Idei de afaceri

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdala spune:

Buna ziua tuturor!

O mica intrebare am pentru cine stie
Stiti cumva ce autorizatii trebuiesc pentru a deschide un "Plafar"?

Multumesc mult si succes tuturor!

Mami Magda si scumpa Rafaela
noi

Sa lupti si sa cauti, sa gasesti si sa nu te lasi doborat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Si eu sunt interesata de pasii pe care trebuie sa-i urmez pentru deschiderea unui restaurant. Si.. a-propos aveti idee cam cat costa infiintarea unei firme cu 2 asociati? (fara avocat.. doar taxele catre stat).

Eu sunt foarte hotarata sa fac ceva.. m-am interesat si de creditul pe care l-as putea face... si de utilajele necesare.

Succes tuturor si daca aveti un vis...riscati pentru ca se poate indeplini!




Orice este posibil daca nu stii despre ce vorbesti...
Roxxy

Creatiile mele
Pt. Miresicile 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Costa cam 10 milioane (inclusiv capitalul social minim obligatoriu de 2 milioane, pe care trebuie sa-l depui in banca si unii zic cai putea sa ti-l retragi, dar cei de la Reiffeisen nu te lasa). Asta daca incluzi taxele de rezervare a numelui la registrul comertului, taxe de legalizare a documentelor la un notar, taxa de cazier fiscal, costul stampilei, costul facturierului ... si nu mai stiu ce alte taxe, dar fara a include un avocat! Care am inteles ca ar mai fi vreo 2 milioane!

Chestia cu livrarea la domiciliu ar merge, cu conditia sa nu te bazezi pe stocuri. Eu intotdeauna mi-am inchipuit ca o casa de comenzi de genul asta functioneaza pe baza unei relatii deschise cu furnizorii, ori sa poti lua numai cind ai comanda, ori sa poti returna produsele, altfel te trezesti ca ramii cu stocurile pe cap !

MLM (apropo, ce inseamna asta ?) si vinzarea prin cataloage prinde la un anume gen de oameni, la noi problema este lipsa de incredere. In momentul in care stii insa ca daca nu ti-a placut produsul respectiv, pt ca nu arata ca in catalog sau pur si simplu nu-ti mai place, il poti returna fara sa ti se puna intrebari si fara obligatii (ca multi spun chestia asta, dar putini o fac) ... situatia se schimba si oamenii capata incredere. Daca au comandat de citeva ori si au vazut ca produsele sunt OK, capata incredere si treaba merge mult mai bine.

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-boom spune:

Danna 2002, si noi ne gandeam intr-o vreme la crescut ciupercutze-n beci...si la helicicultura(parca as-i zice, nu?)...e nevoie de niscaiva capital pt. inceput, dar ies niste banuti...la faza cu melcii(pe langa ca e cam scarboasa...si mie mi-ar fi tare mila de bietii melcishori) trebuie sa investesti cam mult(de ex. daca faci un contract cu societatea italiana de elicicultura esti obligat sa cumperi de la ei totul(melcii, semintele,plasele speciale, si alte chitzibusherenii), si investitia totala se ridica undeva la 30.000 euro, iar castigul vine din a doua generatie de melci...deci dupa 2 ani...se fac undeva 20.000 euro castig pe an dupa ce deduci toate cheltuielile...deci bani ies in conditiile in care ai ce investi la inceput....mie mi se pare nitel cam scump
Despre ciuperci nu prea stiu multe....cred ca daca iti gasesti distribuitori, sau si mai bine, le distribui tu si le vinzi la alimentari, supermarketuri, etc se face banu', ca doar un kil de champignon e vreo 90.000 lei, trecut!
Spor la toata lumea!
Florina, mamica -ei Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Baby-boom, ce intelegi prin "castigul vine din a doua generatie de melci, deci dupa 2 ani"? Cred ca te-ai referit la timpul in care-ti recuperezi investitia initiala ?
Marturisesc ca sunt de mult timp sedusa de idee. As face eu contractul cu o societate din vest, daca stiu ca mi-i cumpara pe urma, dar mai intai ar trebui sa fac un stagiu la "scoala melcilor".
Sau sa incep la scara mica in primul sezon, singura si fara ajutor, sa vad cum merge (eu ii fac, eu ii mananc)?!?
Mai scrieti, va citesc cu mare interes!
Lulu

.................................................................................
Dragii de noi
.................................................................................
« C’est une grande folie que de vouloir ętre sage tout seul. »
La Rochefoucauld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns razhore spune:

quote:
Originally posted by bogdanai


MLM (apropo, ce inseamna asta ?)



MLM=Multiple Level Marketing

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-boom spune:

lu.more, o generatie de melci ajunge la maturitatea necesara comercializarii dupa 2 ani(tu cumperi "un pachet" de melci, aia fac la randul lor pui si abia dupa 2 ani ii poti vinde...este o specie care se maturizeaza dupa un an(helix aspersa), dar pe care mai mult o cresc italienii)...oricum nici eu nu m-am exprimat bine....intradevar exista o "scoala a melcilor" pe care esti obligat sa o faci(nu stiu cata cursuri), asta in cazul in care faci contract cu societatea italiana....ei se angajeaza sa iti cumpere tie melcii, dar o fac cu cel mai mic pret de pe piata....daca gasesti tu cumparator iei undeva dublu
Nu stiu care ar fi sortii de izbanda in cazul in care cresti melci autohtoni(helix pomatia), mi se pare ca ar fi tare greu sa-i comercializezi, neavand din start cine sa-i cumpere, ca si in cazul societatii din Italia!
De documentat m-am super documentat, situatia e in general roz, nu exista concurenta, cererea e mai mare decat oferta, dar sunt mult mai multe aspecte la care nu te-ai gandi(eu am ramas socata de faptul ca daca faci contract cu respectiva societate esti obligat sa versi in contul lor o gramada mare de bani, trebuie sa cumperi pana si parii de lemn pt. plasa cu care ingradesti melcii...si doar parii astia sunt peste 1500 euro)
Daca mai vrei info da-mi de stire, k?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutza Mamaruta spune:

quote:
Originally posted by baby-boom

lu.more, o generatie de melci ajunge la maturitatea necesara comercializarii dupa 2 ani(tu cumperi "un pachet" de melci, aia fac la randul lor pui si abia dupa 2 ani ii poti vinde...este o specie care se maturizeaza dupa un an(helix aspersa), dar pe care mai mult o cresc italienii)...oricum nici eu nu m-am exprimat bine....intradevar exista o "scoala a melcilor" pe care esti obligat sa o faci(nu stiu cata cursuri), asta in cazul in care faci contract cu societatea italiana....ei se angajeaza sa iti cumpere tie melcii, dar o fac cu cel mai mic pret de pe piata....daca gasesti tu cumparator iei undeva dublu
Nu stiu care ar fi sortii de izbanda in cazul in care cresti melci autohtoni(helix pomatia), mi se pare ca ar fi tare greu sa-i comercializezi, neavand din start cine sa-i cumpere, ca si in cazul societatii din Italia!
De documentat m-am super documentat, situatia e in general roz, nu exista concurenta, cererea e mai mare decat oferta, dar sunt mult mai multe aspecte la care nu te-ai gandi(eu am ramas socata de faptul ca daca faci contract cu respectiva societate esti obligat sa versi in contul lor o gramada mare de bani, trebuie sa cumperi pana si parii de lemn pt. plasa cu care ingradesti melcii...si doar parii astia sunt peste 1500 euro)
Daca mai vrei info da-mi de stire, k?



Baby-boom, tu ai discutat personal cu italienii? Nu exista posibilitatea sa cumperi de la ei numai melcii si ferma sa o amenajezi tu singura? Cam ce suprafata de teren ai nevoie pentru ca o ferma de melci sa fie rentabila si cind trebuie sa ai melcii pe plantatie (ce luna)? Am inteles ca este o ferma de melci la Calan, care dupa primul an nu a scos nici o recolta pentru ca ferma a fost inundata? Poti asigura o ferma de melci? Scuze daca te-am bombardat cu intrebari, dar sunt foarte interesata si tu pari a avea multe informatii?

Multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutza Mamaruta spune:

Si acum sa lasam melcii si sa va intreb ce parere aveti de un internet cafe? Stiti pe cineva care ere un internet cafe si daca da cum merge? Aveti in orasul vostru cluburi de internet si au clienti tot timpul zilei? Cit costa ora de internet?

Ce parere aveti despre viitorul unui club de internet, vor rezista in urmatorii 5 ani, sau o sa inceapa tot romanul sa aiba internet acasa? Investitia este destul de mare si chiar as vrea sa studiez problema bine de tot inainte de a demara ceva in acest sens.

Ce fel de locatie credeti ca ar fi mai potrivita pentru un internet cafe, trebuie sa fie neaparat un spatiu central?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Vreau o afacere a mea! Subiect nou
Autor Subiect
sol
Nou venit

Trimis la - 14/03/2005 : 21:16:08
--------------------------------------------------------------------------------

sunt in concediu de crestere a copilului.de fapt, cartea mea de munca este chiar in firma sotului meu.mi-as dori foarte mult sa pot incepe o afacere cu o investitie financiara minima, adica minima-minima...am incercat sa caut siteuri de traducatori ca sa pot face si eu ceva banuti de acasa prin cunostintele de limbi straine pe care, slava domnului, le stapanesc destul de bine in cel putin 3 limbi.dar alte idei?ceva care sa depinda de mine?orice idee merita pusa in discutie.

cu speranta,
sol.


Ruxel
Trimise - 15/03/2005 : 08:13:47
--------------------------------------------------------------------------------

Draga Sol,
ideea asta ma chinuie si pe mine de muuuuulta vreme si nu am gasit nimic. Imi doresc din tot sufletul sa pot munci ceva de-acasa, dar chiar nu stiu ce. Peste 1 luna si jumatate intru si eu in concediu de crestere a copilului, mai am o fetitza de aproape 7 ani, si tare greu ne mai descurcam.
Ce dumnezeu putem face sa mai castigam un ban??????????
Imi pare rau ca nu am venit cu o idee, dar macar nu esti singura care se gandeste la asa ceva !!
Pupici


ankalaura
Trimise - 15/03/2005 : 08:17:02
--------------------------------------------------------------------------------

eu cred ca in Ro, la ora asta, cea mai de succes afacere este GOGOSERIA! Sau patiseria! Sau o masina de inghetata!
Pe cuvant de nu cred asa! Romanul e mare amator de covrigi si gogosi!

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza mea



Ruxel
Trimise - 15/03/2005 : 08:20:46
--------------------------------------------------------------------------------

ankalaura esti chiar simpatica !
O fi asta cea mai buna afacere, dar noi ne gandeam la ceva ma "domestic"...sau cel putin eu !


Jeff
Membru junior
Trimise - 15/03/2005 : 09:31:24
--------------------------------------------------------------------------------

Buna,
Chiar daca am serviciu si lucrez toata ziua, tot as mai dori sa mai fac cate ceva in plus.
Saptamana trecuta vorbeam cu o prietena buna sa ne apucam de afaceri si am trecut prin toata gama de la firme de livrari, florarii, cadouri pana ne-am dat seama ca toate necesita investitii destul de srioase de la inceput si daca nu mergi cu fofarlica nu-ti ies prea multi banuti.
Daca va vine o idee ar fi fain sa ne apucam poate mai multi de pe DC si sa punem de-o afacere.

Melania & Anna-Luciana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/floareal/my_photos




Mergi la inceput