Idei de afaceri

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Alo,ati abandonat ideea?Hai sa mai vorbim macar ,daca nu facem nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmag spune:

Hai sa mai vorbim!

Totusi, ar trebui sa stabilim un domeniu de interes:
COMERT, SERVICII, PRODUCTIE, IMPORT/EXPORT si sa stim de unde plecam cu capitalul - de la 0?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

si pe mine ma intereseaza idei de afaceri in RO, sincer tare mult as vrea sa am propia mea afacere, la inceput m-am gandit la agroturism undeva intr-o zona de munte ceva mai aparrte, sotul se gadea la ciuperci shitake poate ar merge , dar ....a ramas doar la plan nimic mai multiar in legatura cu agroturismul am cateva idei originale dar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetzyka spune:

Eu ma tot gandesc la o cafenea,cofetarie,patiserie..ceva de genul asta.Cu produse proaspete, delicioase, gustoase...Cand treci pe acolo sa intri musai sa cumperi ceva bun sau sa stai la o cafea buna, intr-o atmosfera calda si primitoare.Muzica buna, personal amabil,sa fie un loc unde sa mergi cu drag.Cum suna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noltic spune:

Idei, idei , idei! Stiti cat de usor se pot face afacerile in R? Nu o sa va vina sa credetzi ce usor este; trebuie numai sa indeplinitzi cateva formalitati si sa aveti multa rabdare. A si inca ceva: Bani, timp, si iar multa rabdare. Si sa stati f bine cu nervii, sa aveti somnul linistit si mare incredere in sine(ideal si un ajutor de incredere}. Cam atat ar fi necesar sa incepeti o afacere in R(dar daca avetzi si ceva relatii in randul administratiei locale e Super}. Vedetzi ce usor este? A, vretzi sa mai aiba si succes afcerea dvs? Asta este un alt aspect ce nu poate fi tratat in cateva cuvinte. Cred ca de aici ar fi bine sa incepem, nu credetzi?
Cu respect, Nick!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

ai dreptate Nick, dar eu ma gadeam ca odata ce te gandesti sa deschizi oo afacere te gandesti si la succes, arcum poate ne dai cateva ideei cum afacerea sa aive succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetzyka spune:

Hai sa va intreb ceva, pe cei din Romania.In Irlanda si Anglia sunt la mare moda amenajarile de gradini, cu plante cat mai interesante, decoratiuni, fantani ,mini lacuri, etc.Urmaresc in fiecare vineri pe BBC, 3 emisiuni care se ocupa de gradina si chiar a inceput sa ma entuziasmeze ideea de a lucra in aer liber.Intrebarea este, in ce masura in Romania s-ar gasi oameni interesati de chestia asta? Sau un "Garden Centre" cu tot felul de plante in ghiveci,gata de plantat in gradina,plante de interior,seminte,unelte de gradina,carti,consultanta pentru decorarea gradinii ,etc...Sunt romanii pregatiti sa investeasca in frumos sau se gandesc doar la ce sa puna pe masa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Vio, romanii chiar investesc in frumos. Si ai sa fi mirata poate, dar sunt multeeeeeee firme care se ocupa de asa ceva. Superb!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetzyka spune:

Cristina, am gasit cateva firme care se ocupa cu amenajarile de gradini,toate in Bucuresti.Nu stiu in ce masura ar avea succes o astfel de firma intr-un oras mai mic.Eu am inceput un curs de horticultura, din dorinta de a-mi amenaja cat mai frumos propria gradina si ma gandesc in ce masura as putea transforma acest hobby intr-o idee de afaceri cand ne vom intoarce in Romania.In ce masura sunt interesate de gradina persoanele care stau la bloc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

Eu cred ca in Romania, omul este educat de mic cum sa se descurce singur, sa nu cheltuie bani, sa se multzumesca cu ceea ce face singur, chiar daca nu este "profesional"... mai evolueaza pe parcurs, daca are pasiune. Si nu numai in Romania ci oriunde in lume, romanul invatza sa se descurce singur. Am fost uimita, si incantata cateodata sa vad cum in Canada, romani de toate profesiile isi zugravesc singuri, isi pun singuri faiantza si gresia, isi proiecteaza si decoreaza gradina.... de toate.
Asa ca pentru afacerea cu gradinaritul mai trebuie asteptat, pentru ca raportul cerere oferta sa creasca, sa ajunga supraunitar. Pentru asta trebuie sa existe venituri care sa poata acoperi cheltuielile cu astfel de servicii (de agrement)

Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi
Cu fruntea-n pulberea amara,
Si de re-nvii in cantecul de azi,
E c-ai murit in plansetul de-aseara.
(Radu Gyr)

Mergi la inceput