chlamydia trachomatis

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corina costea spune:

Chiar nu stie nimeni daca aceasta Clamydia se ia prin transfuzii de sange? Eu am devenit paranoica. Ma tot intreb de unde ...ca pana sa merg la operatie nu am avut nimic si cand am venit de la operatie unde mi sau facut si transfuzii de sange apare chestia asta.
Luminati-ma va rog frumos.....

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana200 spune:

[sunt insarcinata in luna a5a si mi-am facut analizele pt chlamydie . A iesit igA POZ SI igM /igG NEG. stie cineva ce inseamna asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_06 spune:

Dana, trebuie oricum sa consulti un medic.
Eu sigur stiu ca in romania nu se fac teste de depistare a bacteriei active, ci doar a antigenilor (adica a reactiei organismului la infectie). si unii dintre antigeni raman chiar daca nu ai infectie activa.

IGA pozitiv inseamna ca ai contactat chlamydia pe cale vaginala
IGG pozitiv ca ai trecut prin boala
IGM pozitiv inseamna infectie activa

eu zic ca n-ai chlamydia insa n-ar strica sa repeti analizele..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_is spune:

e prima data cand am intrat pe acest forum.. sper sa fi postat corect.

am urmatoarea intrebare: care este procedura de recoltare a secretiei uretrale la barbati in vederea depistarii antigenului chlamydia?

mie mi-a fost descoperita din secretie de col, iar partenerul meu si-a facut doar analiza de anticorpi (igm negativ, igg pozitiv) si as vrea, in momentul in care voi repeta eu analiza, sa o repete si el din secretie uretrala... dar nu stiu ce presupune metoda, daca este invaziva sau dureroasa... sau daca medicul doar recolteaza de pe suprafata penisului.

daca ma poate lamuri cineva... multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_06 spune:

Miha, si analiza de secretie (masc si fem) vizeaza tot anticorpii (asa ii si zice ag chlamydia, adica antigen chlamydia).
procedura este asa: doctorul/ asistenta fie ii recolteaza ei prietenului tau secretia de pe canalul uretral cu un betisor asemanator celor de urechi, fie il lasa pe el sa isi recolteze singur. e mai bine insa sa recolteze personalul medical, desigur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_is spune:

ma doare si pe mine numai cand ma gandesc... eu speram sa fie doar o raclare de pe suprafata penisului :(. asa... imi va fi cam greu sa-l conving si tot la sange vom ramane. chestia e ca nu stiu ce sa mai cred... initial dr mea (si altii de pe net) m-au convins ca igm neg, igg poz inseamna ca boala a trecut... dar am citit articole medicale in care spuneau ca analizele din sange nu sunt destul de concludente, ca un igg poz poate insemna si o infectie cronica, dar transmisibila, nu doar faptul ca ai avut boala si ai ramas cu anticorpii in sange. de aceea voiam sa fi repetat din secretie.

multumesc pt raspuns, a_06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica_31_ spune:

azi am fost la dr.sa-mi iau analizele si....surpriza!an chlamydia .analiza luata din secretie.costa 50ron analiza.mi-a dat un antibioticcare se numeste azitromicina 11 pastile.in primele 3 zile cate 2 odata ,apoi cate una pe zi(si sotul).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamynet spune:

Poate cineva sa-mi spuna daca procedura de recoltare a secretiei de pe uretra la barbati pt analiza chlamydia este dureroasa? Am citit pe instructiunile de utilizare ale eprubetei speciale pt recoltat chlamydia ca betisorul subtire (sunt 2 mai groase pt femei si unul subtire pt barbati)se introduce in uretra cam 2-4 cm pt recoltarea secretiei. Mie mi se pare foarte horror aceasta procedura Si inca ceva: trebuie mers la urolog sau la dermatolog pt efectuarea procedurii? Si inca ceva: in cat timp de la recoltare trebuie dusa proba la laborator? Imi cer scuze pt ca pun atatea intrebari, dar sunt tare speriata de cand am descoperit ca port nenorocitul asta de virus in mine.
Aaaaa....era sa uit: dr ne-a spus ca putem repeta analiza la 2 saptamani dupa terminarea tratamentului. O fi suficient?

P.S.
Noi am facut tratament cu claritromicina ( o pastilutza de 500 la 12 ore, 10 zile, ambii parteneri). Dr a insistat sa incep tratamentul cu antibiotic in prima zi a CM. Mi-a recomandat sa fac 5 zile spalaturi cu tantum rosa.Ce m-a mirat foarte tare a fost faptul ca dr. ne-a zis ca puteam avea contact sexual neprotejat "ca doar amandoi facem tratament". Eu am ales sa nu risc, deci abstinenta totala. Nu stiu inca daca ne-am vindecat....urmeaza sa repetam analiza. Am uitat sa precizez mi-a iesit chlamydia pozitiv (valoarea 138, minim fiind 60) la analiza secretiei de pe col.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blondel spune:

kamynet la carte scrie ca nu ai contact sexual pe durata tratamentului si nici 10 zile dupa, deci ai procedat corect, si apoi pana la urmatoarea determinare folosire de prezervativ
pauza intre ultima zi de tratament si urmatoarea testare ( cel putin pt testarea din secretie vaginala/ uretrala ) este de 3-4 saptamani pt siguranta, deci mai mult decat la alte infectii unde se recomanda doar 2 saptamani intre tratament si retestare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Dragi fetelor care va confruntati cu problema Chlamydia,
din ce-am citit inteleg ca aceasta infectie este asimptomatica.
Eu ma confrunt de apoape 3 luni cu dureri de abdomen inferior, presiune pe vezica urinara (am tot timpul senzatia ca trebuie sa urinez).
Initial ginecologul mi-a zis ca am anexita, am facut tratament o luna cu antibiotice si antiinflamatoare si degeaba. Apoi am fost la gastroenterolog, zice ca n-ar fi nici de aici.
Nu am nici infectie urinara. Acum mi-au spus sa fac analiza de chlamydia. Si nu inteleg daca chlamydia nu da simptome de ce s-a gandit la aceasta infectie.
Chiar nu aveti niciun simptom?

Multumesc,

Tana

Mergi la inceput