acufene

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns april spune:

nu am facut cezariana, am nascut normal, dar am facut o operatie laparoscopica si am fact anestezie generala. Eu am acufene continuu cam din vara, insa de foarte multe ori in trecut incepea sa-mi tiuie urechile insa doar cateva secunde, si gata, trecea. Acum insa sunt incontinuu, ceea ce e f. deranjant. Ai dreptate, se intensifica cand sunt nervoasa si obosita, si eu incerc sa ma controloz, dar uneori ma depasesc treburile. Ar fi bine daca as putea dormi dupa-amiaza, dar nici gand, n-am stare sa stau in pat. Pt. mine patul e o boala. Tot timpul imi gasesc ceva de facu, daca nu am imi fac (asa zice sotul meu). As vrea sa ma mai potolesc, dar atata energie am si trebuie sa o consum. Uneori ma intreb cat o sa mai rezist in ritmul asta. Poate doar cand o sa cad de pe picioare.


Antonela
pozici cu Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_s spune:

quote:
Initial creeata de april

stie cineva un tratament pt acufene??? adica tiuitul urechilor, ca nu mai resist si ce am incercat pana acum nu a dat nici un rezultat. va rog

April & Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_s spune:

si eu sufar de acufene.eu iau GINKO BILOBA si extract DIN MLADITA DE PADUCEL(se ia timp de 3 luni dupa care se face pauza 1-2 luni)in conbinatie k acestea iau PENTOXIFILN(2-3 PE ZI)timp de o luna dupa care fac pauza.este un proces de lunga durata dar eu deja incep sa ma simt mai bine.ar fi foarte bine dk am face schimb de nr de telefon ca sa mai vb despre aceasta boala.adresa la care imi puteti lasa un nr de telefon este: iulia_s_18@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManuBubu spune:

Buna fetelor ,
Intru si eu in club. Am din feb acufene. La inceput le auzeam numai noaptea cand ma duceam la culcare, dar s-au accentuat iar de vreo saptamana le am permanent si in timpul zilei. Aud un soi de zgomot infundat , cum ar fi un huruit de calculator obosit. April tu ai scapat de ele ? ORL-ista mea o tot da inainte cu infundarea trompelor lui Eustachio , dar ale mele stiu sigur ca sunt desfundate

"Nu voi fi un om obisnuit pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar."
Peter O'Toole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

nu draga....nu
uneori sunt mai intense,in special cand sunt obosita. Spondiloza cervical si otitele imi amplifica de multe ori tiuitul. Am incercat multe. Din cand in cand mai iau Ginko Prim. Senzatia de cap infundat e cea mai neplatuta, parca-ti fierbe o oala sub presiune. Apoi mereu si mereu acelasi sunet intepator. E greu de suportat. De multe ori e atat de intens ca fac criza de nervi...imi vine sa ma dau cu capul de pereti.

a venit primavara...

serbare-Gradina de legume

edit: Manu, cum se pot desfunda trompele??? stie dr ta?
se pare ca la mine toate trompele sunt infundate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManuBubu spune:

April,
Mai bine nu intrebi cum se desfunda, pentru ca daca ai ghinionul sa nu fie infundate de la vre-un dop de ceara pe seama caruia se pune banalul tiuit; atunci ai un drum lung in fata. Eu am fost trecuta pe tratament cu antibiotic picaturi pentru ureche ( Garasone) si concomitent Biorinil pentru desfundare nas si Pinosol pentru ungere si mentinere. Dupa Garasone,am incercat sa evit antibioticul, m-a trecut pe alcool Boricat( mereu i-mi vine sa spun acid- de ce oare?)Poate ca la persoane care n-au timpane perforate se simte mai putin , dar la mine - i-mi vine sa plang cand trebuie sa le pun.
Cert este ca am tratamentul asta de cca o luna si nu simt nici un efect. Si trompele alea cat de infundate pot fi?
Norocul meu este ca la noul serviciu, pe care-l am de o saptamana, am mereu fundalul sonor de televizor si nu ma mai gandesc deloc la acufene.

"Nu voi fi un om obisnuit pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar."
Peter O'Toole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Manu, dar cum de ai timpanul perforat? cand si cum s-a intamplat asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianmezei spune:

Si eu am avut acufene dar nu le bagasem de seama.Am observat ca daca ma gandesc la ele sunt si mai puternice.Am gasit o metoda buna pentru ameliorarea acufenelor:nebagarea de seama al acufenelor.Va sfatuiesc sa nu mai bagati de seama si sa uitati ca aveti aceasta afectiune.Eu cred ca vor avea efect si pentru persoanele suferind de aceasta afectiune. Discutia intre persoane,ascultatul muzicii au avut efect pentru mine. Puteti face si voi la fel. Daca nu puteti asa si nu va trece puteti lua Tanakan pana va trece.Si cu Tanakan si cu terapia pe care am spus-o mai sus precis vor avea efect. Va doresc mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManuBubu spune:

iulianmezei, i-mi zicea si mie ORL-ista de Tanaka dar de asemenea ca n-are cine stie ce efect ca dau banii degeaba pe el. Din pacate sunetul de la Tv din fundal nu-mi mai este de folos si le am iar tot parcursul zilei. Iar noaptea este un chin pana adorm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManuBubu spune:

Mai intra cineva pe aici?
A scapar vreuna dintre voi de ele? Eu nu !

Mergi la inceput