Taiem motul!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:


Mai fetelor sambata taiem si noi motul finului nostru. Nu facem acasa ci la restaurant.
Acum problema mea cea mai mare consta in ce sa-i cumpar ca amintire?! Am exclus jucariile pentru ca din astea i-am mai tot luat... Ma gandeam la un lantisor de aur, ce ziceti? Uffff ca n-am nici o idee si astazi trebuie sa merg sa-i cumpar ca nu mai am cand.
Costumas i-am cumparat mai sunt de luat pantofii (pe care iar nu ii gasesc-vroiam ceva din lac!), sosetute, chilotei, maieut... si mai ce???!!!
Pe tava m-am gandit sa-i punem:
- verigheta
- carte
- stilou
- o mingiuta (poate iese fotbalist ce-si doreste nasi-su [:P])
- bani
- ata cu ac (nu stiu ce reprezinta)
- foarfeca (nici aici nu stiu ce semnificatie ar avea)
- chei de masina
Mai lipseste ceva??

Va rog mult ajutati-ma!!!!!



Incetisor, ca ma grabesc!
Roxy

Album poze
Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

bibyrox: de la miresici te vad la nasici si acusi la mamici
Stiu ca pe tava se pun 5 lucruri(de catre nasi sau parinti - in functie de obicei). Noi am pus: biblia pt. copii, un trandafiras, un pahar cu lapte, miere de albine si un mar.
biblia = sa incerce sa fie o bun crestina si sa-i placa sa invete.
trandafir = sa fie frumusica ca si trandafirii,
lapte = aspect placut si puritate,
miere de albine = sa fie dulce(draguta) - la caracter,
mar = sa-i placa mai mult fructele decat dulciurile(ca nasa-sa ) ca sunt mai sanatoase.
A ales trandafirasul si mierea - in aceasta ordine. Nu am pus bani - sa nu fie materialista. La cealalalt fetita au pus parintii cam aceleasi lucruri, la sfatul nostru - au dorit sa puna ei si nu noi. A ales un pix si un caietel.
Dar fiecare pune pe tava ce doreste - e mai mult de distractie ca nu are nici o legatura cu viitorul copilului.
Alte idei nu mai am
Nu stiu de ce se pune verigheta?
Sa va traiasca finutul si sa aveti mai multi bebei botezati




idei nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

quote:
Originally posted by Darria
Nu stiu de ce se pune verigheta?


Multumesc mult Darria pentru raspuns si urari!!!

Verigheta = sa fie un bun familist. (asa am auzit si eu)




Incetisor, ca ma grabesc!
Roxy

Album poze
Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Multumesc si eu pt. raspuns - nu stiam de verigheta
Ca amintire nu prea stiu ce poti sa-i cumperi. Jucariile se strica, hainutele raman mici.
Dar de un album mare(ca ala pt. nunta) pt. poze ce zici? Sa-si puna foto in el de cand e mic pana ajunge mai maricel.
La partea spirituala: o biblie pt. copii, sa o aiba pt. cand v fi mai maricel.

idei nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "Taierea motului."
postat de andreea_claudia14, 07/08/2005, 11:46:40



Pregatirea de un anisor la copii,este foarte usoara din punctul meu de vedere.Pur si simplu faci copilului un tort de un an cat se poate de frumos deobicei dreptunghiular cam de 3 Kg.,se dau colacii la nasi in cazul in care nu s-au dat,iar in cazul in care s-au dat se da cadou la nasi asta in functie de ce doreste nasul.Deobicei se ia material ptr. nase si camasa ptr. nasi,dar daca ati auzit ca nasii prefera altceva se poate lua o trusa de cosmetice ptr. nase so ceva frumos ptr. nasi(o crema de ras,un after shave,un parfum).Eu ziua fetitei mele de un anisor am facut-o la un oc special ptr. Copii amenajat super cu tot felul de jucarii,cu clovni,baloane si cate si mai cate.Daca in orasul vostru exista asa ceva este de preferat in functie de posibilitati sa il faceti acolo.Eu am ales acel loc ptr. ca am avut cam 11 copii invitati cu tot cu parinti si in casa deja era prea aglomerat.Totul a iesit perfect,sunt poze cu ziua ei de la un an se poate uita orsicine.Tava cu alesul o pregatesc nasii copilului.Ei pun in tava:pix,forfecuta,ata cu ac,seringa,un telefon mobil,chei de la o masina,un pahar mic,o carticica de preferat de rugagiuni,ceva de aur(inel,bratara),care nasii le pun de la ei,bani,ruj,oglinda,un pieptan,un ceas mic de mana,o bricheta si cam atat cu tava.Apoi se pune tava in fata copilului,dupa ce i s-a taiat motul.Acel par se pune intre doi banuti si se pastreaza la o icoana pana ce acesta devine major si i se dau lui.Iar [arul care este tuns dupa taierea motului,se pune intr-un servetel si se pune la un copac tanar da fapt se arunca in copac acel par din capul copilului.Se spune ca va ramane tabar la fel cum este acel copac.Si treaba fiind gata se da cadoul nasilor si continua petrecerea,la care nasii trebuie sa imbrace copilul de la A la Z.Ptr. ca asa este obiceiul peste tot ma gandesc eu.De obicei nasii trebuie sa aduca ceva de aur copilului daca este fata cercei,daca este baiat lant sau bratara.Cam asta este poveste motului de la un an,care este foarte frumoasa.Andreea din Suceava mamica de Andi si de Maia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "Help!!!!!Am nevoie urgent de un sfat!"
postat de bibyrox, 04/08/2005, 13:02:41


Mai fetelor sambata taiem si noi motul finului nostru. Nu facem acasa ci la restaurant.
Acum problema mea cea mai mare consta in ce sa-i cumpar ca amintire?! Am exclus jucariile pentru ca din astea i-am mai tot luat... Ma gandeam la un lantisor de aur, ce ziceti? Uffff ca n-am nici o idee si astazi trebuie sa merg sa-i cumpar ca nu mai am cand.
Costumas i-am cumparat mai sunt de luat pantofii (pe care iar nu ii gasesc-vroiam ceva din lac!), sosetute, chilotei, maieut... si mai ce???!!!
Pe tava m-am gandit sa-i punem:
- verigheta
- carte
- stilou
- o mingiuta (poate iese fotbalist ce-si doreste nasi-su [:P])
- bani
- ata cu ac (nu stiu ce reprezinta)
- foarfeca (nici aici nu stiu ce semnificatie ar avea)
- chei de masina
Mai lipseste ceva??

Va rog mult ajutati-ma!!!!!



raspuns postat de katty, 04/08/2005, 14:53:24

Roxy, eu iti scriu si din postura de mama (de baiat) si din postrura de nasa (voi rupe turta).
Cand am facut petrecerea de taiatul motului, nasii lui au venit cu foarte multe hainute, iar ca amintire i-au adus o tricicleta, din aceea care se impinge initial, iar mai apoi poate sa dea copilul din pedale.
Noi, acum pentru taierea turtei finutei noastre i-am luat o gramada de hainute (lenjerie, compleuri, rochite) si ca amintire ne-am gandit sa-i luam un lantisor de aur cu un medalion cu initiala ei (M). Finutul tau fiind baiat poti sa-i iei un lantisor cu cruciulita, sau simplu.
Noi la mot, am pus pe tava cam tot ce-ai zis si tu, (a ales banii, telefonul mobil si mingiuta). Acul si ata cica ar reprezenta ca va avea aptitudini de croitor, iar foarfeca, cred ca frizer sau tot croitor.
Sper ca te-am putut ajuta.
Bafta multa si petrecere frumoasa.

Catalina+Andrei(3 ani)



raspuns postat de dorinoasa123, 04/08/2005, 14:54:44

Cred ca ideaa cu lantisorul de aur este f buna. Noi am mai cumparat finutilor nostri o iconita tare draguta din argint si pe margine cu catifea rosie sau albastra. Sunt inconite mici de noptiere si le pot lua cu ei orinude cind pleaca de acsa asa ca Dumneazeu sa-i insoteasca tot timpul.
Spor la cumparaturi

dorina



raspuns postat de bibyrox, 05/08/2005, 08:42:46

Fetelor va multumesc mult!
Am fost ieri si i-am cumparat pantofiori (din pacate nu am gasit din lac!), chilotei, maieu, sosete si i-am mai luat un compleu tare dragut portocaliu cu alb si cu bandana portocalie!
Am dat si comanda la lantisor!
Abia astept ziua de Sambata!
Inca nu m-am hotarat ce sa pun pe tava aia si cum sa fac cu motul cand il tai.... Sa-l pun pe un banut din argint sau sa-l leg cu fundita??? Voi cum ati procedat???



raspuns postat de katty, 05/08/2005, 09:47:59

La noi motul a ramas legat cu fundita si asa il pastram si acum.
Petrecere frumoasa!!

Catalina+Andrei(3 ani)



raspuns postat de bibyrox, 05/08/2005, 10:16:29

Multumesc frumos pentru raspuns Katty! Inca o intrebare: are importanta culoarea funditei? Adica sa pun rosie sau albastra?



raspuns postat de katty, 05/08/2005, 12:46:12

La noi au pus-o rosie, tatal sau (sotul) are motul sau de cand era mic legat cu fundita bleu.
Cred ca este dupa inspiratia nasilor, nu stiu daca are importanta!!!

Catalina+Andrei(3 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_claudia14 spune:

Acul cu ata si seringa reprezinta de fapt din cate stiu eu si din auzite,ca am tot auzit la toti,si am taiat si eu la randul meu ca am trei fini si tot asta am pus pe tava si la fetita mea,asta o stiu din batrani,ca seva face chirurg,medic cand se va face mare.Acum ramane la latitudinea voastra ce punetipe tava.Eu doar mi-am dat cu parerea si pe tava se pune absolut de toate,ca copilul sa aiba de unde alege.Voi faceti acum cum vreti.Orice e bine.Andreea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Gataaaaaaaaa!!! Am taiat si motul!!! Pana la urma m-am descurcat, o sa pun si cateva poze zilele acestea.
I-am pus pe tava asa:
- verigheta
- chei de masina
- bani
- surubelnita
- telefon mobil
- o canuta cu vin
- o floare
- o carte
- un pix
A ales: verigheta, banii si cheile de la masina. Acestea au fost primele pe care a pus mana si le-a studiat ca dupa aceea le-a luat pe toate in primire. Floarea a luat-o la sfarsit si cineva i-a soptit sa i-o dea nashei, s-a uitat la mine cu ochisorii lui mari si mi-a intins floarea.
Surpriza noastra pentru el a fost un lantisor de aur cu o cruciulita sa-i poarte noroc!

Va multumesc mult pentru sfaturi fetelor!



Incetisor, ca ma grabesc!
Roxy


Cununia civila
Biserica
Restaurant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "taiatul motului"
postat de m-miruna, 13/11/2005, 08:46:06


aveti idee ce anume trebuie sa cumpar la nasi pentru mot?Trebuie ceva simbolic?



raspuns postat de Darria, 13/11/2005, 09:26:54

Din cate stiu la nasi nu se cumpra nimic, nici la taiatul motului si nici la botez - cred ca difera acest obicei de la zona la zona.



raspuns postat de m-miruna, 13/11/2005, 09:30:05

am niste nasi mai pretentiosi.Zic ca nu vor nmic dar apoi......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bogdidicris spune:

eu lui bogdan inca nu i-am taiat motul, dar i-am facut ziua.pentru ca este oricum prea mic si nu stie nu am invitat si alti copii.dar daca vrei poti invita si alti copii.i-am cumparat tot felul de ornamente pe care scria la multi ani, un tort si cam atat. motul il tai mai tarziu. tot ce stiu este ca i se pune o tava cu tot felul de obiecte, iar bebe trebuie sa aleaga. se spune ca ceea ce va alege va influenta intr-un fel ceea ce va face cand va creste sau cel putin iti vei face o impresie despre ceea ce ii place sa faca. bineinteles trebuie sa fie prezenti si nasii copilului care ii vor taia motul. cam asta este tot.

Mergi la inceput