Nasi de botez!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

quote:
Eu citind postarea cu sfaturile parintelui Cleopa am inteles altceva, ca nasul se leaga cu parintii (de fapt mama) copilului prinr-o legatura spirituala, si interdictia apare deci intre mama copilului si nas, nu se mai pot casatori.



Si interdictia ramane perfect valabila intre familia nasilor si familia copilului botezat.

Smerenia este regina virtutilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Daca vor sa boteze ca si cuplu, atunci trebuie sa fie cununati religios.
Daca nu, atunci ea poate foarte bine sa fie nasa singura, sa ia copilul in panza de mir dupa botez, iar el sa fie efctiv partenerul ei si atat.Dar astfel, nasa copilului e doar ea singura !
Noua asa ne-au botezat fetita niste prieteni buni, necasatoriti si ne-am interesat special la biserica, la preotul care urma sa faca slujba respectiva. Pe certificatul de botez al fetitei e trecuta doar ea ca nasa.
Faptul ca s-a dovedit ca am ales gresit o pereche necasatorita sa ne boteze copilasul si ca sunt paraleli cu orice, e partea a doua ! "Spaga noastra !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

eu am alta problema cu botezul. sapt viitoare vom boteza o fetita. ieri am aflat ca de fapt vom fi 2 perechi de nasi, chestie care pe mine ma deranjeaza teribil si nici nu mi se pare ok. de fapt nas este cel care tine copilul si cel care-l primeste de la preot. atunci ceilalti ce rost mai au?
cum se desfasoara de fapt botezul cu 2 perechi de nasi? cine si ce cumpara pentru bb? eu deja i-am luat de toate

mada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "Atributii&indatoriri de nana bebe"
postat de oanaDo, 13/06/2005, 08:54:25


Fetelor, de azi dimineata de la ora 1, am o finuta de 3,2 kg.,sanatoasa tun si frumusica foc.Sunt tare emotionata si am fost cu fina mea in maternitate inca de la inceputul travaliului.
Sunt o viitoare nasa a bebitei ( tinara si fara experienta in ceea ce va urma sa fac).
Va rog pe voi, care ati mai trecut prin asa ceva sau pentru care nana copiilor vostri a tinut cont de obiceiurile nasterii unui prunc, sa-mi spuneti ce trebuie sa fac, incepind de acum - scoaterea din spital....Trebuie sa iau bebitei hainute????
Va pup dulce...

Oana



raspuns postat de Raza de soare, 13/06/2005, 10:19:45

Ce se face, nu prea stiu, las expertele sa-ti spuna. Eu doar va felicit pe aman...trei: bebe, mami si mataluta.
Sa fiti sanatoase !!!

Raza de soare



raspuns postat de bruxinha, 13/06/2005, 11:43:26

Io stiu ca trebuie sa-i iei hainute, paturica, in fine, absolut tot, astfel incat sa poata pleca din spital complet imbracata. Deci te orientezi, pachetul de scutece, camasuta, caciulita, salopetica, paturica, botosei, vezi tu.
Distractie placuta la cumparaturi, si multa sanatate la bebelusha.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "Nasa de botez"
postat de Lona, 02/05/2005, 00:02:15


Nu stiu daca exista acest subiect, eu nu l-am gasit. peste o saptamana botez un bb scump foc, si sunt cam panicata. Ce trebuie sa fac? oare voi face fata? Sunt cu tot sufletul alaturi de el, dar am tot felul de intrebari in minte. De exemplu, il voi putea imbraca la biserica destul de repede? Sunt multi ani de cand fiul meu era bb, am uitat cum era, si ma tem. Hristos a inviat!



raspuns postat de adusca, 02/05/2005, 01:47:14

Ai sa te descurci minunat Lona. La biserica esti ajutata de moasa la imbracat copilutul, pt tine cel mai greu....daca se poate numi asa:)..este sa tii copilutul in brate cat dureaza slujba...daca tine mult s-ar putea sa planga, si ti se rupe inima, ma rog, eu am vorbit cu el cat timp canta popa (am trei fini de care-s mandra foc, si as mai vrea). Cel mai important cand increstinezi un copil este sa o faci din tot sufletul si cu toata dragostea...nu degeaba se spune ca nasii sunt parintii spirituali ai copilului. Si vad ca tu o faci cu multa dragoste, deci va iesi perfect.
Ah, momentul pt care aveam eu mereu emotii era baia, pregatirea ei...si asta difera de zone si sexul copilului. Baia i-o pregatesti atent, se pun tot felul de lucruri in cadita...petale de flori, sub cada bani, caiete sa invete bine, iar ce m-a distrat enorm....este faptul ca la baieti se pun doo nuci ca sa aiba....si anume oole mici si tari ca nucile
Iar copilul trebuie spalat bine, se spune ca nasa trebuie sa-i atinga fiecare portiune din corp la baie, sa nu omita nici un cm patrat de piele...sa nu aiba strumfu probleme cand va creste mare, sa fie sanatos. Apa din cadita se arunca afara, la radacina unui copac sanatos, ca finutu sa creasca vanjos ca el. Inca ceva, daca au loc mai multe botezuri, mare grija sa nu schimbe careva crisma copilului (la al meu a vrut s-o faca)....se spune ca va fi legat pe viata de respectivul si orice-ar face, tot cu ala se va casatori (bine-ar fi sa fie de sex opus). Sunt doar obiceiuri si chestiuni in care nu cred, dar nu am vrut sa risc tocmai cu finutii mei....asa ca am facut totul conform vorbelor din batrani.
Mie imi placea enorm sa le aleg trusoul, cele mai frumoase si extravagante hainute.
Iar nasu....el doar sa fie pregatit cu banu



raspuns postat de Inger alb, 02/05/2005, 06:51:13

De ce nu raspund mai multe pers...care au botezat. Sau nu ati botezat? Am si eu botezul baiatului meu . Si trebuie sai iau nepoticai mele din par. Era frumos daca se discuta mai mult pe acesta tema binenteles cine stie daca tot adeschis aces subiect Lona.

Era bine, daca era cineva din moldova,oltenia etc...e frumos sa stim mai ales ca traditia putin difera.

Ex. pe nepotica mea, a botezato sora cumnatei mele este olteanca. Fratele doreste sai iau eu din par, pt. ca la olteni cica se rupe doar painea in fine nici eu nu stiu prea multe.



raspuns postat de Darria, 02/05/2005, 21:48:54

Lona: pentru tine o sa fie foarte usor la imbracat deoarece ai avut bebei mititei. Noi nu avem bebei inca dar ne-am descurcat. Stai linistita, nici un copil nu raceste la botez. Noi am avut 2 botezuri pana acum si la nici unul nu a intervenit moasa(la biserica). Nu au plans in timpul slujbei iar daca plange: e copil si e normal. Oricum iti spune preotul ce trebuie sa faci si are rabdare la imbracat si dezbracat. Baita se face la o saptamana de la botez. Moasele s-au limitat doar la a pregati apa(temperatura apei + flori) iar restul l-am facut noi.
Inger alb: cate bordee atatea obicee. Noi am asezat un colacel pe capusor si am taiat motul. Colacelul a ramas intreg iar eu nu stiu nimic de ruptul painii. Apoi se taie si unghiutele. Stiu ca numai nasii fac asta.



raspuns postat de Lona, 03/05/2005, 10:18:46

Va multumesc mult. Inger alb, am participat de curand la o un mot (asa se numeste in Dobrogea luatul din par, la un an). S-a petrecut asa: Nasa i-a legat copilului o suvita de par cu o fundita rosie. Apoi a rupt deasupra capului lui un cozonac in patru, sub forma de cruce. Apoi i-a taiat, cu mare grija, suvita, iar nasul i-a intins fetitei o tava pe care erau mai multe obiecte: bani, stilou, oglinda, caiet, o bijuterie, un pahar, o floare, telecomanda(!), o masinuta, o papusa etc. Fetita a luat stiloul si telecomanda, de unde toata lumea a tras concluzia ca se va face reporter TV. Apoi s-au oferit darurile (nasa i-a pus in urechi cercei noi) si, bineinteles,toata lumea s-a veselit la traditionala petrecere. Trebuie sa va spun ca si invitatii au avut, in dreptul locului la masa, cate un dar - o poza mica a sarbatoritei, pusa intr-o rama draguta. Nu stiu daca darul pentru oaspeti este obligatoriu, gestul este cam costisitor, dar toata lumea are acum poza fetitei, si de cate ori povestesc despre acest eveniment o arata celor prezenti.



raspuns postat de Inger alb, 04/05/2005, 11:14:26

Eu una debea astept sai iau din par moacai, so pup dragalesc debea astept. Si mai ales luna august este cea mai bogata pt. mine. Ziua de nastere(a mea), botezul(baiatului), nunta (noastra), motul (nepoticai) si ultima ziua mamei mele de nastere . Ce ziceti fetelor!



raspuns postat de nushulica, 06/05/2005, 17:09:30

eu am botezat un baietel cand aveam 23 de ani si am avut niste emotii foarte mari pentru ca nu stiam ce sa fac si cum...si la biserica nu a plans deloc in schimb la cumatrie la baie a plans mititelul de cand l-am bagat in apa si pana l-am scos si eu impreuna cu eldin cauza ca nu stiam de ce plange si toti stateau si se holbau la mine si veneau si cu idei ba sa-i suflu cu busuioc ba sa0i dau si pe la urechiuse nu stiu cu ce si eu am cedat si m-am pus pe plans si pana am terminat baia am plans continuu cu finutzul la un locacum cand ma gandesc imi vine sa rad dar atunci aveam niste nervi...
dar tu lona nu trebuie sa-ti faci probleme ca doar ai si tu copii si ai ceva experienta si sigur nu vei pati ca mine
succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "nasi de botez pt prima data"
postat de Alecsia, 24/02/2006, 15:30:29


Buna,

O prietena mi-a propus mie si prietenului meu sa-i botezam fetita. Noi am vrea, dar am tot auzit in jur ca e bine sa botezi prima data un baiat ca sa ne mearga bine si noua si copilului. Si mai ales ca nu e bine sa botezam caci nu sintem casatoriti ,ca nu va merge bine copilului. Sintem ortodoxi.
Noi acum sintem tare dezorientati . Ce ma sfatuiti sa fac? Sint doar superstitii??



raspuns postat de irina.c., 24/02/2006, 16:18:18

Normal ca sunt superstitii.Cu exceptia faptului ca nu puteti boteza tu si prietenul tau fara a fi casatoriti,nu fiindca "merge rau copilului"(superstitie) ci pentru ca fiind amandoi nasii copilului deveniti cumetri,adica rude spirituale.Iar casatoriile intre rude spirituale sunt interzise.Solutia e sa fie doar unul din voi nasul.Oricum,mai discutati si cu preotul si uitati de babetismele astea de genul"prima data trebuie sa botezati un baiat"

Irina si bb Ilinca(26 apr '04)



raspuns postat de kriss79, 24/02/2006, 19:08:00

Sunt doar superstitii!Eu si sotul am botezat-o pe finutza noastra cu 3 luni inainte de a ne casatori si nu au fost probleme.Tocmai a implinit un an, e sanatoasa, noi la fel, nu cred in astfel de superstitii. Intr-adevar preotul ne-a spus ca nas sa fie unul din noi,desi nu a insistat foarte tare,eu am tinut-o in brate in timpul botezului, dar pt toata lumea noi impreuna suntem nasii ei.
Sa-ti traiasca finutza(daca va hotarati) si nu-ti fa probleme pt, superstitiile care circula in popor!

Cristina S.



raspuns postat de adda, 24/02/2006, 19:11:12

Si eu zic la fel, Alecsia. Sunt doar superstitii, nu-ti fa nici o grija in privinta asta.

Intr-adevar, nu puteti boteza amandoi fetita pentru ca deveniti rude spirituale. Cel mai bine ar fi s-o botezi tu (nasul e bine sa aiba acelasi sex cu finutul):
"Nasul trebuie sa fie crestin ortodox510 (Sf. Simion al Tesalonicului, Despre Sfintele Taine, cap. 62, trad. rom. p.73 si Randuiala inaintea Sf. Botez, in "Molitfelnic", ed. 1937, p. 14) si bun credincios, in varsta si de acelasi sex cu pruncul ce se boteaza. Nu pot fi nasi parintii copilului. Este bine ca pentru fiecare nou botezat sa fie numai un nas. Nasul este dator sa se ingrijeasca de viata religioasa si morala a finului sau si la vremea cuvenita sa-l invete adevarurile credintei crestine. Sa-i fie invatator si indrumator in cele sufletesti, sarguindu-se a face din el un bun credincios si vrednic madular al Bisericii in care a intrat prin Botez. La randul sau, finul este dator sa asculte pe nas si sa-l respecte, la fel ca pe parintii sai dupa trup." (extras de pe situl Patriarhiei Romane: http://www.patriarhia.ro/invatatura/index2.php?page=207)

Pentru linistea ta sufleteasca, intreaba si un preot si vei vedea ca n-are absolut nici o legatura sexul primului copilas botezat cu modul in care va decurge viata voastra.



raspuns postat de Darria, 24/02/2006, 20:39:55

Sunt bazaconii Se spune ca e bine sa botezi si fetita si baietel ca sa ai la randul tau fetita si baietel dar si asta e de la babe luare aminte
Noi avem botezate doua fetite pana acum.

Da, nefiind cununati religios nu puteti boteza impreuna pt. ca deveniti rude - stiu de la preoti.

La primul botez nu am stiu, preotul nu ne-a intrebat si am botezat impreuna nefiind casatoriti. La al II-lea ne-a intrebat parintele si nas a fost doar unul din noi. Ne-a spus ca atunci cand o sa ne casatorim sa-i spunem preotului. Am uitat sa-i spun preotului inainte si mi-am amintit cand am dus lumanarile(la o saptam. de la casatorie) la biserica. Ne-a spus ca nu-i nimic, taina casatoriei a "anulat" rudenia si ca sa stam linistiti.
Nas este acel care tine copilul in brate in timpul unor rugaciuni: la lepadare, cand o scoate din apa, la impartasirea de dupa botez si mai sunt cateva - tot de la un preot stiu asta(de la cel de la al II-lea botez). In rest copilul poate fi tinut in brate in timpul slujbei si de catre partener - asa am procedat noi.



raspuns postat de MirelaV, 24/02/2006, 21:46:24

eu am botezat...nemaritata...o fetita acum 4 ani si ceva..
nu m-am luat dupa superstitii si dupa ce spun babele. ei mi-au propus..eu am acceptat inca de cand era bb in burtica..si cam asta e.
daca simtiti k asta vreti..nu stati pe ganduri
succes!

MirelaV



raspuns postat de Alecsia, 25/02/2006, 20:10:30

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Se pare ca parintii s-au razgandit si au ales pe altcineva. Asta e, e dreptul lor si noi le-am respectat dorinta.



raspuns postat de Dory232002, 05/04/2006, 11:26:17

Si eu zic la fel, doar superstitii!

DORY & ALEXANDRA DENISA



raspuns postat de BIENCUTA, 15/04/2006, 23:30:14

alecsia nu te mai lua dupa toate prostiile.sa botezi un copil este bine oricum.nu conteaza daca esti casatorita sau nu,sau daca este baiat sau fata .sa fie sanatosi si voi la fel.eu pe 3 iunie botez pt. prima oara o fetita superba pe nume Alexia ioana Teodora.si eu la inceput am zis sa botez un baiat dar am intrebat la noi la manastire si preotul a zis ca nu conteaza ce este ci sa o facem cu dragoste si daruire.aswa ca dai inainte.te pup si mai vorbim nasica

floroiu bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana789 spune:

Buna fetelor,

De curand mi s-a propus si mie si sotului meu sa botezam copilasul unei verisoare de-ale tatalui meu care locuieste in acelasi sat unde locuiesc si parintii mei de vreo 9 ani. Chestia e ca pe mine nu prea m-a incantat ideea iar sotul meu a spus nu din start cand i-am zis despre botez.
Eu cu verisoara tatalui meu (pe care al meu sot nici nu o cunoaste nici pe ea nici pe sotul ei) am avut o relatie de amicitie vreo 3-4 ani (in vacante cand mergeam la bunici care s-au mutat la tara cand eu deja eram maricica) insa de vreo 10 ani incoace ne-am vazut extrem de rar, o data la 2 ani cred si nici atunci mai mult de 5-10 minute, eu mi-am vazut de facultate chestii, ea a ramas o fata de la tara cu 10 clase. Problema nu ar fi ca ea este inculta si vezi doamne eu ma cred superioara dar sincer nu stiu ce relatie am mai putea avea noi doua acum cand avem preocupari si idei total diferite iar sotul meu dupa cum il stiu nici nu ar avea ce sa discute al ei sot care a trait la tara cunoaste munca campului, nu are internet (in sensul ca mai sunt si oameni de la tara care sunt mai informati, mai la curent cu tehnologia etc.)- efectiv nu vad ce subiecte de conversatie ar putea aborda vreodata, neavand nimic in comun unul cu altul. Eu as mai avea sa zicem subiecte trase de par de vorbit cu verisoara tatalui.

Ideea e ca nici nu stiu de ce ne-a ales pe noi doi si nici nu situ ce asteptari ar avea de la noi in calitate. Mie mi-ar fi drag sa botez un copilas, eventul sa ma implic uneori cu un sfat in educatia lui insa noi locuim la 400 km departare de ei si nici nu vad sincer ce relatie ar putea exista intre noi.

Ai mei parinti zic ca nu trebuie decat sa vin la botez , ma rog sa-i cumpar hainute, sa-i dau niste banuti, insa mai mult nici nu as vrea sa ma implic (decat cel mult un sfat sa le dau sa zic) si atunci nu stiu daca e corect fata de copil nici nu stiu ce cerinte ar avea ei pe viitor fata de noi.

Practic ai mei parinti insista foarte mult cu acest botez ( ca e bine sa botezi), eu si al meu sot nu prea am vrea pentru simplu fapt ca nu vrem sa dezvoltam o relatie cu eventualii fini pe viitor in sensul ca sa trec pe la ei o data pe an nu as avea o problema, dar nu sa ma invite la nu stiu ce evenimente (de ex. ziua fetitei sau alte evenimente in familie, sarbatori etc.)

Sincer nu stiu ce sa fac pentru ca cum am zis nu stiu ce asteptari ar avea ei de la noi, desi parintii mei zic ca nici una, eu o cunosc pe acea vara si familia ei, daca ne cuscrim probabil vor vrea o relatie mai stransa ceea ce clar nu pot sa-i ofer.
Ce ma sfatuiti sa fac si daca e sa o refuz cum pot sa o fac politicos fara sa jignesc pe nimeni???
P.S.: Eu si sotul nu suntem cununati religios ci doar civil, am inteles ca asta ar fi o problema sau nu daca am vrea sa ne casatorim religios pe viitor, deoarece devenim parinti spirituali???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Parerea mea este ca daca botezi trebuie s-o faci din suflet si sa fii cu adevarat parinte spiritual al copilului. In acelasi timp este bine sa botezi, sa crestinezi un pui. Daca nu doresti cu adevarat acest lucru, mai bine nu o faci.
Nu are nici o importanta cum relationezi cu parintii si daca ai subiecte de discutie, poti sa fii nasa copilului si daca nu petreci cu parintii.
Si da, trebuie sa fiti cununati religios. Daca botezi singura, esti numai tu nasa, nu si sotul, atunci nu cred ca trebuie. Aici ar fi bine sa intrebati preotul, daca va hotarati sa botezati.


Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Dana, eu am aceeasi parere.Daca nu -ti doresti din tot sufletul acest lucru,mai bine nu o faci!De ce nu o boteaza parintii tai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Pai daca sotul nu vrea si tu ai retineri nu botezati! Simplu!
Ii spui verisoarei ca sotul tau nu e de acord si gata.

Mergi la inceput