acufene

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns april spune:

Ma faci sa rad Manu....cum sa scapi de ceva ce o sa luam cu noi si dincolo???....

Acuma serios, sanse nu prea avem sa scapam de acufene. Doar sa le reducem intensitatea din cand in cand. Si asta e ceva, insa adevarul e ca te cam obisnuiesti cu ele. Incerc sa le ignor. Uneori reusesc, alteori ma inving ele....in special cand sunt nervoasa. Agitatia care mi-o da aceasta boala ma deranjeaza. Momentele cand simti ca-ti crapa capul....sau ca iti vine sa urci pe pereti de la zgomotul asta infernal.....sau cand nu poti asculat o muzica asa cum o faceai in tinerete pt ca nu te lasa "ele".....si multe altele......E o boala egoista ce nu ne lasa sa ne odihnim.

Am o prietena, fosta forumista aici, care si ea sufera de aceeasi boala si a inceput demersurile pt o asociatie a celor suferinzi de aceasta oribila boala. Felicitari ei pt initiativa, iar cand stiu mai multe va anunt. O sa facem intalniri sa ne sustinem reciproc.

Acufenicii Anonimi (AA).......a nu se confunda cu cealalta organizatie AA

fulguletzul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

De 4 ani suport si eu cu stoicism tiuitul permanent in urechi. Cand a aparut, eram foarte optimista ca o sa scap. Medici peste medici, tratamente peste tratamente, toate fara nici un rezultat. Un singur medic mi-a spus ca trebuie sa ma impac cu aceste acufene si sa incerc "sa convietuiesc" cu ele pt ca nu voi scapa NICIODATA. Boala se cheama tinitus. Si mi-a mai spus sa nu ma enervez, sa nu stau in zgomot, dar nu se poate asa ceva, am o meserie foarte stresanta si cu mult zgomot. Am observat ca acufenele se amplifica la frig, vant puternic, zgomot, nervi, oboseala. Am si discopatie cervicala, o alta cauza a acestui tiuit enervant.
Daca la inceput eram increzatoare si imi doream sa scap, acum m-am impacat cu ideea, dar nu inainte de a trece printr-o faza asemanatoare cu depresia . Mai am momente cand imi vine sa ma dau cu capul de pereti, mai ales atunci cand simt ca imi fierb si capul si urechile, dar trec repede peste, nu am incotro, deja aceste acufene fac parte din mine . Sper, totusi, ca intr-o zi sa se gaseasca un tratament pt asa ceva.
Va doresc sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Imi pare rau sa vad ca tot mai multa lume sufera de aceasta boala.
Da, ipearina, parca am avea o oala sub presiune in cap...asta e senzatia. Si eu am o spondiloza cervical ce amplifica mult acufenele. Nici de spondiloza n-o sa scap...asa ca musai sa ne obisnuim. Nu stiu daca noi o sa mai apucam ziua cand se va descoperi vreun tratament, insa speram.

fulguletzul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManuBubu spune:

Fetelor, cum acufenele mele au devenit deja permanente, mai caut din cand in cand pe internet informatii. Am gasit recent o clinica Orl particulara in Bucuresti care trateaza cu laser. Voi face saptamana asta o programare. Am citit despre voi ca ati incercat tot felul de tratamente, laserul se inscrie printre ele? Macar sa stiu ce sanse am, ca de incercat tot vreau sa incerc.

Bubu a crescut, s-a facut o gargarita dulce...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

quote:
Originally posted by ManuBubu

Fetelor, cum acufenele mele au devenit deja permanente, mai caut din cand in cand pe internet informatii. Am gasit recent o clinica Orl particulara in Bucuresti care trateaza cu laser. Voi face saptamana asta o programare. Am citit despre voi ca ati incercat tot felul de tratamente, laserul se inscrie printre ele? Macar sa stiu ce sanse am, ca de incercat tot vreau sa incerc.

Bubu a crescut, s-a facut o gargarita dulce...

Nu ne mai jucam pentru ca imbatranim. Imbatranim pentru ca nu ne mai jucam.


eu n-am facut asa ceva. te rog da-ne si noua informatii despre aceasta clinica, dr, etc si tine-ne la curent cu evolutia bolii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaby76 spune:

Buna fetelor si bine ca v-am gasit ca m-am speriat rau de tot...
M-am trezit dimineatza si nu mi-a venit sa-mi cred urechilor ...
Simt ca-mi plesnesc urechile si am abateri de directie. Problema e ca prima oara mi-a vajait urechea dreapta si acum cea stanga...
Care e cauza acestei "boli" pt. ca nu stiu sigur daca-i o boala la mine...

http://tt.lilypie.com/0RIJp2.png
http://s220.photobucket.com/albums/dd96/gabriela1976/?mediafilter=all
pana pe 28 august

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

cauza? ehe, nu se prea stie. Unii medici pun pe seama coloanei cervicale care apasa nervul auditiv, altii zis ca urecheam interna are pb, otitele repetate pot cauza acufene, ...........nimeni nu-ti spune nimic concret. Si din pacate nici tratament de vindecare nu exista, cel mult ameliorativ.
E o boala ciudata, nu doare insa te termina psihic. Zgomotul permanent, sesizabil cu intensitate mare in momentele de liniste, e ca picatura chinezeasca.

Gabi, du-te la medic cat mai repede. Eu am facut greseala de a merge dupa 6 luni. Era prea tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaby76 spune:

april, multumesc de raspuns!!! Dar cum a aparut asa a si disparut! Dimineatza cand m-am trezit nu-mi mai "umbla" nimeni prin cap! Nu stiu ce-o fi fost dar sper sa nu se mai repete pt ca e intr-adevar un discomfort!

Bebel
Pozici din tinereti
pana pe 28 august

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

E bine ca ti-a trecut, dar nu trece cu vederea acest episod pt ca asa am avut eu cu multi ani in urma si nu stiam ce este. Am neglijat si in timp s-a cronicizat. Asa am ajuns sa am permanent. Fa un control ORL si intreba medicul despre ce ai putea sa faci sa nu ajungi ca noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaby76 spune:

april, iti multumesc inca o data pentru raspuns...eu credeam ca daca a trecut nu mai e nevoie sa merg la medic...offf, m-am saturat de medici si pastile...si n-as vrea sa fac acum tratament pt ca vreau un bb care se lasa asteptat de 5 ani si as face orice numai sa-l am...

Bebel
Pozici din tinereti
pana pe 28 august

Mergi la inceput