Informatii despre nasterea Olanda-Help

Informatii despre nasterea Olanda-Help | Autor: alessia105

Link direct la acest mesaj

Buna,
Am nevoie de ceva informatii despre nasterea si procedirile olandeze,
Va explic situatia ca sa intelegeti mai bine prin ce trec.Sunt insarcinata in 36 de saptamani , tatal copilului este olandez , nu domiciliaza in Olanda si din informatiile pe care le avem pentru noi e mai bine ca copilul sa se nasca in Olanda ( asta ar scuti o gramada de timp , acte si bani ).Normal as fi vrut sa fiu aproape de familia mea in Romania( si de baietelul meu cel mare ), dar dupa ce am aflat ca o fosta cologa a murit pe masa de nastere din cauza incompetentei doctorilor si a experientei neplacute de data trecuta( am nascut singura acasa ptr ca ambulanta nu a venit decat dupa 7 ore )am decis sa nasc in Olanda.Nu stam foarte departe de Olanda ( la 4 km de granita ) asa ca accesul in Olanda e mai usor decat la o clinica din Belgia.Ma intereseaza sa stiu daca nu avem asigurare medicala cam cate trebuie sa platim ?Si doi ce trebuie facut dupa ce bb se naste ptr a primi cetatenie olandeza ptr el?
Daca cineva ma poate ajuta cu informatii de orice fel ( inclusiv cum a fost in spital, obiceiuri in Olanda cand se naste un bb...etc ) va raman pe veci recunoscatoare.
Cu drag si stima , Alessia si BB

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniela_daneza spune:

Intra pe " aici in olanda" si fetele de acolo te vor lamuri, multe dintre ele au nascut acolo, altele vor naste.
Bafta si nastere usoara si bebe sanatos.

Dana

'Daca dragoste nu e, nimic nu e!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Buna Alessia,
in primul rand, daca vreti ca copilul sa primeasca cetatenie olandeza, este neaparata nevoie (in cazul in care nu sunteti casatoriti), ca copilul sa fie declarat INAINTE DE NASTERE! Altfel nu o primeste. Asa ca grabiti-va. daca aveti domiciliul in olanda, trebuie sa va duceti la primaria unde aveti domiciliul, cu urmatoarele acte: pasaport (amandoi), certificat de nastere cu apostila, pt tine.

Daca nu are domiciliul in Olanda, tre sa se duca la consulat, sau, interesati-va, in cel mai apropiat oras, care este procedura.

Apoi, in legatura cu nasterea, in Olanda.....trebuie sa fiti in evidenta unei "moase". Puteti sa va duceti in primul oras, unde vrei sa nasti, si sa gasesti persoanele specializate in asta. Apoi, daca nasti la spital in Olanda.....eu am stat in spital 24 ore, si am platit cam 500 euro. Nu e obligatoriu sa ramai in spital, dupa nastere, daca nu sunt probleme. Poti pleca in aceeasi zi, la vreo 4-5 ore dupa nastere. In cazul asta platesti mai putin, cam 200, cred. Moasele, iarasi, costa, in functie de cat de devreme te-au avut in evidenta. Maximul este 730 euro, sau cam asa, pt toata perioada sarcinii, plus nasterea, plus vizitele dupa. In cazul tau, ar fi cam 300, MAXIM. Mi se pare ca pt nastere taxeaza undeva sub 200 euro.

Sper ca te-am ajutat cu informatiile.

Eu am nascut aici, nu aveam asigurare (adica nu acoperea sarcina). In spital a fost frumos, eu am amintiri frumoase despre nasere, nici una urata. Desi nu am nascut cu doctori, pentru ca aici nu e obiceiul....moasele sunt specializate in sarcina si nastere ( cu scoala pt asta, cam 4 ani). Doctorii sunt chemati numai in cazul in care intervine vreo problema.

Eu zic sa te grabesti, cu demersurile, in special cu procedura de acordare a cetateniei olandeze, pt piticul vostru. Dupa nastere, nu se mai poate face nimic. Dar absolut NIMIC. Asta in cazul in care nu sunteti casatoriti.

Daca mai ai intrebari, te astept.

Ancuta & Martijn, (24.10.2003)


http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Alessya,pentru cetatenia copilului te sfatuiesc sa citesti aici http://www.justitie.nl(emigratie en naturalisatie dienst)
Daca vrei sa nasti in Olanda poti sa mergi si la spital la ginecolog la control nu neaparat la moasa,asta poti sa alegi.Eu zic sa o faci pentru ca ai parte de mai multe echografii.La nastere nu participa doctorul doar daca este cazul.Daca sint motive serioase pentru cezariana ti se face fara probleme si poti sa nasti cu doctorul la care mergi la control.Asta poti sa discuti cu el.

SUCCES

Anca DPN 08.05.05 si Bianca Melissa 02.02.2003

http://community.webshots.com/user/anky2100




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Anky, eu cred ca-i cam tarziu acum, avand in vedere cum se fac programariel. Cel mai bine este sa se duca la spitalul care o intereseaza, si sa vada acolo care ii sunt optiunile.

Succes si nastere usoara.....si tie, si Alessiei


Ancuta & Martijn, (24.10.2003)


http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Eu nu cred ca e tirziu,in cazul acesta te accepta.E vorba de o sarcina.

O zi buna

Anca DPN 08.05.05 si Bianca Melissa 02.02.02

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Vreau intai si intai sa va multumesc din tot sufletul pentru raspunsurile voastre si sa imi cer scuze ca nu am mai scris de mult dar m-am simtit tare obosita in ultimul timp si am dormit pe rupte.Luni el se duce la notariat asa cum ati spus voi , sincer stiam de chestia asta de acum o sapt ,dar de la ambasada noastra mi s-a spus ca nu e nevoie , dar voi urma sfatul vostru ,ca la noi teoria e una iar practica e alta si sincer nu am incredere in ambasada , Vreau sa va multumesc din tot sufletul pentru ajutorul acordat sunteti niste dulcici!
O singura intrebare daca nu sunt in evidenta moasei nu exista nici un spital de urgenta sau maternitate ca la noi , ce sa fac daca se intampla ceva inainte sa ma inscriu la moasa? Sa aveti un weekend reusit alaturi de cei dragi !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Alessya,la orice maternitate daca suni vei fi primita.E vorba de o nastere,de o noua viata, de un omulet care vine pe lume.Poti sa suni linistita ca vei fi primita,in cazul acesta nu vei fi lasata asa aiurea fara sa fi ajutata.

O zi buna

Anca DPN si Bianca Melissa 02.02.03

http://community.webshots.com/user/anky2100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana spune:

quote:
Originally posted by anky

Alessya,la orice maternitate daca suni vei fi primita.E vorba de o nastere,de o noua viata, de un omulet care vine pe lume.Poti sa suni linistita ca vei fi primita,in cazul acesta nu vei fi lasata asa aiurea fara sa fi ajutata.

O zi buna

Anca DPN si Bianca Melissa 02.02.03

http://community.webshots.com/user/anky2100



Ba eu cred ca va fi trimisa in Belgia sa nasca daca nu vorbeste de pe acum cu un spital din Olanda/moasa. Spitalul nu e obligat sa primeasca pe cineva care locuieste in alta tara. Asa ca Alecsia grabeste-te sa aranjezi lucrurile cat mai repede, daca vrei sa nasti in Olanda. Eu am auzit de olandeze care locuiesc in Olanda, la granita cu Germania, si aleg sa nasca in Germania (pt anestezie epidurala sau cezariana la cerere, care sunt mult mai greu de obtinut in Olanda) fara nici o problema. Deci se poate, dar trenuie totul aranjat din timp, inclusiv ales medicul/moasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Domiciliul meu e in Romania , e o situatie un pic mai complicata si din cauza asta nici nu am putut sa ne casatorim.... el are domiciliul in Belgia , dar viza lui a expirat acum 6 luni asa ca si el e cam ilegal aici..a depus actele pentru o noua viza dar cam tarzior acum cam 1 saptamana cand a inceput un nou job.Eu nu pot sa stau decat 90 de zile legal si sincera sa fiu astea au cam trecut ..Asa ca s-ar putea sa ma intorc acasa .Azi el a dec larat copilul la notariat si am luat legatura cu o moasa si cu un doctor care au spus ca ei imi pot da ceva la mana ca nu pot fi transportata iar daca sunt e periculos ptr mama si bb si sa cer o visa medicala de urgenta de 1-2-3 luni pana cand bb se va naste si se rezolva cu actele lui.Fratele lui ne-a zis ca el poate sa spuna ca stau la el in Olanda dar o sa platesc amenda ca nu am declarat asta.Am dat telefon la Ambasada Romana din Haga dar ca de obicei ba suna si nu raspunde nimeni da suna ocupat...specific romanesc..../Stiti ceva despre o astfel de visa sau unde sa intreb?m-am tot uitat pe internet si nu am gasit nimic...cred ca cel mai bine e sa plec acasa dar sincer ma infioara gandul la ce gasesc acolo ! Asta e nu obtiiin viata ceea ce vrei si catodata totul mai e si impotriva ta.Sper ca va fi bine pe viitor.Va multumesc mult pentru ca m-ati ajutat cu vorbele voastre frumoase cand am avut nevoie.Va multumesc din suflet si va doresc voua si fam voastre tot binele din lume

Cu drag , Alessia dnp 25.02.2005, bb si Sebicelu Purcelu (16.01.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana spune:

In principiu vize se pot obtine de la IND immigratie naturalisatie dienst, tel 0900-1234561, in Olanda. Problema in cazul tau e ca ai venit ca turist, si ai depasit termenul de 90 zile, deci stai ilegal, ca urmare IND s-ar putea sa nu fie prea indulgent in acordarea unei vize. Oricum poti incerca sa vorbesti cu ei. Din experienta mea depinde mult de cine nimeresti la telefon. Mai e o problema, tatal copilului e olandez, dar nu are rezidenta in Olanda? Poate ar trebui sa iei legatura atunci cu autoritatile belgiene. Nu stiu daca fratele lui poate depune cerere pt viza, trebuie intrebat.
Succes si nastere usoara!
Ana

Mergi la inceput