Idei de afaceri

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns razhore spune:

quote:
Originally posted by DARAEL

[Daca ai deschis subiectul, poate ai si raspunsul la o intrebare ce ma chinuie de mult referitoare la motoarele acestea de cautare.
Ce trebuie sa fac pentru ca paginuta mea sa fie gasita de cautatorul google de ex ?

Multumesc !

Cu stima,

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Ajutati-l pe Mihaita!




“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT



Sunt mai multe lucruri pe care trebuie sa le iei in seama.In primul rand nu cred ca pagina ta a fost indexata de google:)
Nu stiu cat de familiarizat esti cu notiunea de SEO (Search Engine Optimization) dar sunt unele mici "secrete" pe care oricine le poate aplica.Un set bun de keywords si cat mai cuprinzator.Cel mai bine e sa te gandesti la un set de keywords principale si un set de keywords secundare si apoi sa le mixezi realizand astfel toate combinatiile posibile.
Nu folosi frame-uri in website:)
Schimba hostingul.
Incearca sa iti "plasezi" linkuri catre pagina ta pe websituri cu pagerank cat mai mare.
E bine sa ai un cod cat mai "curat" , pagina ta e facuta cu word, nu prea e ok.
Folseste css-uri externe.
Poti sa te mai documentezi pe net in privinta asta.Goolge foloseste o formulade cateva milioane de variabile pentru a calcula pagerankul unei pagini si chiar daca ai pagerank mare tot nu ai o pozitie buna in cautari garantata:)



Choose life, choose a career, choose a washing machine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelp spune:

A facut avere vanzand rame
Din ce in ce mai multi romani si-au facut un obicei din a merge la pescuit, in weekend-uri sau in concedii. Cei cu spirit de initiativa au vazut imediat in aceasta siune o potentiala sursa de venituri si nu s-au inselat. Acum sapte ani, Gabriel Bilenciu, un tanar tulcean, s-a apucat sa vanda rame, adunate de pe malul baltilor. Acum, afacerea ii aduce anual peste 100 de milioane de lei. Ideea de a vinde momeala vie pentru pescuitul sportiv i-a venit lui Gabriel Bilenciu (foto) du ce a fost, odata, cu prietenii sa dea la peste. "Nu aveam momeala la noi si m-am gandit: ce ar fi daca as incerca eu sa vand cateva rame? Toti au ras de mine atunci. Mi-am pus un afis la poarta ca am de vanzare rame, iar du o saptamana au inceput sa ara clientii. Primele rame le-am adunat de pe malul baltii", ne-a povestit Gabriel. intre timp, si-a dezvoltat micuta afacere, s-a asociat cu fratele sau si a diversificat oferta. Tulceanul si-a amenajat in curtea casei o rcela de 100 de metri trati pentru rame, dar si coropisnite. "Am scos mantul din curte, am betonat si am adus mant special - pentru rame negre si gunoi de grajd - pentru rame rosii. Am udat mantul si am pus in el rosii stricate, care aduna mai repede ramele. Coropisnitele, pe care le prind cu capcane, trag la bere. Torn bere in mant si vin de la vecini la mine, chiar si de la 300 de metri distanta", ne-a spus crescatorul de rame. Cu timpul, el a inceput sa se specializeze in materie de momeala pentru pescuit.

Castiga anual 100 de milioane de lei

"Initial, nu stiam ca sunt mai multe feluri de rame ori care sunt mai bune la pescuit sau mai rezistente", ne-a marturisit Gabriel. ingrijirea mantului in care se inmultesc ramele nu cere mare efort. "Zilnic, ud rcela o ora, chiar daca ploua, si sap. Daca nu sap macar o data pe luna, ramele se raresc". Sezonul coropisnitelor e vara, dar ramele sunt o sursa de venit intregul an. O coropisnita se vinde cu 10.000 lei, iar o cutie cu doua sute de rame, cu 50.000 lei. Afacerea merge bine. Gabriel spune ca anual castiga peste 100 de milioane de lei.

Ce pesti se prind cu rame si coropisnite

Ramele sunt folosite frecvent, ca momeala, de pescarii sportivi. Cele rosii atrag pestii "snici", cum sunt numiti de imtimitii pescuitului: caras, crap, babusca, platica, bibani, obleti etc. Cu rame negre sunt ademeniti pestii mari, cum ar fi somnii, crapii si bibanii. La coropisnite, trag, in general, somnii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

angelp - afacere treaba cu ramele !
Daca ne gandim bine, va fi foarte utila si daca se vand ramele la fermele bio... ajuta la fertilizarea si afanarea naturala a solului, si nu numai !
Dar asta fara coropisnite, se intelege !!!

razhore – multumesc !

Cu stima,

DARAEL
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

100. 000.000 lei pe an inseamna 8.300.000 lei / luna.
Din care mai platesti si ceva amenzi ca e imposibil ca firma sa nu ai vreun control.
Asa ca mai bine te angajezi si cam tot pe acolo cistigi.



http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violetik spune:

Ce ziceti de distributie accesorii gsm? ce trebuie de facut? Pina acum am facut bani prin vinzari video-audio-games cd, dvd etc in diverse centre comerciale si a fost bine pina la un moment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

Sa ma bag si eu....
Revin la ideea cu afacerea de livrari la domiciliu. Eu asa vrea sa sugerez livrarea la domiciliu de orice fel de produse, nu numai de bebei, asa cum s-a scris mai inainte.
De exemplu sunt o gramada de oameni f ocupati, care nu au timp de cumparaturi cateodata, si eu chiar am intrebat cativa daca ar prefera sa comandse la cineva sa le aduca ce au nevoie, si eventual pot sa spuna ca prefera de la un anume magazin sa cumpere produse.
Ce vreau eu sa spun este ca nu trebuie neaparat sa ai propriul depozit, ci sa faci doar serviciul de livrare, adica te duci la magazin, cumperi ce are omul nevoie, pui comision la valoarea cumparaturilor si gata. Iti trebuie doar o masina si umblatura la greu.

alta idee:
Cineva mi-a spus ca acuma in Canada e la moda sa angajezi un bucatar acasa sa-ti faca mancare, si il platesti cu ora, tu ii dai ingredientele, sau le ai deja acasa, si el vine si-ti gateste pentru un eveniment, sau pur si simplu sa ai mancare acasa pt o saptamana.

Si eu tot caut o modalitate de a mai face bani in plus, da inca nu am curajul sa ma apuc(de ceva de genul livrari la domiciliu, ca nu are cine sa faca asta,si io si sotul suntem angajati).

Deocamdata mai fac cate ceva pe acasa: transfer de casete video pe Cd si DVD (www.digital-x.ro),dar nu m-am ocupat serios sa promovez site-ul si sa-mi fac reclama, da tot mai pica cate ceva de lucru. Mai mult mi-am facut reclama din vorba in vorba, si calitatea si-a spus cuvantul (nu vreau sa ma laud, dar deja am ceva experienta si imi ies tare bine DVD-urile).

Si tot cautand ce sa fac, am dat de o chestie: inchirieri DVD-uri cu livrare acasa. Deocamdata am vazut ca numai o firma din buc face asta, dar ofera franciza, si nu e scump sa incepi, costa cam intre 2000-8000 euro in functie de nr de locuitori al orasului unde stai.
Mi se pare super, da io nu am banii astia

Bafta!

Cristina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

Si hai sa facem site-ul ala cu idei de afaceri, nu?
Am uitat sa spun ca ma ocup si cu webdesign (eu sunt programator de fapt).

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gitana spune:

Imi pare rau ca ati renuntat la acest subiect atat de interesant.Sunt curioasa daca au dat roade diccutiile care au fost aici.De exemplu, sotul meu deja a concesionat un teren pentru spalatorie.
In schimb,eu am o alta intrebare,daca e cineva pe forum care sa lucreze in domeniul confectiilor.Imi place acest domeniu cu toate ca nu am cunostinte in acest sens(eu fiind economista).As vrea sa imi deschid o casa de moda sau sa fac productie de serie mica si ma intereseaza daca sunt societati care vand tipare.Eu stiu sa croiesc de exemplu o fusta pentru mine,dar pentru marimea 40 sau 48 nu stiu.Mi-as dori tare mult sa imi raspunda cineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by chris

Si hai sa facem site-ul ala cu idei de afaceri, nu?
Am uitat sa spun ca ma ocup si cu webdesign (eu sunt programator de fapt).

Cristina


Da-mi te rog detalii despre acest aspect Webdesign. Lucrezi pt o firma, pe cont propriu, e doar un hobby?

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

quote:
Originally posted by chris

Si hai sa facem site-ul ala cu idei de afaceri, nu?
Am uitat sa spun ca ma ocup si cu webdesign (eu sunt programator de fapt).

Cristina



Chris si pe mine m-ar interesa o colaborare cu tine! Cand poti te rog sa ma contactezi. Vreau sa imi deschid propria afacere iar acum sunt in cautare de informatii si colaboratori. Pe mine m-ar interesa mai mult partea cu transferul pe DVD-uri...



Incetisor, ca ma grabesc!
Roxy

Album poze
Nunta noastra

Mergi la inceput