Informatii despre nasterea Olanda-Help

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Am si eu o nedumerire: daca tatal e cetatean olandez de ce are nevoie de viza in Belgia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Didita,un cetatean olandez nu are nevoie de viza in Belgia.

O zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Am nevoie de viza sa stau aici, am considerat ca daca tatal copiluui e olandez ne va fi mai usor sa o obtinem in Olanda ..de asemenea actele copilului sunt mai putine in Olanda decat daca se naste pe teritoriul altei tari.Se pare ca ne-am inselat !
Va multumesc la toate si va pup dulce
Alessia dpn 25.02.2005 & bb si Sebicelu Purcelu (16.01.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Buna seara.
Eu locuiesc in Germania, tatal copilului este olandez si am nascut in Olanda.Trebuie sa mergi la primarie si sa declari ca esti de acord ca dupa nastere copilul sa poarte numele tatalui si cetatenia lui.La primarie in Olanda mi-au cerut pasaportul meu si al tatalui si o declaratie pe propri raspundere ca nu sunt casatorita.Aceasta declaratie am luat-o de la ambasada Romaniei din Olanda.Am nascut la spital si am platit 1500 eur plus 700 eur moasei.Am mers lunar la control in Olanda si dupa ce am nascut am stat la socrii mei inca o saptamina pentru ca veneau asistente sa verifice starea mea si a copilului.Dupa o saptamina am plecat acasa in germania si in continuare merg cu bebe la control lunar in Olanda.Acolo i-au facut si vaccinurile desi copilul chiar daca are pasaport olandez,are domiciliul permanent in Germania.Cam complicat dar merita sa incerci sa ramai aici sa nasti.Iti tin pumnii.

Ema si Ricardo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Didita orice cetatean EU are nevoie de viza de sedere/permis de rezidenta daca sta mai mult de trei luni in alta tara decat cea a lui evident. Si nu poate lucra fara aceea viza. Olanda o acorda cetatenilor EU o prima data pe trei ani si api nu stiu pe cat..costa 24 sau 28 euro..o nimica toata fata de non-EU. E doar o formalitate acordarea ei daca ai resurse sau propunere de job, dar e singura solutie legala de a capata numar de securitate sociala in alta tara, da a-ti putea deschide cont la banca, lua casa, etc.

Alessia daca tu nu ai acte legale de sedere in Olanda... nu te sfatuiesc sa nasti in Olanda. Din punct de vedere al trecerii cu vederea a neregulilor cu cat urci spre nord..toleranta descreste.

In plus daca copilul il declarati la notar inainte, declaratia inscrisa la ambasada Olandei, mai usor se duce doar tatal cu certificatul de nastere belgian si pasaportul lui la ambasada Olandei... nici nu vor intreba de tine. Dar zau ca nu te vad bine cu depasirea timpului de stat in Schengen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

ptr AC......iti multumesc ptr raspuns .Chiar nu am avut de ales, chiar as vrea sa fi fost mai usor ,dar riscam viata lui bb iar ambasada romana nu mi-a dat nici o solutie..nici macar un sfat ce as putea face...iar sincer speram sa ma pot intoarce acasa in timp util , mai ales ca sunt un om care se teme de lege si consecintele ei ,dar asta e pentru 5-6 zile state peste, voi plati cu 4 ani de interdictie, dar macar stiu ca copilul meu e sanatos .

ptr ema.....o sa incerc sa fac cum ai spus, problema e ca ambasada noasta e cam departe , iar acum eu nu sunt in stare nici sa cobor jos in bucatarie...am declaratia lui de la notar unde isi recunoaste copilul ,iar noatarul ne-a spus ca e suficienta inainte de nastere , restul le -om face pe urma ptr ca sincer iti spun nu mai am puterea necesara sa ma zbat, Tot ce imi doresc e ca bb sa fie sananatos si frumos ...Speram ca vor iesi actele de la belgieni si nu mai era nevoie de toata tevatura asta .. ne casatoream si basta ...dar asta e trebuie sa jucam dupa reguli!

Dragele mele va doresc numai bine , va multumesc din suflet ptr mesaje si sper sa mai vorbim.VA pup dulce!

Alessia dpn 25.02.2005 & bb si Sebicelu Purcelu (16.01.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Viza e una iar permisul de rezidenta e altceva.Un cetatean olandez nu are nevoie de viza in Belgia iar o rezidenta i se acorda fara probleme.
Eu zic sa te documentezi aici http://www.justitie.nl
Vei stii exact ce trebuie sa faci.

O zi buna

Anca DPN 08.05.05 si Bianca Melissa 02.02.03

http://community.webshots.com/user/anky2100

Mergi la inceput