Taiem motul!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Nu trebuie sa fie neaparat nasa de botez.
Noi am taiat motul unui baietel si nu-l botezaseram noi. Nici fetite mele nu o sa-i taie turta nasa ei de botez.
Se numesc " NANA, NAN ". Iar voi cu ei deveniti cumetri.
Eu stiam ca la baietei se taie motul la 1 an sau la 3 ani, in nici un caz la 2 ani. Iar la fetite cica inainte de a implini 1 an. Dar fetita mea implineste 1 an pe 26 mai si e joi,iar petrecerea aniversara si taierea turtei o facem sambata, pe 28 mai.
Din cate stiu acest obicei nu are nici o semnificatie religioasa.

Daca iei totul prea in serios, faci riduri !Zambeste !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

pai eu zambesc... restul familionului se streseaza. motul nu i-l tai la aniversare... e intre, la un an si 9 luni. citisem pe undeva ca nu e musai sa fie la aniversare ( desi e de preferat pt buzunar ), si nici nu vreau sa mai aman pana in august...
de ce nu la 2 ani?! macar intre merge???


Cristina si Andrei-Razvan
http://www.andreirazvan.home.ro
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "Luatul din mot?"
postat de roxicucu, 11/04/2005, 10:34:14


Peste 2 saptamani Stefan va implini un an si va trebui sa-i luam din mož. Poate cineva sa-mi spuna exact cum se procedeaza? Nasica lui stefan este foarte tanara si nu are experienta, m-a rugat pe mine sa ma interesez ce se face. In mare parte am mai auzit si eu ca se pun diverse chestii pe o tava si copilul isi alege de acolo ce doreste. Ce punem pe tava si cate lucruri trebuie sa-si aleaga copilul, ce se face cu parul taiat si ce alte dedesubturi ale luatului din mot mai sunt? Va multumesc anticipat pentru ajutor.


Roxana si bebe Stefan (24.04.2004)



raspuns postat de cgaby, 11/04/2005, 10:48:49

la multi ani! sa-ti traiasca si sa va bucurati de el!
noi la mot i-am prins parul cu o funda rosie si nasul i-a pus un colac si bani si l-a taiat. dupa care am pus pe tava diverse(bani, carti, pix, foarfeca...ce-ti vine prin minte). si el a ales trei obiecte. cam asta e. asa am facut noi.
pupici
distractie mare!

cgaby



raspuns postat de roxicucu, 11/04/2005, 11:15:26

Am uitat sa va spun ca Stefan nu prea are par, abia daca are 1 centimetru de puf.

Roxana



raspuns postat de nana_sim, 11/04/2005, 11:52:26

Sa-ti traiasca puiul si sa fiti fericiti cu totii!!

Eu am nasit si implicit am taiat din mot asa ca ...:

1. hainite noi puiului, imbracat complet inainte.
2. facut colacut la patiserie, stiu ei de care trebuie.
3. pus pe tava un creion, o perie/pieptene, un ciocan/patent/cleste, o carte, niste bani, ceva de mancare.
4. taiat motul (atat cat e!) si pus pe o moneda de argint pe care am picurat niste ceara de la o lumanare, sa-i ramana ca obiect purtator de noroc.
5. voi parintilor, trebuie sa-i faceti nasei un colac sau sa-i dati faina sa-i faca sau ... orice altceva zic mamele, soacrele si bunicile ca trebuie facut.

Copilul trebuie sa-si aleaga 2, maxim 3 lucruri.
Alegeti un foarefece care sa taie bine si tineti capul copilutului cand i se taie motul ca nu cumva sa se-ntample ceva. Daca plange nu-l fortati, lasati sa se linisteasca, e timp destul!


Sa fie intr-un ceas bun!

Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: taierea motului
postat de mariussimiuc, 05/05/2005, 22:19:03


As vrea sa-l tund pe al meu copil ca a cam chelit si i-a ramas doar o suvita,exact ca a lui Basescu,presedintele nostru iubit .Numai ca toate neamurile,cu catel si cu purcel,mi-au sarit in cap,ca nu tre sa tund copchilul pana la un an cand tre sa-i taie nan-su motul.Voi ati tuns bb-ii mai devreme de un an?Ce semnificatie are motul asta,de e asa important?Raspunsul care l-am primit pana acu a fost: "asa-i traditia",dar fara explicatii suplimentare.Este chiar atat de important?

Miha si puiul Robert



raspuns postat de geanica, 05/05/2005, 23:43:47

Stai linistita...ca nu-i asa ..oricum motul asta nu are nici o legatura cu vreo semnificatie religioasa...eu cunosc persoane care si-au tuns bbeii de la cateva luni si sa vezi ce par frumos au acum !!
Asa cum cunosc si pe cineva care nu si-a tuns baiatul ( 2 ani are acu), pana la mot si iti poti da seama cum arata la 2 ani cu pletele alea in ochi...si nimeni nu apreciaza ca uite ...domne..au asteptat motul..toti rad de parinti ca sunt batuti in cap si chinuie copilul cu parul ala ....
Eu i-am taiat motul, de...ca am facut-o si pe asta..la un an dar Luca era mai mult chelios..nici nu am avut ce mot sa tai...
mai bine il tundeam inainte sa ii fi crescut si lui parul cum trebuia
Eu zic sa faci cum gandesti mai bine..lasa gura lumii ca....

succes !!! sa ne anunti pana la urma ce a iesit


Geanina si bebe Luca Andrei



raspuns postat de adameasca, 06/05/2005, 12:46:57

Eu am intrebat despre semnificatia acestui obicei vreo 6 luni, inainte ca fi-miu sa implineasca un an. Nu am primit nici un raspuns concret, decat ca "asa e bine". Nu m-a multumit raspunsul, asa ca am tuns baiatul inainte ca el sa implineasca un an. Si gata. :))

Ileana, lui Luca(2 octombrie 2003)



raspuns postat de ana70mari2003, 06/05/2005, 18:09:45

Taiatul motului nu are nici o semnificatie religioasa!Este doar un mod...deosebit de a sarbatori prima aniversare a copiluluiEu n-am avut "probleme parului lung", ba dimpotriva, dar n-as fi tinut cont decat de ceea ce simt eu ca mama...Succes!

ana



raspuns postat de daniela1075, 06/05/2005, 18:36:49

Eu l-am tuns pe Alexandru pe la 9 luni cu masina de tuns.

Pupici

Dana si Alexandru(28.06.2004)



raspuns postat de Darria, 06/05/2005, 21:46:06

Din pacate nu stiu ce explicatie sa-ti dau. Noi am botezat doua fetite, carora le-am taiat motul ca asa au dorit parintii. Explicatie religioasa nu cred ca are. Ca sa te lamuresti poti merge sa intrebi un preot. Daca o sa avem vreodata bebei vom face doar ceea ce este cerut de biserica.



raspuns postat de Adria_, 08/05/2005, 11:33:31

Eu am tuns-o pe fiica-mea de vreo doua ori pana la un an.... Daca tu vrei sa-l tunzi, nu vad cine te-ar putea impiedica, atata timp cat nu primesti niste explicatii logice sa nu o faci... Si eu am auzit ca nu trebuie tuns pana la un an, dar n-am inteles de ce.
Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Chiar, ce inseamna daca primul obiect ales de pe tava e un telefon mobil?! Ca asta a ales si Deiu meu.
Cit despre facut "motzul" odata cu aniversarea, noi nu am tinut cont de asta. Si nici de tuns copilul inainte de "motz". Adica l-am tuns, ca doar nu era sa ajunga copilul sasiu din cauza parului in oki, si nici nu as fi suportat sa arate ca o fetita cu un pampon in frunte!
Avind in vedere ca obiceiurile astea sint doar la romani, nu cred ca ele tin de religia crestina ortodoxa!

Petrecere frumoasa si sa-ti creasca mare Andreiul!

Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Care este succesiunea evenimentelor? Cand se rupe turta, ianinte sau dupa taierea motului? Luatul de pe tava este la sfarsit?

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

quote:
Originally posted by Bebe Beca

Care este succesiunea evenimentelor? Cand se rupe turta, ianinte sau dupa taierea motului? Luatul de pe tava este la sfarsit?


Tortul si LA MULTI ANI, motul(la noi se aseaza un colcel care nu trebuie rupt) si apoi tava.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "cand se taie motul?"
postat de simkat, 10/02/2005, 13:20:33


Am intrebat in stanga si in dreapta si unii imi spun ca se taie motul la un an, altii la 3 anii, altii intre un an si 3 ....
Daca se taie la un an mai am putin (19.02.2005), deci trebuie sa ma pregatesc.
Mai este ceva, o prietena foarte credinciosa mi-a spus ca ea a vorbit cu preotul ei si i-a zis ca taiatul motului este un motiv de distractie nicidecum nu este un lucru dezlegat de biserica si de Dumnezeu, cum este botezul, drept urmare ea nu ii va taia motul copilului ei (nascut in aceeasi zi cu al meu). Eu sunt o persoana credincioasa (Dumnezeu mi-a ajutat foarte mult), dar nu habotnica. Deci ce ma sfatuiti sa fac?

Simona



raspuns postat de Melaroxy, 11/02/2005, 00:50:58

eu am motul in vara, la 2 ani, si il fac la un restaurant. si ii tai motul pt ca asa am pomenit de la ai mei, ca si ei de la parintii lor. e o traditie pe care daca vrei o respecti sau nu.


Mela+Vladut Alexandru



raspuns postat de gicutza, 11/02/2005, 08:10:36

Am inteles ca in unele zone ale tarii nici nu se practica taiatul motului.
La noi in Moldova se taie la 1 an si intr-adevar nu are nici o conotatie religioasa, preotul de altfel nici nu e "invitat" la petrecere .
Pt. noi e o traditie veche ce-ti ofera sansa de a vedea cam ce drum in viata isi alege, inconstient, copilul, dupa cele 3 obiecte pe care le alege de pe tava. Varianta moderna, modificata si adaugita a ursitoarelor .
Deci tu faci exact cum vrei tu. Eventual poti merge si tu la un preot sa-l intrebi, asta ca sa ai tu constiinta impacata.

La Multi Ani! la bebic.

Sa traim bine!



raspuns postat de monica-elizabet, 12/02/2005, 10:10:28

exact de aceeasi problema m-am lovit si eu acum aprox 3 ani, auzisem ca e bine sa-i tai motzul baiatului dupa 1 an insa nashii de botez plecau din tzara pentru mai mult timp si nu mai puteam astepta...deci am fost la preot si mi-a spus ca "taiatul motzului" nu are conotatie religioasa, se poate face o petrecere la orice varsta...asa ca noi i-am luat motzul la 10 luni.
asta cu 1 an sau 3 ani se respecta la tzara unde sunt anumite obiceiuri dar nu depinde de biserica.
pupici si distractie placuta

monica



raspuns postat de carmens, 12/02/2005, 11:28:17

Asa cum spunea si Gicutza, in Moldova motul se taie la un an. Am o prietena la care nasii nu au putut ajunge asa ca a apelat la un preot care a luat din mot. Asa ca nu stiu ce sa spun despre conotatia religioasa. Eu stiu ca nu trebuie tuns copilul pana nu i se taie din mot.
Noi ne pregatim la inceputul lui martie si tot atunci vom da si colacii la nasi. Nu facem decat o petrecere in familie. De fapt eu nu o vad decat ca o sarbatorire a implinirii unui an de viata.

carmen



raspuns postat de oana_mm, 12/02/2005, 12:42:47

Eric are acum aproape 9 luni si noi deja ne gandim la petrecerea din luna mai. Si in familia mea s-a luat motul la 1 an dintotdeauna. Dar, in 5 martie eu ii iau motul finutului meu care face 2 ani. Deci ... "cate bordeie atatea obiceie".
Mie una imi place!!! Intai ca sarbatorim prima aniversare a puiului, si apoi ... chestia cu distractia legata de obiectele alese de pe tava mi se pare super- haioasa!!!

Oana si bb Eric (20.05.2004)



raspuns postat de vlada, 12/02/2005, 13:07:09

Si eu stiu ca ori la 1 an , ori la 3...dar nu si motivele...Noi i l-am taiat la 1 an .

Andreea si Vlad



raspuns postat de danamunti, 13/02/2005, 00:01:03

Simkat motul se poate lua intre 1-3 ani deci ai timp.Cine a facut regula asta la 1 an sau la 3 ani?La fetite se taie turta la 1 an,asta da dar la baietei e alta treaba.Am si eu bebe si nepoate si fini dar n-am auzit asa ceva pina acum.Apropos,"La multi ani!"pt bebeul tau,sa-ti traiasca,sa fie sanatos si sa aiba parte de tot ce e mai bun(ce coincienta,pe 19.02 e si ziua mea)



raspuns postat de monica-elizabet, 13/02/2005, 09:51:29

fetelor, nu vreau sa va suparati pe mine, dar cum sa nu tunzi copilul pana la 3 ani. in primul rand e vorba de partea estetica, este baietzel nu fetitza si mai e si un pic de igiena...asta e parerea mea, nu mahai pana la 1 an nu-i prea creste asa de mult parul dar apoi? cel mai bine trebuie intrebat un preot.


monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "mot baietel 1 an - cum?"
postat de Andries, 21/06/2005, 11:44:57


Va rog sa-mi spuneti si mie cum se procedeaza la taierea motului la 1 an/ ce obligatii au parintii fata de invitati si nasi (daca au)? Dar nasii au vreo obligatie?

multumesc

Andries


raspuns postat de dora78, 21/06/2005, 12:21:02

Acum, la mot, e mult mai simplu... presupun ca faci acasa petrecerea: tu iti pregatesti treburile tale (mancare, bauturi, deserturi si, desigur, tavita cu tentatii pentru cel mic), iar nasilor le poti face un cadou comun (noi le-am luat la botez o icoana, iar la mot un set de pahare de cristal); ei trebuie sa cumpere un rand de hainute pentru fin, iar dupa ce il imbraca cu hainele noi, ii taie motul din 4 locuri, in forma de cruce. Apoi i se ofera tavita pe care sunt asezate diferite obiecte si este lasat sa aleaga 3 dintre ele care, zice-se, indica viitorul copilului (mai mult tine de distractia generala faza asta...)
Cam atat stiu eu... daca mai ai intrebari si iti pot raspunde... cu mare drag!

Dora, mami de Ami



raspuns postat de Andries, 21/06/2005, 12:36:57

Multumesc Dora pentru raspuns. Ce sa-i pun pe tava cu tentatii? Eu m-am gandit la: stilou, carte, bani ... si mai ce?

Andries



raspuns postat de candy24, 21/06/2005, 13:49:03

O verigheta,ata cu ac ,foarfeca ,nasa i-a pus si biblie .Acum depinde poti sa mai pui si altele dar eu zic sa nu o incarci prea mult.

Ramona



raspuns postat de Andries, 22/06/2005, 06:54:25

multumesc frumos pentru sugestii, sper sa iasa bine.

Andries



raspuns postat de honeys, 22/06/2005, 10:02:04

Noi i-am pus: seringa, chei de masina, pieptan, bani, vroiam sa-i punem laptop dar sigur il lua



raspuns postat de axia, 22/06/2005, 15:05:37

Fetelor, la taiatul motului se chema preot ?


Andre si BB Tibi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "Ce se pune in bainta cand ii iei mirul finutului?"
postat de Magdutza, 17/07/2005, 11:38:38


Nasicilor poate ma ajutati! Ce ati pus in apica cand i-ati luat mirul finilor?Ce-ati spus?
Eu stiu cate ceva dar vreau sa aud si de la voi!
Am inteles ca se pun in apica o groaza de chestii fiecare semnificand cate ceva:cateva bobitze de grau,porumb orez;fulgi de gaina;aur si argint;bani(monezi);flori;un pic sare si zahar; lapte,ou,miere; si bineintles cateva picaturi din MIRUL de la biserica primit dupa botez.
Cand ii fac baita tre sa-i zic toate cele bune: sa fie sanatos, sa fie frumos, a fie iubit, etc.
Dupa ce-i fac baita trebuie sa-l ung cu mir peste tot la toate "gauricile".
Va multumesc!



raspuns postat de candy24, 17/07/2005, 13:41:45

Fiecare pune ce vrea ,tu ai insirat destule care poate altii nu le-au pus.Eu zic ca e de ajuns.

Ramona

Mergi la inceput