acufene

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ManuBubu spune:

Ca sa evit pierderea de bani si timp ( n-am din nici unele), am rugat un fost coleg care-si care va face un drum la policlinica ORL din 13 sept, sa se consulte cu medicul, sa-l intrebe pe el daca laserul are vreo valenta pozitiva in tratamentul acufenelor, azi astept raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Cei ce doresc sa ne cunoasca povestile despre aceasta boala si sa ne impartaseasca propria poveste va asteptam la acufene.ro unde incercam sa ne sustinem reciproc.

Poate in timp se va gasi un tratament si pentru boala noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kin14x spune:

dragii mei ,cer scuze ca intervin dar trebuie ,am aceasta problema de 20 ani(da de 20 ani)si nici un doctor nu a reusit sa faca ceva,se pare ca este ceva ce tine de mai multe afectiuni fiecare avand rolul ei bine definit si daca incerci sa elimini una cauzezi celeilalte si tot asa.
pot spune ca a devenit ceva normal iar daca dispare cate o data(in functie de activitati si timp)ma simt ca si cum imi lipsete ceva si reapare imediat.
problema este alta,a inceput sa fie din ce in ce mai puternic,puterea de concentrare scade uneori,auzul cred ca si el are probleme (si multe altele)
ce parere aveti, ma puteti ajuta cu ceva
multumesc anticipat pt raspuns
kin14x

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui craciunitza

Draga april,
Nu suntem singure. Am avut marea surpriza sa aflu ca un coleg de serviciu, are 22 de ani, sufera si el de acufene. Bunicul sotului meu, are 80 de ani, sufera de acufene. Dupa cum vezi, boala apare oricand si ne alege fara preaviz.

Si eu am facut infiltratiile tot dupa urechi, cu un ac urias si hidos. Am facut si tratament cu laser si nimic nu ma enerva mai tare decat graba medicilor de a-mi prescrie tratamente aiuristice, lasandu-mi impresia ca sunt cobai.

Nu stiu de cand ai tu acufene dar eu, timp de 5 ani, am observat ca atunci cand sunt nervoasa, suparata sau ingrijorata, ele se acutizeaza deci e clar ca este o legatura. Asa ca mi-am impus sa fiu mai calma, mai indiferenta. Ai nascut cumva prin cezariana? Banuiala mea este ca si anestezia a contribuit in vreun fel. Nu stiu, informatiile despre aceasta boala sunt putine si tot ce stiu am aflat facand experiente pe mine. Ca si tine, eram o fire energica, nu aveam stare, ma consumam mult, mutam muntii din loc. Ma recunosc in ceea ce povestesti despre tine. Incerc sa aflu daca acel cabinet bioenergetic mai exista. O sa vezi ca se rezolva, curaj!


Nu certati copiii cand viseaza!



Acufenele nu sunt o boala!
Daca pui ca ai obervat cand apar se poate ca in acele momente sa iti creasca tensiunea spre exemplu.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Sotul meu are de mai multi ani si nu gaseste nimic sa-i treaca .
Iar acum si baiatul are un tiuit in urechea stanga .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui craciunitza

Draga april,
Nu suntem singure. Am avut marea surpriza sa aflu ca un coleg de serviciu, are 22 de ani, sufera si el de acufene. Bunicul sotului meu, are 80 de ani, sufera de acufene. Dupa cum vezi, boala apare oricand si ne alege fara preaviz.

Si eu am facut infiltratiile tot dupa urechi, cu un ac urias si hidos. Am facut si tratament cu laser si nimic nu ma enerva mai tare decat graba medicilor de a-mi prescrie tratamente aiuristice, lasandu-mi impresia ca sunt cobai.

Nu stiu de cand ai tu acufene dar eu, timp de 5 ani, am observat ca atunci cand sunt nervoasa, suparata sau ingrijorata, ele se acutizeaza deci e clar ca este o legatura. Asa ca mi-am impus sa fiu mai calma, mai indiferenta. Ai nascut cumva prin cezariana? Banuiala mea este ca si anestezia a contribuit in vreun fel. Nu stiu, informatiile despre aceasta boala sunt putine si tot ce stiu am aflat facand experiente pe mine. Ca si tine, eram o fire energica, nu aveam stare, ma consumam mult, mutam muntii din loc. Ma recunosc in ceea ce povestesti despre tine. Incerc sa aflu daca acel cabinet bioenergetic mai exista. O sa vezi ca se rezolva, curaj!


Nu certati copiii cand viseaza!



Acufenele nu sunt o boala!
Daca pui ca ai obervat cand apar se poate ca in acele momente sa iti creasca tensiunea spre exemplu.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/


XIO, cand o sa treci prin ce trecem noi sa spui ca nu e boala. Poate ca medical o fi simptom, dar de vreme ce nu exista leac devine boala pentru noi.
Nu doresc nici celui mai mare dusman sa simta ce simtim noi. Picatura chinezeasca.....e vax albina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

Din nefericire, este chiar o boala, se cheama TINITUS si nu exista tratament. Este groaznic sa ai PERMANENT tziuit (acufene) in urechi! Nu apare doar cand creste tensiunea, ci este permanent acolo, doar se amplifica la anumiti factori. Medicul mi-a recomandat sa invat sa convietuiesc cu acest tziuit, ceea ce fac de 5 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

ipearina, asa e, trebuie sa traim cu dusmanul, alta solutie n-avem. Poate doar sa-l pacalim din cand in cand si sa ajungem sa-l subjugam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns celo spune:

Tocmai am vazut un documentar pe TVRInfo (de la Deutsche Welle) in care un medic german trateaza acufenia cu niste mici generatoare de sunet portabile, cu niste casti minuscule. Practic, iti identifica mai intai frecventa sunetului si apoi ti-l genereaza in ureche. In felul acesta dezvata celule nervoase sa mai genereze acel sunet. Teoria lui este ca acufenia nu este o boala neurologica, ci psihologica, un soi de obsesie acustica nascuta, posibil, pe fondul unei infectii la nivelul urechii interne.

Sanatate,

Celo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

April, tu poti sa-i spui cum vrei, dar tot un simptom ramane. Un simptom face parte dintr-o afectiune, boala, dintr-un sindrom, si acestea trebuiesc tratate ca sa scapi de simptom si de ceea ce il genereaza.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput