Idei de afaceri

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns engik spune:

Pacat ca lasati subiectul sa moara.

Sunt in cura de slabire de 2 zile si visez sa deschid o Chocolaterie. Stiti vreo franciza?

Mai am o idee. O revista educativa pt.copii pana la 7 ani. Am cumparat cateva si sunt nemultumita.

Idei sunt, dar singura nu imi vine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

quote:
Originally posted by chris

Si hai sa facem site-ul ala cu idei de afaceri, nu?
Am uitat sa spun ca ma ocup si cu webdesign (eu sunt programator de fapt).

Cristina



Si pe mine ma intereseaza o colaborare pentru asa ceva. Sint si eu programator.

Cit despre idei de afaceri, m-am gindit si eu ca as vrea sa imi deschid o afacere dar imi lipsesc banii de inceput. M-am gindit ca ar fi o idee buna o cafenea care sa semene cu Starbucks (tot s-a vorbit despre asta aici), in care sa se bea cafea buna intr-o admosfera placuta, cu ziare din partea casei si cu locuri unde oamenii pot sta sa lucreze.. Sau o librarie care sa aiba si cafenea, si scaune, unde oamenii pot sa rasfoiasca orice carte si sa stea ceasuri intregi (la fel ca la Borders..).

Alte idei care mi-au venit: felicitari originale, pot incerca sa fac dar nu stiu daca exista tipografii care sa fie de acord cu ele. Si cosuri cadou umplute cu tot felul de chestii: 1. mai multe tipuri de cafea + ciocolata de cafea, 2. bomboane 3. chestii sarate 4. carti etc. Au aparut prin marile magazine dar sint scumpe, cred ca se poate si mai ieftin - intr-un magazin propriu de cadouri, de exemplu

S-a mai gindit cineva la asa ceva? Ce sanse as avea sa am succes cu vreuna din ideile mele, presupunind ca gasesc banii de care am nevoie? Ar fi cineva interesat de cooperare?

Multumim anticipat pentru raspunsuri


Va dorim sa cresteti mari si frumosi! :)

Simona & Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Simona, si pe mine m-a lovit mai demult ideea de a avea un mic restaurant al meu. Dar cred ca investitia ar fi foarte mare (oricum ar trebui sa iau credit), asa ca m-as multumi chiar si cu o cafenea cu atmosfera intima si primitoare. Ideal, plasata intr-o zona cu multe birouri si oameni in cautare de un loc in care sa-si petreaca pauza de masa. Eventual mici gustari calde...
Stie cineva cu ce costuri poti initia o astfel de afacere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

cu cit ai gasit terenul Yank ?
si in ce zona ?
multumesc


http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Super ideea cu site-ul de idei ca uite sunt foarte multe si incep sa dea roade.
Programatori uniti-va!!!
Si eu ma gandisem la transfer de pe discuri de vinil pe cd, a fost o perioada cand nu eram multumita de povestile pe care le gaseam pe casete respectiv CD-uri si am ajuns tot la discurile vechi pe care le-am imprumutat, dar e pacat ca se deterioreaza in timp.
Transferul ia ceva timp dar m-am oprit ca nu prea stiu sa filtrez zgomotele de fundal.
De revistele educative ce sa mai vorbesc dar aici apar drepturile de autor si iarasi e complicat,zic eu.
zana

"Dacă ați putea iubi destul, ați fi cele mai fericite și mai puternice ființe de pe pământ.” (Emmet Fox)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

yank, pentru ca afacerea cu nuci sa mearga ai nevoie sa le vinzi, probabil la fabrici. Ai gasit unde sa le vinzi? Cum gasesti asa ceva?

Multumesc.

Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Buna ultima intrebare, si cea mai grea.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Interesant. Suma de 200 euro mi se pare destul de modesta ca si realitate. Cred ca este o suma mai mare pentru un nuc in productie.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

O mica intrebare mai mult tehnica
Cum vei coordona afacerea din Romania data fiind locatia ta?
Si cateva informatii:
Un nuc produce la medie de capacitate de la 15 ani in sus.
Un nuc sanatos are nevoie de un spatiu minimal mai mare decat 10x10 m cat ai apreciat in calculele tale dar desigur este o estimare
Chiar daca exista costurile de exploatare inclin sa cred ca in mod natural castigul net est mai mare decat suma mentionata.
Procesarea nucilor pana la stadiul de miez costa o gramada de timp
Miezul de nuca se oxideaza daca nu este utilizat deoarece contine uleiuri



Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

Salutare,

Am revenit pe meleagurile forumului, imi cer scuze ca nu am raspuns pana acuma, am avut o perioada tare "ocupata" cu schimbarile astea de soft pentru leul greu, si nu am mai apucat sa trec pe aici.
De azi o sa fiu mai activa...
Deci, cum ramane cu colaborarea?

Cristina

Mergi la inceput