Idei de afaceri

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucian_vlaicu spune:

Dulcetica nu pot decat sa te aprob si sa spun ca sunt de acord cu tine in legatura cu agricultura. Pe langa factorii enumerati de tine as mai adauga faptul ca pretul de vanzare este mic in raport cu suma investita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuri spune:

A fost doar o idee.Nu este amanuntita.Sunt si vor fi multe combinatii de facut in Romania ,credeti-ma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Lucian,agricultura ca sa fie afacere trebuie facuta pe suprafete mari,cu utilaje proprii,eventual gen ferma,cum sugera Tzuri,cresti animale cu furaje proprii,etc.Profit mic la ha ,dar se aduna la multe ha.Eventual prestezi lucrari in agricultura cu utilajele care le ai, daca nu ai suprafata mai mica decit poate presta utilajul tau.Dar e pentru cunoscatori!Macar taran trebuie sa fii ca sa te apuci de treaba asta.Cine nu se descurca nici cu florile in ghiveci sa stea rezervat.Eu de ce citeam ,de aia realizam ca nu ma voi descurca in veci.Ajunsesem la ideea ca trebuie sa incerc pe o suprafata mica ,deoarece investitia era destul de mare si posibilitatea sa fie un fiasco spre 99,99%.
Agricultura e buna dar nu genul conventional.De exemplu legume,flori par rentabile de cultivat,dar trebuie sa rasara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nic23 spune:

Am mai scris asta undeva. Nepoata mea si-a cumparat 16 ha de pamant cu 3000 de euro. Vrea o ferma si e hotarata, cu toate ca nu are cunostinte in domeniu si doar 24 de ani.

Acum vreau si eu sa cumpar pamant, bineinteles.
Numai ca habar nu am unde, ce fel si ce trebuie sa fac cu el. Ma gandesc la ceva cu iesire la mare. Ca doar si Mamaia a fost candva un satuc de pescari si uite ce-a ajuns, nu?

In alta ordine de idei, a incercat cineva cu cartofi prajiti? Aici in Olanda cartofii sunt ceva de nelipsit. Cu maioneza, sosuri, ceapa, cu crochete, fricandele, aripioare de pui etc. sau chiar si simpli.
Aici se poarta masinile acelea dotate cu tot ce-ti trebuie sa prajesti si sa vinzi cartofii. Cand iti termini programul inchizi oblonul tonetei, o agati la masina si pleci. Nu stiu sa o descriu mai bine, dar sper ca v-ati prins. Ideea e ca-ti cumperi o asemenea masina la mana a doua( de exemplu din Germania) si te postezi pe langa scoli sau alte locuri aglomerate. Cartofii miros foarte bine cand treci prin zona si cui nu-i plac cartofii prajiti????
Sau poti sa-ti iei franciza de la FEBO.
A incercat cineva?

Idei am si eu, cam una pe zi.
O sa fac o lista

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citesc si ma gandesc. Nu pot sa spun decat ca orice afacere poate sa iasa sau poate sa nu iasa. Afacerile le fac doar cei care risca. Nu toti cei care risca si reusesc. Pentru a avea o afacere iti trebuie curaj, cap, entuziasm, sanatate, sacrificiu, muuuult efort, neliniste, stres, tupeu. Invariabil apare un stress enorm, griji, nesomn, ganduri pesimiste alternate cu solutii de compromis, pierderi neasteptate, solutii salvatoare, ghinion si sansa si o viata care trece mult prea repede incat habar nu ai ce mama naibii ai reusit sas faci in atata timp, cum de ai imbatranit, cand au crescut copiii, cand a murit vecinul si asa mai departe.

In extrem de putin cuvinte am incercat sa prind ideea de afacere personala.

Eu va doresc in primul rand succes!

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Un om de afaceri nu prea are timp pentru familie. Si daca cumva nu-ti merge bine nici afacerea, ci esti doar pe linia de plutire...oare merita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Am citit cu atentie subiectul, mai ales ca in acest moment ma ocup cu terapii alternative pe care le fac la domiciliu – cu alte cuvinte sunt un mic liber profesionist !

Eu ma gandeam la un moment dat la o mica ferma de melci... e foarte rentabila (mii de euro anual) pentru o investitie mica dar am renuntat cand am vazut la TV cum se prepara melcii si m-a apucat mila pentru ei !

Fara a incerca sa dau sfaturi, maivin cu o idee: daca este cineva interesat, de ce nu cumpara revista Idei de afaceri ? Este destul de buna – are o gramada de descrieri bazate pe expeienta unor oameni care au scos bani din afacerile descrise. Cum nu se gasesc toate numerele la chioscuri, se poate apela la redactie – poate mai au retururi cu numerele vechi.

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

revista Idei de afaceri aminteles ca preia indei dintr-o revista din Germania, deci putin adaptate la piata romneasca. Nemaivorbind de faptul ca nu publica chiar orice idee. De ex patronul revistei are si o firma de aer conditionat - Climalux, iar ei niciodata n-au pomenit despre piata de aer/ centrale termice care stie toata lumea ca a mers super bine o perioada.

Ideea cu cartofii mie mi se pare ca merita incercata.



http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:


In alta ordine de idei, a incercat cineva cu cartofi prajiti? Aici in Olanda cartofii sunt ceva de nelipsit. Cu maioneza, sosuri, ceapa, cu crochete, fricandele, aripioare de pui etc. sau chiar si simpli.
Aici se poarta masinile acelea dotate cu tot ce-ti trebuie sa prajesti si sa vinzi cartofii. Cand iti termini programul inchizi oblonul tonetei, o agati la masina si pleci. Nu stiu sa o descriu mai bine, dar sper ca v-ati prins. Ideea e ca-ti cumperi o asemenea masina la mana a doua( de exemplu din Germania) si te postezi pe langa scoli sau alte locuri aglomerate. Cartofii miros foarte bine cand treci prin zona si cui nu-i plac cartofii prajiti????
Sau poti sa-ti iei franciza de la FEBO.
A incercat cineva?


Poti sa-mi spui te rog mai multe marci pt masinile se facut cartofi prajiti ?

mersi mult


http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Si pretul?
Problema e ca la noi legea nu permite sa vinzi asa in mijlocul "civilizatiei" cartofi prajiti.Ceea ce la New York se poate la noi e ilegal.Ca sa faci asa ceva iti trebuie,toaleta pentru personal,toaleta pentru cumparatori,aviz de la sanepid,protectia consumatorului,aviz PSI,documentatie cadastrala,certificat de urbanism,aviz de la garda de mediu,de la ONU,NATO, Condoleeza Rice,etc.Toate astea costa de te usuca.Presupun ca iti trebuie si curent.CA sa-ti traga curent trebuie sa fii proprietar,sau concesionar.Deci trebuie sa cumperi orasul...Eun mediu simplificat,oportun investitiei.Mai repede emigrezi!
Ceea ce ai remarcat la revista "Idei de afaceri" ,e real.Formatul de idei de afaceri copiat de afara ,nu are deocamdata impact la noi.

Mergi la inceput