Taiem motul!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anady_Diana spune:

Sambata sunt nasa - tai motul! Am emotii, cu toate ca a trecut un an de cand a ramas fara mot copilul meu, dar acum...la finut...parca am emotii! Trebuie sa-i dam si bani finutului? La noi, nasii au adus jucarii, haine...nu bani. Bani i-au dat bunicii...ca sas au vrut ei. E vreun obicei si cu banutii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rdumitras spune:

Of! va rog sa ma lamuriti, caci citind pe aici am ajuns si mai confuza.
Peste cateva luni, tai motul finutei mele, stiu doar ca trebuie sa o imbrac din cap pana in piciorae, asaca am dorit lamuriri....Astfel am flat de turta, de banut de argint, de fundita rosie...habar nu am???!!! turta?!...
Va rog dati- mi o mana de ajutor
Multumesc, Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia_sampetru spune:

Roxanica, o sa incerc sa-ti explic, din cate stiu eu.
Noi o sa luam motul unui baietel in apripie, de Pasti.Ceea ce difera la fetite de baietei este faptul ca la fetite li se rupe o turtita in cap, iar la baietei li se taie motul efectiv.Asa se procedeaza la mine, in Arges.De asemenea, se poate lua si motul chiar daca este fetita, in functie de ce hotarati impreuna cu parintii, sau de ritul zonei respective.

Banutul de argint il daruieste nasa micutului, pentru ca mica codita care se taie , sa fie lipita de banut, cu cateva picaturi de ceara, cred ca mai mult pentru a nu se pierde, decat sa aiba vreo semnificatie aparte.

Fundita, eu as prefera la fetita roz , iar la baietel bleu.
De asemenea, trebuie sa cumperi un set complet de hainute,de la maieut pana la ghetute, cu care imbraci bebelul inainte sa ii iei motul, sau sa rupi turta. Obiceiul cu tavita cred ca il stii.

Sa va traiasca micutul si sa va bucurati de el!Mmmmmm, abia astept si eu sa ii iau motul bebelului mic!Aaaa, si eu o sa ii duc si un tortulet cu poza lui, pentru ca va implini un anisor chiar in acea zi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rdumitras spune:

Liv,multumesc, sa- ti traiasca finutul
Zi-mi..inainte de a taia motul, trebuie prin parul in fundita?
De unde fac rost de banut de argint, oare?
Roxana
E cald si bine la tine, nu...te invidiez, vreau si eu soara, mare, vacanta in spania :)...sa sti ca te invidiez cu ganduri bune, nu sunt rautacioasa :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

Si noi facem 1 anisor acusi..am vrea si noi sa stim care is obiceiurile la 1 an. am auzit atitea pareri....

Eu cind i-am tait motzul finutului i-am cumparat hainute, un album foto urias, o jucarie. La parinti nu le-am luat cadou..doar un buchet mare de flori si o sampanie. Nici ei nu mi-au luat nimic pentru ca nu am vrut. I-am pregatit si tavitza...si apoi am petrecut.
Acum la noi e traditie ca se dau colaci la nasi-asa am mai auzit ...dar din punc de vedere religios cica nu se da nimic...pentru ca colacii se dau doar de pomana atunci cind ei nu mai sunt..si cica nu e bine...ca ar aduce ghinion cui primeste.
Astept sugestii

Any si Ioana-Catalina (12.02.2006)

poze Ioana-Catalina

Povestea nasterii Ioanei-Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariosmk spune:

buna
eu urmeaza sa-i tai motul baietelului meu peste 1 luna.Cand va implini 2 anisori.Nu prea are parul mare dar nu vreau sa-l chinui toata vara cu parul lung.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariosmk spune:

taierea motului la baietei se face intre1 an si3 ani





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

duminica viitoare tai si eu motul finutei, si m-am contrazis cu maica-sa, ea zicea ca la fete nu se taie nimica, eu ziceam ca da...
cum e pana la urma?!

cat despre turta, eu as face un pandispan de casa, o fi bine?! sau trebuie musai-musai sa fie ceva special? (si in cazul asta - ce?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laly29 spune:

Pe 21 martie avem si noi un anisor si trebuie sa-i taiem motul lui Alexandru. O sa facem acasa chiar daca vom fi vreo 15 persoane. Sa speram ca va fi o dubla sarbatoare pentru ca pe 14 martie avem interviu la ambasada pentru loteria vizelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisia76 spune:

madalinad, cate bordeie atatea obicee. In Oltenia de unde e sotul meu nu se taie motul decat la baieti si cica li se trece parul printr-o gaura facuta in mijlocul turtei si apoi se taie. In Moldova se taie motul si la fete. Eu sunt din Moldova asa ca i-am taiat motul fetei mele indiferent de ce au comentat socrii mei. Turta a fost cumparata de nasa de la o patiserie, poti intreeba si tu. De exemplu la cofetaria Alice stiu sigur ca fac turte. Marea turta e de fapt facuta dintr-un aluat de cozonac impletit in forma rotunda. La momentul potrivit nasa a taiat motul facut in prealabil cu o fundita rosie apoi a rupt turta in patru si a dat fiecarui invitat sa manance din ea. Am vazut si la mirese acelasi obicei cu ruptul turtei deasupra capului.

Mergi la inceput