Taiem motul!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gicutza spune:

Ei... le taie din "motul" din fata putintel . Al meu parca s-a pregatit special pt. asta si e tare motat de o luna incoace, numa' bun de taiat (motul, nu copilul) .

Sa traim bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "Sunt nasa si iau motul!!!!"
postat de oana_mm, 12/02/2005, 12:49:03


In 5 martie ii iau motul finutului meu care implineste doi anisori!!!
Puteti sa ma ajutati si pe mine si sa imi spuneti daca trebuie sa cumpar ceva anume?? Adica "se face" vreun cadou - stiu si eu ceva de tipul, lant de aur sau alte minuni speciale de genul acesta?? Sau pot sa ii cumpar numai hainute si jucarii???
Help, please!!!

Oana si bb Eric (20.05.2004)



raspuns postat de vlada, 12/02/2005, 13:05:29

Nu ma pricep prea bine la traditii, dar pot sa-ti spun cum a fost la noi...i se cumpara hainute si jucarii si dupa cum doresti, un obiect de aur sau bani...

Andreea si Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamunti spune:

Fetelor motul se taie la baietei dupa ce fac 1 an.Se poate lua pina la virsta de 3 ani,adica intre 1-3 ani.Turta la fetite se ia la 1 an.Acum depinde de voi cit de fastuos vreti sa faceti,daca faceti acasa sau la restaurant,depinzind de bugetul fiecaruia.Stiam ca la mot se face o petrecere in genul celei de la botez,adica mult mai fastuos,la restaurant cu invitati destui.In fine,fiecare face cum poate si cum crede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Klaus29 spune:

Am vorbit cu nasa si o sa ii luam motul pe 13martie, adica la un an.
Nu o sa fie cine stie ce. O sa facem acasa, iar seara la restaurant, cateva persoane ( nasii, mosii si vreo 2 prieteni )

Claudia si bebe Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "Taierea motului"
postat de carmen_d, 10/03/2005 : 09:04:59


Hello ,
Sunt fericita mamica a unui puiut de 11 luni . Ne pregatim sa sarbatorim un amisor si am vrea sa-i taiem motul . Din pacate nu prea stim cum se face . Credeti ca ne puteti ajuta ?
Pupici de la Alexandru si mamica lui .



raspuns postat de addiana, 10/03/2005, 10:55:21

buna, carmen! in primul rand felicitari pentru puiut! eu pot sa-ti zic cum am facut noi: am pregatit niste aperitive si prajiturele(si chestii de rontait) pentru acasa. noi am facut si la restaurant- pentru ca am avut foarte multi invitati si acasa nu ar fi incaput toti. se pregateste asa zisa tavita a viitorului, cu diverse obiecte pe ea(unii spun ca nasa trebuie sa o pregateasca, la fetita mea eu am pregatit-o).nasii isi imbraca finutul (dar nu stiu daca e obligatoriu), ii taie din mot(la mine nasa i-a taiat din 4 locuri- forma crucii), parul respectiv eu l-am pus pe un banut, cu ceara. dupa care il lasi pe bebe sa-si aleaga 3 obiecte de pe tava. si cam asta s-a intamplat acasa. la restaurant am luat si fetita si a suflat in lumanari, dupa care noi- oamenii mari am ramas sa petrecem. am avut ca invitati si copii de toate varstele(copii invitatilor), o parte din ei au venit si la restaurant(este spatiu verde in jur si au avut pe unde sa alerge). acasa invitatii au venit pe la 14-15, iar la restaurant pe la 17.
cam asta a fost tot!

diana si denisa



raspuns postat de dana_ene, 10/03/2005, 12:50:49

Carmen, sa-ti traiasca ALEXANDRU !

Ca si addiana, o sa-ti spun cum am procedat eu:

- petrecerea am facut-o acasa (am avut in jur de 15 de invitati): aperitive, friptura, tort (desigur !), dulciuri, etc., etc.
- nasha i-a cumparat fetitei mele lucruri de imbracat (de la piele, cum se spune !): maieuas, chilotei, sosetele, rochitza...
- tot nasha i-a adus un banutz de argint , ceara (de albine) si o funditza rosie (in cazul nostru, fetita fiind) - motzul taiat si prins cu funditza l-am plipit de banutul de argint (se spune ca mai tarziu este bine sa-si faca copilul din banul acela o bijuterie pe care sa o poarte)
- am pregatit pe o tava diverse obiecte, din care copilul sa aleaga 3 obiecte (care, conform obiceiului, ar simboliza ce va face in viitor) - de exemplu poti sa pui pe tava: bijuterii, ac si atza, celular, o carte, un stilou, o surubelnitza, carti de joc, etc.
- noi i-am rupt si o turta (facuta la cofetarie, prin comanda) si pe care nasha i-a rupt-o deasupra capului, apoi toti invitatii au mancat din ea
- am facut cadou nashilor
- fetitza a primit cadouri din partea invitatilor

Sper ca te-au ajutat cele ce ti-am scris, dar sunt convinsa ca vei primi si alte sfaturi care de care mai utile.



Daniela si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Klaus29 spune:

gata, noi am scapat de mot dar nu stiu ce inseamna faptul ca primul lucru pe care l-a ales de pe tava este telefonul celular si nimeni nu a stiut sa imi raspunda; poate stiti voi

http://community.webshots.com/user/klaus29100

Claudia si bebe Andrei (13.03.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

quote:
Originally posted by Klaus29

gata, noi am scapat de mot dar nu stiu ce inseamna faptul ca primul lucru pe care l-a ales de pe tava este telefonul celular si nimeni nu a stiut sa imi raspunda; poate stiti voi

http://community.webshots.com/user/klaus29100

Claudia si bebe Andrei (13.03.2004)




OM DE AFACERI !

Daniela si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003)

ALBUMUL OANEI MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Klaus29 spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Eu trebuie sa iau motul sau sa rut turta, nu stiu cun se zice, nepoatei mele se 2 ani, in general stiu cam cu ce se mananca lucrul asta, ca mai am nepoti in famile.
Dar intrebarea mea este: e bine la 2 ani sa tai motul la fetite

Ca soacramea zice ca nuuuuuuuuu

tnicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

am si eu cateva probleme cu motul asta...

1. nasa de botez nu poate veni. se poate sa-l taie altcineva?? si ce "titlu" capata persoana?? tot nas???
2. nu l-am putut taia la un an... pana la ce varsta se poate?? bine, mai e si problema ca as vrea sa termin cu obiceiul primavara asta, sa nu mai tin copilul cu pleata...
3. are vreo semnificatie religioasa evenimentul???

sper sa stie cineva... sa ma ajute!

Cristina si Andrei-Razvan
http://www.andreirazvan.home.ro
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput