Nasi de botez!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loredanap spune:

cand l-am botezat pe sebi nasii lui erau casatoriti doar civil si am intrebat preotul daca e nevoie sa fie cununati religios si mi-a zis ca trebuie cununati.asa ca nasii au fost nevoiti sa se cunune si religios pt ca altfel deveneau rude spirituale asa cum a zis si irina.c.

LORI si SEBI(21 IAN 2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Deci, in August 2003, eu si logodnicul meu am botezat un baietel. Noi am tocmit cu preotul si nu ne-a intrebat absolut nimic, nici daca suntem casatoriti, nici daca nu suntem! La anul in iulie facem nunta si mai vorbim atunci... Nu cred o iota din ce s-a spus aici!
Adica daca ai mai fost casatorit si iti face preotul dezlegare te mai poti casatori dar daca ai botezat nu te mai poti casatori? Mi se pare o aberatie...sincer! Nu are nici o logica!

"Siguranta vine din statornicie, sclipirea din cunoastere, caldura sarbatorilor vine din inimile noastre. Craciun Fericit voua si familiilor voastre si un calduros La multi Ani!"
Roxxy

Daca vreti sa ne cunoastem :)
Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

quote:
Originally posted by bibyrox

Deci, in August 2003, eu si logodnicul meu am botezat un baietel. Noi am tocmit cu preotul si nu ne-a intrebat absolut nimic, nici daca suntem casatoriti, nici daca nu suntem! La anul in iulie facem nunta si mai vorbim atunci... Nu cred o iota din ce s-a spus aici!
Adica daca ai mai fost casatorit si iti face preotul dezlegare te mai poti casatori dar daca ai botezat nu te mai poti casatori? Mi se pare o aberatie...sincer! Nu are nici o logica!

"Siguranta vine din statornicie, sclipirea din cunoastere, caldura sarbatorilor vine din inimile noastre. Craciun Fericit voua si familiilor voastre si un calduros La multi Ani!"
Roxxy

Daca vreti sa ne cunoastem :)
Creatiile mele




Eu zic sa stai linistita si sa nu te sperii din cauza asta. Fiecare preot spune altceva si eu n-am auzit nici un preot sa te intrebe cand te cununi religios daca ai botezat impreuna cu viitorul sot un copil. Casa de piatra si o nunta ca-n povesti va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Nasi nu trebuie sa fie casatoriti,nici daca sint perechi,nici daca e unul singur!
Ce ciudatenie mai e si asta?
Eu inteleg sa fim credinciosi si sa urmam anumite legi scrise sau nescrise,dar unele chestii scoase din diferite capete (si nu ma refer la nici una din voi!!!) sint pur si simplu absurde!!!
Cind am botezat gemenii,nasa lui Yannis avea 15 ani!
Ce ar fi trebuit atunci? Sa o arunce preotul din biserica pt ca e mica si necasatorita?
LA MULTI ANI TUTUROR!



POZELE NOASTRE: aici www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33733" target="_blank">GEMENII

POZE NOI La multi ani!
Theodora,Alexandros & Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonic spune:

cred ca religia ortodoxa se refera sa fie casatoriti religios - adica sa nu traiasca in pacat(sexul in afara casatoriei).Bineinteles aceasta problema nu se pune daca cei doi au o relatie platonica, pura, sau una de rudenie in care oricum se exclud relatiile sexuale.Obiceiurile de botez difera atit de mult-chiar in cadrul aceleasi religii si aceluiasi oras, iar parerile preotilor nu concorda niciodata, asa ca cel mai bine e sa gasiti o solutie de bun simt. Sincera sa fiu si eu am preferat un cuplu casatorit unuia care traia in concubinaj, in primul rind pentru ca nu sunt de acord cu adulterul si cu relatia dintre ei , dar asta o stie fiecare in functie de situatia individuala. Daca alegi un cuplu casatorit si legal si religios, dar care nu respecta taina casatoriei, e acelasi lucru. Simplu fapt ca te-ai cununat la biserica nu te face un bun crestin,si implicit un bun nas. Crea ca toti cunoastem o multime de astfel de cazuri....

catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusha1 spune:

Am un vecin preot si chiar m-am interesat deoarece pe 29 ianuarie am si eu botezul baietelului mei si a spus clar ca nasii de botez nu trebuie sa fie casatoriti, ci doar nasii la cununie. Dar ca si cei de la cununie pot sa fie necasatoriti, insa trebuie sa primeasca dezlegare de la preot. Deci la botez un NU concis!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamunti spune:

Nu,nasii de botez nu trebuie sa fie cununati.Nepoata mea are ca nasa de botez pe sora cumnatului meu si ea nu e casatorita.Asta e valabil numai la casatorie.Atunci nasii trebuie sa fie cununati religios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect postat initial de miha_em, 15/01/2005, 19:58:46

Am o dilema. Fetita mea a fost botezata de prietenii nostrii cei mai buni dar care NU sunt si nasii nostrii de cununie. Sunt doar nasii ei. Nasa ei a nascut un baietel acum cateva saptamani si sunt in cautare de nasi ca sa le boteze pruncul. Mai in gluma mai serios a venit vorba ca ce ar fi daca l-am boteza noi. Oare este posibil din punct de vedere teologic? A mai intalnit cineva cazuri de genul asta? Teologic noi nu suntem finii lor. Ce parere aveti? Astept raspunsurile voastre.

Multumesc mult!



raspuns postat de alinabratu2000, 15/01/2005, 20:08:55

Pai baiatul nasilor nu devine automat nasul mic al fetei tale, sau asta e valabil doar la nunti? Intreaba un preot.



raspuns postat de ADINUTZA, 16/01/2005, 20:17:43

Ce complicat va fi pt fetita voastra - sa fie fina finilor si nasa nasilor,nu?
Teoretic orice este posibil dar practic nu am mai auzit de o asemenea situatie. Mai bine intrebati la biserica.



raspuns postat de danamunti, 07/02/2005, 01:54:10

Ce incurcatura!Mai bine eu zic sa intrebi un preot caci suna cam aiurea totul.

N-o sa se mai inteleaga care e nasul si care e finul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Irina, eu cred ca e o confuzie, esti sigura ca ai inteles bine, scuze nu vreau sa ofensez pe nimeni, insa nici eu pana acum nu am auzit de faptul ca nasii daca sunt necasatori atunci cand boteaza copilul nu se mai pot casatori dupa, deoarece devin parintii spirituali ai copilului, dar gandeste-te la cei care sunt deja casatoriti, ce fac? ar trebui sa divorteze? .... eu zic ca ceva e wrong aici, ca doar ei nu si-au devenit parinti spirituali unul altuia ci numai copilului botezat.

Eu citind postarea cu sfaturile parintelui Cleopa am inteles altceva, ca nasul se leaga cu parintii (de fapt mama) copilului prinr-o legatura spirituala, si interdictia apare deci intre mama copilului si nas, nu se mai pot casatori.
Nasul se leaga cu finul si cu parintii lui " printr-o rudenie spirituala, care este mai mare decat cea dupa trup, deoarece el se numeste parinte duhovnicesc " dupa Canonul 53 al Sinodului VI Ecumenic. "

Smerenia este regina virtutilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Si rapsunsul la intrebarea lui Lorellay,

deci nasul sau nasa nu trebuie neaparat sa fie casatorit, de ex. sora mea (care era necasatorita atunci) i-a botezat copilul fratelui meu.

Smerenia este regina virtutilor.

Mergi la inceput