Hallo Leute! Despre Germania:-)

Hallo Leute! Despre Germania:-) | Autor: papadie

Link direct la acest mesaj

Hallo Leute (se citeste "loite" si este un soi de de "hello people") este un salut desi eu am fost tentata sa cred ca e o înjuratura neaosa. Limba germana pare greu de învatat dar este croita idem si identic dupa modelul limbii latine asa ca avantajati sunt fie cei care au terminat licee cu profil umanist, fie cei cu talente lingvistice, fie românii de origine germana. Este greu de crezut dar fiecare dintre voi cunoaste 1200 de cuvinte nemtesti pentru ca ori sunt identice, ori foarte asemanatoare :-)(vezi Diamant, Elefant, Villa, Marmor, Natur etc). M-am simtit putin mai bine dupa ce am aflat asta :-) Deocamdata vorbim engleza în magazine, la piata, pe strada. In landul în care locuim noi Baden-Württemberg (ma refer doar la BW pt ca atâta stiu) au fost si mai sunt baze militare americane si toata lumea vorbeste engleza americanä. De multe ori sâmbata se organizeaza târguri cu cârnati si bere si multe, multe tarabe la care oamenii vând lucruri care le prisosesc de la mobila, la petefoane, haine si mobila de bebelusi, flori, perdele,argintarie, discuri etc Aceste târguri se numesc Flohmärkte (cum sunt Flea market in US) si se transforma in petreceri câmpenesti. Trebuie sa va spun ca nemtii au o apa asa de rea ca îsi potolesc setea exclusiv cu bere:-).Asa ca la spartul târgului toti admit ca au iesit cu taraba doar ca sa petreaca o zi frumoasa cu vecinii, cu musterii. Uneori avem norocul ca ziua sa fie frumoasa si la propriu. Uneori pentru ca de obicei ploua de parca aici s-ar fi inventat norii. Oricum e placut sa-i vezi cu cârnatul într-o mâna si cu cosul de rachita în cealalta facând cumparaturi. Trebuie sa va spun ca aici lumea cumpara la greu de la "Aldi" -în special vinerea dupa amiaza...când vezi numai masini bengoase în parcarea magazinului asa zis "pentru saraci". Aici alimentele sunt la un pret mai mic decât în alte magazine, se plateste numai cu cash si au niste castiguri fabuloase. Fratii Albrecht-proprietarii magazinului- sunt pe locul 3 în lume în topul miliardarilor -si se bat cu "Wallmart-ul" (se citeste "Valmart", evident) care a aparut si in Germania. Cu toate astea, prin traditie, nemtii ies sâmbata cu cosul de rachita pe brat, îmbracati ca pentru opera, si fac mici cumparaturi, de obicei delicatese sau un vin bun pentru prânzul sau cina de sâmbata care sunt rafinate, pe un fundal muzical select, cu servete si lumânari asortate,pahare fine cu picior etc. Si aici sunt reduceri (Sonderangebot) la magazine tot timpul dar de doua ori pe an (sfârsitul lui ianuarie- der Winterschlußverkauf- si iulie- der Sommerschlußverkauf) se vând soldurile la preturi cu muuuult mai mici decât în România , de exemplu. [Aaaa ...comparativ aici, tot timpul anului, cafeaua Jacobs de 500 de grame costa 2,70 euro iar în România aceeasi cafea dar la plic de 250 de grame costa 3 euro si... cam asa sta treaba si cu uleiul, si cu alte produse alimentare asa ca oamenii trimit tot timpul pachete cu aceaste produse acasa.] Partea proasta e ca în Germania magazinele sunt deschise de la 8-9 dimineata pâna la ora 18 (maxim!!!) iar sâmbata pâna la ora 14.00 () si în prima sâmbata a lunii pânä la ora 18.00.
Nemtii s-au obisnuit sa cumpere cu reduceri si ceea ce economisesc baga fie în aparatura scumpä (nu admit sa-si cumpere ",no name" sunt meticulosi cu aparatura electrica), fie în excursii (anul trecut o saptamâna la Neptun, hotel 3-4 stele, drum dus-întors, 3 mese pe zi costa 98(!!!!!) de euro, sejur în Kenia 400 de euro etc). Nemtii merg foarte mult în excursii în Africa, sunt nebuni dupa plaje si peisaje. Excursia (cazarea si tot ce implica) costa putin pentru ca se mizeaza ca ei vor cheltui în statiunile si în tarile respective. (Îmi povestea un american care locuieste în Africa despre faptul ca nemtii îs foarte bine vazuti ca nu se tocmesc când cumpara lucruri si, de obicei, îi lasa mai mult celui care vinde si apoi mai si întreaba daca e bine ). Sunt foarte, foarte plimbareti si mari iubitori de natura. Sunt în stare sa-si cumpere o bicileta de doua ori mai scumpä decât o masina. Sunt iubitori de soare si faptul ca aici ploua atât de mult îi face sa se îmbrace în culori viii, elegant sau de-a dreptul zbanghii. (Avem si noi câtiva pankeri si "gothici" dar sunt cuminti si îsi vad de ale lor, nazi am înteles ca mai mult prin împrejurimile Berlinului...deci cine sta pe acolo poate ne povesteste). Au o gramada de sarbatori si de "libere" (de exemplu au liber de Boboteaza, pe 1 nov. când e "Pomenirea tuturor sfintilor", Joia mare si exemplele, nu putine, pot continua). Si nu de putine ori vedem cu stupoare ca tramvaiele ocolesc strada comerciala pentru ca e închisa pentru unul din zecile de fest-uri. Festivalurile au cele mai diverse "motive" Sfântul nu stiu care (ocazie cu care sunt si reduceri la magazine ), ziua orasului, ziua cartierului, Sarbatoarea sparanghelului (maaaaaaaaare nebuneala cu sparanghelu'). petrecerea se întinde pânä mai târziu în noapte si se termina cu fcuri de artificii. Au câte 20 de orchestre care cânta iodlere (olariolaaaaaaaaaaaaaa), jazz, muzica italieneasca, spaniola, rock and roll...fiecare dupa ce-i pofteste sufletul la ora aia. Asta vara. Iarna cea mai po****ra sarbatoare este Craciunul (dar cu 4 saptamâni înainte este Adventul - când se aprind 1,2,3 sau 4 lumânari functie de apropierea Craciunului, si sunt asezate pe o coronita de brad pe masa sau agatata de lampa) si apoi carnavalul (die fast nacht, der Karneval, der Fasching) serbat mai ales în orasele de pe Valea Rinului, în unele din Padurea Neagra si în Bavaria.

M-am întins cât o zi de post în urmatoarele episoade picanterii si mania curateniei la nemti:-)
Ich danke Ihnen für Ihren Besuch! (acä multzam fain de vizitä)
päpä


Sä fim senini!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns baubau spune:

esti mortala....
foarte frumos ai povestit...si adevar graiesti!
Apropo de imbract eu am observat ca la ei mai mult babele sunt mai elegante, tineretul e cam slempatzoi. Ca sa nu mai zic de femei ca am vazut si neepilate:(

asteptam episodul urmator...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Frumos povestesti, papadie...
Mai vrem!...



@+...
Otilia & La Adelita (6 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

ma bag si eu sa povestesc ce imi place la aceasta germanie atit de comentata , in special de cei din estul europei; pai imi place de nemti, probabil pentru ca si eu sint mai greu de socializat, imi place de ei pentru ca sint fanatici in a-si ingriji si decora casele, gradinile, ferestrele, usile, cinii, masinile chiar daca nu o fac cu cine stie ce gust; poti vedea tare fain care-i neamt si care-i turc, pe linga cumparaturile de simbata mai dai de aglomeratie si la spalatoriile auto; nu dau bani sa le spele altii masina, si-o spala singuri de zor, si par multumiti; noi am cumparat o masina veche de 9 ani, nu mi-a venit sa cred si mi s-a facut rusine gindindu-ma cum arata masina noastra din ro; acum masina noastra arata cam ca a unui turc, nu-s in stare sa am grija de ea; asa cum nu-s in stare sa fac ordine in curte si arata tot 'ca la turci'....imi place de ei ca fac un fest, o sarbatoare din orice, chiar daca acolo sint destul de retrasi, unii, sau cam beti , altii...dar se agita asa cum n-am vazut in romania, de fapt am vazut si in romania , in satele care mai pastreaza traditia; imi place ca se saluta, se spune o vorba frumoasa oricui, oriunde, pe starda , in autobuz, sau la casa unde platesti; iar la trecerea unei strazi pietonul e sfint...pentru soferi prioritatea de dreapta e si ea o regula beton, si politetea asta la volan ma emotioneaza de-a dreptul, nu rideti de mine!
ma mai gindesc si poate mai povestesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cricri spune:


Adevarat graiesti!

Ne-a placut tare mult!
cricri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Voi mai povesti si eu curind despre Germania si viata nemtilor.
Cu drag,
Alina

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Fetelor din Germania si din Europa!

Voi,ce parere aveti despre €URO ???
Aici in Germania,de cind s-a introdus €uro,lumea este extrem de nemultumita,pentru ca valoarea banului a scazut f.mult!
Eu simt asta intradevar si in portofelul meu, cu 50 € nu mai pot sa cumpar ce cumparam inainte cu 100 de DM!
Deci 50 de €,nu mai sint ca 100 de DM,ci doar 75-80 de DM,ca valoare de cumparare!!!
Foarte multi,au rotunjit preturile sau au confundat € cu DM,adica dintr-o 1 marca au facut 1 €,in loc sa faca 0.50 de cent si lumea l-a inceput s-a lasat pacalit-a,cind auzea 1 € platea direct,fara sa se gindeasca ca de fapt sint 2 marci,deh suna putin la ureche!

Eu m-am dus odata sa beau o cafea,iar cind s-o platesc,i-am lasat chelneritei 1 €,adica 2 marci bacsis,avind impresia ca-i dau doar 1 marca!
Si multe,multe altele ca nici pina-n ziua de azi nu prea m-am obisnuit cu €,fiind desprins-a 12 ani de zile cu marca!
Alimentele s-au scumpit si iei tzaca daca nu iesti atent!
Noroc cu ALDI!
Ce sa mai lumea e tare stresata cu € si multi nemti,nici nu-si mai permit sa mearga in concediu si sa cutreiere lumea-n lung si-n lat!
Nemtii isi redescopera si reconsidera din punct de vedere turistic propria tara(Schwarzwald,Bayern,marea Nordului)
Deci din punct de vedere economic,Germania nu mai este din pacate cea fost,dar sa speram ca...


P.S.Pacat ca nu am mare talent l-a povestit,dar am sa mai revin cu povestiri din timpul scolii, despre sistemul german de invatamint,tema PISA(am facut scoala aici de la 13 ani) si sint multe lucruri ,nu prea frumoase de povestit,dar traite pe propria mea piele,daca v-a intereseaza, eu va povestec!!!

Alles Gute!





***Alba***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Daca tot au deschis "nemtoaicele" subiectul asta si au povestit asa de frumos, hai sa mai adaug si eu cate ceva.
Am citit la subiectul Elenei despre viata in Japonia cam in ce conditii se calatoreste pe acolo cu metroul si m-a socat! Aici transportul in comun este foarte bine pus la punct, ceea ce este vital pentru un oras mare precum Münchenul.Toate mijloacele de transport in comun circula din 10 in 10 min sau din 5 in 5 min (chiar si mai des in orele de varf).Inca nu mi s-a intamplat niciodata sa stau inghesuita sau sa nu reusesc sa urc! Peste tot exista locuri speciale pentru carucioare si , desi accesul e foarte simplu, lumea e amabila si se ofera intotdeauna sa ajute mamicile sa urce sau sa coboare carucioarele din autobuz, metrouri sau tramvaie.
Toate sunt foarte curate si moderne.Este o placere sa calatoresti! Statiile de metrou sunt foarte curate, dotate cu puncte de informare, harti, WC-uri, scari rulante, lifturi, tot confortul!
Exista si o foarte buna coordonare intre mijloacele de transport.De exemplu, ca sa ajung la metrou, trebuie sa merg cateva statii cu autobuzul.Ei bine, autobuzul ajunge exact la timp ca sa nu astepti prea mult si nici sa nu pierzi metroul.Daca intarzie vreun minut, nemtii fac reclamatii ca "de-aia platim impozite asa mari ca sa avem tot confortul".De altfel, punctualitatea este una dintre calitatile nemtilor pe care eu le apreciez.
Asa.Si acuma un minus: desi au construit o groaza de parcari supraetajate si garaje la toate subsolurile, in München este fffff greu sa gasesti un loc de parcare.Asta este unul din motivele pentru care preferam sa tinem masina in garaj si sa o folosim doar in afara orasului ca altfel riscam sa ne invartim ore intregi prin München fara sa putem parca!Si au un talent de a parca lateral bara la bara ceva de speriat! De multe ori ma opresc sa admir cate un sofer care incearca sa parcheze intr-un loc atat de ingust incat eu una nu m-as fi incumetat niciodata!Sunt foarte multe masini.O familie are in medie 2 masini.
Asta e! Traiasca U-Bahn-urile si S-Bahn-urile (adica metrourile) ca ajungi la destinatie rapid, sigur si comod!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Încep cu o precizare. În primul mesaj va spuneam ca-s multi americani prin zona si am trecut la Flohmärkte fara sa fac vreo legaturä. Ideea era ca am pus ochii pe niste solnite foarte faine din argint si m-am dus la Frau cu pricina si i-am spus clar si rar ,în englezä, ca vreau sä stiu cât costa. Ea m-a läsat mascä si mi-a spus cu cel mai new yorkez accent din lume cä mi le lasä pe amândouä la 25 de euro. Probabil cä am luat o fatza tragica de vitel la poarta nouä ca femeia s-s simtit datoare sa-mi spuna EA rar si clar, în englezä, cum stä treaba. Ea era dintr-un sat de pe lângä Karlsruhe si tinuse în gazdä niste americani:-))) Si spunea ca stie si vorbeste englezä de 50 de ani În târgurile astea cu atmosferä de bâlci, da' bâlci dintr-ala din romanele lui Sue nu ca la Plescoiu, gasesti tot felul de stergare, servete, cescute, fete de masä din damasc si alte chestii care le stiam de acasa de pe vremea prosoapelor chinezesti cu flori tinute in dulap "de bune". Am rämas surprinsä sa gasesc pânä si "coltzi" de cearceafuri (cine are bunici la tzarä stie ca vorbesc despre mansetele alea crosetate care se coseau de marginea cearceafurilor).
Toate obiectele de la perdele de pe vremea razboiului pânä la tastaturi de ultima generatie sunt impecabil întretinute,curatate, albite. Nemtii au simt al curateniei ceva de speriat, o manie. La noi în casä (locuim 3 familii într-o casa cu 2 etaje si 3 apartamente)Frau de la parter a fost nemultumita de femeia de serviciu ca atare i s-a spus "auf wiedersehen". (Frau de la parter are 50 si ceva de ani, nascuta în România, venita aici de când avea 2 ani...nu stie româneste, la etajul 1 sta o familie cu 2 copii fata are probabil vreo 15 ani si câtä toata seara la pian, baiatul vreo 18 si îi cânta combina toata seara , domnu' muträ de italian foarte volubil, doamna nemtoaica sadea zâmbitoare, atenta, säritoare si noi auslanderii la etajul 2). Frau de la parter sufera de manii..de exemplu închidea centrala peste noapte asa cä la un moment dat dârdâiam. Se ducea herr de la etajul unu, pe furis, si-o deschidea...în fine ca sa nu intram in conflict cu vecina de la parter i-am spus proprietarei ca poate ar fi o solutie sa luam un calorifer electric...asta s-a îngrozit pentru ca electricitatea e scumpä. Nu stiu ce-a vorbit cu tante de la parter cert e ca avem caldura la discretie si ne-a aratat si noua cum sa deschidem "robinetul" daca se mai întâmplä...Cu ocazia asta am mirosit noi ca tante de la parter nu se prea întelege cu restul casei si nici cu proprietara ...dar daca nu ar fi fost "evenimetul" asta nu ne-am fi prins niciodata ca astea doua vecine nu is cele mai bune prietene din lume. Nemtii nu se cearta, nu se tzigänesc, se fac ca nu väd. Deci ati înteles pânä aici ca personajul negativ e cucoana de la parter. S-a terminat cu femeia de serviciu ca atare s-a facut lista cu fiecare dintre familii care, când îi vine rândul la curatenie pe scarä (asta nu e ceva neobisnuit în Germania. In multe locuri se practica întretinerea holului casei si curtii de catre locatari.) Ea are în fatza usii un fel de gresie visinie...care a naibii sa fie oricât ai curatza ramân niste dungi...zici ca-i trece melcul prin fatza locuintzei. Asta când curätzam noi. Vede asta si ne zice sa nu mai facem la ea la usa ca ea isi face singura!!! Pfuiii am cumparat cele mai bune solutii de spalat pe jos, cârpe speciale etc...Melcii la locu' lor ... într-un târziu am aflat si eu de existentza "glantz-ului" o solutie care face sa luceasca totul si "omoarä" si melcii. Când ne-a vazut cu glanzul ne-a laudat mult si repede în limba ei. (Mare bine mi-a facut...asa am descoperit si eu glantzul de pahare sa scap si eu de "melcii" din chiuveta). Si acum sa va spun cea mai dureroasa faza care ma complexeaza de câte ori dau cu ochii de ea. În Germania gunoiul se strânge pe cäprärii la modul cel mai draconic ( in US recycle e un copil dulce...de care îmi e realmente dor)adica resturi de mâncare aruncate la bio dar în punga e hârtie, cartoanele le strângi frumos si le arunci când e ziua de aruncat cartoane, resturi menajere în tomberoane speciale, pantofii vechi ..în tomberoane speciale amenajate prin oras, bateriile uzate le duci la magazine, sticlele cu "pfand" (garantie) le duci la alte magazine...sticlele obisnuite le-am aruncat în tomberon în curte unde scria "glass" (daca scria sticla, sticla am pus) etc. La cel mai serios mod va spun ca nu stiu unde sa arunc hainele de care vreau sa scap sau sosetele (nu zic de kilots ca mi-e jenä)... Oricum ne-am adaptat stilului si sâmbäta ne plimbäm de ne ies ochii din cap. Într-o sâmbätä venim pe seara de la "Cubanita" (o terasa cu specific mexican) si la parter ne întâmpina vecina cu vecinu (el vorbeste englezä). Noi de-abia ajunsesem în Germania de 2 säptämâni si amushinam terenul ca niste ogari afgani. Vecinul ne explica pe întelesul nostru ca sticlele se duc NUMAI la acele tomberoane care le vedem pe la capätul sträzilor si le aruncam "sticlä verde la sticlä verde, maro la maro si alba la alba"...Deci täntitza ne umblase în sacu' de gunoi sä vadä ce aruncäm si ne pusese sticlele la usääääääää (Noroc ca ne respectasem numa' cu sampanii si vinuri scumpe...deh exploram si degustam ). Asa ca de câte ori o vad nu stiu cum sa fug. O datä mäturam frunzele din curte si avem tomberon special de frunze (da???!!!!) si pun eu o galeata de frunze ( pt cine-o mai sta la casä cu foiose în poarta) în tomberonu' pricinos si vine spaima aia de Frau si-mi zice sa le las pe trotuar la radacina unui artzar cä le strângem acolo cä vine municipalitatea sa le ia si oricum se umple tomberonul din curte etc. Oricum ideea era ca am reluat trasel cu maturatul in sens invers si le-am remäturat cätre artar. Si afara bätea vântul...
Spalä rufe în fiecare zi (absolut în fiecare zi) si ocupä toate sârmele...ca atare eu plantez rufele prin casä:-( etc. La un singur lucru am luat-o si m-am muncit sa fac asta dat fiind ca nu-mi place: la spälat geamuri..cum o väd cä iese cu câinele la plimbare cum mä apuc si frec geamurile...e adevarat ca o înversunez si când se întoarce le spalä si ea...da' ale mele-s mai mici
Oricum în genere în Germania este curat pe sträzi si prin locurile prin care se mai perindä oamenii (gen stranduri)...În parcuri rämân multe, multe cutii de bere...da' seara se face curatenie generalä si dispar la recycle

Ich danke Ihnen für Ihren Besuch! (acä multzam fain de vizitä)
päpä

PS: În Germania se face bâlci cu comedii, cu casa groazei, cu vatä pe bätz si turta dulce

Sä fim senini!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

quote:
Originally posted by Camelia

Daca tot au deschis "nemtoaicele" subiectul asta si au povestit asa de frumos, hai sa mai adaug si eu cate ceva.
Am citit la subiectul Elenei despre viata in Japonia cam in ce conditii se calatoreste pe acolo cu metroul si m-a socat! Aici transportul in comun este foarte bine pus la punct, ceea ce este vital pentru un oras mare precum Münchenul.Toate mijloacele de transport in comun circula din 10 in 10 min sau din 5 in 5 min (chiar si mai des in orele de varf).Inca nu mi s-a intamplat niciodata sa stau inghesuita sau sa nu reusesc sa urc! Peste tot exista locuri speciale pentru carucioare si , desi accesul e foarte simplu, lumea e amabila si se ofera intotdeauna sa ajute mamicile sa urce sau sa coboare carucioarele din autobuz, metrouri sau tramvaie.
Toate sunt foarte curate si moderne.Este o placere sa calatoresti! Statiile de metrou sunt foarte curate, dotate cu puncte de informare, harti, WC-uri, scari rulante, lifturi, tot confortul!
Exista si o foarte buna coordonare intre mijloacele de transport.De exemplu, ca sa ajung la metrou, trebuie sa merg cateva statii cu autobuzul.Ei bine, autobuzul ajunge exact la timp ca sa nu astepti prea mult si nici sa nu pierzi metroul.Daca intarzie vreun minut, nemtii fac reclamatii ca "de-aia platim impozite asa mari ca sa avem tot confortul".De altfel, punctualitatea este una dintre calitatile nemtilor pe care eu le apreciez.
Asa.Si acuma un minus: desi au construit o groaza de parcari supraetajate si garaje la toate subsolurile, in München este fffff greu sa gasesti un loc de parcare.Asta este unul din motivele pentru care preferam sa tinem masina in garaj si sa o folosim doar in afara orasului ca altfel riscam sa ne invartim ore intregi prin München fara sa putem parca!Si au un talent de a parca lateral bara la bara ceva de speriat! De multe ori ma opresc sa admir cate un sofer care incearca sa parcheze intr-un loc atat de ingust incat eu una nu m-as fi incumetat niciodata!Sunt foarte multe masini.O familie are in medie 2 masini.
Asta e! Traiasca U-Bahn-urile si S-Bahn-urile (adica metrourile) ca ajungi la destinatie rapid, sigur si comod!



DA,DA,DA...Oamenii sunt asa de dragutzi si daca te vad alergând dupa tramvai îl tzin în loc pânä ajungi sä te urci. Sunt foarte atenti cu mämicile si cu copiii.
Parcarile îs ceva de groaza lumii dar totusi ca în Boston n-am vazut nicaieri -acolo parcau pe strada pe 3!!! rânduri....si din 4 benzi ramânea una pt circulat si intr-un sens si-n celalat- asa ca stam un pic mai bine.
SI ACU' INTREBARE: CE MANÂNCÄ NEMTOAICELE DE E PLINA TZARA ASTA DE GEMENI?????????

päpä

Sä fim senini!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadne spune:

alba, povesteste-ne te rog despre sistemul de invatamant!!!!!!!!!!!!!



Mergi la inceput