarit in general)

altceva, voi cum va organizati asa in general? ca am descoperit un mod de a pastra semintele asa incat sa imi mai aduc aminte si la anul ce contine plicul respectiv. de la marigold, de exemplu, am inceput deja sa adun semintele de la floricelele care se usuca si le pun direct in pliculetele de marigold pe care le-am cumparat. in felul asta, e si poza acolosha, sa stiu care cum. asta, marigold, e usor de tinut minte, dar ce ma fac cu restul, nu? in fine, e doar o idee. daca nu ati pastrat pliculetele din comert, puteti sa printati o poza mica de pe net si o lipiti pe un plic normal. ziceti si voi idei dintr-astea practice, va rog frumos, poate ne usuram munca. inainte, de exemplu, aruncam ghivecele de plastic in care cumparam florile, acuma le strang ca o albinuta, si mici, si mari, nu conteste. ce bune sunt cand vrei sa rasadesti un lastar, sau ai un bulb pe care vrei sa il tii sub control in ghiveci, temporar.

la unul din trandafiri infloreste un bobocic direct la radacina, tare ciudat, prima oara cand vad asa ceva. si e imbarligat in jurul tulpinei...ma gandesc, oare nu am plantat butasu prea adanc...

-----------------------
Nu sta, ca sta productia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

conchita linkul o fi bun...da eu cam bajbai cu engleza si nu am rabdare sa citesc, mai ales ca or fi si termeni tehnici de gradinarit...

curios cum iti creste bobocul de trandafir, sa pui si tu o pozica sa vedem si noi.
eu semintele le-am pastrat in pungi de hartie, cam alandala...ca habar nu am cum se numesc florile...eu am tot primit cate una alta...rar am cumparat, si vreau sa va spun ca din ce am cumparat...nu mi-au iesit

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Fetelor la cate grade putem sa scoatem muscatele?Nu mai am rabdare si abia astept sa-mi umplu terasa de flori!Nopatea ma tot uit pe net dar nu arata mai frig de 4-5 grade, e prea frig pt ele?Nu cred, pt ca la bloc in balcon a fost cand am avut 5 grade si muscatele erau super!Voi ce ziceti?

Magda si Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Buna fetelor,

Am si eu o intrebare. Poate ca raspunsul este pe undeva prin subiectele vechi dar nu am rabdare sa caut... Cam cand ar trebui sa rasara begoniile? Am avut unele anul trecut, din cele cu bulbi, si prin toamna le-am pus la iernat cum scrie la carte, in loc intunecat, nu prea cald si nu prea frig (intr-o baie fara incalzire). Ma intreb daca am vreo sansa sa mai imi rasara anul acesta ceva din ele (anul trecut nu le-a mers prea bine, nu prea mi-au facut flori, cred ca era prea multe umbra...). Sa stiu cat astept cu jardiniera sau daca plantez altceva... Ma gandeam si sa umblu in pamant sa vad daca a dat vreo tulpinita dar nu cred ca e o idee prea buna .

Ce imi recomandati sa pun pentru jardiniere de afara (in exteriorul balconului) avand in vedere ca la mine nu e prea mult soare? Adica am un balcon spre rasarit unde bate soarele pana pe la 11 si unul spre apus unde mai mult nu bate, ca sunt pomi si blocuri... Eu vroiam muscate sau petunii, care rezista mai bine mai la intuneric?

Mersi si spor la gradinarit

Mergi la inceput