Taiem motul!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

aseara am vb cu preotul in care am incredere maxima si m-a sfatuiti sa nu facem treaba cu taiatul motului ca e obicei pagin!... petrecere si bucurie de ziua copilului dar asta cu taiatu parului nu are nici o leg cu credinta crestina si ca nu ma sfatuieste sa o facem ...

asa ca nu stiu ce sa zic despre ac obicei... pagin. . ma mai gindesc...

Mamica lui Codrin din 21.02.2005
"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

fetelor trebuie neaparat nasa sa rupa turta la fetia??
eu asi vrea ca altcineva sa rupa turtita

EMILY poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teano spune:

fetelor si eu trebuie sa iau motul acum in mai pe 13.Daca preotul spune ca e obicei pagan ce facem?Parintii finutului meu vor sa i luam motul.Apropo ce cadouri mai trebuiesc luate?va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Eu stiu ca la baietei se taie motu intre 1 an si 3 ani ,deci ati mai putea amana momentu.
Si se face o petrecere cu familia de cele mai multe ori.
Petrecere frumoasa

anca dragoman

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Nici noi nu i-am taiat motul pentru ca deja aveam parerea ca este un non-sens, iar dupa ce ne-a spus si un preot ca n-are nici o semnificatie religioasa, am renuntat la circul cu motul, tava si alte aiureli. Fiecare face cum vrea, dar poate ar trebui sa mai renuntam la obeiuri pagine si sa punem mai mult accent pe cele religioase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Eu as vrea sa ii taiem motul pe la 1 ani, 2 luni si ceva,are ceva sau trebuie musai fix in ziua lui de nastere? Unde as putea gasi o lista cu ce trebuie pus pe tavita si semnificatia acestora?

Cristian - 31 mai 2005 "CEL MAI DULCE PRINT"
http://photos.yahoo.com/ddenisa73

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRCal spune:

Am si eu doi gemeni carora in cateva saptamani le "luam" motul. Sunt nelamurita: trebuie sa participe si preotul la taierea motului? Sa vina acasa? Sau nu se face cu preot?
Spuneti-mi, va rog, daca trebuie au ba! Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Un preot care nu e pus pe luat bani nu va veni pentru ca taiatul motului nu are nimic de-a face cu biserica. Rareori am auzit de preot la taiatul motului, asa ca organizeaza petrecerea linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacrabaciu spune:

Cu toate ca ni s-a defectat camera foto si au iesit pozele foarte cetoase, atasez si eu cateva imagini ... restul, dupa ce rezolvam cu caseta video ...

http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=552573450&security=IQWHLh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: cand se taie motu?
postat de 26-kara la 05/01/2006 15:30:19


ca radu mai are 2 sapt si face 1 an
ai mei spun xca la 3 ani, ca e bine sa lasi sa ii creasca parul nu sa i-l tai de pe acum, cand e firav si crescut din loc in loc. de fapt sa il razi de tot in cap la 3 ani.
da io am auzit ca acum la 1 an.
si ma gandesc ca ii va creste parul mare si tre sa ii fac motz d-ala impletit
e frumos, da ..
nu st ce sa zic
voi?



raspuns postat de camelia72, 05/01/2006 15:39:33

Noi i-am taiat motul lui Mihaita la 1 an,avea niste pleteee...ii prindeam bretonul cu cleme,abia am rezistat sa nu il tund mai devreme!Eu stiu ca se ia motul la 1 an dar de curand am auzit ca s-ar lua intre 1-3 ani...mai asteapta si alte sugestii.
La multi ani voinicului!

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)



raspuns postat de hristina, 05/01/2006 16:00:09

Motul se taie inainte de a implini un an sau trei ani!

La multi ani,sa creasca mare si sanatos, sa va bucurati de el!

Poti sa-l razi si dupa un an. Eu cred ca asa am sa fac pt. ca buburuza noastra nu prea are par.Oricum, motul i-l vom taia la un an!

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)



raspuns postat de she_wolf, 05/01/2006 16:15:53

Lui Cristi i s-a luat motul la 1 an si 8 luni si am inteles ca se poate oricand intre 1 an si 3 ani. Cred totusi ca de obicei se taie la 1 an.

Claudia si Cristi (16.12.2002)


raspuns postat de bubu05, 05/01/2006 16:22:40

Noi ii luam motul poimaine. De regula, la baieti intre 1-3 ani, iar la fete se rupe turta pana intr-un an.
Eu nu o sa-l rad in cap, ca nu suport ideea, o sa fie tuns mai scurt, ca si Vlad are niste pleteeeee, si nu sta cu mot sau agrafe!

Oana & Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz



raspuns postat de mirela alina, 05/01/2006 16:36:46

Noi i l-am taiat exact cand a implinit un 1 an....asa s-a intamplat a picat sambata.
Sa cresteti mari si sanatosi.

mamica lui Mateut 11.09.2003



raspuns postat de DanielaAB, 05/01/2006 17:08:47

Poate sa-mi explice si mie cineva cum este cu taiatul motului?De ce se face?
Multumesc anticipat.
Daniela



raspuns postat de mariussimiuc, 05/01/2006 17:24:15

Explicatia exacta n-o cunosc,eu m-am gandit ca mai avem un motiv intemeiat de ,dar pe care din pacate l-am ratat ca n-a putut veni nan'su.Asa ca am amanat.Pana la 3 ani avem tot timpul.Si de tuns l-am tuns o data la 6 luni si inca o data acum imediat dupa Revelion.Ca doar n-o sa tin copilu' cu parul in ochi pana la 3 ani sau sa il prind cu clamite.

Miha si Robert (18 nov 2004)



raspuns postat de Natasa, 05/01/2006 18:44:08

Nu are nici o semnificatie religioasa motul, noi am vorbit cu un preot si am hotarit sa nu facem chestia asta. Nu ne interesa ce ia de pe tava si nici ciuntit nu vroiam sa fie, (ca sa nu mai vorbim ca nu vroiam taiere de mot la restaurant, cu dar, asa cum aam auzit ca se poarta), asa ca i-am serbat primul anisor cu tort, jucarii si multa dragaleala si a fost foarte frumos.



raspuns postat de ligia13, 05/01/2006, 17:12:00

cred ca la mijloc e confuzie!
Adicalea taiatul motului nu inseamna ras in cap!
Taiatul motului consta in faptul ca nasha taie o mica shuvitza din parul copilului, cand implineste un an!
Este alegerea parintilor apoi cum vor sa tzina freza copilului. Periutza, ras in cap, usor aranjat (cu gel ).

Eu sunt pentru tunsoarea periutza. Eu asha cred ca voi proceda cu Radu al meu, il voi tunde cu mashina , dar nu ras, periutza. Asta de la 1 an incolo!



raspuns postat de aurastanciu, 05/01/2006, 21:31:28

noi l-am taiat la un an, dar stiu ca nu este regula. daca nu are par de mot, poti amana momentul. noi aveam suficient asa ca abia asteptam sa vina ziua motului. dupa aceea i-am tuns cu masina, dar nu zero. le-am lasar cate putin, "de samanta"

Mergi la inceput