Idei de afaceri

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stilldana spune:

Eu citesc forum-ul asta de ceva timp, si m-a ambitionat un pic... ma gandeam de multa vreme la un magazin virual... Asa incat am obtinu reprezentanta de la o fabrica din UK si mi-am facut un mag online prin care vand produsele lor. eram usor scepica la inceput, dar merge

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu82 spune:

Lucrez la un proiect legat de bugete in cadrul unei cafenele si imi trebuie foarte multe informatii legate de costuri intr-o cafenea, inclusiv investitia initiala.
V-as fi recunoscator daca ati putea sa-mi trimitei niste informatii legate de acest subiect.
Multumesc mult,
Liviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Hello!
Va citesc si eu de mult, dar nu am avut de spus prea multe! Acum am: am deschis un magazin-showroom cu usi de interior!
Rugamintea mea ar fi: cum credeti ca ar merge site-ul facut, cu posibilitate de comanda sau doar cu detalii, poze..????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

nu cred ca are sens sa dai posibilitatea de a comanda pe site: in general la comanda iei si un acont, iar in ro nu am vazut inca site-uri pe care sa poti plati si sa fie securizate, iar lumea e oricum in lipsa de carduri. Trebuie neaparat, in schimb, sa pui o pagina de contact, in care sa se poata lasa intrebari despre modele, preturi etc. Bafta si nu uita ca daca ai un site pe care clientii iti pun intrebari trebuie sa le si raspunzi, iar asta ia destul timp.

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Adevarat, caci firma similara din alta localitate, care distribuie aceleasi produse, nu mi-a raspuns, in calitate de posibil client! Chiar m-a enervat asta si am transmis-o cui trebuia!
Cred ca ma voi rezuma la explicatii, poze si seriozitate pentru a raspunde vizitatorilor.

Multam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Face vreuna din voi ceva deosebit, manual, picturi,icoane,olarit,sculpturi, croitorie (de ex. rochii de seara - pe marimi nu la ochi asa..) Dati-mi de veste,poate purcedem impreuna o afacerica mica :)

Mama de Lara Celine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fannna2003 spune:

eu m-am bagat pe mlm-uri si sunt f incantata...

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantelle spune:

Buna la toata lumea!
Sunt la primul mesaj...si-ncep cu ce ma doare. Vreau sa deschid ceva impreuna cu sotul meu. Nimic nou pana acum, nu?!?! Ideea care ne bantuia de luni de zile a fost una ...citita de curand si pe site, si anume o cafenea dragutsa , cocheta, cu muzica lounge, unde sa bei o cafea buna..intr-o atmosfera primitoare si-n plus, daca ti-e foame , sa poti manca un sandwich fresh, facut pe loc, sub nasu' tau. Am inceput cautarea unui loc potrivit, voiam o zona buna si-o chirie acceptabila. Voiam deja prea mult!! Gasisem de fapt cateva spatii care "promiteau " ceva ...dar ne-am izbit de tot felu' de probleme : ba nu dadea vecinu' acordu'...ba nu era in regula situatia d.p.d.v. legal a spatiului etc In fine, dupa ce am gasit un loc ce ne placea, ne-am gandit sa nu pierdem vremea si-am comandat mobilier din lemn masiv, asa cum il visam noi. Am facut 12 mese si 48 scaune. O miscare nu foarte intseleapta, am intseles noi rapid! Imediat dupa ce mobilieru' a fost gata s-a "descoperit" ca spatiul gasit e in litigiu de 2 ani ...si ca nici peste alti doi nu va fi prea "curat". Am ramascu buza umflata...si cu 12 mese+48 scaune , evident.
Apropos, sunt de vanzare ...daca cineva cauta mobilier pentru cafenea
Intre timp am renuntsat la ideea de cafenea, dupa ce am ajuns sa cunoastem toate agentiile din oras si sa fim absolut socati de chiriile care se cer de o vreme -ncoace. De ex. am gasit spatiu central de 40 mp la "numai" ....3000 euro pe luna!!! Inadmisibil, parerea mea! Acum vrem o sandwicherie...eventual unde sa servim panini si clatite ..la pachet! Sper sa mearga ..Voi ce ziceti? Va salut, si-mi pare bine sa va "cunosc" !
Chantelle

"We love life, not because we are used to living but because we are used to loving"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonzo spune:

buna ziua,
sunt nou venita pe site. si pe forum.
dar mi-a placut ideea cu "idei de afaceri" chiar in aceasta perioada incerc sa ma informez despre deschiderea unei firme cu organizari de evenimente.adica, am deja o firma dar vreau sa fac asta acum. nu sunt din Bucuresti, sunt din Severin si aici piata aceasta are doar un singur participant. daca stie cineva cum se organizeaza o astfel de activitate si ma poate ajuta, multumesc de acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Buna,
Am si eu o idee de afaceri, (de fapt doua) cine ar putea sa imi dea detalii despre costurile aproximative i-as fi profund recunoscator.
1 idee: (firma mea) Vazind in Timisara ce la mare cautare sunt salile de fitness m-am gindit sa deschid o sala in oraselul in care locuiesc parintii mei (aprox 20.000 locuitori). Credeti ca ar merge? Sunt super mari costurile unei astfel de investitie?
2 idee (firma sotului) Sotiorul ar vrea sa deschida o firma de curatenie. Am vazut ca se poarta si am auzit ca in Bucuresti sunt niste preturi de te sperie si totusi sunt la mare cautare.

Cind o sa le punem in practiva va tin la curent

Mergi la inceput